Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

2009 BMW Seria 7

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006

View Postqwayke, on Jul 14 2008, 20:52, said:

Nu mi se pare. Avand in vedere tendinta europenelor de a copia liniile de design al japonezelor din ultimii 10-15 ani
ce spui tu prietene, că BMW a copiat pe lexus?! e tocmai invers, ultimele modele lexus arată așa de bine tocmai pentru că au un design foarete apropiat de bmw.

#38
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
cei de la BMW au zis vor sa faca o masina cu adevaratul design al unui BMW (vezi pozele mai sus cu stopurile) ... Lexus copiaza BMW si Mercedes (Mercedes la design si BMW mai putin la design dar mai mult la agresivitate) ... eu cand am vazut prima oara Lexus LS am crezut ca e Seria 7 ...:/   cat despre ce a spus GTK nu ma asteptam la alt raspuns..GTK ai mers si cu masina asta sau..?

Edited by pimpey, 17 July 2008 - 12:30.


#39
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
BMW 7 Series Design Overview

#40
alecsutzu4u

alecsutzu4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 30.04.2006
Poze

Attached Files


Edited by alecsutzu4u, 11 August 2008 - 12:36.


#41
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007
Nu e nevoie de nici un comentariu:

[ http://img509.imageshack.us/img509/6794/112071201l2007lexusls46yu6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://img509.imageshack.us/img509/300/bmwserie7munich02gd0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Huck_, 11 August 2008 - 12:55.


#42
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
inca odata e normal ca seamana din moment cei de la lexus au copiat mult de la Mercedes si BMW la ultima generatie. Cel putin la actualul 7 lateralul e bmw in toata regula, iar spatele cu stopurile alea sunt o evolutie a unor modele bmw din trecut. Le-am expus pe pagina precedenta care sunt.

Edited by romaximusro, 11 August 2008 - 22:05.


#43
dannnnny29

dannnnny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 30.05.2006
am o intrebare, indiferent pe cine a copiat lexus in trecut (in special Mercedes pana acum 5 ani). iata intrebarea: Daca Lexus LS a aparut semnificativ inaintea noului 7, si noul 7 seamana cu LS, atunci cine a copiat pe cine? Daca gresesc, si LS a copiat de la BMW, atunci arata-mi un BMW aparut precedent LS-ului, in comparatie cu noul LS, asa cum a facut Huck. Pana una alta, mergand pe linie cronologica, BMW tocmai a scos un model identic aproape din spate cu Lexus LS.

P.S.  Acest post nu expune preferinta autorului pentru vreunul din constructori, putand fi vorba de oricare 2 marci.

View Postpimpey, on Jul 17 2008, 05:28, said:

Lexus copiaza BMW si Mercedes (Mercedes la design si BMW mai putin la design dar mai mult la agresivitate)

Cum adica copiezi la agresivitate, nu sunt sigur ca inteleg. Adica daca faci o masina cu un look mai agresiv, atunci copiezi un constructor cu un istoric mai lung in masini agresive, in acelasi segment de piata? Daca asta este explicatia, logic nu este corecta, daca este alta, atunci poate detaliezi

Edited by dannnnny29, 11 August 2008 - 23:44.


#44
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai au copiat linia laterala a bmw-ului. Iar spatele, asa cum am mai zis nu se inspira de la lexusul ala, ci se inspira din modelele mai vechi ale BMW. Vezi ca am dat pe pagina asta modelele respective, acu zi-mi tu, cu care seamana mai mult? :) ca eu vad clar o evolutie a stopurilor clasice bmw


btw in lista aia am uitat bmw-ul e46:

[ http://www.ssolutions.com.au/images/IMG_4218.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007

View Postromaximusro, on Aug 11 2008, 17:57, said:

pai au copiat linia laterala a bmw-ului. Iar spatele, asa cum am mai zis nu se inspira de la lexusul ala, ci se inspira din modelele mai vechi ale BMW. Vezi ca am dat pe pagina asta modelele respective, acu zi-mi tu, cu care seamana mai mult? :) ca eu vad clar o evolutie a stopurilor clasice bmw


btw in lista aia am uitat bmw-ul e46:

Exact, e46 nu are nici o legatura cu LS, in schimb seria 7 a copiat tot spatele de la LS (cu exceptia infloriturii de la stopuri, care oricum arata prost).

Nu faptul ca BMW a copiat o masina care arata bine ma deranjeaza, ci faptul ca singurele lucruri care arata bine la noua serie 7 sunt cele copiate.
Ce nu e copiat arata mai prost ca vechea serie 7, care e departe de a fi un exemplu de design reusit.

#46
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
oh brother. v-am pus poze in care se vede clar l-ul stopurilor specific bmw-urilor (seria 3 e46, BMW seria 7 e32 ---deci...surpriza un predecesor al generatiei actuale-- , bmw seria 5 e34, BMW X5 seria precedenta, bmw x5 seria noua) si voi tot imi spuneti ca e copiat spatele de la lexus? pana si muchia portbagajului tot de la bmw e luata. Asa ca... cum dracu au copiat o masina cu care nu seamana nici macar la stopuri? :huh:

#47
dannnnny29

dannnnny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 30.05.2006
pana acum cativa ani, puteai spune ca x copiaza pe y. acum nu mai poti. daca tu vezi ca lexus a copiat pe BMW, e foarte bine, e dreptul tau, e ochiul tau si poate al altora. Insa in afara de criza petrolului se trece si printr-o criza a ideilor in lumea auto (si nu numai). Nu se mai scoate nimic original, sau mai frumos (fata de modelul precedent). Desigur ca gusturile difera, dar nu cred sa se fi lansat prea multe masini uluitoare estetic in ultima vreme.

Cat despre Lexus si Bmw, sa fie sanatosi, nu conteaza cine pe cine a copiat, sau daca...este posibil sa nu fi copiat nimeni pe nimeni...cate feluri de stopuri poti face? acum niste ani sunt de acord ca Lexus s-a inspirat la mai multe modele de la Mercedes, dar acum sunt prea multe masini la fel, prea multe ca sa poti spune. Sincer, atat 7 cat si LS sunt destul de aratoase, dar nu extraordinar. Personal as prefera o masina cu botul Bmw-ului, fundul LS-ului, si liniile laterale comune asa cum spune RMR.

#48
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

We already know just about every detail we need to know about the new BMW 7-Series ever since it was released in an extravagant ceremony in Moscow, but that doesn't mean we don't want to see more. Fortunately the Bavarian manufacturer has foreseen our desires a released a whole bunch of new videos showcasing the technological talents found inside the all new model.

The above video displays the talents of the following technologies:

Driving Dynamic System

Lane change and lane departure warning system

Active cruise control and front-to-rear collision warning system

Night vision with person recognition

Head-up and speed limit display

You can also watch an additional video below with Dirk Häcker. Director of Functional Integration talking about the various technologies including Integral Active Steering, Driving Dynamic Control and its effects and the integrated chassis management.


Vizionati fisierele de mai jos:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/atH4reS4FUQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xH6PK8_-Bv4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Sursa: http://www.worldcarfans.com

#49
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

We already know just about every detail we need to know about the new BMW 7-Series ever since it was released in an extravagant ceremony in Moscow, but that doesn't mean we don't want to see more. Fortunately the Bavarian manufacturer has foreseen our desires a released a whole bunch of new videos showcasing the technological talents found inside the all new model.

The above video displays the talents of the following technologies:

Driving Dynamic System

Lane change and lane departure warning system

Active cruise control and front-to-rear collision warning system

Night vision with person recognition

Head-up and speed limit display

You can also watch an additional video below with Dirk Häcker. Director of Functional Integration talking about the various technologies including Integral Active Steering, Driving Dynamic Control and its effects and the integrated chassis management.


Vizionati fisierele de mai jos:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/atH4reS4FUQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xH6PK8_-Bv4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Sursa: http://www.worldcarfans.com

#50
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Nu stiu daca acesta e interiorul pentru noua serie 7, dar mi s-a parut deosebit.
Pics from "inside" :) :

Attached Files



#51
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ce lemn natur :w00t:

#52
dannnnny29

dannnnny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 30.05.2006
Nu verau sa par rautacios, dar asa nu mi-a placut niciodata "lemnul" in masini, iar pe culoarea aia, parca ar fi mobila din bucataria mamei mele...dar evident, asta este o parere personala.

Era o vreme cand americanele, in special station-wagon-urile aveau la exterior o imitatie de lemn, si asa de prost gust mi se parea, si asta era cand eram in scoala primara.

#53
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

View PostMarius3k, on Aug 15 2008, 14:53, said:

Nu stiu daca acesta e interiorul pentru noua serie 7, dar mi s-a parut deosebit.
Pics from "inside" :) :

Hidos lemnul ala. Nici macar nu e elegant, asa deschis la culoare. Urat urat urat !! Parca e sufrageria bunicii.

#54
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006

View Postpaul_kelso, on Aug 16 2008, 11:52, said:

Hidos lemnul ala. Nici macar nu e elegant, asa deschis la culoare. Urat urat urat !! Parca e sufrageria bunicii.
Nici mie nu-mi place foarte mult, dar totusi e un show-car. ;)
Btw, e facut in Romania, daca nu ma-nsel.

Edited by Marius3k, 16 August 2008 - 12:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate