Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cele mai bune carti citite

- - - - -
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#397
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postadrian_tr, on 21 mai 2018 - 14:01, said:

Pentru mine, cea mai bună carte rămâne „Un veac de singurătate” de Gabriel García Márquez. Posted Image
E una dintre cărţile de citit într-o viaţă, o trec la lectură obligatorie. E fenomenală!
Foarte frumoasa, intr-adevar, desi preferatul meu dintre sud-americani este Vargas Llosa.

#398
adrian_tr

adrian_tr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.04.2018

View PostCostel2014, on 21 mai 2018 - 15:15, said:

Foarte frumoasa, intr-adevar, desi preferatul meu dintre sud-americani este Vargas Llosa.

De la el am citit doar „Casa verde” şi mi s-a părut foooarte bună.

#399
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postadrian_tr, on 22 mai 2018 - 13:06, said:


De la el am citit doar „Casa verde” şi mi s-a părut foooarte bună.
Ti-l recomand cu caldura, au fost traduse in limba romana cam toate cartile sale.

#400
adrian_tr

adrian_tr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 18.04.2018

View PostCostel2014, on 22 mai 2018 - 14:11, said:

Ti-l recomand cu caldura, au fost traduse in limba romana cam toate cartile sale.

Hm, interesant. Ia că o să caut să văd ce găsesc, îţi mulţumesc pentru sfat. Posted Image

#401
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postadrian_tr, on 23 mai 2018 - 15:11, said:


Hm, interesant. Ia că o să caut să văd ce găsesc, îţi mulţumesc pentru sfat. Posted Image
Cu placere. Le gasesti usor si in librarii si in anticariate, chiar si in biblioteci publice (cred ca si free, online) a tot fost publicat in Romania, a venit chiar si la noi in tara acum cativa ani. Gabriel Liiceanu a scris chiar o carte de dialoguri cu Llosa, practic un interviu lung pe care i l-a luat cat s-a aflat scriitorul peruan in Romania.

#402
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009
Philip Roth: Pastorala americană.

Şi pentru că astăzi a părăsit această lume, îi îndemn pe cei (câţiva ?) care sunt de părere că EL a fost unul dintre cei mai mari romancieri/prozatori ai zilelor noastre să citească şi:
  • Viaţa mea de bărbat
  • Pata umană
  • Complot împotriva Americii
  • M-am măritat cu un comunist
  • Teatrul lui Sabbath
  • Complexul lui Portnoy
  • Operaţiunea Shylock
  • Nemesis
  • La revedere, Columbus
  • Animal pe moarte
  • Povestea lui Orişicine
  • Indignare
  • Umilirea
  • Fantoma iese din scenă
  • Contraviaţa
Oricare dintre ele.

Edited by Naoto, 23 May 2018 - 17:57.


#403
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014
RIP Philip Roth. Unul dintre marii prozatori americano-evrei alaturi de Saul Bellow, Isaac B. Singer, J.D Salinger, David Malamud si altii. O scriitura viguroasa, ferma, romane complexe, cu personaje bine conturate. Amatori de carti cu adevarat bune ii vor simti cu siguranta lipsa.

#404
RuselL

RuselL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.06.2018
TOT CE AM CITIT PANA ACUM,scris de E.A.POE, mi-a placut la nebunie.

''De rerum natura`` mi-a bucurat sufletul suficient de mult,incat sa-l recitesc si a doua oara.LUCRETIUS este,pur si simplu,genial.

''Quo Vadis''...Posted Image Posted Image Posted Image  CAPODOPERA!

''Uncle Tom's Cabin'',HARRIET BEECHER STOWE, oameni buni!!! O voi recomanda copiilor mei,nepotilor, poate si elevilor mei...cine stie,in viitor...

''Wuthering Heights''...

''Oedipus Rex'',''Hamlet', ''Othello'', ''Macbeth''...nu cred ca mai pot adauga vreun comentariu despre aceste tragedii,SPECTACULOASE Posted Image Posted Image Posted Image  din toate punctele de vedere.Nici nu mi-as permite,nici Shakespeare si nici Sofocle nu ar merita ca operele lor sa fie analizate si dezbatute de cineva ca mine.

#405
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View PostRuselL, on 19 iunie 2018 - 21:19, said:

TOT CE AM CITIT PANA ACUM,scris de E.A.POE, mi-a placut la nebunie.

''De rerum natura`` mi-a bucurat sufletul suficient de mult,incat sa-l recitesc si a doua oara.LUCRETIUS este,pur si simplu,genial.

''Quo Vadis''...Posted Image Posted Image Posted Image  CAPODOPERA!

''Uncle Tom's Cabin'',HARRIET BEECHER STOWE, oameni buni!!! O voi recomanda copiilor mei,nepotilor, poate si elevilor mei...cine stie,in viitor...

''Wuthering Heights''...

''Oedipus Rex'',''Hamlet', ''Othello'', ''Macbeth''...nu cred ca mai pot adauga vreun comentariu despre aceste tragedii,SPECTACULOASE Posted Image Posted Image Posted Image  din toate punctele de vedere.Nici nu mi-as permite,nici Shakespeare si nici Sofocle nu ar merita ca operele lor sa fie analizate si dezbatute de cineva ca mine.
Felicitari, ai citit autori foarte buni. Incearca ceva si din secolul XX, nu vei regreta.

#406
delfhinblue

delfhinblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 18.11.2008
Buna,

A citit dintre dvs cartea : Descopera-ti punctele forte cu testul Clifton (Strengthsfinder) si daca da a reusit sa iti faca testul dar in limba romana?

Va multumesc anticipat

#407
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Ma bucur sa vad un topic unde pot posta impresiile mele adunate de-a lungul timpului. Mai intai vreau sa subliniez faptul ca sunt adeptul seriilor si al serialelor, daca dau peste o idee care imi place (indiferent ca este serial TV sau carte), prefer sa fie exploatata pana la maxim in cat mai multe volume sau episoade. Apreciez cartile bune si imi aduc aminte ca am citit prima data ciclul Padaillan si Fausta in clasa a 5-a, prin anii 1985. De atunci am ramas marcat de ideea de "roman foileton" si eram inscris la 3 biblioteci (biblioteca judeteana filiala 2, biblioteca centrala si biblioteca liceului. Binenteles ca pe vremea aceea nu erau traduse complet toate ciclurile, si era greu sa-ti aduci aminte ce ai citit, ce mai ai de citit, practic citeai de mai multe ori aceleasi carti sa intelegi cate ceva. Dupa anul 1989 am cumparat si mi-am cheltuit toti banii pe carti, incepusera sa se traduca in nestire carti care pentru mine valorau cat greutatea lor in aur...
Sa trecem peste introducere si sa ajungem unde va intereseaza cel mai mult. Eu personal am preferat intotdeauna literatura franceza, si am facut o obsesie pentru cavalerii mascati, sau cu mai multe identitati. Zorro, si apoi Omul cu masca de fier, Spider-man, Superman si Batman... In lipsa filmelor rulate la cinema m-am refugiat in citit. Voi lasa la urma personajul preferat si voi incepe cu cele mai putin preferate.

5. Ciclul Winnetou (17 volume) - Karl May
Le-am citit la vremea lor si le-am recitit acum complet. Nu am simtit ca acest ciclu este depasit de timp, din contra, ma apuca din nou noaptea citind ca pe vremuri, lectura facandu-si perfect intrarea in suflet, recomand cu placere sa cititi in ordinea pe care am descoperit-o eu, am lasat si un comentariu pe topicul respectiv.

4. Ciclul muschetarilor (9 volume - inclusiv Fiul lui d'Artagnan de Paul Feval fiul) - Alexandre Dumas
Le-am citit la vremea lor, nu am apucat sa le citesc din nou insa sunt convins ca imi vor placea la fel de mult.

3. Ciclul Fracurolor negre (7 volume) - Paul Feval
Tot la vremea lor le-am citit, incepusem cu romanul Manusa de otel, nu stiam pe atunci ca existau si alte romane ca si completare la ciclu, cand au aparut continuarile fratiei am ramas impresionat si am renuntat la mersul in discoteca sa-mi permit sa le cumpar.

2. Ciclul Pardaillan (10 volume) - Michel Zevaco
Al doilea ciclu preferat, presarat de aventurile celor 2 Pardaillan, tata si fiu, apoi continuand cu aventurile fiului si ale personajului odios Fausta mi-au umplut copilaria de bucurii. Dupa revolutie, au aparut si continuarile, normal, si le-am savurat cu placere. Acum, avand toate cartile amintite si multe altele pe telefon, citesc Fausta (vol 3), si la fel ca si in cazul celorlalte carti, nu simt ca aceste romane sunt depasite de vreme. Sunt convins ca daca s-ar face seriale TV cu aceste povesti, s-ar face multe sezoane si ar fi vizionate de si mai multe persoane.

Inainte de a trece la locul 1, vreau sa mai mentionez cateva carti care mi-au marcat copilaria si adolescenta deopotriva: Henri Charriere - Papillon, Eugene Sue - Misterele parisului, Paul Feval - Misterele Londrei, Walter Scott - Ivanhoe, Emile Gaboriau - Afacerea Boiscoran, Honore de Balzac - Istoria celor 13, Alistair MacLean - Unde se avanta vulturii, Maurice Druon - Regii blestemati, Tadeusz Dolega Mostowicz - Vraciul, James Fenimore Cooper - Ciclul mohicanilor, binenteles Jules Verne - Colectia adevarul (40 volume), si sunt convins ca am uitat multe carti care de asemenea meritau amintite...

Edited by 2Unlimited, 14 February 2019 - 15:41.


#408
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
1. Pe locul intai este romanul foileton si deopotriva personajul meu preferat, ROCAMBOLE. Mi se pare ca in zilele de astazi personajul a fost dat la o parte, desi sunt convins ca ar merita readus in discutie. Am citit in copilarie volumele asa cum le prindeam, la biblioteca pentru toti au fost traduse doar primele volume din ciclu, si le-am citit asa cum le gaseam, pe sarite. Dupa revolutie cand am vazut ca s-a inceput reeditarea cartii am ramas mut. Am cumparat si am asteptat fiecare volum lunar (uneori bilunar), savurandu-l si bucurandu-ma de peripetiile acestui personaj cu foarte multa placere. Le posed si in prezent (41 volume ciclul complet), si este singura carte de care nu m-as desparti sub nicio forma. Va recomand din tot sufletul sa cititi acest roman foileton, eu l-am citit complet de 3 ori, ultima data recent.
In continuare (atentie - urmeaza spoilere), va copiez de pe un alt blog o scurta introducere in roman:

"În 1812, în timpul retragerii Armatei Imperiale Franceze din Rusia, colonelul Armand de Kergaz este ucis de către subordonatul său, căpitanul Felipone. Patru ani mai târziu, văduva lui Kergaz – care avea un fiu, numit ca şi tatăl său, Armand – se căsători cu Felipone (neştiind că acesta era ucigaşul soţului ei), cu care avu un alt fiu, Andrea.
Acţiunea romanului continuă, în 1840, cu lupta dintre cei doi fraţi după mamă – contele Armand de Kergaz şi vicontele Andréa Felipone – deveniţi inamici. Andréa jurase să-şi însuşească moştenirea baronului Kermor Kermarouet, al cărei executor testamentar era Armand. Pentru a-şi atinge scopul, vicontele nu se va da în lături de la nicio fărădelege. Lupta pentru averea defunctului baron Kermor Kermarouet continuă. Vicontele Andréa Felipone, devenit acum baronetul irlandez sir Williams, aruncă în luptă tot arsenalul său: minciuni, intrigi, falsuri, sechestrări de persoane, trădări, asasinate – cam tot ce poate născoci o minte diabolică. Are un complice nou, pe Rocambole, un derbedeu de şaisprezece ani, uns cu toate alifiile şi deja îmbătrânit în rele. Falsul baronet era în pragul izbânzii – urma să se căsătorească cu moştenitoarea averii, frumoasa Hermine – când fu demascat de fratele său după mamă, contele Armand de Kergaz. Demascat şi înfrânt de fratele său Armand de Kergaz, vicontele Andréa Felipone alias baronetul sir Williams va dispărea pentru câţiva ani. Va reapărea umil, în postura unui vagabond, găsit de fratele său întins în mijlocul drumului, aproape leşinat de foame.
Căindu-se şi regretându-şi trecutul, acceptă ajutorul lui Armand, precum şi propunerea de a i se alătura acestuia în opera sa de caritate, dar…
Căinţa este de fapt o altă stratagemă a lui Andréa, având drept scop răzbunarea. El duce o viaţă dublă: este şeful poliţiei fratelui său, dar şi capul unei cete de indivizi fără scrupule, numită Clubul Valeţilor de Cupă.
„Măiestria şefului“ stârneşte admiraţia locotenetului său, Rocambole, care spune la un moment dat: „Satana va termina prin a abdica în favoarea dumitale, căci, pe cuvânt de onoare, eşti mai abil chiar decat el!“ Credulul conte Armand de Kergaz nu ia în seamă avertismentele cu privire la intenţiile rele ale fratelui său, aparent smeritul Andréa. Acesta, dorind cu orice chip răzbunarea împotriva celui care i-ar fi „furat moştenirea şi femeia pe care o iubea“, foloseşte orice stratagemă, sperând într-o reuşită care, deocamdată, nu pare a fi aproape.
Trădări, mesaje contrafăcute, intrigi, ademeniri cu bani, promisiuni de tot felul, trădări în dragoste – toate acestea sunt doar câteva piese din arsenalul fratelui cel rău.
Aliaţii – de fapt, complicii – vicontelui aplică o nouă tactică: sinceritatea împinsă la extrem, pentru a câştiga încrederea victimei, ca mai apoi să aibă ce înşela cu uşurinţă.
Rocambole, discipolul credincios al lui sir Williams are, de acum, pentru maestrul său o admiraţie oarecum moderată. „Alături de tine, diavolul este un biet ştrengar“, îi spune acestuia."

Edited by 2Unlimited, 14 February 2019 - 16:06.


#409
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014
Pentru colegul @2Unlimited: daca tot esti pasionat de "seriale" incearca si ciclul "Jalna" de Mazo de la Roche. E foarte diferit, relateaza povestea unei familii canadiene timp de un veac (1854-1954) si are 16 volume. Seria completa a fost tradusa integral in limba romana.

Edited by Costel2014, 15 February 2019 - 09:10.


#410
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Maestrul si Margareta, de citit pe indelete Posted Image
Un veac de singuratate, citit cu sufletul la gura.
In cautarea timpului pierdut, nu e atat de lunga pe cat pare, si se citeste foarte frumos
Razboiul sfarsitului lumii, si Conversatie la Catedrala, ca tot veni vorba de Llosa.
Copii din Arbat, m-a marcat profund
Borges, cu micile lui povestiri, capodopere
Kafka - Metamorfoza, Procesul
Asteptandu-l pe Godot, absurd si umor cat cuprinde
Eugen Ionesco e considerat roman? Glumesc Posted Image  De citit Scaunele, Lectia si... cam tot ce a scris.

Parerea mea.

Dan
PS. Ordinea de mai sus nu semnifica nimic, nu este o ierarhizare dupa valoare.

Edited by dan_slack, 25 February 2019 - 00:22.


#411
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdan_slack, on 25 februarie 2019 - 00:20, said:

Maestrul si Margareta, de citit pe indelete Posted Image
Un veac de singuratate, citit cu sufletul la gura.
In cautarea timpului pierdut, nu e atat de lunga pe cat pare, si se citeste foarte frumos
Razboiul sfarsitului lumii, si Conversatie la Catedrala, ca tot veni vorba de Llosa.
Copii din Arbat, m-a marcat profund
Borges, cu micile lui povestiri, capodopere
Kafka - Metamorfoza, Procesul
Asteptandu-l pe Godot, absurd si umor cat cuprinde
Eugen Ionesco e considerat roman? Glumesc Posted Image  De citit Scaunele, Lectia si... cam tot ce a scris.

Parerea mea.

Dan
PS. Ordinea de mai sus nu semnifica nimic, nu este o ierarhizare dupa valoare.
Are "doar" sapte volume. In comparatie, de exempli, cu romanele din ciclul Jalna pe care l-am recomandat altui coleg (si care are 16 volume) da, nu este lung....Posted Image

#412
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Personal as clasifica cele mai bune carti citite in functia de varsta si perioada din viata la care le-ai citit. Cred ca le privesti altfel la 30 de ani decat in liceu, la 16-17.
Overall insa:
1. Raul - Jan Guillou
2. Contele de Monte-Cristo - Alexandre Dumas
3. Fratii Karamazov - F.M. Dostoievski
4. Un veac de singuratate- G.G. Marquez
5. Crima si pedeapsa - F.M. Dostoievski

#413
laur3ooo

laur3ooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.11.2006
Am citit, de-a lungul timpului, ceva carti, si nu prea pot spune ce carte a fost cea mai buna, decat poate care a fost cea mai buna la momentul acela, sau daca eram pe aceeasi lungime de unda cu ce vroia scriitorul sa spuna. Ultima astfel de carte a fost "Ka: Dar Oakley in the Ruin of Ymr" de John Crowley, un fel de istorie a lumii, spusa din punctul de vedere al unei ciori, nu corb, pentru ca este o diferenta.

#414
monica60

monica60

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.04.2019

View PostCostel2014, on 15 februarie 2019 - 09:10, said:

Pentru colegul @2Unlimited: daca tot esti pasionat de "seriale" incearca si ciclul "Jalna" de Mazo de la Roche. E foarte diferit, relateaza povestea unei familii canadiene timp de un veac (1854-1954) si are 16 volume. Seria completa a fost tradusa integral in limba romana.
Jalna e o serie deosebita.Am citit-o de 2 ori.Stilul direct,personaje minunat conturate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate