Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Caut o IDEE de AFACERE....

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
pophorea

pophorea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2013
Bună,
sunt Pop Horea-Vasile din Turda, Cluj, 32 ani. Accesând link-ul de mai jos poți vizualiza idee mea de afaceri. Este modelul de bază care momentan trebuie brevetat la OSIM. Costă 375 franci elvețieni + 29 -- adiționale. Mai multe detalii la adresa de mail: [email protected], pe facebook sau la nr. de telefon: 0755420035
https://www.facebook.com/cimturo

#38
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Si ce avataje are caramida aia in comparatie cu una obisnuita?

#39
pophorea

pophorea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2013
Este mai specială pentru că nu trebuie mortar la zidire, nu trebuie gletuită, zugrăvită, izolată pe extrior - pentru că conține în interior izolația termică. Oferă posibilitatea construirii moderne cu ajutorul structurii de rezistență.

Se poate vopsi.

#40
pophorea

pophorea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2013
O discuție despre:

Cine o va produce?
Sa zicem ca as putea sa o promovez, caramida. Cat la % din actiuni ai fi dispus sa dai ?

O vom produce noi, cel puțin 5 asociați la SA, cu ajutorul imprimantelor 3D. Pentru promovare, reclamă pot da 7-8% din acțiuni sau chiar mai mult dacă vii cu o analiză asupra segmentului de piață și vânzări pentru planul de afaceri.

cat va cantari 1 caramida ?

Deocamdată cea din polimeri cântărește 12 kg dar pot da oricând un scale la desen și o fac să cântărească sub 10 kg.

si pretul pentru 1/buc va fi mai mic decat o caramida normala ?

Nu cred că poate fi mai ieftină decât un BCA, DAR având în vedere cele scrise mai sus per ansamblu în timpul de exploatare 60 ani este mai ieftin.

ok, la ce pret te-ai gandit ? si cum o vei vinde ? la metru patrat sau.. ?

Prețul încă este sub semnul întrebării deoarece nu știu cât costă o bobină la imprimanta 3D. Vânzarea la bucată.

aha, cand ai putea incepe productia ?

De îndată ce este brevetat modelul, există spațiul și cumpărate imprimantele 3D.
+ bobinele -- materia primă.

ok, inca o intrebare, dupa constructie pe interior se poate ablica perete fals, ca nu poti doar sa dai cu vopsea...
aplica*

Da se poate și este mai ușor în polimeri să înfiletezi holșurubul. Pentru varianta de ceramică nu prea știu să fiu sincer, nu prea am citit despre ceramică.

aha, pot doar spune ca pot promova doar pe internet momentan, mai am inca un an de liceu. Cat despre analiza pe piata, eu zic sa vinzi la mp2, faci oferte la companiile de constructii, lasi la pret pentru inceput, si urci treptat, in primele luni ar fi bine sa iti promovezi produsul ca fiind unul de calitate si cu un pret pe care fiecare si`l poate permite.

Te rog promovează-l. Ms. Mai sunt de făcut calcule.

#41
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Si cum se va asigura etanseiatea fata de vant si ploi?Nu-i stiu dimensiunile,dar daca are si izolatia incorporata va trebui sa fie mare.Pentru ca o izolatie de polistiren expandat sau extrudat sub 10cm grosime nu mai e izolatie numai bani aruncati in vant.Ar mai fi problema rezistentei si rigiditatii.Nu sant de specialitate si nu ma pot exprima dar chiar si la o fabricare prin extruziune sau turnare tot nu vei putea scoate o caramida din aia sub 20 de euro din cauza pretului mare al maerialului.Si cred ca mp de constructie ar fi la peste 200€ ceea ce e foarte scump in comparatie cu alte materiale.

Dupa ultimul search dat pe google pretul la filamentul ABS este in jur de 30€/kg.Deci la o caramida de 10 kile numai materialul ar fi 300€.Metrul patrat nu mai conteaza ca e la pret exorbitant.

http://www.plastic2print.com/de/

Edited by Airbag, 23 October 2013 - 20:33.


#42
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu zic sa uitati de imprimantele 3D pentru productia de masa. Cred ca e mai ieftin sa le faci din lingouri de aluminiu prinse cu suruburi intre ele decat sa le produci cu imprimanta 3D.

#43
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postpophorea, on 23 octombrie 2013 - 19:02, said:









aha, pot doar spune ca pot promova doar pe internet momentan, mai am inca un an de liceu.

A dracu la 32 de ani mai ai de facut un an de liceu?Asta da de gandit.Posted Image

#44
pophorea

pophorea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2013
Eu, cel care am desenat-o am terminat liceul la 17 ani. Este vorba despre un posibil asociat care este tânăr.
Producția se va face cu Imprimantele 3D iar etanșeitatea se va realiza cu o bandă din comerț lipită pe partea inferiară a cărămizii.
În interior va avea vată minerală.
Am 3 ani fără un examen și licența la Universitatea Tehnică din Cluj până la 20 de ani la subingineri.
Mulțumesc.

#45
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Si cum ramane treaba cu pretul de cost,ca asemenea caramizi nu-si vor permite numai sheicii din arabia saudita?Nu e destula ideea trebuie sa fie si vandabila in realitate.

#46
pophorea

pophorea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2013
Va fi ceva mai scumpă.

#47
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Mai ce sa zic sant nascut si eu in Turda,dar vad ca vreti sa faceti de rusine ardelenii cu ideile astea.Cine dracu crezi ca-ti va cumpara o caramida cu 300€?

#48
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

View PostAirbag, on 25 octombrie 2013 - 08:48, said:

Mai ce sa zic sant nascut si eu in Turda,dar vad ca vreti sa faceti de rusine ardelenii cu ideile astea.Cine dracu crezi ca-ti va cumpara o caramida cu 300€?

unul care nu are ce face cu banii ........... specie de mult disparuta in romanica si chiar in intreaga lume

e plin internetul de nebuni

Edited by wide, 26 October 2013 - 09:34.


#49
pophorea

pophorea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2013
Tu wide du-te la lucru că ești prost.

#50
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013
lasa-ti caramizile ca nu e de bugetu nostru...referitor la icafe te poti asocia cu un unchi de-al meu...are 3laptopuri +1 ipad, cartusuri color poate gasi moka de la supermarcheturi la orice ora...dupa ceva timp va ve-ti putea extinde...P.S.are si imprimanta, uitamPosted Image

#51
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Daca ai imprimanta 3D, gindeste-te la un centru de copiere de obiecte. Iti trebuie si un scanner 3D. Obiectele copiate vor fi probabil mici. Trebuie sa vezi ce piata ai, ca sa nu spargi banii aiurea.

#52
alsasha

alsasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 06.12.2012
Salut,

In locul tau as incerca totusi un bar , eventual ceva cu specific sportiv, cateva televizoare pentru fotbal (abonamente la rds si dolce) studentii vin sa vada un meci la un metru de bere.
Tot ce inseamna mobilier il poti avea de la un distribuitor/producator de bere pentru exclusivitate (vinzi doar marcile pe care le produce el) , te duci la Public bet (probabil si altii) iei legatura cu zonalul (afli numarul din orice sucursala) si le propui sa isi faca un birou mic cu o fata la tine in bar (se practica... iti pot pune si o pila :) ) ... daca cei de la public isi aduc un televizor de LIVE si unul de curse de caine sau de loto din 5 in 5 minute... te-ai asigurat de clienti. vor bea sigur si o bere.
Daca mergi si cu preturi de 3-4 lei o bere , din punctul meu de vedere, cat timp campusul e langa tine ...profitul e sigur... seara de seara barul va fi plin.

Daca spatiul e al tau , te-ai scos, daca nu e al tau si platesti chirie , poti negocia cu cei de la bere si sa-ti plateasca o parte din chirie , insa aici te obliga sa faci si o comanda minima pe luna.
In cursul saptamanii poti atrage si persoanele care nu sunt interesate de sport : gasesti formatii sau artisti locali, tineri pe care ii poti plati cu bani putin sunt oameni care fac divertisment 2 ore pentru 300 (plus sau minus) (200 ron si consumatie...etc) , seara de bancuri, de stand up, de muzica, de caraoke...

Exista in Brasov o cafenea care astfel are clienti in fiecare seara si e full de luni pana duminica, un prieten de-al meu se ocupa de seara de duminica cand este concurs de bancuri, nu este platit cu nimic , insa cere clientilor o taxa de 5 lei de persoana, El incepe atat cu bancuri cat si putin stand up, apoi din public oamenii se baga la concurs, tot el termina, barul plateste 100 lei consumatia la masa castigatorului, insa totul dureaza de pe la ora 22.00 pana la 01:00 si asta intr-o seara de duminica, fara rezervare nu ai loc.

Cu distribuitorii ai termene de plata. poate la inceput nu va fii un termen mare insa si tu poti sa comanzi mai putin, cateva pliante in campus si afise la intrarea in camin (cu 200 de lei faci 1500 de pliante , poate si mai multe)... asta la deschidere, si apoi la evenimente iar niste pliante, poti face fiecare seara cu tematica, dar tot cred ca sportul iti va aduce ce-i mai multi clienti.

Sper ca te-a pus pe ganduri.
Bafta!

#53
costis_radu

costis_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.01.2014
Pacanele profit mare daca ai spatiu

#54
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

View Postpophorea, on 26 octombrie 2013 - 09:44, said:

Tu wide du-te la lucru că ești prost.

tu deja ai depasit sa-i zicem nivelul la care poti fi considerat prost

esti un fel de ...... prost ce tinde sa explodeze de la atata prostie ....... tu nici macar un loc de munca nu o sa ai vreodata pt ca nu vad cine ar angaja asemenea tampiti

cel mai probabil esti vreun homeless ce viseaza la super afaceri dar cu buzunarele goale si ingropat in datorii

Edited by wide, 14 January 2014 - 23:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate