Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

casa amanet

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pentru o casa de amanet cred ca iti trebuie o suma mai mare de 12k euro. la 10 clienti pe zi, fiecare imprumutand 100E pe care-i va aduce inapoi intr-o luna, dupa 12 zile o sa ai seiful gol (vezi ca ai uitat de seif, o sa ai nevoie si de d'asta).

#20
rrsae

rrsae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 08.10.2006
pt lumea interlopa esti pregatit? :naughty:  stii tu... tigani , sabii, taxe de protectie , politie corupta, bmw-uri ...de astea de pe la noi..

Edited by rrsae, 21 June 2007 - 10:04.


#21
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
@_Smiley_  Si la seif m-am gandit, nu am mai apucat sa scriu. Oricum am niste ideii pt seifuri homemade :D . Cat despre bani aveam in gand ,cand am inceput topicul, o suma pe la 17-18 k euro total. Dar voiam sa aud pareri.Deci ar cam fi sanse. Si cum ziceai tu dupa cele 12 zile , cand nu mai am numerar, pai tin usa intre deschisa si pun ep geam " Inventar" :) . Si ma rog sa treaca timpul cat mai repede(luna). Oho de-as avea 10 clinti pe zi din priam luna .

@rrsae Cat despre lumea interlopa...nu prea o sa am probleme in orasul meu( Principatul de Botosani). Multi cu vorba putini cu fapta. Si chiar in cel mai rau caz, nu e nimeni pe aici de "neatins" asa ca nu vad care s-ar risca stiind ca se intoarce inapoi favoarea. + dobanda. anyway...

Edited by IVAN__V, 21 June 2007 - 10:40.


#22
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Este cineva pe aici care are casa/e de amanet ? Sa-mi dea o parere/statistica :) ceva.

Edited by IVAN__V, 21 June 2007 - 14:29.


#23
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
si ti-ai pus problema ce faci cu bunurile primite gaj?
cum le vinzi,cui le vinzi ?
si eu zic ca iti trebuie o suma mai mare de bani ...ceva de genul 30k $ sau euro,sa ai acoperire o luna...si asta daca nu imprumuti banii mai mult de 15 zile la persoana...ca sa ai timp apoi 15 zile sa vinzi bunurile...caz in care nu vine cu banii sa  isi scoata bunurile.parerea mea

#24
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Cel mai probabil, bunurile care le primeste gaj si nu mai sunt rascumparate le amaneteaza el la alt amanet :D ori de ce nu, le vinde acolo el.

Edited by Ciubex, 22 June 2007 - 09:12.


#25
unu_suparat

unu_suparat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 27.05.2007
Le vinzi tu la supra-pret ...auzi oleaca ...le dai la alt amanet :lol: Chiar m-ai inveselit ;)

#26
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Pai cat de greu poate sa fie sa vand un obiect care oricum l-am luat la 1/3 din pret. Il dau la 2/3 din pret ca sa fiu sigur ca e convenabil.

#27
BogdanE

BogdanE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.10.2006
Eu pot sa-ti spun ca estimarea chelutielilor cu investitia sunt total gresite.
Conform legii ca sa iti deschizi o casa de amanet trebuie sa iti "securizezi" spatiul cu o firma licentiata care intocmeste un proiect. Iar securizarea spatiului pentru o casa de amanet cupride: buton de panica(sau pedala), camere de supraveghere, seif (care trebuie acorat in 3 puncte conf legii), alarma. Toate astea costa destul de scump, si tine cont casele de amanet sunt tinte usoare iar daca ai un jaf sau o spargere te-au pus pe butuci.

P.S: Firma pe care este casa de amanet poate desfasura doar o singura activitatate(un singur cod CAEN), fiind o activitate special reglementata.

Edited by BogdanE, 23 June 2007 - 10:56.


#28
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Citesc subiectul asta si parca este o cutie a timpului, Romania acum 11 ani.
Pe vremea aia mergeau imprumuturile, nu exista cuvantul criza, prin 2007 cred ca mai erau credite cu buletinul, gen prezentai un buletin, semnai un contract si gata boss ai un televizor sau un imprumut.

Acum bancile te ispitesc cu imprumuturi de 8/9% si nu ai face, poti cumpara produse in rate fara dobanda si nu ai face.

Asa ca amaneturile si CAR-urile au disparut, amaneturile de aur/argint s-au transformat in amaneturi de telefoane/gsm si aur. Poporul prea sarac sa mai cumpere aur si prea superstitios sa cumpere aur de la amanet, este pacat. Asa ca tu ca amanet vinzi aur la turnatorie si ei acolo il transforma in aur NOU.

#29
mphhh

mphhh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.02.2018
Am fost surprins recent sa descoper prin cautari random diverse afaceri de vanzare in Romania, orice judet.
Bineinteles ca orice astfel de interes catre un asftel de anunt trebuie exercitat cu maxim de precautie si trebuie alocat un timp considerabil pentru research inainte de investitie, determinare costuri, profit in anii anterior, motiv pentru vanzare, taxe la ANAF, litigii in desfasurare sau incheiate si tot felul de situatii de genul.

Cu toate acestea am gasit urmatorul anunt postat acum 5 zile opentru o casa de amanet.
https://m.olx.ro/ofe...et-IDaZR2H.html

Pret? 15.000 euro. Si asta e in Bucuresti. In alt oras ma gandesc ca ar fi putin mai ieftin.
Ce parere aveti?


Cat despre teren, nu stiu ce sa zic. Daca ai timp de o investitie de termen lung, sa astepti sa creasca pretul terenului mai mult decat este acum care e all time high, ca sa speri apoi la profit, sanse cam slaba cred eu.

#30
mariusgmk

mariusgmk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.11.2011

 IVAN__V, on 06 iunie 2007 - 11:15, said:

Ma gandesc sa incep o afacere, ar fi prima. Peste cateva luni o sa dispun de cam 15-16 mii euro. Si acum caut argumente pro si contra pt casele cu amanet. Cine isi poate da cu parerea ?
Spatiul vine automat inchiriat, pt ca trebuie la partier, si nu am, dar oricum nu trebuie prea mare, 15-20-25 m.p. merge ? Eu zic ca da. Deci vine o chirie lunara. Mai vin bani pentru acte firma de scazut. Firma neon,casa marcat, masa , cantar , altceva ??? Si sa zicem ca raman cu 12 mii din 15 mii initial. Deci aia 12 mi raman drept "cash" Sua cum vine toata ideea? Cam ce suma ar trebui initial pt a avea drept "bani amanet" ? Care aveti casa/e amanet nu tineti secret pt voi, please. PS: Nu-s in Bucuresti.

Fara 150.000 euro sa nici nu te gandesti sa faci un pas!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate