Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Gata..am facut marea achizitie..samsung 961BF

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007
Nu stiu altii cum sunt dar eu cand ma gandesc ca am avut un crt..vechi..trecerea la samsung 961 BF e ca atunci cand coburi din dacie si te urci intr-un clk...este un monitor extraordinar a meritat toti banii 1150 RON...a meritata chiar si asteptarea aprox..2 luni pana l-am gasit..daca aveti intrebari despre monitor..raspund cu placere...

#2
galf

galf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 01.01.2007
De unde l-ai luat?
Pune te rog niste screenshot-uri.
Practic ce aduc in plus  16.7mil culori fata de 16.2 ?
Ceva nemultumiri?

#3
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 15.03.2006

View Postgalf, on May 31 2007, 20:21, said:

Pune te rog niste screenshot-uri.

:lol:

... sau incerca sa-l 'pusti sa vezi daca tine :) :) :)

#4
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007

View Postgalf, on May 31 2007, 20:21, said:

De unde l-ai luat?
Pune te rog niste screenshot-uri.
Practic ce aduc in plus  16.7mil culori fata de 16.2 ?
Ceva nemultumiri?


L-am luat de la deck....sapt asta l-au primit....practic..16.7 mil culori..sa fiu sincer....nu simti diferenta fata de 16.2 mil..
Nemultumiri nu am inca..si sper nici sa nu am..partea buna e ca m-au lasat sa il testez inainte..nu am gasit nici un pixel..
nici subpixel mort..in rest..monitor adevarat..

Attached Files



#5
AsterX

AsterX

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 888
  • Înscris: 03.01.2007

View Postmschumy, on Jun 1 2007, 00:39, said:

L-am luat de la deck....sapt asta l-au primit....practic..16.7 mil culori..sa fiu sincer....nu simti diferenta fata de 16.2 mil..
Nemultumiri nu am inca..si sper nici sa nu am..partea buna e ca m-au lasat sa il testez inainte..nu am gasit nici un pixel..
nici subpixel mort..in rest..monitor adevarat..

:lol:  :lol:  :lol:  :lol: .... pai si cum crezi ca se vor vedea screenshoturile pe alte monitoare? de ex. CRT...

#6
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007

View PostAsterX, on Jun 1 2007, 00:57, said:

:lol:  :lol:  :lol:  :lol: .... pai si cum crezi ca se vor vedea screenshoturile pe alte monitoare? de ex. CRT...


mmm......... da buna intrebare... :coolspeak: daca..omul a vrut screenshot..asta a primit..

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostAsterX, on May 31 2007, 23:57, said:

:lol:  :lol:  :lol:  :lol: .... pai si cum crezi ca se vor vedea screenshoturile pe alte monitoare? de ex. CRT...

De multe ori mai bine, daca este vorba de CRT-uri bune si reglate cum trebuie....:)
Atunci cand vine vorba de imagine, o diferenta mult mica este practic infinita pt. un utilizator care are pretentii de calitate ;)

Edited by loock, 01 June 2007 - 00:19.


#8
.M1r0n

.M1r0n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 21.07.2006
16.7 Mil de culori nu cred ca are REAL. Daca sunt doar 6 biti pe subpixel => 64x64x64 = 262.114 culori fata de 8 biti (256x256x256=16.777.216). Oricum exista procese si algoritmi complecsi in functie de monitor, ce pot realiza interpolari matematice (m.aritmetica/ponderata) si +..."pacalesc" putin orhiul/creierul. Ca tot am inceput...procesul teoretic se bazeaza pe urmatoarele: Daca de ex. avem un monitor cu matrice TN cu 6 biti per pixel si acesta trebuie sa afiseze culoarea cu nr 10? Pai totul e ok dar el nu-l stie decat pe 8 si pe 12, nici macar 9 sau 11 (de ce? pai sunt de 4 ori mai putine culori fata de 8bit, din 4 in 4 nuante - capabil sa afiseze neinterpolat - de unde am scos 4? : 256/64=4). Deci pe scurt el alatura un pixel 8 si unul 12 "formand" un 10 ptr ochiul nostru. Oricum asta e ceva mai simplu...procesele sunt foarte complexe stati linistiti ...Si timpul de raspuns scade (datorita a mai putinor nuante, cristalele lichide trec mai repede dintr-o pozitie in alta). Pe 8bit parca mai sunt EIZO.

Sa revin :) ... apropo de acest subiect: imi poate spune si mie cineva ce diferenta este intre 960BG si 960BF? Eu momentan am deja un 960BG dar ma gandeam sa achizitionez un 961BF ptr urmatorul PC dat fiind faptul ca are timp de raspuns mai mic, unghi de vizibilitate mai mare si BUTOANE DE COMANDA :). Nu sunt sigur...dar la 961 cablul de alimentare, respectiv de semnal intra in stativ ca la 960 sau direct in monitor?

#9
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006

View Postmschumy, on Jun 1 2007, 00:39, said:

L-am luat de la deck....sapt asta l-au primit....practic..16.7 mil culori..sa fiu sincer....nu simti diferenta fata de 16.2 mil..
Nemultumiri nu am inca..si sper nici sa nu am..partea buna e ca m-au lasat sa il testez inainte..nu am gasit nici un pixel..
nici subpixel mort..in rest..monitor adevarat..


cum vezi daca sunt pixeli morti????.....chiar sunt curios si habar n-am....daca sunt mai multi se vad pe ecran....dar poate exista ceva program cu care testezi......

#10
Morphy

Morphy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 28.03.2005

View Postbulangiul, on Jun 6 2007, 08:15, said:

cum vezi daca sunt pixeli morti????.....chiar sunt curios si habar n-am....daca sunt mai multi se vad pe ecran....dar poate exista ceva program cu care testezi......


Exista Nokia Test Monitor. Dai un search pe google si il gasesti... :coolspeak:

#11
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007

View Post.M1r0n, on Jun 5 2007, 23:12, said:

Sa revin :) ... apropo de acest subiect: imi poate spune si mie cineva ce diferenta este intre 960BG si 960BF? Eu momentan am deja un 960BG dar ma gandeam sa achizitionez un 961BF ptr urmatorul PC dat fiind faptul ca are timp de raspuns mai mic, unghi de vizibilitate mai mare si BUTOANE DE COMANDA :). Nu sunt sigur...dar la 961 cablul de alimentare, respectiv de semnal intra in stativ ca la 960 sau direct in monitor?


Nu stiu exact care e diferenta intre 960BG si 960BF..parca 960BG are ecranul GLARE (lumina se reflecta in el) dar stiu un lucru sigur..nu se mai fabrica nici 960BG nici 960BF..aca ca nu are rost sa te gandesti la diferente.....la 961BF si cablul de alimentare si cablul de semnal intra direct in monitor..partea mai nasoala e atunci cand rotesti monitorul...cablurile raman intr-o pozitie total aiurea si inestetica...in partea stanga..asta ar fi un mic dezavantaj

Edited by mschumy, 08 June 2007 - 11:54.


#12
rocky_manro

rocky_manro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2007

View Postmschumy, on Jun 8 2007, 12:45, said:

.....la 961BF si cablul de alimentare si cablul de semnal intra direct in monitor..partea mai nasoala e atunci cand rotesti monitorul...cablurile raman intr-o pozitie total aiurea si inestetica...in partea stanga..asta ar fi un mic dezavantaj

gresit ! cablurile intra in picior si nu in spatele monitorului; deci nu te incurca si nu este inestetic daca rotesti monitorul.
in plus a aparut si model asemanator cu 961BF dar wide - 961BW.

#13
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007

View Postrocky_manro, on Jun 8 2007, 22:37, said:

gresit ! cablurile intra in picior si nu in spatele monitorului; deci nu te incurca si nu este inestetic daca rotesti monitorul.
in plus a aparut si model asemanator cu 961BF dar wide - 961BW.

Eu totusi imi sustin ideea...la modelul samsung 961BF cablurile intra in spatele monitorului...
...cel putzin asa e la mine..pt. ca am modelul...uite si o poza poate te conving ca am dreptate...

Attached Files



#14
rocky_manro

rocky_manro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2007
mda ! ai dreptate ! credeam ca e tot in genul la 960bg sau 960bf .

#15
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007

View Postrocky_manro, on Jun 11 2007, 09:27, said:

mda ! ai dreptate ! credeam ca e tot in genul la 960bg sau 960bf .

Ma bucur ca ai reusit sa te convingi..cel putin in privinta cablurilor

#16
.M1r0n

.M1r0n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 21.07.2006
Unde pot gasi acest monitor?

@mschumy - mai poti atasa 2-3 imagini cu piciorul monitorului respectiv fata acestuia + butoanele de control?

Edited by .M1r0n, 26 June 2007 - 19:39.


#17
kontrax

kontrax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.07.2007
Am cumparat de curand acest model si pot spune ca sunt foarte dezamagit de calitatea acestuia.

Monitorul are reglajele de culoare din fabrica sub orice critica in sensul ca ecranul are culoarea rosie puternic dominanta si oricat am incercat nu am reusit decat sa ameliorez acest neajuns.
Intr-adevar contrastul si luminozitatea sunt la locul lor ,panelul este produs de Samsung dar totusi imaginea este puternic destabilizata de acest neajuns.

Placa video este in regula sunt excluse problemele legate de restul componentelor ;mai mult am schibat monitorul cu altul si acelasi lucru.

Am cautat si pe alte forumuri si se pare ca ar exista niste probleme legate de seria 960-961 dar nu am inteles concret despre ce este vorba(mai bine zis daca este vorba despre aceiasi problema).


Monitoarele au fost aduse de la ASBIS.Nu stiu daca este vorba de un lot sau pur si simplu este ceva legat de monitor in sine.

Oricum se adeverste faptul ca nu orice este scump este si bun.....cel putin in acest caz!!

#18
stiff

stiff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.02.2007
unii ar prefera 226BW sau CW ;)

Edited by stiff, 09 September 2007 - 16:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate