Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Turul Romaniei

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
La Cazane, pe defileul Dunarii   :rolleyes:

Attached Files



#20
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
pozele astea cu cazanele zici ca-s "rupte" dintr-un film facut acum 20 de ani ... super frumos

unde-s cazanele astea mai exact? nu vreau sa le ratez

#21
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Daca vrei sa vezi ceva dintr-un film de acum 50 ani, urmezi traseul asta :
Sa zicem ca esti in Drobeta Tr-Severin, bun, mergi spre Orsova, cum intri in Orsova faci la stinga si urmezi Dunarea, mai exact defileul Dunarii si iesi la Oravita.
Daca treci Duminica prin Oravita, Anina, vei fi singur pe strazi   :huh:  parca a stat timpul in loc, iti da o senzatie de orase parasite, ceva straniu.
O sa mai pun poze, dar nu stiu ce are netul asta, pe unele site-uri merge prost de tot, inclusiv pe forum.
Cind si-o reveni, o sa-ti pun poze din multe zone ale tarii, care e pacat sa le ratezi.

#22
nicu stranut

nicu stranut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.06.2007

View Postagain, on Jun 2 2007, 14:55, said:

ma pot baza pe o dacie din 94 ca rezista 2-3000km ?


Tu vrei si pe transfagarasan? daca ai carburatia buna, lonjeroanele si ambreiajul ok, si sa nu te aventurezi prea mult cu a 3a, n-o sa ai nici o problema.

#23
nicu stranut

nicu stranut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.06.2007
vin si eu cu niste poze...sper sa ma descurc
transfagarasan
Attached File  IMG_0076.jpg   359.65K   183 downloadsAttached File  IMG_0079.jpg   366.36K   173 downloads
Attached File  IMG_0087.jpg   394.7K   138 downloadsAttached File  IMG_0093.jpg   454.59K   132 downloads
vidraru
Attached File  IMG_0102.jpg   405.74K   130 downloadsAttached File  IMG_0103.jpg   337.09K   78 downloads
Attached File  IMG_0115.jpg   404.1K   96 downloadsAttached File  IMG_0112.jpg   451.13K   107 downloads
cheile bicazului
Attached File  IMG_0196.jpg   503.24K   120 downloadsAttached File  IMG_0197.jpg   558.27K   107 downloads
Attached File  IMG_0198.jpg   492.43K   86 downloads
lacul rosu
Attached File  IMG_0204.jpg   537.7K   134 downloads
lacul sf.ana
Attached File  IMG_0206.jpg   466.22K   140 downloadsAttached File  IMG_0210.jpg   427.38K   92 downloads

Attached Files


Edited by nicu stranut, 03 June 2007 - 15:41.


#24
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
pana la vidraru am fost si eu cu aceeasi dacie si totul a mers normal

ps: tu cu Dacia 1300 ai fost pe TF?

#25
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View PostMAK, on Jun 2 2007, 21:42, said:

La Cazane, pe defileul Dunarii   :rolleyes:
Bravo MAK ....mi-a dat o super-idee de mini-concediu ( max 5 -6 zile cu tot cu drumul ...din nordul Moldovei pina in celalat capat de tara  )
...frumoase poze ...si frumoasa zona...
n-am mai fost pe acolo decand eram in liceu....long long ago...
....am fost intr-o tabara/ concurs scolar ...si ce tin bine minte au fost excursiile ( am stat cazati la Orsova si la Dr. Tr. Severin ) si am fost si intr-o plimbare cu vaporul ( nu era vaporas..era un vapor in toata regula.....tin minte si acum ii zicea "motonava mehedinti"  ...nu stiu de unde vine moto  ... :) ) de la Tr. Severin.......am trecut prin ecluza romaneasca de la Portile de fier ...apoi pe lac ...pina la cazane....si am vazut o "piatra scrisa " adica "tabula traiana"...dar din cite tin eu minte era pe malul sarbesc parca...
buna idee MAK cu pozele astea...intr-un rest de concediu ( 1 saptamana  ;) ) prin august-septembrie cred ca am sa merg si eu in zona......am mai citit acum ceva si pe subforumul de la "travelling" .

Edited by eb2e2, 03 June 2007 - 18:53.


#26
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Tocmai de-asta le-am pus, poate ajuta pe cineva.
Paringu - Cabana Rusu, care numai cabana nu mai este.    :coolspeak:
De la Petrosani catre Obirsia, dar tinem drumul drept catre Cabana Rusu.

Attached Files



#27
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postagain, on May 31 2007, 14:11, said:

Am mers pe serpentine (valea oltului)
Ca sa fiu carcotas, unde sunt serpentinele alea de pe Valea Oltului? :D:D

#28
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Obirsia - Voineasa

Attached Files



#29
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Valea Oltului este periculoasa pt ca se circula in viteza, curbe multe si fara vizibilitate, foarte aglomerat, si nu ai unde sa te dai la o parte cind cineva face vreo depasire necontrolata. Am facut citeva poze din masina acum citva ani.
Intre Calimanesti - Talmaciu. Mai in general intre Rm Vilcea - Sibiu.
Valea Oltului :

Attached Files


Edited by MAK, 04 June 2007 - 07:41.


#30
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View PostMAK, on Jun 3 2007, 18:36, said:

Valea Oltului este periculoasa pt ca se circula in viteza, curbe multe si fara vizibilitate, foarte aglomerat, si nu ai unde sa te dai la o parte cind cineva face vreo depasire necontrolata. Am facut citeva poze din masina acum citva ani.
Intre Calimanesti - Talmaciu. Mai in general intre Rm Vilcea - Sibiu.
Valea Oltului :
Valea Oltului e periculoasa si datorita tirurilor care trec la greu pe acolo (e ruta Arad - Bucuresti), si trec cu viteza si ii doare la bascheti, pe principiul eu sunt mare, te dai tu ca altfel te fac praf....

#31
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
poate nu m-am exprimat nici eu prea bine, eu inteleg (desi n-ar trebuii) ca vale a oltului drumu din pitesti pana la intersectia cu drumul brasov-sibiu
pe partea dinspre pitesti pana in rm. valcea desi sunt curbe mai stranse , macar mai sunt locuri cu 3-4 benzi si poti merge cat de cat linistit, in schimb din valcea pana spre sibiu , numai 2 benzi , vizibilitate in unele locuri aproape zero , in stanga versant , in dreapta la nici 2 m , oltul

vad masini la "cabana rusu" , am fost in iarna in parang (la anefs) si n-am vazut drum auto pe unde sa poti urca pana acolo (cel putin nu se vedea din telescaun)

din pozele puse de voi (si va multumesc) vreau sa vad cu tot dinadinsul transfagaraseanu, cheile bicazului si cazanele

ceva drumuri care sa treaca apuseni exista? chei , baraje ?

#32
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Bine ca nu consideri Valea Oltului de la Bucuresti la Sebes! De la Pitesti la Vilcea ai 3 zone, mai intii mergi pina la Draganu pe valea unui riu (habar n-am care), apoi incepi sa traversezi perpendicular Dealurile Draganului, dupa care cobori in Valea Topologului si traversezi Dealul Negru (in satul Milcoiu). Multi se refera gresit la intregul parcurs ca fiind Dealul Negru. Abia dupa aceea vine Valea Oltului, cu zona de defileu intersectata de depresiuni intre Calimanesti si Boita.

Daca zici ca Moldova si Dobrogea sunt sterpe io zic ca astea sa fie primele doua regiuni pe care le vizitezi.

In Apuseni nu sunt chei parcurse de sosele, nici baraje spectaculoase. Apusenii sunt minunati facuti cu piciorul, altminteri par niste munti molcomi. In Apuseni spectaculozitatea e intinsa pe zone mici, fenomenele carstice sunt de baza, iar ele apar unde nici nu te astepti. Mergi printr-o padure pe treren aproape plat, si dai brusc de citamai dolinele Cetatilor Ponorului. Cel mai aproape de zone interesante treci pe soseaua pe Valea Ariesului, pe la Virtop, unde soseaua trece la altitudine mare, si e la 40 de minute de mers pe jos de Groapa Ruginoasa, iar mai la vale e Girda, de unde poti vedea zonele carstice Scarisoara, Girda, Casa de Piatra. Chiar iti recomand aceasta sosea, mai ales bucata Arieseni - Nucet, pentru spectaculozitate. Asfaltul era bun in 2004.

#33
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Pitesti - Rm Vilcea, este un  traseu superb, curbe strinse, pante, rampe abrupte, dar  este frumos ca strada este lata, ai doua benzi pe urcare, si poti depasii, daca te tine carioara, daca nu, nasol.

#34
nicu stranut

nicu stranut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.06.2007
again, da cu 1300 din '74 am fost pe TF. Merita sa-l faci, numai sa nu te grabesti...nu conteaza km sau experienta. CALM SI PASIUNE. Si sa ai masina "curata"...sa nu pierzi ceva- apa, ulei... Urcusul e in sarcina (aIIa, aIIIa) si coborarea in frana combinata- pedala si motor. Cauciucuri bunicele, si intereseaza-te sa fie deschis. Asfaltul e superb dinspre Sibiu, totusi nu-ti imagina ca e un circuit de formula I. Langa tine se deschide o prapastie de o mie si ceva de m.

#35
nicu stranut

nicu stranut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.06.2007
Dar mai sunt si alte locuri care merita vazute: cheile bicazului, pesteri: muierii, polovragi...si multe altele, sarmizegetusa, si nordul moldovei...chiar merita vazut, e superb acolo.
Attached File  IMG_0159.jpg   530.38K   47 downloads Attached File  IMG_0157.jpg   695.74K   46 downloads Attached File  IMG_0014.jpg   721.63K   47 downloads
Attached File  IMG.jpg   256.33K   43 downloads Attached File  IMG_0006.jpg   550.93K   50 downloads Attached File  IMG_0169.jpg   628.1K   29 downloads
Attached File  IMG_0176.jpg   651.22K   35 downloads Attached File  IMG_0182.jpg   487.12K   54 downloads Attached File  IMG_0183.jpg   454.5K   58 downloads
Attached File  IMG_0185.jpg   614.51K   73 downloads Attached File  IMG_0233.jpg   596.37K   67 downloads Attached File  IMG_0220.jpg   616.3K   41 downloads
Attached File  IMG_0275.jpg   538.61K   52 downloads

#36
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Traseul prin Romania pe care l-am facut in iunie anul acesta.
Timisoara-Arad-Deva....drum bun,eu as exagera putin si as spune foarte bun....grija mare la radare,ca s-au inmultit ca ciupercile dupa ploaie...Deva-Alba...drum acceptabil...Alba-Cluj e un drum de te apuca somnul....atat de bun este,ca devine monoton.Se circula cu viteza mare,eu am rulat in medie cu 130km/h.Intre Cluj-Gherla-Cavnic.....drum bunicel.Sunt si gropi si drum cu mici denivelari,insa sunt si portiuni unde drumul e ca in palma.Catre Sapanta mergand...drumul e bun,se poate merge si cu viteza.Apoi,daca treceti in Moldova....faceti-o ziua.Pasul Prislop arata ca dupa bombardament....plin de gropi si denivelari,decopertat in mare parte....e cumplit....viteza maxima cu care am circulat a fost 40km/h si asta pe portiuni scurte de drum...In rest am mers numai cu treapta a II-a de viteza...Puneti la cosoteala si turmele de vaci care va asteapta cum luati curba,hoardele de catei vagabonzi si ,eventual,cate o duzina de cai sanatosi care vin alene de la pascut....aaaaa,si sa nu uitam si mioarele cu ciobani cu tot care te privesc ca pe extraterestrii cand faci flashuri si claxonezi....e bine sa va abtineti ca sa nu va luati bate in capota...Sa continuu:Pasul Tihuta e in reparatii.....de la Vatra Dornei pana la Poiana Stampei....drumul e bun,dupa....se lucreaza in draci...Drumurile catre Moldovita,Sucevita,Voronet....unele bune,altele nebune....Cum vi dinspre Putna catre Voronet si Suceava....poti merge cu 150km/h si ai senzatia ca stai pe loc,atat de excelent e drumul....pista de avioane,nu alta.Intre Suceava-Tg.Neamt-Piatra Neamt-Bicaz-Cheile Bicazului pana la Lacul Rosu,drumul este bun,se poate circula foarte bine,cu viteza.In Cheile Bicazului se turna asfalt.Cum ajungi la Lacul Rosu incepe dezastrul si pana la Miercurea Ciuc e rau,rau....Apoi noi am traversat catre Sighisoara,drum bun....Medias,iar drum bun,Sibiu....drum bun si catre Paltinis...drum bunicel,ici colo cate o groapa,te cam hurducaie,dar cu viteza adaptata la serpentine....merge bine.
Sibiu-Brasov drum in reparatii,se circula in general pe un singur sens si se sta la semafoare de innebunesti....Intre Brasov-Bran-Rucar-Campulung drumul e bun,se circula foarte bine,in schimb intre Campulung si Curtea de Arges ....e pericol,pericol....alegeti o ruta ocolitoare caci drumul este aproape impracticvabil,sunt pur si simplu hauri in sosea,nu gauri....poti da de gropi adanci de 2 metrii nesemnalizate.....e cumplit drumul...N-as dori nici dusmanilor mei s-o ia p-acolo.
Intre Curtea de Arges-Rm.Valcea....drum inchis,zice-se,insa se poate merge pe el si chiar bine pe anumite portiuni,insa este si asta cu multe gropi,la un moment dat trebuie sa iesi din sosea si sa ocolesti urcand pe un deal....nashpa rau!
Intre Rm.Valcea si Tg.Jiu e ok drumul....Tg.Jiu pe Godeanu pana la Herculane e drum bunicel,cu ceva gropicele ici colo,dar in general bun....si cum ajungi aproape de barajul de pe Cerna incepe o sosea intinsa,proaspat refacuta....Intre Herculane si Timisoara,prin Caransebes......cum scriam mai sus....drum in lucru,multe denivelari si decopertari,semafoare....

In 11 august intentionam sa facem acest traseu:
Timisoara-Lugoj-Caransebes-Hateg-Valea Jiului-Petrosani-Tg.Jiu-Rm.Valcea-Curtea de Arges-Transfagarasan-Sibiu-Medias-Paltinis-Sibiu-Brasov-Constanta.

Intrebarea si dilema mea:pe unde sa o iau catre Constanta astfel incat sa evit aglomeratia,drumul sa fie bun si sa nu merg pe autostrada Soarelui?Prin Intorsura Buzaului-Buzau-Slobozia-fetesti e ok?Sau sa ocolesc pe la Vadu Oii -Harsova?Astept si eu opinia voastra....

Sa aveti drum bun si sa auzim de bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate