Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Calea Baciului - Cluj Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
729 replies to this topic

#19
Eagle1

Eagle1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.12.2006

View PostClaing, on Jan 30 2008, 16:48, said:

E absolut interesant cum unii oameni arunca cu banii.Ii castiga mai usor decat altii?Sau cum ca nu-mi pot explica deloc acest comportament!
Oameni buni: pe voi va intereseaza in primul rand cursul euro, apoi finisajele?
Va spun ce ar trebui sa va intereseze...C.F.-urile.ASTEA SUNT MAI IMPORTANTE DECAT ORICE!In cazul in care vrei sa te simti cu adevarat proprietar.

Multam fain, bine ca ne-ai spus.

View PostClaing, on Jan 31 2008, 11:47, said:

Daca tu iti permiti, inseamna ca ai multi bani. Sa-i cheltuiesti cu folos
Merci frumos.
Nu m-ai inteles.

N-avea cum, pentru ca nici tu nu prea ai stiut ce vrei sa spui.

View PostClaing, on Jan 31 2008, 11:47, said:

Spuneam doar ceea ce ar trebui sa fie prioritar, atat.
Plus ca este evident ca nu are cum sa iti dea C.F. ptr ca constructia nu este inca terminata, receptionata, all...
Din cate stiu eu cand cumperi insa un apartament in stadiu de proiect, contractul pe care-l faci cu firma constructoare, sau cu agentia de la cumperi apartamentul trebuie facut cu notarul.Aceste iti va explica riscurile, deoarece la semnarea acestuia autorizatia de constructie trebuie anexata, astfel incat tu sa vezi ca poti/nu poti lua tzeapa.Asta vroiam sa zic.
Astea le vedeam eu esentiale!

Da prietene, contractul a fost semnat la notar si avea autorizatia de constructie anexata.

Edited by Eagle1, 04 February 2008 - 13:14.


#20
xphinx

xphinx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.10.2005
Salutare! Pentru cei care au semnat antecontractul si au platit avansul ati avut ceva suprize ? Mai precis: Am rezervat un apartament acolo si azi am sunat ca sa fac o programare sa ma intalnesc cu notarul si sa semnez antecontractul si am fost anuntat ca "cica" ar fi aparut ceva taxe in plus si trebuie sa discutam despre ele... ramane mai spre seara sa merg sa discut sa vad despre ce este vorba. Ma intereseaza daca "povestea" cu taxele s-a mai intamplat si altora. Multumesc.

#21
gtibi

gtibi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.04.2004

View Postxphinx, on Feb 5 2008, 11:05, said:

Salutare! Pentru cei care au semnat antecontractul si au platit avansul ati avut ceva suprize ? Mai precis: Am rezervat un apartament acolo si azi am sunat ca sa fac o programare sa ma intalnesc cu notarul si sa semnez antecontractul si am fost anuntat ca "cica" ar fi aparut ceva taxe in plus si trebuie sa discutam despre ele... ramane mai spre seara sa merg sa discut sa vad despre ce este vorba. Ma intereseaza daca "povestea" cu taxele s-a mai intamplat si altora. Multumesc.

Eu nu am avut nici un fel de surpriza cu astfel de taxe.

#22
xphinx

xphinx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.10.2005
cica e vb de treaba cu TVA-ul.. ar vrea aistia mai dragi guvernanti dragi noua sa discute zilele astea despre TVA si eventual sa-l bage pe gat si persoanelor fizice (zvonul e cunoscut a fost discutat si rediscutat in zeci de locuri...)

ceva nu inteleg eu.. daca as cumpara de la o firma (persoana juridica) nu e normal sa fie mai ieftin ? ca TVA-ul ala ei si-l deduc fiind firma, deci in mod normal ar putea sa-mi vanda imobilul fara TVA nu ? stiu ca nu am dreptate in ce am zis mai sus dar vreau sa aflu exact de ce :-S

Edited by xphinx, 06 February 2008 - 00:22.


#23
Eagle1

Eagle1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.12.2006

View Postgtibi, on Feb 5 2008, 21:50, said:

Eu nu am avut nici un fel de surpriza cu astfel de taxe.

Nici eu.

View Postxphinx, on Feb 6 2008, 00:19, said:

cica e vb de treaba cu TVA-ul.. ar vrea aistia mai dragi guvernanti dragi noua sa discute zilele astea despre TVA si eventual sa-l bage pe gat si persoanelor fizice (zvonul e cunoscut a fost discutat si rediscutat in zeci de locuri...)

ceva nu inteleg eu.. daca as cumpara de la o firma (persoana juridica) nu e normal sa fie mai ieftin ? ca TVA-ul ala ei si-l deduc fiind firma, deci in mod normal ar putea sa-mi vanda imobilul fara TVA nu ? stiu ca nu am dreptate in ce am zis mai sus dar vreau sa aflu exact de ce :-S

Ai fost la notar? Poate poti sa ne spui daca se plateste TVA sau nu.

Eu am vorbit cu cei de la care am luat apartamentul si mi-au spus ca din cate au citit ei noul cod fiscal, nu se aplica in cazul nostru.
Intre timp insa am citit o serie de articole care ma ingrijoreaza.

#24
xphinx

xphinx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.10.2005
Cei care l-au platit integral in 2007 s-ar putea sa scape de TVA. In cazul meu care o sa platesc si avansul si restul banilor in 2008 am sanse mari sa platesc si TVA-ul.
Ideea e ca legea sau proiectul de lege cam exista dar nu se stie inca cum va fi aplicata.

#25
Eagle1

Eagle1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.12.2006

View Postxphinx, on Feb 6 2008, 15:35, said:

Cei care l-au platit integral in 2007 s-ar putea sa scape de TVA. In cazul meu care o sa platesc si avansul si restul banilor in 2008 am sanse mari sa platesc si TVA-ul.
Ideea e ca legea sau proiectul de lege cam exista dar nu se stie inca cum va fi aplicata.

Si iti mai convine sa cumperi la pretul asta (cu tot cu TVA) ?
Nu iese prea scump apartamentul ?

Cat e TVA-ul?

Edited by Eagle1, 07 February 2008 - 08:16.


#26
xphinx

xphinx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 13.10.2005
TVA-ul e 19%
Pai nu prea imi convine ca din 49000 E se face vreo 57000 E. Cica s-ar putea face o smecherie cu avansul (50%) sa fie trecut ca ar fi fost dat in 2007 si poate scap de TVA pe banii aia si ar ramane per total atunci 53000 E.

#27
Claing

Claing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.01.2008
Nu ne  mai spuneti nimic? Ce ati mai facut cu apartamentele, s-au vandut toate?Aveti actele in regula?Totu-i O.K.?

#28
mistretzu

mistretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.06.2007

View PostClaing, on Mar 20 2008, 14:16, said:

Nu ne  mai spuneti nimic? Ce ati mai facut cu apartamentele, s-au vandut toate?Aveti actele in regula?Totu-i O.K.?


Din cate stiu, majoritatea apartamentelor au fost vandute, eventual mai este cate unul la parter.

Actele par sa fie in regula.

#29
icastanx21

icastanx21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.04.2008

View Postmistretzu, on Mar 30 2008, 16:37, said:

Din cate stiu, majoritatea apartamentelor au fost vandute, eventual mai este cate unul la parter.

Actele par sa fie in regula.


buna tuturor

poate cineva sa trimita cateva poze din Floresti  :worthy: , m-ar interesa in special blocurile construite pe strada Florilor, constructor dl Semerean, noi ne-am cumparat ap. in corpul 4, dar fiindca stam momentan in Bucuresti nu stim in ce stadiu mai este constructia.

multumim

ps. si la noi a fost vb de taxa in plus cand am mers sa semnam antecontractul mai exact 500 E, plus ca am refacut antecontractul initial era f  "sumar"

toate cele bune

:photo:

#30
beta1

beta1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.10.2007

View PostClaing, on Mar 20 2008, 14:16, said:

Nu ne  mai spuneti nimic? Ce ati mai facut cu apartamentele, s-au vandut toate?Aveti actele in regula?Totu-i O.K.?

Noi am luat un apartament in blocul de la strada. Este a treia oara cand mergem pe acolo si nu ne lasa sa vedem apartamentul, desi in contract este prevazut ca poti sa il vezi de cate ori doresti. Cand l-am contractat pareau cumsecade. Acuma mi se par niste inganfati...

#31
icastanx21

icastanx21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.04.2008

View Postbeta1, on Apr 9 2008, 15:56, said:

Noi am luat un apartament in blocul de la strada. Este a treia oara cand mergem pe acolo si nu ne lasa sa vedem apartamentul, desi in contract este prevazut ca poti sa il vezi de cate ori doresti. Cand l-am contractat pareau cumsecade. Acuma mi se par niste inganfati...

De la ce constructor ati cumparat ? tot de la Semerean sau de la atul ? cum adica nu te lasa sa vezi ?  :o ce motive invoca ?

#32
cezi

cezi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.10.2007
Aveti grija sa verificati procurile date pentru vanzare. Este un sport national, iar notarii nu pot fi trasi la raspundere. Sunt facute in baza unor carti de identitate false si acte de propietate falsificate. Expert in asemenea falsuri este IUPCEANU CONSTANTIN. Faceti verficari suplimentare ca sa nu luati teapa.

#33
beta1

beta1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.10.2007

View Posticastanx21, on Apr 13 2008, 21:32, said:

De la ce constructor ati cumparat ? tot de la Semerean sau de la atul ? cum adica nu te lasa sa vezi ?  :o ce motive invoca ?

De la Europort l-am luat. Am vazut apartamentul cand a fost in faza de rosu. Atunci ne-au spus ca putem sa trecem pe acolo sa il mai vedem, numai sa ii anuntam pe ei. Am mers dupa ceva vreme si ne-au spus ca atunci nu au timp...ca de fapt se face vizita intre 13 si 14...bla bla bla....sa mergem saptamana viitoare. Am mers din nou, intre 13 si 14 si ne-au spus iarasi ca saptamana viitoare si tot asa am patit de 3 ori.
Pana in 1 mai au termenul de predare. Nu stiu ce va fi...

#34
icastanx21

icastanx21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.04.2008

View Postbeta1, on Apr 14 2008, 15:22, said:

De la Europort l-am luat. Am vazut apartamentul cand a fost in faza de rosu. Atunci ne-au spus ca putem sa trecem pe acolo sa il mai vedem, numai sa ii anuntam pe ei. Am mers dupa ceva vreme si ne-au spus ca atunci nu au timp...ca de fapt se face vizita intre 13 si 14...bla bla bla....sa mergem saptamana viitoare. Am mers din nou, intre 13 si 14 si ne-au spus iarasi ca saptamana viitoare si tot asa am patit de 3 ori.
Pana in 1 mai au termenul de predare. Nu stiu ce va fi...

Destul de ciudat, amanarile astea iti dau asa un ... sentiment de "nesiguranta", al vostru este tot semifinisat ? pai ar trebui sa te lase sa vizitezi macar 1 data la saptamana sa vezi ca nu cumva sa fie geamurile fisurate peretii cu crapaturi si cate si mai cate surprize nu poti avea la finalizarea lucrarii :rolleyes:  noi in sfarsit am intrat in posesia pozelor a fost pana la urma un prieten sa ne faca cateva fotografii l-au lasat sa pozeze chiar din interior, sper sa reusim sa avem "vesti "o data la 2-ua luni :) pana la predare.

#35
galiza

galiza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.04.2008
Are cineva informatii despre tronsonul V? Trebuie predat anul acesta si inca nu s-au apucat de el iar cei de la Europort nu sunt deloc comunicativi.

#36
Eagle1

Eagle1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 31.12.2006

View Postgaliza, on Apr 21 2008, 09:50, said:

Are cineva informatii despre tronsonul V? Trebuie predat anul acesta si inca nu s-au apucat de el iar cei de la Europort nu sunt deloc comunicativi.

Care este tronsonul V ?

Si noi intentionam sa vizitam apartamentul (corpul A) saptamana asta, sper sa nu fie probleme.
Pana sa puna usa la intrare l-am vizitat tot la 2 saptamani fara nici o problema.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate