Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Epilare definitiva cu IPL

- - - - -
  • Please log in to reply
181 replies to this topic

#37
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
este inghinal total, adica si intre fese?

#38
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006
eu mai astept cativa ani ca poate incepe vreuna sa dezvolte vreun pui de cancer de la tratamentele astea. ca si solarul era super sigur si sanatos.

#39
un_user

un_user

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.09.2009
Buna fetelor. Eu am urmat tratamentul complet cu IPL la axila si mustata in iarna la Esthera si sunt foarte multumita. Acum am inceput si pe picioare, am fost deocamdata la o singura sedinta. Pentru rezultate, va zic ca trebuie sa aveti rabdare, si sa nu sperati ca dupa doua sedinte ati rezolvat problema. Din cate am inteles eu, e vorba de fazele de crestere a parului, nu toate firele cresc deodata, dar intr-o singura faza de crestere are efect acest tratament si tocmai deasta trebuie facute mai multe sedinte, pentru a "surprinde' toate firele in faza respectiva. Sper ca am explicat corect, eu asta a inteles.  
Dupa cum spuneam, am facut treaba asta pe timpul iernii, tocmai pentru ca e recomandat sa te protejezi de soare in timpul tratamentului. Durere nu prea a fost, mai mult as descrie ca fiind o senzatie ciudata, asemanatoare cu cea pe care o ai cand mai face cineva o "gluma" cu quartul de la bricheta, dar nu se raspandeste, este intr-un singur punct-zona restransa...mai greu de descris, oricum a fost in regula. Acum au trecut cam 7 luni, si am mai facut cate o sedinta de intretinere cand am fost pentru picioare.  In concluzie, as spune ca merita efortul, si te scuteste de multe probleme lunare...bilunare sau cum or fi la fiecare. Succes

#40
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007

View PostClaudiaOradea, on 14th September 2009, 22:46, said:

Asta am facut eu acum 3 ani in Tg.Mures. Am facut 4 sedinte fara nici un rezultat.
oho...ai de asteptat pentru rezultate.

oricum, din cate stiu nu toata lumea il poate folosi sau nu toata lumea obtine rezultate satisfacatoare. depinde si de culoarea pielii si a firului de par

#41
Amada16

Amada16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.10.2009
Am facut acum 2 saptamani prima sedinta de epilare cu IPL pe picioare, inghinal, pe axile si abdomen. Inainte de asta am citit discutiile de pe mai multe forumuri legate de acest subiect, ca sa-mi fac o parere. Acum va scriu din experienta mea. Durerea nu e asa de ingrozitoare cum spun unii. Doar inghinal doare putin, in rest nu e mai dureros decat cu epilatorul, ba chiar nu m-a deranjat deloc acea mica piscatura. Chiar si inghinal am simtit cam la fel ca la epilarea cu ceara si e adevarat ca am tresarit putin de fiecare data cand trecea aparatul prin aceasta zona, dar decat sa ma doara asa la fiecare epilare cu ceara, mai bine suport de cateva ori cu IPL si apoi scap de acest chin.
In prima saptamana dupa epilare nu a aparut nici un efect, aveam tot atatea fire de par, dar acum cateva zile au inceput sa cada ori singure, ori le ajutam eu tragandu-le usor cu degetele, practic ramaneam cu firele de par in mana. Pe axile si pe abdomen au cazut aproape toate, au mai ramas doar cateva fire, adica atat de putine incat le pot numara. Pe picioare au cazut cam 60-70%, iar inghinal in unele zone nu mai am aproape deloc fire de par, iar in altele nu au cazut deloc. Din pacate zonele in care nu a aparut nici un efect sunt si cele mai dureroase, adica pe labii. Ma gandesc ca asta poate fi din cauza ca am tresarit in timpul epilarii pe acele locuri. Data viitoare o sa stau cuminte si o sa suport.
Acum sunt foarte incantata de rezultat si sper ca firele care au cazut nu vor mai creste, dar o sa aflu asta in timp. Trebuie sa va spun si ca pielea mea e alba si firele de par sunt negre si groase, iar din cate am inteles este exact tipologia cu cele mai bune rezultate. Am o prietena care a facut deja 5 sedinte inghinal, dar rezultatul nu a fost definitiv, desi are mult mai putin par ca inainte si mai fin, insa ea este blonda.
Sper sa va ajute si pe voi ce v-am scris. Va tin la curent cu ce efecte vor aparea la urmatoarele sedinte.

#42
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006
oare cat costa sa te faci de jos pana la gat? :angel:

#43
crisha

crisha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.06.2009
Buna
Pentru fetele care au facut epilare IPL sau sunt interesate de acset subiect...ce stiti de salonul Abbate?
Merita sa merg acolo din punct de vedere al preturilor,personalului,eficientei tratamentului...etc?
Mersi

#44
ovy_pas

ovy_pas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.01.2009
Bagati-va clar chetia asta in cap: NU EXISTA "epilare definitiva"... aceasta este politica firmelor care au interes finaciar si au denumit-o asa ca sa atraga fraerii denumirea corecta ar fi "epilare pe termen lung" care evident are avantaje superioare fata de solutiile clasice deja bine cunoscute si folosite pana acum si care dupa executatrea tuturor sedintelor iti mai trebuie niste tratamente de intretinere... Insa astia sunt nesimtiti cu preturile lor raportate la rezultatele obtinute, prea exagereaza tehnologii noi bla bla...e ceva f simplu si banal profita de naivi care cred in marea speranta a tehnologiei:  diferenta de pigmeti intre piele si firele de par, firele de par au mai multi pigmeti inmagazineaza mai multa energie din lumina, ...de ce e pulsata ca e un puls luminos de cateva zecimi  de secundasa si nu simti ca arde rau de tot...si de ce e intensa ca sa distruga prin ardere firul de par ...si asta e filosofia lui peste ... un aparat de ala nu ar trebui sa coste mai mult decat o imprimata normala, dar profitorii stiu ce au de facut...iar aia cu saloanele cosmetice la fel... nici macar la asa preturi nu au politici de negociere sa te ia la suprafata si nu la parti din corp , de ce tre sa platesc toata zona care vreau sa o epilez cand parul ocupa doar jumatate din acea zona ?  ...la preturile care le au nici nu negociaza sunt si absurzi macar daca ai stii ca scapi definitiv ai face un efort finaciar ... dar oricum chiar daca faci toate sedintele tot tre sa urmezi sedinte de intretinere.

Eu personal as prefera sa imi cumpar un aparat de epilat sa ma fac eu...(am vazut cum lucreaza si operatorii cat repede si sar zone..) dar si producatorii sunt nesimtiti hai sa fim seriosi cu preturile care le au aparatele astea imi iau masina si aparatele nu sunt facute din aur, sunt din domeniu eletric si am o idee cam cum sunt realizate si cum functioneaza.

Deci concluzie e mai buna epilarea asta pe termen lung (ca nu-i pot spune devinitiva m-as minti pe mine in primul rand) decat metodele clasice dar e prea scumpa pentru ceea ce ofera.

Solutia care ar multumi pe majoritatea dupa parerea mea... ar fi sa ai un aparat de ala acasa si sa te epilezi ca si cum te-ai epilat cu aparatul ala clasic...ce avantaj ai avea? ar dura mai mult timp de la o epilare la alta....dar producatorii nu vor un asemenea scenariu ca fiecare sa aiba un aparat de asta ca ar fi ieftin (productie multa) ca.... apoi ar da faliment (nu e ca masina care cere benzina consumul de curent e nesemnificativ la factura)
Asa ca asteptati ca sa se epileze cati mai multi prin acesta metoda ca preturile aparatelor sau sedintelor sa scada.
Tineti minte cand a aparut prima data net? Erau doar sali de net care inchiriau calculatoare...nu iti convenea sa iti pui net in casa ca era f scump. ...azi fiecare are net acasa si la pret fain asa si aici.
Rugati_va sa existe cati mai multi pilosi pentru ca piata elilarilor sa scada(sedinte ieftine sau posibilitatea achizitionarii unui aparat) ca definitiva va fi doar la 2m mai aprope de centrul pamantului.

Edited by ovy_pas, 31 December 2009 - 19:55.


#45
zenit_rasarit

zenit_rasarit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.01.2010
Eu de la epilatul cu ceara si cu aparatul m-am ales cu o foliculita de toata frumusetea, adica am fire de par sub piele foarte adanci ... si am inteles ca singura metoda de a scapa de ele este epilatul definitiv. Ce parere aveti?

#46
monica_l

monica_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.01.2010

View Postovy_pas, on 31st December 2009, 19:48, said:

Bagati-va clar chetia asta in cap: NU EXISTA "epilare definitiva"...
....................
un aparat de ala nu ar trebui sa coste mai mult decat o imprimata normala, dar profitorii stiu ce au de facut...iar aia cu saloanele cosmetice la fel...

Eu personal as prefera sa imi cumpar un aparat de epilat sa ma fac eu...(am vazut cum lucreaza si operatorii cat repede si sar zone..) dar si producatorii sunt nesimtiti hai sa fim seriosi cu preturile care le au aparatele astea imi iau masina si aparatele nu sunt facute din aur, sunt din domeniu eletric si am o idee cam cum sunt realizate si cum functioneaza.

Deci concluzie e mai buna epilarea asta pe termen lung (ca nu-i pot spune devinitiva m-as minti pe mine in primul rand) decat metodele clasice dar e prea scumpa pentru ceea ce ofera.

Faptul ca se numeste "epilare de lunga durata" si nu "epilare definitiva" are un singur motiv: ca dupa "doar" 20 ani de existenta a laserului nu pot dovedi ca dureaza mai mult de 20 ani :) nu ca este definitiva. Teoretic dar foarte improbabil dupa 20 ani parul ar putea sa inceapa sa creasca pur si simplu. Parerea mea la 4 ani de cand m-am epilat cu laser este ca metoda de epilare este definitiva. Nu vad nici un fir in plus si iara nu vad nici un motiv sa-mi creasca in viitor.
Electroliza in schimb este metoda dovedita de epilare defintiva cu o istorie de 150 ani... surprins? Macar am ajuns la concluzia ca epilarea defintiiva exista.
Nu ma intelegeti gresit, nu recomand electroliza, de recomandat as recomanda ultima tehnologie nu ... prima :). Ultima tehnologie este un IPL numit Terapia Fotopneumatica

Apropos de preturile aparatelor, ca idee: sunt scumpe inca; aparatele s-au ieftinit drastic in ultimii ani si cred si eu ca preturile sunt nejustificate. Din ce-am studiat preturile din Romania sunt similare cu cele din Danemarca :) dar o epilare normala (cu ceara) in romania e de 10-20 ori mai ieftina, deci nu mi se pare normal. ( cu toate astea preturile aparatelor sunt peste 10K EUR.)

Daca nu ai mai avea nevoie sa te epilezi de loc ca si mine de 4 ani nu ai spune acelasi lucru. Mai imi mai cresc cateva fire axial, pe picioare de loc. Si parul meu este negru cu firul gros care-mi facea bube pe picioare, cumva nu vroia niciodata sa iasa asa cum era proiectat.

Incerc doar sa informez :) nu am aparat de epilare definitiva :) .
Mai multe: Epilare definitiva

Monica

Edited by monica_l, 22 January 2010 - 20:37.


#47
jessyzz

jessyzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.08.2007
Imi cer scuze ca nu am raspuns la intrebarile adresate... dar recunosc ca sunt o persoana foarte ocupata.
Nu va pot spune numele salonului deoarece cred ca ar fi considerata reclama. Cele interesate imi pot da un mesaj privat aici pe forum.

Am facut 5 sedinte axial si 4 inghinal, deoarece pe a 5 nu reusesc sa o fac de 3 luni - nu prea mai creste par- uimitor si pentru cei de la clinica. Deci am trecut la sedintele de intretinere la 6 luni-1 an. Intradevar nu e o solutie definitiva, e considerata epilat de lunga durata. Personal nu mi se pare scump - 50E sedinta pentru oricare din cele 2 zone. Dar cred ca depinde de bugetul personal. Merita investitia? eu zic ca DA. Sunt bruneta cu piele deschisa la culoare si sincer consider ca merita banii, pe care oricum i-as da pe epilatul cu ceara (despre care toate stim ca e dureros, neplacut si nici nu se poate face asa de des pe cat ar fi nevoie). Cat despre rasul dintre sedinte nu mi s-a parut a fi o problema. Acum nici nu ma mai rad deoarece parul ramas este atat de putin si fin incat nu ma deranjeaza. Pana si mama care se face de ani de zile cu ceara (cam 25) si nu mai are asa multe fire, ar vrea sa isi faca tratamentu inghinal.





View Posttonny77, on 9th October 2009, 21:26, said:

oare cat costa sa te faci de jos pana la gat? :angel:

nu ai nevoie de un epilat de la gat in sus...? :naughty:

#48
monica_l

monica_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.01.2010

View Postzeus1, on 13th February 2009, 17:35, said:

Eu am vazut ceva aparate cu laser pentru utilizare la domiciliu... sunt bune ? :D


Desi nu am incercat personal epilare la domiciliu (sunt epilata dar cu laser la salon) din ce m-am informat este eficienta (desi iti mananca foarte mult timp).
Aici sunt cateva informatii despre primul aparat aprobat in SUA pt epilare: Sistemul tria

#49
gynella

gynella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.02.2010
Eu m-am epilat acum 2 ani si sunt extrem de incantata. Mie mi s-a spus ca e posibil sa-mi creasca parul dupa 4 ani dar zau ca nu m-ar deranja. Si daca ar fi pentru 2 ani si tot ar merita. Eu sunt genul care face bubite urate la epilat si pana imi treceau imi crestea din nou parul, deci mereu aratau nasol.
Acum arata impecabil !
Despre durere: nu cred ca se poate spune ca epilarea definitiva este dureroasa ! Adica sincer fata de ceara mi se pare parfum. Eu cel putin am suportat foarte usor, cred ca mai conteaza si aparatul...

Eu mi-am facut decat gambele si acum vreau sa ma epilex definitiv pe brate, axila, mustata si inghinal. Asa ca fac cercetari.

Ce am tot citit este ca cel mai performant epilat definitiv este cu o noua tehnologie, E-light care imbina IPL cu radiofrecventa.
Sincer nu imi amintesc sa va povestesc detaliile tehnice (era un material in engleza, tehnologia de care va zic e f la moda la Londra) dar oricum... m-a convins.
Acum as vrea sa va intreb daca stiti sa existe E-light si in Romania, daca ati incercat si eventual preturi.

Multumesc !

#50
mepp

mepp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.01.2010

View Postjessyzz, on 3rd February 2010, 15:24, said:

[/b]8891']
Imi cer scuze ca nu am raspuns la intrebarile adresate... dar recunosc ca sunt o persoana foarte ocupata.
Nu va pot spune numele salonului deoarece cred ca ar fi considerata reclama. Cele interesate imi pot da un mesaj privat aici pe forum.

Am facut 5 sedinte axial si 4 inghinal, deoarece pe a 5 nu reusesc sa o fac de 3 luni - nu prea mai creste par- uimitor si pentru cei de la clinica. Deci am trecut la sedintele de intretinere la 6 luni-1 an. Intradevar nu e o solutie definitiva, e considerata epilat de lunga durata. Personal nu mi se pare scump - 50E sedinta pentru oricare din cele 2 zone. Dar cred ca depinde de bugetul personal. Merita investitia? eu zic ca DA. Sunt bruneta cu piele deschisa la culoare si sincer consider ca merita banii, pe care oricum i-as da pe epilatul cu ceara (despre care toate stim ca e dureros, neplacut si nici nu se poate face asa de des pe cat ar fi nevoie). Cat despre rasul dintre sedinte nu mi s-a parut a fi o problema. Acum nici nu ma mai rad deoarece parul ramas este atat de putin si fin incat nu ma deranjeaza. Pana si mama care se face de ani de zile cu ceara (cam 25) si nu mai are asa multe fire, ar vrea sa isi faca tratamentu inghinal.


nu ai nevoie de un epilat de la gat in sus...? :naughty:

Salut, poti sa imi zici si mie la ce salon ai fost, ca m-ar tenta si pe mine sa ma duc :)

Merci frumos

#51
dian_a

dian_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 11.10.2007
Buna!
Am gasit un salon in Bucuresti, aparut recent si foarte mediatizat, unde costa 30E sedinta orice zona a corpului. Pretul este foarte bun comparativ cu ate saloane. As vrea sa va spun numele, dar nu vreau sa se considere reclama. M-ar interesa daca a fost cineva acolo si daca au vazut rezutate semnificative. Salonul este undeva pe Calea Floreasca.

Mersi!

#52
rlk59

rlk59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.07.2010
aparatele ipl sunt simplu de folosit si de mici dimensiuni, ceea ce le face o achizitie buna. in cazul mai multor persoane este chiar f rentabil. la 2-3 persoane se acopera costul aparatului care poate fi vandut ulterior, deci se poate recupera o parte din investitie. daca va intereseaza, contactati ma pe email

succes

#53
dian_a

dian_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 11.10.2007
Am citit pe niste forum-uri ca nu are nici un efect. M-a interesa mai mult epilarea IPL la un centru specializat.

#54
alina_bigbounce

alina_bigbounce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.07.2009
epilarea definitiva nu este permanenta .... o perioada intr-adevar nu va creste parul , dar dupa ceva timp va aparea la loc.
si eu am vrut sa incerc, dar in conditiile astea nu stiu daca este chiar asa avantajoasa :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate