Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Paris Hilton a plagiat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#19
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
vai , iar intra papusa la bulau. Cazare si masa gratis , publicitate gratis , creier -

#20
guitar_player

guitar_player

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.10.2007
Deci treaba sa fie lamurita. Poti lua orice piesa scrisa de vii sau morti si-o poti INTERPRETA (canta) in fata blocului pana te bat vecinii.

Dar daca canti o piesa scrisa de altcineva si te inregistrezi pe un CD (cu scopul de a vinde desigur), poti avea probleme. Si chestia ca nici un om normal nu ar cumpara-o nu inseamna nimic, sunt destui abnormali in lume care s-o cumpere.

Daca eu compun o piesa, am dreptul pentru piesa in intregime, pentru portiuni din piesa, dar si pentru motivele muzicale. Adica daca am compus un sir de note si eu o cant pe chitara, pot sa dau in judecata pe altcineva care canta aceeasi note dar pe pian sa zicem.

Vreti exemplu?

Banuiesc ca ati auzit de Vanilla Ice. 'Ice Ice Baby", mare hit pe vremea aceea. Problema a fost, ca inceputul semana prea mult cu 'Under Pressure' de la Queen&David Bowie. Vanilla Ice s-a trezit dat in judecata pentru plagiat, dar s-a rezolvat treaba in afara procesului (nu in favoarea lui Vanilla).

Asa ca srelu, gandeste-te bine inainte de a INTERPRETA o piesa scrisa de altcineva, pentru ca e furt. Si conform legii si conform moralitatii (pe cine pacalesti, stii ca nu tu ai scris-o)

Si numai ca si curiozitate:

http://archives.cnn..../23/uk.silence/

#21
Twista IT

Twista IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 23.08.2007
Paris Hilton e o spalacita o flustrata cu bani care are chef sa chinuie microfonul.Aia nu e muzica

#22
srelu

srelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.02.2007
Ete drace ! Eu credeam ca topicul acesta a murit de mult si cand colo era in fruntea listei...

View Postguitar_player, on Oct 2 2007, 07:18, said:

Si chestia ca nici un om normal nu ar cumpara-o nu inseamna nimic, sunt destui abnormali in lume care s-o cumpere.
Ce bine ar fi daca ai avea dreptate. M-as apuca imediat sa inregistrez CDuri. Din pacate chiar daca as avea talent de muzician tot ar fi o mare problema sa vand ceva. Dar n-am.


View Postguitar_player, on Oct 2 2007, 07:18, said:

Daca eu compun o piesa, am dreptul pentru piesa in intregime, pentru portiuni din piesa, dar si pentru motivele muzicale. Adica daca am compus un sir de note si eu o cant pe chitara, pot sa dau in judecata pe altcineva care canta aceeasi note dar pe pian sa zicem.
Asta e o regula inventata de tine. Sau cumva poti invoca un text de lege care spune acest lucru ?
Constat ca folosesti cuvinte si expresii folosite mai inainte de mine. Te pot da in judecata pentru plagiat ?

View Postguitar_player, on Oct 2 2007, 07:18, said:

Vreti exemplu?

Banuiesc ca ati auzit de Vanilla Ice. 'Ice Ice Baby", mare hit pe vremea aceea. Problema a fost, ca inceputul semana prea mult cu 'Under Pressure' de la Queen&David Bowie. Vanilla Ice s-a trezit dat in judecata pentru plagiat, dar s-a rezolvat treaba in afara procesului (nu in favoarea lui Vanilla).
Am discutat cu mai multi care amenintau ca dau cu exemplul dar pana acum nu am vazut nici unul.
Cazul pe care incerci sa il invoci este cu totul altceva decat incerci sa prezinti tu. Vanilla Ice a extras pur si simplu de pe disc un fragment din INTERPRETAREA cantecului "Under Pressure" si l-a inclus in propriul cantec. A copiat in cel mai strict sens al cuvantului. Ia vezi aici si aici. Nu are nici o legatura cu subiectul de fata unde discutam despre eventualii compozitori care ar da in judecata cantareti care le interpreteaza cantecele. Cazul pomenit de tine se refera la plagiatul dintre interpreti.
Sa-ti raspund si la intrebare: Da. Vreau un exemplu. Astept sa mi-l furnizezi.

View Postguitar_player, on Oct 2 2007, 07:18, said:

Asa ca srelu, gandeste-te bine inainte de a INTERPRETA o piesa scrisa de altcineva, pentru ca e furt. Si conform legii si conform moralitatii
Cum am mai spus, e o regula inventata de tine. Cica "conform legii". Care lege, ca nu vrei sa spui...  Astept cu interes sa vad legea aia.
Moralitate ? Ti s-a parut vreodata ca tipii din "record industry" au ceva de impartit cu asa ceva ? Bani sa iasa ! Multi ! Cat mai multi ! Nu conteaza cum, numai sa iasa. De plagiat nu plagiaza. Nu din cauza moralei, ci pentru ca asa ceva duce la micsorarea gramezilor de dolari.
Ma intreb daca incoerenta afirmatiilor tale este voita sau involuntara. Imi spui sa nu interpretez o piesa pentru ca as pacali pe cineva ca eu am scris-o. Dupa parerea ta, a canta un cantec inseamna a te pretinde compozitorul ei ?
As avea probleme daca m-as pretinde compozitorul cantecului. Ar insemna sa-l las pe compozitor fara meritul de a fi compus cantecul. Asta ar fi intr-adevar plagiat. Dar eu doar il cant.
Daca ma intreaba cineva cine a compus cantecul pe care tocmai il masacrez, pot sa dau trei raspunsuri acceptabile:
1. Numele compozitorului real. (Ce baiat cult pot sa fiu !)
2. Habar nu am. (Daca nu stiu, nu stiu ! Asta e !)
3. Un nume cu totul anapoda. (Nu e frumos sa fii incult dar nici ilegal nu e.)
Si mai exista si un raspuns inacceptabil: sa ma dau eu compozitorul cantecului. (Aici calc pe bec.)

View Postguitar_player, on Oct 2 2007, 07:18, said:

Si numai ca si curiozitate:

http://archives.cnn..../23/uk.silence/
Mi-ai starnit curiozitatea. Dar nu mi-ai satisfacut-o. Cazul se refera la un compozitor care a plagiat de la alt compozitor. Vreau sa iti reamintesc ce anume ai de facut: sa scoti din pamant, din piatra seaca, un compozitor care a dat in judecata un cantaret pentru ca i-a interpretat cantecul. Pana acum mi-ai prezentat un caz de plagiat intre interpreti si un altul intre compozitori. Nu esti pe subiect.

Multi viteji au incercat pe topicul acesta sa produca dovezi in sprijinul afirmatiei ca interpretarea unei compozitii muzicale fara acordul compozitorului ar fi ilegala. Nici unul nu a reusit. De ce oare ?

Eu consider ca m-am implicat intr-o discutie pe teme juridice. Valoarea artistica sau umana a personajului sunt un alt subiect de discutie in care eu unul nu prea ma simt stimulat sa particip. Nu-ti place Paris Hilton ? Foarte bine, e problema ta. Nu ma priveste si nu vad nici un motiv sa incerc sa-ti schimb gusturile.
Multi o antipatizeaza, nici eu nu ma omor dupa ea chiar daca mi-a placut un cantec de-al ei. Dar indiferent daca o persoana imi este simpatica sau nu, atunci cand e vorba de a stabili cine are dreptate si cine nu, nu ma las influentat de sentimente sau resentimente. Scurt si sec, nu e ilegal ce a facut. Asta e tot ce voiam sa spun.

#23
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007
Sunt curios daca a plagiat si modul in care isi face treaba cu gura in filmele in care joaca... :harhar:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate