Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Caut o IDEE de AFACERE....

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Aangello

Aangello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.08.2004
Am un spatiu comercial de aprox 2 x 100m partati (pe 2 nivele), nu e situat chiar central ci cam pe dositorie...capital, hmmmzzz, sa zicem ca pt inceput vreo 350 milioane... ceva idei?

Edited by Aangello, 03 June 2007 - 20:20.


#2
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Ce oras? Unde e situat spatiul?

#3
divx

divx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.12.2004
Salut!

Nu am inteles exact daca ai vrea sa iti deschizi un supermarket sau ceva unde sa se vanda produse, sau daca vrei sa incepi o linie de productie. Pe de alta parte, nici nu pot spune ca ma pricep la afaceri, dar iti pot da o opinie din punctul meu de vedere, ca si consumator. Si ar fi bine sa incerci sa faci o statistica in orasul in care vei face afacerea sau in orasele in care vei avea piata de desfacere(adica, ia un caiet mare si cateva pixuri si mergi impruna cu niste prieteni prezentabili pe strada si intreaba omul de rand, pentru ca el este consumatorul final).
Eu am sa iti spun se consuma la mine in casa in mod regulat, deci ceva din care ai putea scoate bani, cu conditia sa vii cu un pret competitiv si calitate la standarde europene : paine, hartie igienica, pasta de dinti, benzina, servetele si hartie igienica, dulciuri, fructe, apa minerala(daca tu reusesti sa scoti pe piata in Romania apa cu 80 de eurocenti baxul de 6 sticle a cate 1,5 litri, cred ca o sa faci treaba buna), produse anti-tantari, cartele preplatite de telefonie mobila(ai putea sa iti deschizi ceva tip dealer), etc. In fine, cred ca iti dai seama cam la ce ma refer, lucruri care se consuma inevitabil zilnic.
Succes!

#4
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
Succes garantat o sa ai cu mancarea.
Daca reusesti sa o vinzi ieftin si sa fie buna buna deja 95% din business e gata restul de 5 % este management.

#5
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Spatiu de birouri, gradinita, supermarket (gen mega image), 2 bucati apartament de lux...

Trebuie sa il inchiriezi pe termen lung unui astfel de business sau sa te asociezi cu cineva care stie cu ce se mananca si sa-ti deschizi chiar tu afacerea.

Sau vinde-l cui da mai mult si gata.

#6
Aangello

Aangello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.08.2004
Intr-un radius de cca 1 km de unde am eu amplasata constructia se afla vreo 2 duzine de supermarketuri si buticuri... un potential consumator ar fi studentii (am in apropiere, cca 500 m un campus universitar), deci mi-ar surade ideea de un fastfood sau ceva cu mancare calda de servit acolo, ceva bazat pe mancare...iar in al doilea rand un club cafenea, numai ca investitia e mare, profitul, nu se compara cu cel de pe fastfood...iar in al treilea rand, dupa ideea voastra... o gradinita, dar e cam mic spatiu, trebuie multe aprobari, nu am spatiu verde etc.

#7
Talpa Iadului

Talpa Iadului

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 08.02.2007

View PostAangello, on Jun 4 2007, 20:15, said:

am in apropiere, cca 500 m un campus universitar)

un copy shop! :D inchiriezi aparatele d la xerox...

#8
EL.PASO

EL.PASO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.06.2007
O sala de fittnes ar fi o idee...

#9
catarama

catarama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.05.2007
Nu ai zis in ce oras ca daca e un oras pe care il cunosc te as putea ajuta ..... deschide ceva de gen TOVANI ..... dac stii ce inseamna Tovani pot sa te ajut daca nu...... nu

pana t zic sa deschizi un aprozar

#10
Aangello

Aangello

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.08.2004

View Postcatarama, on Jun 4 2007, 23:48, said:

Nu ai zis in ce oras ca daca e un oras pe care il cunosc te as putea ajuta ..... deschide ceva de gen TOVANI ..... dac stii ce inseamna Tovani pot sa te ajut daca nu...... nu

pana t zic sa deschizi un aprozar

E in Alba Iulia

#11
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
pai 11.000 euro nu-ti ajungi nici pt amenjari, incearca sa-nchiriezi spatiul vei fi mai castigat.

#12
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Dacă ai lume civilizată în zonă, eu ți-aș sugera să deschizi un icafe spălat. În general se simte nevoia. Cele mai multe sunt jegoase, calculatoarele sunt jegoase, arată ca dracu', sunt niște jafuri, conexiunea e de rahat, e plin de puști și țigănuși mircari și jucători de counterstrike și fifa.

Dacă dechizi un icafe spălat, calculatoare care să arate bine, monitoare decente, care să funcționeze decent, spațiul să fie și el curat și să arate bine, eu zic că ar fi rost de ceva bani. În plus, nu bagi programe cretine de administare care să taie clientului taskbar-ul, oferi posibilitatea clientului de a arde cd-uri și dvd-uri (inclus în preț), pui niște imprimante pe care să le poată folosi direct clientul. Adaugi niște xeroxuri și eventual un fax și cam asta ar fi.

E una dintre multele mele idei și e posibil să o pun în practică. Poți să te gândești la ea și s-o dezvolți.

#13
sergiu123

sergiu123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.09.2006

View Postdixy, on Jun 9 2007, 00:04, said:

Dacă ai lume civilizată în zonă, eu ți-aș sugera să deschizi un icafe spălat. În general se simte nevoia. Cele mai multe sunt jegoase, calculatoarele sunt jegoase, arată ca dracu', sunt niște jafuri, conexiunea e de rahat, e plin de puști și țigănuși mircari și jucători de counterstrike și fifa.

Dacă dechizi un icafe spălat, calculatoare care să arate bine, monitoare decente, care să funcționeze decent, spațiul să fie și el curat și să arate bine, eu zic că ar fi rost de ceva bani. În plus, nu bagi programe cretine de administare care să taie clientului taskbar-ul, oferi posibilitatea clientului de a arde cd-uri și dvd-uri (inclus în preț), pui niște imprimante pe care să le poată folosi direct clientul. Adaugi niște xeroxuri și eventual un fax și cam asta ar fi.

E una dintre multele mele idei și e posibil să o pun în practică. Poți să te gândești la ea și s-o dezvolți.

subscriu la idee,dar nu cred ca banii sunt de ajuns.si la mine in oras s-a mai deschis o sala(a 3-a),insa a luat toti clientii pt ca era civilizata.calculatoare buna,un mic bar,aer conditionat,etc.gandeste-te ca pt un calculator civilizat trebuie sa platesti macar 15 milioane,trebuie sa ai macar 10,licente pentru toate jocurile,cateva imprimante,aparat xerox si fax,eventual si servicii hardware,deci bani de piese,mobilier,facutri...cred ca pentru o astfel de sala investitia e macar 20 de mii.

#14
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

View Postsergiu123, on Jun 9 2007, 00:16, said:

trebuie sa ai macar 10,licente pentru toate jocurile
Dacă începi cu jocuri și irc iese un fâs.

#15
sergiu123

sergiu123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 19.09.2006

View Postdixy, on Jun 9 2007, 00:52, said:

Dacă începi cu jocuri și irc iese un fâs.
pai fara jocuri?aoleu cati copii isi petrec noptile de sambata la cs...eventual daca spatiul tau este pe langa o scoala succesul este asigurat.

#16
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Tocmai, că aș dori ceva ca lumea, nu mircari sau jucatori de counterstrike. As dori oameni seriosi.

#17
tripluxdubluq

tripluxdubluq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 25.01.2007
mai tata voi sunteti nebuni cu icafe! le a trecut vremea de mult mai !acu toata lumea are calculator acasa sau dac nu mai facwe o rata si isi ia! si provideri de net sunt destui! asta a fost o idee infloritoare acu cativa ani vreo 5 - 6 .....acu dac bagi banii in assa ceva o sa ramai cu mortu in casa ca nu ai sa poti sa mai scapi de ele! parerea mea ar trebui sa te reorientezi! iti deschizi un magazin special ptr nunti! bagi acolo invitatii rochii de mireasa flori lumanari tot tacamu! succes garantat!

eu cred ca ar fi mai bine asa decat sa stai la mana unor pusti de 15 -- 16 ani cu cosuri pe fata care au 2 lei in buzunar si vor sa si intalneasca marea dragoste pe chat!

#18
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
perfect de acord cu tripluxdubluq, nu cred ca mai ai cum sa faci bani cu asa ceva astazi.

Ideea mea initiala ar fi fost spatiu de birouri, dar daca zici ca ai studenti in zona, probabil ca ar fi interesant un fel de restaurant pt ei, dar nu cantina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate