Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alarma DSC

- - - - -
  • Please log in to reply
338 replies to this topic

#289
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
RTFM:
Section [181] to [188] Auto-Arm Schedules
Program the time to auto arm (Section [181] for Partition 1, Section [182] for Partition 2 etc…) for each day of the week. Each Section has
seven, 4-digit entries, two digits for the hour, two digits for the minute, for Sunday through Saturday. Program using the military format (for
example, to auto arm at 8:00 pm program data [20][00]). Valid entries are [00][00] to [23][59] – program [99][99] to disable auto arming.

#290
dansorin76

dansorin76

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.11.2018
Ce ai spus tu am programat si este ok, dar problema este ca se armeaza ambele partitii.Iar eu am programat sa se auto armeze/dezarmeze doar partitia 2....

De ce se armeaza ambele partitii ???

#291
dansorin76

dansorin76

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.11.2018
Nu ma ajuta nimeni ?

#292
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Din cate vad din manual trebuie 181 cu 9999 "program [99][99] to disable auto arming." Asa e? Pe verificate?

#293
dansorin76

dansorin76

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.11.2018
este bine ce ziceti voi dar problema e alta....

Dar de ce se auto armeaza/dezarmeaza amandoua partitii ???? Eu vreau sa auto armez/dezarmez doar o partitie !! Cum sa fac ???

#294
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 23.09.2010
Salut, am si eu un sistem de alarma cu centrala Spectra SP4000, tastatura Paradox K636, ca in poza atasata:
Dupa o problema ce a dus la deconectarea alimentarii sistemului timp de vreo 48 de ore,
acumulatorul de 12V/4AH s-a descarcat, acum avand trouble code TBL-2-1.
Asta era acum vreo luna, timp in care am crezut ca acumulatorul se va reincarca in sistem.
Am dat jos acumulatorul si am masurat 9.43 V la bornele sale, dar nu pare ca se incarca.
In descrierea sistemului zice: " Iesire incarcare acumulator: curentul de incarcare al acumulatorului este limitat
de curentul maxim generat de sursa centralei 1,1A; sunt suportati acumulatori de 4Ah-12V sau 7Ah-12V (1buc)".
Cum are loc incarcarea asta?, trebuie conectat la alte borne de pe placa?, sau dureaza atat de mult sa isi revina de la 9V la 12 V ?
Multumesc pentru orice sfat.

Attached Files


Edited by enrique24, 11 December 2018 - 11:16.


#295
coss

coss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2005
Am montat un comunicator Seka sms v9. pe centrala DSC 1832.  Am o cartela orange cu abonament pe care nu o foloseam fiind primita la o oferta. Am dezactivat protectia cu cod pin a cartelei si am montat-o in modulul sms. Am urmat pasii din instructiunile primite si apare urmatoarea problema. Dupa setarea tipului de centrala am intrat in secventa de conectare si stergere a continutului cartelei sim. Problema apare acum pentru ca aceasta incepe cu aprinderea simultana de patru ori a perechii de leduri D16-D17 (rosu-verde) dupa care incepe ledul rosu D16 sa palpaie si ramane in aceasta stare o perioada nedefinita. Deci se intampla oarecum invers decat in Manualul de instalare. Multumesc anticipat pentru sugestii.

Edited by coss, 20 December 2018 - 19:44.


#296
coss

coss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2005

 coss, on 20 decembrie 2018 - 19:38, said:

Am montat un comunicator Seka sms v9. pe centrala DSC 1832.  Am o cartela orange cu abonament pe care nu o foloseam fiind primita la o oferta. Am dezactivat protectia cu cod pin a cartelei si am montat-o in modulul sms. Am urmat pasii din instructiunile primite si apare urmatoarea problema. Dupa setarea tipului de centrala am intrat in secventa de conectare si stergere a continutului cartelei sim. Problema apare acum pentru ca aceasta incepe cu aprinderea simultana de patru ori a perechii de leduri D16-D17 (rosu-verde) dupa care incepe ledul rosu D16 sa palpaie si ramane in aceasta stare o perioada nedefinita. Deci se intampla oarecum invers decat in Manualul de instalare. Multumesc anticipat pentru sugestii.

Problema rezolvata cu un telefon la serviciul de asistenta tehnica al Secpral (0729-038.302). Cartelele sim care sunt sectionabile in micro-sim au grosime mai mica si uneori nu fac contact corect; solutia este lipirea de scotch pe spatele acestora astfel incat sa intre putin mai fortat in locas.

#297
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009
Va salut,as vrea sa schimb si eu acumulatorii la o centrala(Paradox SP4000) si sirena(Paradox) si nu stiu cum sa procedez,de aceea v-as ruga sa-mi spuneti.
Pentru schimbarea acumulatorilor este obligatoriu sa opresc alimentarea electrica sau pot schimba fara intreruperea alimentarii,desfacandu-i  firele de la borne si invers.Multumesc.

#298
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
In centrala schimbi simplu, scoti bornele de la acumulatorul vechi si il pui pe cel nou.
La sirena de exterior este putin mai complicat, s-ar putea sa sune cand o desfaci dar
dupa ce iei jos capacul, scoti acumulatorul vechi, scoti firul de alimentare +12V de pe
placa sirenei, pui acumulatorul nou apoi firul de alimentare la loc si inchizi capacul.

#299
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009

 mateus13, on 10 martie 2019 - 07:37, said:

In centrala schimbi simplu, scoti bornele de la acumulatorul vechi si il pui pe cel nou.
La sirena de exterior este putin mai complicat, s-ar putea sa sune cand o desfaci dar
dupa ce iei jos capacul, scoti acumulatorul vechi, scoti firul de alimentare +12V de pe
placa sirenei, pui acumulatorul nou apoi firul de alimentare la loc si inchizi capacul.

Salut,eu am desfacut zilele astea capacul sirenei,inclusiv  acel capa de tabla,pentru a o curata de muste,fluturi,etc si nu a sunat alarma.

Attached Files


Edited by vasii_marian, 10 March 2019 - 11:42.


#300
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Inseamna ca nu avea legat sabotajul, dar asta nu este o problema foarte grava.

#301
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009

 mateus13, on 10 martie 2019 - 14:20, said:

Inseamna ca nu avea legat sabotajul, dar asta nu este o problema foarte grava.


Deci pot schimba acumulatorul fara sa sune ca la centrala?

#302
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009
Se reseteaza centrala la  schimbarea acumulatorilor?(centrala si sirena).

#303
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,228
  • Înscris: 12.02.2014
Am la depozit o alarma DSC veche, ramasa de la fostul proprietar. Nu stiu ce model este, am atasat o poza, poate va dati voi seama. Pana acum nu mi-a facut nicio problema, este simpla, legata doar la o sirena. Nu am decat codul de armare/dezarmare.

Am lipsit cateva zile, dar acum cand m-am intors, chiar daca ii introduc codul de dezarmare, cand ma misc, tiuie sirena pentru cateva secunde, apoi tace. Nici nu se armeaza, nici nu se dezarmeaza.
I-am introdus codul de mai multe ori, degeaba. Ce as putea face sa o pot din nou arma/dezarma?

Attached Files


Edited by r3my_cc, 11 March 2019 - 10:48.


#304
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Tasteaza *2 si vezi ce led se aprinde (mai mult ca sigur ca nr. 1), cred ca a stat mult timp cu acumulatorul descarcat.

#305
dan_octavian

dan_octavian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.07.2019
Buna ziua,
am o problema la conectarea unui modul SEKA SMS 8.5 la o centrala DSC 1864. Vreau sa pot arma si dezarma trimitind un sms sau suna. Am conectat modulul la centrala si portul 1 l-am conectat la zona 8 (care este de armare dezarmare 22) si am configurat tel master si am activat portul 1 pentru armare/dezarmare dar nu merge.
Ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi si fotografii cum sa reuses?

#306
sergiue

sergiue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 25.10.2008
Salut
Am instalat o alarma DSC 1616. Un senzor magnetic si unul de miscare.
Functioneaza fara eroare. I-am facut si partea de programare.

Am o problema la conectarea unei sirene de interior LD95 (+ la +, - la -).
Se aude un bazait continu, cu o mica fluctuatie, cam la 10sec.

Sirena functioneaza, am declansat alarma si a sunat.
Dar nu reusesc sa scap de acel bazait.

Aveti o sugestie?
Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate