Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Eroare Nikon D70

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
magdaphotos

magdaphotos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.06.2007
Salut!
sunt noua pe aici, si as fi vrut ca nu o problema sa ma faca sa intru in contact cu voi..dar..asta e..
am un nikon d70 si de ceva vreme arata uneori Err pe ecran si nu mai merge. aparatul isi revine dupa o vreme, insa acum am problema asta de vreo 4 zile si nu mai stiu ce sa ii fac. Stiu ca in romania nu prea am unde sa il duc, neexistand un service autorizat. ce ma fac?
ma puteti ajuta in vreun fel? poate ati patit-o si voi, poate stiti cui ma pot adresa ptr reaparatii...
multumesc!

#2
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

 magdaphotos, on Jun 5 2007, 11:19, said:

Salut!
sunt noua pe aici, si as fi vrut ca nu o problema sa ma faca sa intru in contact cu voi..dar..asta e..
am un nikon d70 si de ceva vreme arata uneori Err pe ecran si nu mai merge. aparatul isi revine dupa o vreme, insa acum am problema asta de vreo 4 zile si nu mai stiu ce sa ii fac. Stiu ca in romania nu prea am unde sa il duc, neexistand un service autorizat. ce ma fac?
ma puteti ajuta in vreun fel? poate ati patit-o si voi, poate stiti cui ma pot adresa ptr reaparatii...
multumesc!

Asta cu ERR la D70 e ca Blue Screen of Death la Windows. Cel mai probabil trebuie inlocuit obturatorul. Vezi daca ai aceleasi simptome ca aici.

#3
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
In primul rand ti-as sugera sa faci o incercare cu o alta baterie... poate este o problema de alimentare.

Daca nu merge, incearca sa-i suni pe cei de la nikondigital din Oradea (nu fac ei reparatii) dar poate pot sa te sfatuiasca cumva, sau iti trimit ei la reparat nikonul. Cel mai apropiat service nikon am inteles ca este la Budapesta.

Succes!

PS: Cate cadre trase are aparatul?

#4
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006
Presupunand ca nu mai ai garantie cred ca mai repede de descurci cu reparatul direct la Bucuresti. PM daca te intereseaza varianta asta si te pun in legatura cu meseriasu'.

#5
magdaphotos

magdaphotos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.06.2007
e ca naiba
l-am luat acum o luna de la o colega de curs foto, si deja am probleme cu el. aparatul are doi ani, dar nu credeam ca voi avea asa de repede de furca. mi-e ciuda ca asa cu banii pe care i-am dat pe el si cu ce mai pun ca sa il repar, imi luam unul nou. aveti idee cam la cat ajung reparatiile?

#6
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
cam cate declansari are aparatul?

#7
deimos

deimos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 07.07.2006
mai vezi si cu alt card care`i treaba

#8
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

 magdaphotos, on Jun 5 2007, 15:49, said:

e ca naiba
l-am luat acum o luna de la o colega de curs foto, si deja am probleme cu el. aparatul are doi ani, dar nu credeam ca voi avea asa de repede de furca. mi-e ciuda ca asa cu banii pe care i-am dat pe el si cu ce mai pun ca sa il repar, imi luam unul nou. aveti idee cam la cat ajung reparatiile?

Pai poate chiar din cauza problemelor l-a vandut si ea  :unsure:. Daca ai facut ce ti-au zis deimos si Pac Man si nu ai rezolvat-o atunci eu zic ca fara o vizita la un service ceva nu scapi. Cand primesti eroarea incearca sa apesi de mai multe ori pe butonul de declansare. Daca isi revine dupa mai multe apasari atunci e de la obturator (sau mecanismul oglinzii). Eventual fa o proba cu obiectivul scos si verifica daca oglinda revine complet la loc dupa o declansare.
Daca nu stii cum sa aflii cate declansari are aparatul atunci download Opanda Iexif, il instalezi si deschizi cu el una din ultimele fotografii facute cu aparatul. Spre sfarsitul pomelnicului pe care ti-l da exista un camp numit "Total shutter releases for the camera" (sau ceva in genul asta). Vezi ce numar iti da acolo si zi-ne si noua.

#9
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 Pac_Man, on Jun 5 2007, 14:05, said:

...
Daca nu merge, incearca sa-i suni pe cei de la nikondigital din Oradea (nu fac ei reparatii) dar poate pot sa te sfatuiasca cumva, sau iti trimit ei la reparat nikonul. Cel mai apropiat service nikon am inteles ca este la Budapesta.
...

Daca eroarea persista (si persista), aceasta este recomandarea din manualul de D70(S)...

#10
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

Daca nu stii cum sa aflii cate declansari are aparatul atunci download Opanda Iexif, ...
O scula excelenta pentru un nikonist este  preview extractor ,care pe langa faptul ca-ti converteste un card de raw-uri in jpg in cateva secunde iti mai spune si cate declansari ai cu aparatul. Si e foarte mic si nu necesita instalare.

Edited by bchendran, 06 June 2007 - 07:26.


#11
magdaphotos

magdaphotos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.06.2007
are 41.000 de cadre trase..e mult?
stiti cam la cat m-ar ajunge reparatiile? in ambele variante(budapesta/ bucuresti la un service)
multumesc mult.

#12
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

are 41.000 de cadre trase..e mult?
Cam pe-acolo pica majoritatea

Edited by bchendran, 09 June 2007 - 09:48.


#13
magdaphotos

magdaphotos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.06.2007
multumesc tuturor ptr raspunsuri...am sunat la oradea si il trimit pana la urma la budapesta..nu costa f mult, atata ca dureaza ceva...dar macar mi-l repara Nikon.
spor la pozat :D

#14
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006

 magdaphotos, on Jun 14 2007, 23:31, said:

multumesc tuturor ptr raspunsuri...am sunat la oradea si il trimit pana la urma la budapesta..nu costa f mult, atata ca dureaza ceva...dar macar mi-l repara Nikon.
spor la pozat :D

Nu vreau sa fiu carcotas, dar...ti-au spus aia prin telefon ce are??? Daca te trezesti ca te costa cateva sute de euro reparatia? Asta dupa ce iti ajunge aparatul in Ungaria....

#15
magdaphotos

magdaphotos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.06.2007
da...tipul de la oradea mi-a zis ca ptr schimbarea obturatorului costa cam 350 lei.

#16
ionviorel

ionviorel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2006
salut!

imi puteti spune si mie unde si cum sa-mi repar un nikon d200? a picat azi shutter-ul dupa nici 600o de declansari... sunt cam terminat, ca sa nu zic mai mult...


multumesc!

#17
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
De curiozitate, ce s-a mai rezolvat cu aparatul?

#18
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007

 Lucian_M, on 24th June 2010, 18:51, said:

De curiozitate, ce s-a mai rezolvat cu aparatul?
E un post din 2007 Lucian, iar cel ce a postat are doar 5 posturi si ultimul este din februarie 2008. Foarte putin probabil sa-ti mai raspunda!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate