Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

California Dreamin' (Nesfarsit) (2007)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
media star

media star

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.04.2007
CE PARERE AVETI DESPRE ----California Dreamin' --

Edited by Zamolxel, 15 June 2007 - 13:10.


#2
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005
A cumparat careva DVD-ul original cu filmul asta ?  :huh:

#3
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Montajul de la inceput e cam aiurea facut, aleatoriu si nu prea, cunosc zona si n`are nici o tangenta cu drumul autocarului :D. In rest e bun filmul.

#4
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006
:lol: Ce are d-a face ca nu trece autobuzu p-acolo..buey..

E O MINUNATIE DE FILM!

#5
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
O comedie de situatii super tare.
Limbajul e si el interesant
Bun film cumetrix, e de recomandat.

#6
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006

View PostCutzu, on Jun 15 2007, 14:21, said:

Montajul de la inceput e cam aiurea facut, aleatoriu si nu prea, cunosc zona si n`are nici o tangenta cu drumul autocarului :D. In rest e bun filmul.

stii macar de ce este facut aiurea montajul? stii ? sa-ti reamintesc!

na niste wikipedia ca sa nu-mi obosesc dejtele!

Quote

Nemescu's latest film was California Dreamin' (Endless)', starring Armand Assante. He finished filming in July and was in post-production at the time of his death. The movie was awarded the Un Certain Regard prize at the 2007 Cannes Film Festival.

Nemescu was killed in a car crash in Bucharest that also claimed the life of Romanian-born sound engineer Andrei Toncu[1]. Nemescu and Toncu were riding in a taxi that was struck on Eroilor Bridge by a Porsche Cayenne SUV driven by a British citizen (Ali Imran) who ran a red light. Technical expertise established that the Porsche was going 113 km/h (63 km/h above the speed limit), while the taxi had a speed of 42 km/h.

Edited by Rares., 15 June 2007 - 23:00.


#7
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
La asta nu m`am gandit, adica stiam ca tipul e mort, dar sa fie asta o cauza ? Stau si ma gandesc poate aveau si altii aceeasi parere cu a mea, cand cunosti  zona iti sare imediat in ochi :D. Cum ma sa treci cu vederea locuri unde ai copilarit, le mai vezi si intr`un film :P.
Si ia zi esti extenuat? A fost un efort mare?

#8
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
mie mi s-a parut unul dintre cele mai bune filme romanesti de dupa '89. mult mai bun decat Occident, Marfa si banii, Moartea D-lui Lazarescu. e o poza a realitatii foarte bine facuta. cred ca Armand Assante a fost foarte surprins sa vada ca filmul se apropie foarte mult de realitatea de zi cu zi.
astept sa vad si filmul lui Mungiu desi cred ca nu o sa fiu prea incantat de el. m-am saturat de filme despre comunism, viata grea de atunci.sunt povesti care s-au spus de multe ori si pe care le-am trait.
vreau sa vad si eu un film mai modern facut in romania. un thriller psihologic fara efecte speciale pentru ca evident sunt scumpe si greu se pot gasi bani pentru asa ceva. si sincer m-am saturat de scuza ca noi facem doar filme de "arta cinematografica" sincer cred ca valoarea unui film e data si de numarul de spectatori pe care il atrage.
de exemplu un film ca Pan's Labyrinth se putea face foarte bine si in Romania. ca sa nu mai vorbesc de The Full Monty care o fost un film extrem de ieftin si a fost un succes urias.

PS: de ce toate filmele romanesti si multe din cele europene arata altfel decat cele americane dpdv al imaginii ? adica scenele de interior filmate la noi parca sunt scene de teatru, extrem de statice. e de la tehnica de filmat, de la montaj, de la pelicula folosita, de la jocul actorilor ?

#9
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006
^
1. Intai ca nu-s despre comunism. Ci despre imbecilismul care ne stapaneste azi.
2. Asta nu e film de Holiuod, e de la noi - exact asa il vreau!
3. Am auzit ca Lucas mai vrea un Star War - ti se va face voia.
4. Numarul de spectatori din sali nu exista. 'Cineva', respectiv dintre mafia de la putere vrea sa le 'cumpere', deci
interesul e sa le distruga mai intai. De fapt o sa le ia pe degeaba, ba chiar va primi bani pe d-asupra. 'Investitori' si 'privatizare' - sunt gogoritze explicate foarte clar, chiar in film!
..Alte nedumeriri? :)

#10
DtzDanutz

DtzDanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 26.06.2006
A observat cineva ca pe imdb are nota 9.

#11
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005
Mie mi-a placut - l-am vazut cu un strain, care s-a plictisit enorm si n-a inteles nimic. Morala: e facut doar pentru romani.

#12
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005
Poate intra in TOP 100 iMDB  :coolspeak: :naughty:



Revin cu intrebarea : L-a cumparat cineva ? sau l-ati pescuit de pe torrenti :D

Edited by InTech, 16 June 2007 - 15:04.


#13
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006

View PostDtzDanutz, on Jun 16 2007, 10:23, said:

A observat cineva ca pe imdb are nota 9.

pai cred ca sunt FOARTE multe voturi care au venit din Romania. oricum cate voturi trebuie sa aiba un film ca sa intre in top 250 imdb ?

@Pig_on_Acid
-poate pe romani ii intereseaza "imbecilismul actual". strainii se uita o data poate de doua ori si apoi gata pricep si ei pana la urma ideea si nu se mai uita. eu astept si filme de actiune, thriller, politiste facute de romani ca doar nu e vreo rusine sa faci astfel de filme. si pretentia ca DOAR cinematografia europeana poate face filme de "arta cinematografica" e exagerata.
-eu inteleg ca si in cinematografie e o mafie la noi, dar si la nivel global si ca pentru a promova un flm ai nevoie de foarte multi bani si de Denzel Washington ca actor principal, DAR chiar cred ca putem evolua de la modul actual in care marea majoritate a filmelor arata ca niste piese de teatru (exceptia facand filmul acesta)/
-Lucas NU mai face nici o serie de Star Wars. sunt doar zvonuri lansate de diverse site-uri ca sa isi mareasca traficul. ceea ce o sa faca e un serial tv inspirat din Star Wars.

PS: in top 250 cele mai putine voturi le are Seppuku (1962) 2,371. oricum daca intra la nota asta ajunge in top 5. desi tare mi-e teama ca sunt anulate voturile din romania. cum se vede pe statistici din 673 voturi -- 644 sunt non-us.

Edited by vlad2006, 17 June 2007 - 07:54.


#14
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006

View Postvlad2006, on Jun 17 2007, 08:47, said:

PS: in top 250 cele mai putine voturi le are Seppuku (1962) 2,371. oricum daca intra la nota asta ajunge in top 5. desi tare mi-e teama ca sunt anulate voturile din romania. cum se vede pe statistici din 673 voturi -- 644 sunt non-us.

Moartea domnului Lazarescu are nota 8.1 si 2537 de voturi si nu e prezent in topul imdb. Stie cineva dupa ce criterii intra un film in top?  :huh:

#15
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006
@vlad2006
1. Perfect. Suntem de acord!
2. E frumos ca speri, dar..  mica mare diferenta dintre o shmecherie mafiota destul de primitiva - facuta pentru a insfaca un lantz de sali, si o INDUSTRIE legitima, care da PIB si taxe cu Basic Instinct 2, Ocean 130, Rocky 500, Shrek 3000, Piratii Caraibelor ..7000! (Zvonu cu Lucas e de fapt un test de piata, fac pariu ca va mai fi unul cel putin! - de serie stiu demult) Se face asha tam-tam incat practic ti le baga PA GAT! ..Facand legatura,
-
Trebue sa fii naiv sa te influenteze ce crede multimea din nu stiu cate tari, sau mai mult, sa traiesti cu impresia ca ea e oglindita deschis si corect pe interneti la Imdb sau Rotten Tomatoes :lol: De ce mai vii pe for sa zici parerea, daca te supui la 'ratingul' x y z.. :) Vreti sa vedeti ce crede fiecare despre imdb? Luati un topic la intamplare si cititi mirarea, confuzia si deruta provocate de nota, nu conteaza ce film. do it. Ma deranjeaza neglijenta cu care se incurca in promovarile facute la un moment dat. Pana si un amator vede miscarea.

..Am zis deja ca e un film de nota 20 ?? - imo! B)

#16
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004

View Postplacebo87, on Jun 17 2007, 10:21, said:

Moartea domnului Lazarescu are nota 8.1 si 2537 de voturi si nu e prezent in topul imdb. Stie cineva dupa ce criterii intra un film in top?  :huh:
Voturile date de utilizatorii IMDB care voteaza sporadic nu sunt luate in calcul.
"The formula for calculating the Top Rated 250 Titles gives a true Bayesian estimate:

weighted rating (WR) = (v ÷ (v+m)) × R + (m ÷ (v+m)) × C
where:  
R = average for the movie (mean) = (Rating)  
v = number of votes for the movie = (votes)  
m = minimum votes required to be listed in the Top 250 (currently 1300)  
C = the mean vote across the whole report (currently 6.7)
for the Top 250, only votes from regular voters are considered."

Despre filmul din topic pot sa spun ca mi-a placut. Intradevar enervanta imaginea proasta calitativ, ca la toate filmele romanesti de altfel.

Edited by narcis_epm, 19 June 2007 - 13:15.


#17
riconikita

riconikita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.06.2007

View PostGanditorul, on Jun 16 2007, 09:26, said:

Mie mi-a placut - l-am vazut cu un strain, care s-a plictisit enorm si n-a inteles nimic. Morala: e facut doar pentru romani.


Deci merita sa ma uit la el??? e mai bun ca Filontropica???:P

#18
mariusssss

mariusssss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2006

View Postnarcis_epm, on Jun 19 2007, 14:10, said:

Despre filmul din topic pot sa spun ca mi-a placut. Intradevar enervanta imaginea proasta calitativ, ca la toate filmele romanesti de altfel.

Imaginea nu e proasta calitativ. Tremura pentru ca e instabila si in doru' lelii ca si situatia pe care o reflecta, cam asta cred eu ca e ideea. Din cate imi amintesc, episoadele din anii 40 filmate in alb-negru au o imagine stabila, spre deosebire de restul filmului.

Edited by mariusssss, 30 June 2007 - 15:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate