Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Calea Baciului - Cluj Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
729 replies to this topic

#55
interistul80

interistul80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.11.2006

View Postalexandra2008, on Jul 30 2008, 15:07, said:

Am fost pana acum la 2 receptii....jalnic!~Am fost surprinsa de faptul ca nici o usa nu mi se inchide, tocurile erau montate total aiurea, ca sa nu mai vorbesc de baia in care aveam 2 nuante diferite de gresie, pe jos! Nu dau vina pe cei de la Europort, dar totusi nu au si ei un sef de santier sau ceva de genul care sa verifice ce prostii face constructorul?Astept sa fiu chemata la urmatoarea receptie si sa vad ce mai gasesc acum.... :angry2:
Dintre cei care s-au mutat acolo nu ne poate da nimeni detalii referitoare la ce sa ne asteptam?Deja sunt cu nervii la pamant si mai am cale lunga, sper ca Cf-ul sa fie gata in august si racordurile la furnizori ca sa ma pot muta odata!
Cine mai are ap in corpul A ce parere are ce finisaje?
Haideti sa ne informam unii pe altii ca noi suntem cei mai buni critici...
O zi buna tuturor si nervi tari! :wallbash:

eu am apartament in corpul A dar la mine finisajele arata bine. la prima receptie am gasit ceva probleme dar la a doua recepetie au fost remediate. si eu sper sa fie gata CF-ul in august dar...ma astept la orice.
Nu cred ca s-a mutat nimeni, cel putin si daca as avea banii toti nu i-as da pana nu as vedea CF-ul gata.

#56
alexandra2008

alexandra2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.06.2008

View Postinteristul80, on Jul 30 2008, 16:13, said:

eu am apartament in corpul A dar la mine finisajele arata bine. la prima receptie am gasit ceva probleme dar la a doua recepetie au fost remediate. si eu sper sa fie gata CF-ul in august dar...ma astept la orice.
Nu cred ca s-a mutat nimeni, cel putin si daca as avea banii toti nu i-as da pana nu as vedea CF-ul gata.

Am fost si la cea de a 3- a receptie! Ce sa mai zic? Nu s-au facut modificarile, ba mai rau, mai imi e spart si parchetul in living. Constructorul incerca sa ma convinga sa semnez un act direct cu el prin care se obliga sa imi repare ,,micile"greseli in termen cat mai scurt. Vezi Doamne! pana acum nu a facut asta dar de acum sigur o va face. Bineinteles ca nu am fost de acord sa semnez nimic, eu am contractat ap de la Europort, lor le-am dat avansul si tot lor le achit ap integral. Sunt f f dezamagita, am avut o parere f buna de ei pana la finisaje. regret ca nu am luat ap nefinisat si macar il finisam cu oameni de meserie nu cu incepatorii care mi-au lucrat mie in ap. Acum nu mai am ce face decat probabil sa mai merg de vreo 10 ori si sa sper ca a 11-a oara imi va fi ok. Nu am cerinte absurde, nu stau sa verific pete pe pereti sau te miri ce, dar am pretentia sa fie cat de cat ok, sa mi se inchida si mie usile si sa am gresie de o singura culoare in baie:confuzzled: . Restul le-ar mai remedia ceva rude care lucreaza in constructii. Am vazut ap finisate de alte firme si am fost f multumita, nici in cel mai negru cosmar nu m-as fi gandit ca ap meu va arata in asemenea hal.

#57
interistul80

interistul80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.11.2006

View Postalexandra2008, on Jul 31 2008, 09:44, said:

Am fost si la cea de a 3- a receptie! Ce sa mai zic? Nu s-au facut modificarile, ba mai rau, mai imi e spart si parchetul in living. Constructorul incerca sa ma convinga sa semnez un act direct cu el prin care se obliga sa imi repare ,,micile"greseli in termen cat mai scurt. Vezi Doamne! pana acum nu a facut asta dar de acum sigur o va face. Bineinteles ca nu am fost de acord sa semnez nimic, eu am contractat ap de la Europort, lor le-am dat avansul si tot lor le achit ap integral. Sunt f f dezamagita, am avut o parere f buna de ei pana la finisaje. regret ca nu am luat ap nefinisat si macar il finisam cu oameni de meserie nu cu incepatorii care mi-au lucrat mie in ap. Acum nu mai am ce face decat probabil sa mai merg de vreo 10 ori si sa sper ca a 11-a oara imi va fi ok. Nu am cerinte absurde, nu stau sa verific pete pe pereti sau te miri ce, dar am pretentia sa fie cat de cat ok, sa mi se inchida si mie usile si sa am gresie de o singura culoare in baie:confuzzled: . Restul le-ar mai remedia ceva rude care lucreaza in constructii. Am vazut ap finisate de alte firme si am fost f multumita, nici in cel mai negru cosmar nu m-as fi gandit ca ap meu va arata in asemenea hal.

muncitori buni in constructii  nu mai sunt in tara, toti sunt plecat si cei care au ramas sunt neseriosi, lenesi si nepasatori. din pacate apartamentul tau a nimerit pe mana unor incepatori. eu zic ca daca numai probleme finisajelor o sa fie si dupa ce ne mutam eu zic sa fim multumiti dar la treburile facut in graba sigur o sa mai apara ceva pe parcurs.

#58
xphinx

xphinx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.10.2005
Acu sa va impartasesc si experienta mea:
Aceleasi probleme cu tocul unei usi ca si Alexandra ca nu se inchidea o usa. La a 3-a receptie am vazut ca s-a rezolvat. Au avut baietii de spart pe langa usa si probabil au pus alta.
Geam spart - s-a rezolvat tot pe la a 3-a receptie
Niste tevi sparte - alea s-au rezolvat mai repede.
Termopanele nu erau reglate deloc si garniturile rupte/smulse - s-au rezolvat.
Izolatia: in urma ploilor imi apareau niste pete de toata frumusetea pe tavan, am vazut ca de mai bine de o saptamana sparg sus la vecinu (si la mine) si mai baga niste smoala pe sub gresie, sa speram ca o sa fie ok.. macar acu isi dau baietii interesul (cred eu) sa repare lucru de mantuiala facut de altii.

Am semnat si eu contractul ala de executii cu "Ran Investitii" si din cate cred eu baietii astia au de reparat tot ce-i facut de mantuiala de constructor. (altfel nu vad care e logica semnarii unui nou contract de executie). Probabil si-au dat seama cei de la Europort ca nu pot sa predea apartamentele asa si au angajat alta firma mai serioasa (sper) ca sa retuseze.

Legat de CF: la imobilul B cred ca-i gata de saptamana trecuta, ca pe mine m-au cam rugat sa vin sa mi-l iau odata :D

Alexandra: nu mai fi necajita ca asa am fost si eu, pana la urma se rezolva. Partea proasta e ca o sa faci probabil drumuri (receptii) degeaba dar nu prea ai ce face. Eu ma gandesc ca-s bine intentionati cu toate ca nu se misca prea repede lucrurile.
Acu dupa toata nebunia asta am inceput sa fiu mai optimist pentru ca am vazut totusi o schimbare in bine in apartamentul ala. Iti dai seama ca sunt o gramada de oameni cu probleme si daca ar fi indraznit ne in intoarca spatele nu le era deloc bine.

Si ca o veste buna (nu garantez dar va zic ce am auzit si eu): cica o sa se faca in zona o Billa (chiar in apropiere de blocurile noastre)

#59
Eagle1

Eagle1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.12.2006

View Postxphinx, on Aug 12 2008, 18:10, said:

Am semnat si eu contractul ala de executii cu "Ran Investitii" si din cate cred eu baietii astia au de reparat tot ce-i facut de mantuiala de constructor. (altfel nu vad care e logica semnarii unui nou contract de executie). Probabil si-au dat seama cei de la Europort ca nu pot sa predea apartamentele asa si au angajat alta firma mai serioasa (sper) ca sa retuseze.

Ran Investitii = constructorul ≠ firma serioasa  :D

Intr-un final mi-au rezolvat si mie problemele din apartament.
Ma enerveaza ca nu au inceput sa paveze in fata la A, numai in fata la B, unde s-au oprit din cauza stilpilor de curent.
Unde o sa ne parcam masinile ? Unde e parcarea platita ?

View Postxphinx, on Aug 12 2008, 18:10, said:

Si ca o veste buna (nu garantez dar va zic ce am auzit si eu): cica o sa se faca in zona o Billa (chiar in apropiere de blocurile noastre)

N-ar fi rau, e singura zona din Cluj neacoperita de un supermarket.

#60
alexandra2008

alexandra2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.06.2008
Unde o sa ne parcam masinile ? Unde e parcarea platita ?
Doresc sa va anunt ca s-au apucat de parcarea si la corpul A...intr-un final. La noi, din pacate, o sa dureze mai mult pentru ca trebuie turnate niste jgheaburi de scurgere a apei( de pe deal, in cazul ploilor) si la asta se lucra acum 2 zile. Erau aduse si dalele si bordurile, deci in cateva sapt va fi gata si parcare.
Acum....cine poate sa ma lamureasca in privinta utilitatilor.....spre surprinderea mea era prita si apa acum cateva zile. Oare cat dureaza ca cei de la Europort mi-au zis ca si 46 zile gazul... :wallbash: ceea ce e un termen cam exagerat. Voi stiti ceva?
  Era sa uit...mi s-au remediat si mie problemele, l-am si platit( sa va pregatitisa platiti terenul de sub bloc vreo 24 milioane) si am luat cheile, acum astept gazul si curentul.....

#61
xphinx

xphinx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.10.2005
Nu are nimeni probleme majore cu infiltratiile ? Ma refer aici la apartamentele cu teresa deasupra.
Eu inca ma mai lupt cu cei de la Ran ca sa se rezolve problemele (e vb de un apartament in imobilul B )

Alexandra spune-mi te rog care-i treaba cu "terenul de sub bloc". Stiu ca atunci cand faci contractul de vanzare-cumparare + intabulare iti trebuie ceva bani dar de "terenul de sub bloc" nu stiu nimic.

Edited by xphinx, 25 August 2008 - 21:11.


#62
iepumare

iepumare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.04.2006
Salut tuturor,
Am citit cu atentie intreg topicul, eu am cumparat un apartament cu 2 camere de la europort in dec 2007, etaj 6 din 7, imobil C, suprafata utila de 50 mp + balcon 7 mp+ cote comune+ loc de parcare. Locuiesc in Bucuresti si la acea data imi facusem planuri pentru a ma muta in Cluj. Apartamentul are termen de predare 15 oct 2008. Am citit posturi cat de cat recente cu persoane interesate sa cumpere apartamente in tronsoanele cu predare in cateva luni unde nu mai exista nimic disponibil; personal as dori sa cesionez antecontractul semnat. Am platit avans 15%, restul la semnarea contractului de vanzare cumparare.
Ontopic: Il cunosc personal pe dezvoltator (altfel nu cumparam) si pot spune ca actele (istoric proprietate, AC, etc) sunt ok. Cu privire la calitate finisaje, respectare termene de predare va pot spune ca nu veti fi scutiti nicaieri de asemenea lucruri pentru ca unele lucruri nu mai depind de dezvoltator (obtinere CF apartament - in Cluj, Cartea funciara lucreaza in conditii deplorabile si sunt foarte aglomerati de cand cu boom-ul imobiliar), iar altele sunt convins ca se vor remedia la receptie. Cand faci sute de apartamente astfel de probleme de calitate manoperei sunt inerente.
Toate cele bune.

Edited by iepumare, 25 August 2008 - 23:25.


#63
alexandra2008

alexandra2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.06.2008

View Postxphinx, on Aug 25 2008, 22:10, said:

Nu are nimeni probleme majore cu infiltratiile ? Ma refer aici la apartamentele cu teresa deasupra.
Eu inca ma mai lupt cu cei de la Ran ca sa se rezolve problemele (e vb de un apartament in imobilul B )

Alexandra spune-mi te rog care-i treaba cu "terenul de sub bloc". Stiu ca atunci cand faci contractul de vanzare-cumparare + intabulare iti trebuie ceva bani dar de "terenul de sub bloc" nu stiu nimic.

Pentru intabularea apart am platit aproape 1.000 euro, dar dupa cum toti stiti...mai era de plata diferenta pentru apartament la care mi s-a adaugat aproape 24 mil pentru terenul de sub bloc, scrie in contract si nu am facut mari comentarii desi nu stiam de asa ceva. Concluzia: mai pregatiti vreo 2000 euro fata de ce stiti ca aveti de plata ca se tot adauga. Mai sunt ceva sume de platit( tot celor de la Europort) pt avizele de la Electrica- 50 ron-, probabil si pt avizele pt gaz si apa si pentru asociatia de proprietari -100ron-. Taxa de contor pt Electrica cica e undeva la vreo 120-139 ron, pt gaz si apa inca nu stiu.Daca mai apar ceva taxe( desi sper din suflet sa nu mai fie cazul) o sa va anunt.

#64
xphinx

xphinx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.10.2005
Alexandra eu am mai vorbit cu oameni care au platit si nimeni nu mi-a pomenit de o asemenea isprava precum "terenul de sub bloc"

#65
Eagle1

Eagle1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.12.2006

View Postalexandra2008, on Aug 20 2008, 10:24, said:

sa va pregatiti sa platiti terenul de sub bloc vreo 24 milioane

View Postalexandra2008, on Aug 27 2008, 12:10, said:

mi s-a adaugat aproape 24 mil pentru terenul de sub bloc, scrie in contract si nu am facut mari comentarii desi nu stiam de asa ceva.

View Postxphinx, on Aug 28 2008, 17:31, said:

Alexandra eu am mai vorbit cu oameni care au platit si nimeni nu mi-a pomenit de o asemenea isprava precum "terenul de sub bloc"

Eu nu am platit nici un teren de sub bloc. Era inclus in pretul initial. Mi s-a adaugat doar TVA-ul pe teren care e 3-4 mil.
Nu mai dezinformati.

24 mil am platit onorariul la notar.

#66
alexandra2008

alexandra2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.06.2008

View PostEagle1, on Aug 28 2008, 21:57, said:

Eu nu am platit nici un teren de sub bloc. Era inclus in pretul initial. Mi s-a adaugat doar TVA-ul pe teren care e 3-4 mil.
Nu mai dezinformati.

24 mil am platit onorariul la notar.

Bravo tie! Inseamna ca ai scapat mai ieftin! Eu stiu clar cat mai aveam de plata, in plus aveam suma si in antecontract si in final am mai avut de plata 24 mil teren de sub bloc, suma trecuta si in contractul de vanzare cumparare si suma care nu era inclusa in pretul initial.
Dar pe mine nu ma mai surprind aceste diferente pentru ca am vazut la antecontract ca mi s-a adaugat 1500 euro ca si citez,,taxa de risc financiar", suma care nu am recuperat-o si suma care altii nu au platit-o. Am mai auzit si de la altii de aceste sume, chiar mai mari , de ex cineva in blocul cu finalizare decembrie a platit 5000 Euro in plus ca taxa de risc financiar.Asa ca nu am dezinformat pe nimeni! Pur si simplu am spus cat am avut de plata!Si sunt convinsa ca si altii au p[latit in plus aceasta suma, poate si mai mult!
Un weekend minunat tuturor!

#67
badabum

badabum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.06.2008

View Postalexandra2008, on Aug 29 2008, 16:47, said:

Bravo tie! Inseamna ca ai scapat mai ieftin! Eu stiu clar cat mai aveam de plata, in plus aveam suma si in antecontract si in final am mai avut de plata 24 mil teren de sub bloc, suma trecuta si in contractul de vanzare cumparare si suma care nu era inclusa in pretul initial.
Dar pe mine nu ma mai surprind aceste diferente pentru ca am vazut la antecontract ca mi s-a adaugat 1500 euro ca si citez,,taxa de risc financiar", suma care nu am recuperat-o si suma care altii nu au platit-o. Am mai auzit si de la altii de aceste sume, chiar mai mari , de ex cineva in blocul cu finalizare decembrie a platit 5000 Euro in plus ca taxa de risc financiar.Asa ca nu am dezinformat pe nimeni! Pur si simplu am spus cat am avut de plata!Si sunt convinsa ca si altii au p[latit in plus aceasta suma, poate si mai mult!
Un weekend minunat tuturor!
sincer si eu cred ca ai inteles gresit....as vrea sa stiu daca ti s-a dat factuta pt. cele 24 milioane taxa teren cum zici tu...., sincer nu prea cred, si eu stiu ca se plateste TVA pe cota parte teren ...si e o suma care nu depaseste 100-200 Euro.Vezi ca cele 24 mil. sunt taxe notariale in mod sigur.Iar taxa de risc financiar ti s-a aplicat pentru ca ai luat apartamentul in rate si stiai de ele de la inceput, si eu am ap. luat in rate si nu stiam ca se returneaza aceasta suma?! daca mai afli ceva da-ne mai multe detalii,ma intereseaza si pe mine.Multumesc.

#68
alexandra2008

alexandra2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.06.2008

View Postbadabum, on Aug 30 2008, 21:42, said:

sincer si eu cred ca ai inteles gresit....as vrea sa stiu daca ti s-a dat factuta pt. cele 24 milioane taxa teren cum zici tu...., sincer nu prea cred, si eu stiu ca se plateste TVA pe cota parte teren ...si e o suma care nu depaseste 100-200 Euro.Vezi ca cele 24 mil. sunt taxe notariale in mod sigur.Iar taxa de risc financiar ti s-a aplicat pentru ca ai luat apartamentul in rate si stiai de ele de la inceput, si eu am ap. luat in rate si nu stiam ca se returneaza aceasta suma?! daca mai afli ceva da-ne mai multe detalii,ma intereseaza si pe mine.Multumesc.


Pe factura( factura laser, scoasa de calculator si nu scrisa de mana) care am primit-o era trecuta o suma- restul de plata minus avans- care trebuia platita in contul lor, iar jos, pe factura- scris de mana-( era un alt cont si suma de 2372 de plata in acel cont), mi s-a spus ca e pt terenul de sub bloc. De ce nu era inclusa suma in totalul care il aveam de plata si trecuta pe factura???
Daca altii nu au platit....inseamna ca am primit teapa!Pentru notar am platit 3520, am bon de casa separat.Oricum pe contractul de vz-cump[arare e trecuta si suma asta de teren de sub bloc, voi nu o aveti specificata in contract?
De taxa de risc financiar nu ni s-a spus desi l-am intrebat pe Septimiu de alte cheltuieli ce pot aparea ca sa stim pt credit....si nu s-a zis nimic decat in mom semnarii precontractului cand am vazut-o trecuta la pretul initial si am intrebat ce e cu ea. Acum eu intreb: de ce altii care au platit tot in rate apart nu au platit aceasta,,taxa de risc financiar"?Sau de ce unii platesc aceasta taxa 1.500 iar altii 5000 Euro?
  Nu stiu ce sa mai cred, dar o las balta pt ca apart e gata, in curand ma mut si acum ma intereseaza doar gazul si parcarea care nu exista. Apropo, stiti in cat timp o sa avem si gaz?
  O saptamana usoara tuturos si spor la curatenie si mutat!

#69
ioanagh

ioanagh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.09.2008

View PostEagle1, on Aug 28 2008, 21:57, said:

Eu nu am platit nici un teren de sub bloc. Era inclus in pretul initial. Mi s-a adaugat doar TVA-ul pe teren care e 3-4 mil.
Nu mai dezinformati.

24 mil am platit onorariul la notar.

Am contractat un ap in tronsonul V. Daca as fi gasit acest forum dinainte de a face asta, probabil ca as fi renuntat.
La semnarea precontractului mi s-a adaugat suma de 4000 Euro, pentru ceva risc financiar, nu am putut primi un raspuns satisfacator de la d-nul Panait, doar niste explicatii fara sens. De ce nu se returneaza daca creste Euro, ca eu iar pierd in acel moment?Daca sunt corecti de ce nu ti se spune de toate astea cand te decizi sa cumperi la ei?L-am intrebat si de alte sume care,, s-ar putea"sa apara si mi-a zis de terenul de sub bloc care il platim in final plus taxele notariale si cheltuielile cu Electrica, gaz si apa.
Mai este cineva cu apart in acel bloc? Stiti de aceste taxe?
Specific ca eu stau foarte prost cu banii si nu imi permit nici o noua ,,taxa de risc financiar"sau alte taxe inventate de ei!
Va rog sa imi raspundeti!

http://www.adevarul....obiliare/365167

#70
catgrig

catgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.12.2006
Buna,

Am platit si eu 1000RON pentru a ma programa la notar sa dau avans pentru un ap. in trosonul V. Din ce vad aici pe forum sunt cativa nemultumiti. Oare asa de rea este situatia? Mi se pare ciudat ca nu a scris nimeni nimic de bine... pacat. Ar fi fost incurajator pentru cei care au platit deja avans si de folos pentru cei care inca se mai gandesc.
In alta ordine de idei... nu inteleg de ce sa platesc pamantul de sub bloc cand eu nu cumpar pamant ci un apartament la etajul 6. Am citit un precontract si nu am regasit aceasta suma nicaieri. Era specificat doar pretul apartamentului impreuna cu locul de parcare.
Taxa de risc financiar nu este de fapt o taxa ci un curs pentru EUR pe care il stabilesc ei asa incat sa vanda apartamentul cu mai multi bani in cazul in care se plateste cu avans mai mic de 100%. Altii ofera tot felul de discounturi daca dai toti banii jos inainte, altii pur si simplu iti zic mai multe preturi ale apartamentului in functie de modalitatea de plata aleasa. Oricum, acest aspect se stabileste inainte de precontract si fata de pretul din precontract, dpdv legal nu mai pot fi alti bani de platit catre vanzator.  
Saptamana viitoare ma duc sa semnez.. o sa va tin la curent.
Sper sa le iasa CFurile in noiembrie-decembrie pentru ca altfel nu stiu zau cum o sa reusesc sa iau creditul necesar pentru plata integrala...

Edited by catgrig, 03 September 2008 - 18:14.


#71
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006

View Postcatgrig, on Sep 3 2008, 19:10, said:

sa fie intrun ceas bun.


Ce apartament si cat dai pe el? daca nu e secret.

Multumesc

#72
interistul80

interistul80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.11.2006

View Postcatgrig, on Sep 3 2008, 19:10, said:

Buna,

Am platit si eu 1000RON pentru a ma programa la notar sa dau avans pentru un ap. in trosonul V. Din ce vad aici pe forum sunt cativa nemultumiti. Oare asa de rea este situatia? Mi se pare ciudat ca nu a scris nimeni nimic de bine... pacat. Ar fi fost incurajator pentru cei care au platit deja avans si de folos pentru cei care inca se mai gandesc.
In alta ordine de idei... nu inteleg de ce sa platesc pamantul de sub bloc cand eu nu cumpar pamant ci un apartament la etajul 6. Am citit un precontract si nu am regasit aceasta suma nicaieri. Era specificat doar pretul apartamentului impreuna cu locul de parcare.
Taxa de risc financiar nu este de fapt o taxa ci un curs pentru EUR pe care il stabilesc ei asa incat sa vanda apartamentul cu mai multi bani in cazul in care se plateste cu avans mai mic de 100%. Altii ofera tot felul de discounturi daca dai toti banii jos inainte, altii pur si simplu iti zic mai multe preturi ale apartamentului in functie de modalitatea de plata aleasa. Oricum, acest aspect se stabileste inainte de precontract si fata de pretul din precontract, dpdv legal nu mai pot fi alti bani de platit catre vanzator.  
Saptamana viitoare ma duc sa semnez.. o sa va tin la curent.
Sper sa le iasa CFurile in noiembrie-decembrie pentru ca altfel nu stiu zau cum o sa reusesc sa iau creditul necesar pentru plata integrala...


noiembrie-decembrie pentru cf-uri? dupa cum ai citit mai sus ai sa vezi ca altii au stat cam mult dupa cf-uri. noi le-am asteptat de prin iunie si doar in august le-am primit.  :P
sa scriem ceva de bine? nu prea avem...termen de predare depasit (1iulie) , lipsa utilitati ( gaz si curent )  lipsa parcare....la imobil A(tronson IV). Unii s-au mutat, altii nu.

Edited by interistul80, 08 September 2008 - 14:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate