Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Identificare plante

- - - - -
  • Please log in to reply
1803 replies to this topic

#19
vatrai

vatrai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 25.09.2006
sal. Nu prea ma pricep la plante Am cumparat de undeva o planta ( pentru ca imi placecum arata ) Aveti idee cum se numeste si cam cat de pretentioasa aste ?

Attached Files



#20
Cela

Cela

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.07.2006

View Postabancor, on Sep 12 2006, 10:47, said:

Prin parcurile bucurestene este un altul, face ca niste pastai lungi, si are frunzele cam ca paulownia. Florile parca sunt albe si mari, nu mai stiu (va zic la primavara). Ala stiti cum se numeste?

Dupa parerea mea, sigur este vorba de CATALPA.
Are frunza lata, in forma de inima si galben-auriu toamna, flori mari in iunie-iulie si fructe in capsule lungi.
Cauta si tu poze si vezi daca este asa.

#21
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Hehe, ala pare sa fie, mersi! De mic eram curios ce copac e ala. Dupa nume pare sa fie ceva de import, nu prea suna a denumire populara romaneasca.

#22
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Adica... dansul dadea batai de cap ?? :)

http://plants.usda.g...le?symbol=CASP8

#23
iulianiliesu

iulianiliesu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.10.2006
Totusi, televizorul afecteaza plantele?

#24
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postiulianiliesu, on Oct 14 2006, 10:50, said:

Totusi, televizorul afecteaza plantele?

Daca este asezat pe ele... cu siguranta ca DA.

Edited by Zamolxel, 14 October 2006 - 13:06.


#25
cafeluta

cafeluta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.10.2006
Era foarte fain dac reuseai sa pui sio fotografie ca ajuta enorm. Ma bucur ca ai descperit despre ce este vorba.

#26
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Stie cineva sa-mi dea sfaturi despre modul de ingrijirea a acestor flori? :rolleyes:
Attached File  Image016.jpg   60.51K   324 downloads    Attached File  Image018.jpg   46.73K   243 downloads

#27
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004
Din intamplare am ambele plante, insa nu stiu denumirile lor. colega mea ii spune celui de-al doilea "policandru", insa nu sunt convins ca asa se numeste. are nevoie de putina apa (e cactus, doh!), lumina preferabil nu soare direct si cam atat. ah, si dat fiind ca e o chestie inalta sa nu te plimbi zilnic cu el prin casa!
Prima planta sta bine-merci la mine acasa. e mare consumatoare de apa, ii merge excelent la lumina (din nou, nu soare direct), se inmulteste innebunitor prin radacini si tinde sa iti ocupe tot spatiul disponibil.

Edited by Cela, 12 August 2007 - 15:31.


#28
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
multumesc pentrun raspuns, ecou, plantele nu le tin la soare direct - deci am intuit bime - ci pe un hol bine luminat (lumina naturala). Cat despre planta care zici ca se intinde intr-un ritm ametitor, de vreo doua luni de cand o am, n-a crescut mai deloc. Ghiveciul e prea mare oare? Se dezvolta radacina in detrimentul partii aeriene a plantei?

#29
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

View Postliviu_np, on Oct 26 2006, 15:10, said:

multumesc pentrun raspuns, ecou, plantele nu le tin la soare direct - deci am intuit bime - ci pe un hol bine luminat (lumina naturala). Cat despre planta care zici ca se intinde intr-un ritm ametitor, de vreo doua luni de cand o am, n-a crescut mai deloc. Ghiveciul e prea mare oare? Se dezvolta radacina in detrimentul partii aeriene a plantei?
la mine planta nu "creste" propriu-zis, ci din radacini, periodic, mai iese cate un "buchetel" nou. ajunsesem sa am un ghiveci care gemea de "buchetele" si cand m-am hotarat sa o mut din ghiveci am constatat ca toate acele buchetele erau unite de o unica radacina lemnoasa, cam ca la hrean. deci da, radacina este cea care genereaza inmultirea, nu partea aeriana. oricum, am constatat ca in conditii de lumina buna si udare suficienta planta era de un verde stralucitor (acum din nefericire sta in conditii cam vitrege si cam stagneaza)

#30
kisss

kisss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 28.04.2006
Am primit o planta cat de curand...mai bine zis un copac :P ... si sunt curioasa sa stiu cum se numeste, daca stie cineva...si daca necesita un tratament deosebit...

Attached Files



#31
tanu

tanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 05.05.2006

View Postkisss, on Nov 3 2006, 19:52, said:

Am primit o planta cat de curand...mai bine zis un copac :P ... si sunt curioasa sa stiu cum se numeste, daca stie cineva...si daca necesita un tratament deosebit...
Cred ca este yucca.Pe perioada calduroasa se uda de doua ori pe saptamana,iar din octombrie, e recomandat sa o tii la o temp. de 10 grade si sa o uzi de doua ori pe luna.Daca o tii la temp. mai mare(20-25 grade)o uzi la fel ca inainte.Cel mai mare dusman e umezeala care provoaca putrezirea trunchiului.

#32
arhivecaza

arhivecaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.01.2006
Pentru liviu_np

Plantele sunt urmatoarele:

Link 1: http://toptropicals....ria_trifasciata
Link 2: http://www.cactusweb...__trigonum.html

Salutare.

View Postkisss, on Nov 3 2006, 19:52, said:

Am primit o planta cat de curand...mai bine zis un copac :P ... si sunt curioasa sa stiu cum se numeste, daca stie cineva...si daca necesita un tratament deosebit...


Yucca : http://www.derwebges...n/yucca-001.jpg

Edited by Cela, 10 August 2007 - 10:38.


#33
bezz

bezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.09.2006
liviu: am ambele plante; cea din prima poza, a umplut foarte rapid un ghiveci intreg, nu mai am pe unde s-o ud, nu-i trebuie multa apa, este foarte nepretentioasa.

cea de-a doua creste mult pe inaltime, si tinde sa urmareasca soarele, deci tine-o la lumina, iarasi, udata moderat.

#34
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004
Am primit-o cadou si a inceput sa i se ingalbeneasca frunzele. O recunoaste cineva?

Attached Files



#35
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostRover, on Nov 15 2006, 14:30, said:

Am primit-o cadou si a inceput sa i se ingalbeneasca frunzele. O recunoaste cineva?




Nu are importanta ce planta este; ingalbenirea se poate intampla oricarei plante, in urma saracirii solului in azot. Vezi ca sunt la toate florariile (care vand si ghivece) niste sticlute cu ingrasamant. Cumpara pe baza de azot sau schimba pamantul din ghiveci. O alta cauza poate fi lipsa de lumina in caz ca ai tinut-o la umbra (nu are rost sa-ti explic mecanismul fotosintezei avand in vedere ca-s convinsa ca-i vina lipsei de azot :))

Bafta

#36
Monicagd

Monicagd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 16.08.2006

View PostRover, on Nov 15 2006, 14:30, said:

Am primit-o cadou si a inceput sa i se ingalbeneasca frunzele. O recunoaste cineva?

Este Stephanotis.
Din experienta mea, atunci cand o planta este mutata in alt mediu nu este indicat sa i se administreze ingrasaminte pana nu se aclimatizeaza. Cum are flori, nu i se schimba pamantul.
Este ceva normal sa i se ingalbeneasca cateva frunze - si eu am avut aceeasi problema cu aceasta planta. Cred ca nu trebuie sa te ingrijorezi. Sfatul meu e sa o tii departe de sursele de caldura.

Edited by Monicagd, 16 November 2006 - 11:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate