Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Tiroida: hipotiroidism, hipertiroidism, noduli tiroidieni, cancer tiroidian, boala Basedow etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#109
teo_hd

teo_hd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2009
Buna ziua,
sunt un nou membru al acestui forum. Am citit mesajele postate de dvs. in legatura cu nodulii tiroidieni. Din tot ce-am citit pe acest forum - si pe altele - recomandarea medicului e operatia. Mama mea a avut anul trecut probleme cardiologice - puls marit pe fond de tensiune normalaf, a foat internata in spital, iar medicul cardiolog, in urma testelor efectuate (Ecodord, Doppler, etc.) a sfatuit-o sa consulte un medic endocrinolog. In urma acestui consult - ecografie tiroidiana - si a analizelor efectuate, a fost diagnosticata cu noduli tiroidieni (medicul a spus ca sunt calcifiati) si i-a prescris tratament (Thyrozol: a inceput cu 3 pastile/zi, iar acum ia doar 1/zi). Dupa ce medicul a prescis acest tratament, ne-am intors la medicul cardiolog, pentru a adapta medicatia, in functie de tratamentul prescris de medicul endocrinolog. De anul trecut, in urma acestui tratament, nu a mai avut probleme. Mergem inca la control la medicul endocrinolog. Dansa a recomandat totusi sa se opereze in Cluj. Noi suntem din Deva, asa ca Cluj-ul nu e foarte departe. Ceea ce ma framanta este faptul ca mama mea are 71 de ani impliniti. Pe de-o parte, n-as mai vrea sa treaca printr-o operatie la varsta aceasta, insa pe de alta parte ma gandesc daca peste ceva timp tiroida se "obisnuieste" cu tratamentul si cauzeaza din nou probleme?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc.
teo_hd

#110
almi

almi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.04.2006
Buna seara,
Va scriu in speranta unui raspuns.
In urma cu doi ani mi s-a gasit un nodul mai mare pe lobul stang al tiroidei. Primul medic (care nu era din parhon) care m-a vazut mi-a zis sa fac analize de sange si punctie. Toate mi-au iesit bune (inclusiv calcitonina, inclusiv punctia). Totusi medicul mi-a spus sa fac operatia de "decupare" a nodulului si sa ma programez la parhon. In Parhon am mai cerul alte doua opinii de la alti medici care mi-au spus ca nu e cazul de operatie dar sa tin sub obs cu echo si analize hormoni la 6 luni. De fiecare data mi-au iesit bune. Nodulul nu a mai crescut in dimensiuni. Fiindca trebuia sa imi vada cineva rezultatele analizelor m-am inscrisi la un alt endocrinolog (la care sunt si acum) tot din parhon care, insa, m-a dat peste cap. Mi-a recomandat si scintigrama,  si refacere punctiei la dr Ioanid din Parhon.
Intrebari:- este adevarat ca punctia depinde foarte mult de indemanrea medicului care o efectueaza? O punctie efectuata sub ghidaj echografic este mai clara decat una efectuata "orbeste"?
- este adevarat ca sctintigrama este la fel de importanata ca si punctia nodului?
- ce alte simptome ar fi trebuit sa am daca era un nodul malign nediagnosticat (in doi ani)?
- este adevarat ca durata de manifestare a cancerului tiroidian este foarte mare ajungand si pana la 7 ani (gasindu-ma astfel in posibilitatea de a avea nodul malign fara maca sa stiu de atata vreme si fara sa am niciun simptom)?

Va multumesc pentru atentie si aniticipat pentru rapunsuri.

#111
liliana33

liliana33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.06.2009
Buna ziua!!!!

Astazi m-am dus sa-mi i-au analizele de markeri tumorali si au iesit urmatoarele valori:

Tg (Tiroglobulina)  = 0,482  nivel de referinta ng/ml/1.4 - 78
TSH                      = 100.0 nivel de referinta           0,27 - 4,2
Anti - Tg               = 28,72 nivel de refernta             < 115


Sincer cine ma poate ajuta pana ma duc la control sa-mi spuna cum au iesit analizele

Va multumesc pentru ca a-ti citit acest mesaj

LILI

#112
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 liliana33, on 11th September 2009, 13:26, said:

Tg (Tiroglobulina)  = 0,482  nivel de referinta ng/ml/1.4 - 78
TSH                      = 100.0 nivel de referinta           0,27 - 4,2
Anti - Tg               = 28,72 nivel de refernta             < 115

Recapitulare : ai fost diagnosticata cu microcarcinom papilar, operata iar acum te pregatesti pt o reevaluare la endocrinolog.

Tiroglobulina de 0.482 (sub limita inferioara a normalului) cu anticorpi normali sugereaza absenta unui rest tiroidian sau a vreunei recidive tumorale (cand tireoglobulina ar fi trebuit sa fie mult crescuta).

TSH-ul de 100 (=hipotiroidism) imi sugereaza ca ai intrerupt Euthyroxul si ca te pregatesti sa primesti Iod131 (asa numitul iod radioactiv), pentru a elimina si ultimele resturi de tesut tiroidian normal sau "anormal". Nu sunt sigur ca ai avea nevoie si de Iod dar probabil ca asta ar fi o abordare mai prudenta. Va trebui sa-ti reiei Euthyroxul de 125 micrograme dupa ce vei primi Iod sau dupa reevaluarea la endocrinolog.

Eu cred ca esti pe drumul bun. Felicitari!

#113
ledzeppelin

ledzeppelin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.01.2007
As dori sa ma ajutati cu niste informatii. Multumesc.

66 ani, sex feminin, operata de tiroida acum 8 ani, la Parhon. In prezent sunt suspectate parotidele(calciu in exces). Mai e de facut o singura analiza, scintigrafia parotidelor,  dar cica nu exista reactivul. Aveti idee unde se  poate face aceasta analiza, caci noi nu am gasit. Ne este recomandata operatia. Se poate trai normal fara interventia chirurgicala? Si daca o facem , unde-mi recomandati? Presupun, ca sunt aceiasi chirurgi, nu?

Edited by ledzeppelin, 03 October 2009 - 18:59.


#114
eStatic

eStatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 02.12.2003
Salut, as vrea sa va intreb daca Anti-TPO poate sa fie influentat pe moment de ceva?

Zic asta pt. ca sotia mea a facut analize pt. tiroida acum 2 saptamani si i-a iesit Anti-TPO 5.345. Azi a refacut analizele si i-a iesit 218 UI/mL (T3, T4, FT4 si TSH au iesit de fiecare data in valori normale).

Sau se poate sa fii gresit primul laborator analizele?

Sotia mea a fost diagnosticata acum un an cu Basedow si a facut tratament cu Thyrozol si Calmepan in prima faza din Martie 2009 (cred ca a trecut in hipo) a trecut pe Thyrozol, mai putin, + Euthyrox.

#115
crosby

crosby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.07.2005
Buna, am fost diagnosticat cu carcinom papilar de tip folicular (un nodul de 3,2/2 CM, incapsulat) in mai 2008 la Parhon, tot atunci mi-a fost scoasa tiroida. Am facut  prima sedinta de iod radioactiv la Fundeni in noiembrie 2008 si a doua in mai 2009. Scintigrama negativa in mai 2009, TGL >0,1 . Pe 3 noiembrie ma duc la control la Fundeni, mi-am facut un set de analize : TSH - 0.054, TGL 0,6. La rubrica nivele de referinta scria ca TGL-ul trebuia sa fie sub 0,1. Se poate sa fi iesit asa datorita faptului ca am facut analizele la 4 ore dupa doza zilnica de eutyrox si am baut si un ceai cu zahar intre timp si m-am si reapucat de fumat? Ma gandesc sa ma duc sa le repet. Este mare valoarea de 0,6 la TGL ( tiroglobulina ) ? Ma ingrozeste faptul ca as mai putea face iar iod radioactiv. Multumiri anticipate ptr raspuns.

#116
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 crosby, on 29th October 2009, 23:04, said:

Se poate sa fi iesit asa datorita faptului ca am facut analizele la 4 ore dupa doza zilnica de eutyrox si am baut si un ceai cu zahar intre timp si m-am si reapucat de fumat?

Nu. Repetatul ar fi o idee buna daca l-ai face la acelasi laborator la care ai facut dozarile la reevaluarile anterioare.

 crosby, on 29th October 2009, 23:04, said:

Este mare valoarea de 0,6 la TGL ( tiroglobulina ) ? Ma ingrozeste faptul ca as mai putea face iar iod radioactiv.

Valoarea nu este mare, dar ar fi  suficienta pentru o noua indicatie de I131.

#117
claudia81

claudia81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.11.2009
as avea si eu nevoie, va rog, sa imi clarificati o problema.
mama mea, 53 ani, durere in gat, probleme la inghitit alaturi de alte simtome asociate de medicii care au consultat-o cu momentul de instalare a menopauzei. De un an a ajuns la vreo 2 orl-isti, la endocrinolog si altii,..abia acum i se face o echografie la tiroida, care a avut urmatoarele concluzii:

In regiunea situata intre ACC drept si VJ apare o formatiune de 22/18mm, relativ bine delimitata de tesuturile din jur cu structura inomogena, zone hipoecogene alternand cu zone intens hiperecogene, la semnal Doppler color vascularizatie intensa periferica si centrala. Formatiunea comprima ACC drept si esofagul. Deasupra formatiunii apar formatiuni ovoide cu vascularizatie de tip hilar.
concluzie_ tu tiroidian cu edenopatii satelite


...apoi, iesind pe usa, i se mai spune "de ce sa va spun ca poate fi benign, cand sunt sigura ca e malign!"
i s-a recomandat interventia chirurgicala intr-un spital oncologic.

La ce sa ne asteptam? Conform acestor descrieri, vi se pare categoric un nodul malign, se poate doar echografic diagnostica asa? Si daca ar fi malign, care este procedura?... ce tip de cancer ar putea fi, este operabil?..si evident, care sunt sansele de vindecare?

va multumesc.

#118
crosby

crosby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.07.2005

 ionutz78, on 30th October 2009, 00:33, said:

Nu. Repetatul ar fi o idee buna daca l-ai face la acelasi laborator la care ai facut dozarile la reevaluarile anterioare.



Valoarea nu este mare, dar ar fi  suficienta pentru o noua indicatie de I131.

Multumesc mult pentru raspuns. Am refacut analizele si le-am facut din nou si la Fundeni. Tiroglobulina a iesit normala, >0,1. Cauza a fost doza zilnica de eutyrox luata inainte de analize. Dar sperietura a fost mare de tot . Din toata aceasta intamplare se nasc mai multe intrebari. Cand se face TSH- ul de dozare, inainte sau dupa ce se ia doza de eutyrox. Si daca da, la cat timp dupa ? De ce rezultatul meu anatomopatologic nu a fost semnat si stampilat ? Nesiguranta ?
Pentru toti cei care vor sa afle ce presupune, ce manifestari are doza de I131 va stau la dispozitie. Sunt sigur ca sunt multi cei care sunt curiosi sa afle.
Pentru claudia81 - in spital se nasc prietenii, un prieten dobandit astfel a avut ceva asemanator cu mama ta, banuiesc insa ca circumstantele au fost diferite. Acum este bine merci si-si vede de viata inainte. Si ca sa-l parafrazez pe unul din medicii de la Parhon , " cine a zis ca asta e cancer era beat ". Viata chiar trebuie sa mearga inainte! Singura diferenta este pastiluta luata dimineata, in rest totul este absolut normal. Am intalnit astfel de cazuri care erau bine merci dupa 20 - 30 de ani. Cred ca asta este si motivul pentru care nu s-a obosit nimeni sa rezolve problema transplantului, pur si simplu nu este nevoie. Va las cu bine.

Edited by crosby, 23 November 2009 - 10:05.


#119
ontomeda

ontomeda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.11.2009
va rog mult sa-mi spuneti ce credeti
prezint urmatoarea situatie: ciclu scurt, imi vine la 21-24 de zile, ovulez
am doi chisti foliculari functionali
incerc sa raman insarcinta nu reusesc
mi-am facut dozari hormonale: estradiol, progesteron, prolactina, testosteron ok
TSH singurul care e 4.33 valori normale la laborator: 0.3-4
credeti ca se datoreaza acestui TSH
sa merg cu investigatiile mai departe?
sa caut un endocrinolog bun poate-i dau de capat?
voi ce spuneti?

#120
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 ontomeda, on 26th November 2009, 13:45, said:

incerc sa raman insarcinta nu reusesc
mi-am facut dozari hormonale: estradiol, progesteron, prolactina, testosteron ok
TSH singurul care e 4.33 valori normale la laborator: 0.3-4
credeti ca se datoreaza acestui TSH
sa merg cu investigatiile mai departe?
sa caut un endocrinolog bun poate-i dau de capat?
voi ce spuneti?

Dozeaza-ti un freeT4 pt a elucida misterul pt ca se pare ca te indrepti spre hipotiroidism.
Poate fi vorba de un hipotiroidism subclinic caz in care freeT4 este "normal" sau un hipotiroidism adevarat in cazul in care freeT4 este scazut. Ambele situatii au nevoie de substitutie tiroidiana (Euthyrox).

Da, mergi la un endocrinolog bun pt ca hipotiroidismul poate induce tulburari menstruale si infertilitate.

#121
lifestyleevil

lifestyleevil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.12.2009
28 de ani, gen masculin. Am o dereglare endocrina de aproape 10 ani. Am fost diagnosticat cu Bazedow. Duc o viata mai mult decat normala si cred ca hipertiroidismul m-a avantajat. Mult sport, multa miscare, etc etc, Citind si studiind pe indelete despre cum se manifesta aceasta dereglare Bazedow (ca nu o pot numi boala !!!) niciodata nu am avut simptomele titpice pentru Bazedow. Mai trist e ca de fiecare data cand imi fac analizele ies prost. Ochii parca imi sunt mai mariti, mai frumosi ca oricand, putin migdalati, (comparativ cu acum 10 ani) si asta numai din cauza acestei dereglari endocrine. Nu vreau sa ajung din nou la stadiul de acum 10 ani din punct de vedere ocular fiindca m-ar dezavantaja din punct de vedere al frumusetii ochilor si al estetici, dar totusi vreau sa trec peste perioada asta in care iau prostia de Thyrozol care nu cred ca m-a ajutat intr-un fel. Din ultimul raport de analize reiese astfel: Anti-receptor TSH (T Rab): 3.625 U/L; FT4 (Tiroxina libera): 6.3 (valori referinta): 12-22, Anti TPO (Anti - tiroidperoxidaza): 6000 UI/mL (valori de referinta: 34), Anti-tiroglobulina: 2184, (valori de refrrinta: 115)

#122
vik1

vik1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.11.2008

 crosby, on 23rd November 2009, 10:03, said:

Multumesc mult pentru raspuns. Am refacut analizele si le-am facut din nou si la Fundeni. Tiroglobulina a iesit normala, >0,1. Cauza a fost doza zilnica de eutyrox luata inainte de analize. Dar sperietura a fost mare de tot . Din toata aceasta intamplare se nasc mai multe intrebari. Cand se face TSH- ul de dozare, inainte sau dupa ce se ia doza de eutyrox. Si daca da, la cat timp dupa ? De ce rezultatul meu anatomopatologic nu a fost semnat si stampilat ? Nesiguranta ?
Pentru toti cei care vor sa afle ce presupune, ce manifestari are doza de I131 va stau la dispozitie. Sunt sigur ca sunt multi cei care sunt curiosi sa afle.
Pentru claudia81 - in spital se nasc prietenii, un prieten dobandit astfel a avut ceva asemanator cu mama ta, banuiesc insa ca circumstantele au fost diferite. Acum este bine merci si-si vede de viata inainte. Si ca sa-l parafrazez pe unul din medicii de la Parhon , " cine a zis ca asta e cancer era beat ". Viata chiar trebuie sa mearga inainte! Singura diferenta este pastiluta luata dimineata, in rest totul este absolut normal. Am intalnit astfel de cazuri care erau bine merci dupa 20 - 30 de ani. Cred ca asta este si motivul pentru care nu s-a obosit nimeni sa rezolve problema transplantului, pur si simplu nu este nevoie. Va las cu bine.
te rog mult spune mi si mie aceste analize le ai facut fara a intrerupe 6 saptamani doza de euthirox? Si eu sufar de aceasta boala acrcinom papilar varianta foliculara incapsulat dar desi sant operata de 5 ani tg nu mi a iesit niciodata sub 0.1 pe intrerupere cu toate ca scintigrama a fost negativa de la a doua sedinta de iod  AM LUAT DE 4 ORI IOD IAR ACUM FAC DOAR VERIFICARI ANUALE SE ZICE CA SANT NEGATIVA CU TOATE CA TG NU ESTE SUB 0.1 cand te ai negativat ti a iesit scintigrama negativa iar tg cat era? Ai mai auzit cazuri in spital carora nu le era tg sub 0.1 iar scintigrama era negativa? multumesc  vio

#123
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
Acum o luna la echografia tiroidiana mi s-au gasit 3 nodului, din care unul de 12mm. Mi s-a recomandat euthyrox 25 mg 1 cp pe zi.
La 4 saptamani de la inceperea tratamentului, medicul mi-a spus ca acel nodul a disparut. Este posibil asa ceva?

Intreb pt ca de data asta examenul echografic mi l-a facut extrem de superficial, fiind grabit sa plece la o urgenta.

#124
crosby

crosby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.07.2005

 vik1, on 3rd December 2009, 13:08, said:

te rog mult spune mi si mie aceste analize le ai facut fara a intrerupe 6 saptamani doza de euthirox? Si eu sufar de aceasta boala acrcinom papilar varianta foliculara incapsulat dar desi sant operata de 5 ani tg nu mi a iesit niciodata sub 0.1 pe intrerupere cu toate ca scintigrama a fost negativa de la a doua sedinta de iod  AM LUAT DE 4 ORI IOD IAR ACUM FAC DOAR VERIFICARI ANUALE SE ZICE CA SANT NEGATIVA CU TOATE CA TG NU ESTE SUB 0.1 cand te ai negativat ti a iesit scintigrama negativa iar tg cat era? Ai mai auzit cazuri in spital carora nu le era tg sub 0.1 iar scintigrama era negativa? multumesc  vio

da, pentru controalele periodice nu intrerupi doza de eutyrox. Analizele se fac dimineata, ca orice analiza dar fara sa iei eutyroxul. De obicei se face TSH si TGP ( tiroglobulina).

#125
nikko6500

nikko6500

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.12.2009
Pe 14 noiembrie am ajuns la spital-urgente cu tahicardie, dificultate in respiratie, organismul meu  fiind in totalitate in alerta. La urgente mi s-a spus ca am facut un atac de panica, ca prezint semne de deshidratare, iar primele analize au aratat un dezechilibru ionic(Na, K, Mg- daca-mi amintesc bine).Am fost internata la cardiologie deoarece tahicardia nu se putea stapani. Nu am avut cine stie ce tratament- aspirina, aspacardin.Toata perioada spitalizarii am avut senzatia de caldura si transpiratii mai intense decat de obicei, stari de ameteala si din nou cateva atacuri de panica mai ales in timpul noptii. In final totul s-a pus pe seama unei viroze, de la care am ramas pana astazi si cu o tuse seaca obositoare. Pentru ca mi-am amintit ca medicul de la UPU mi-a spus sa-mi controlez tiroida am mers la endocrinolog, unde intr-adevar prin ecografie am fost diagnosticata cu gusa micronodulara LTD( formatiune nodulara hipoecogena de 0,41 cm si ecostructura glandei usor neomogena). Desi analizele sunt bune: TSH=2,3 UI/ml (interval biologic=0,44-3,45) si AntiTPO=18,1 (< 50),eu prezint in continuare probleme de respiratie, uneori tahicardie, senzatia de frig / caldura. Nu am primit nici un tratament pentru tiroida, numai aspacardin de 3 ori pe zi si urarea sa nu ma stresez din orice.
Mai nou am stari de greata, lipsa poftei de mancare , o stare permanenta de alerta si o accentuata senzatie de nod in gat.
Ce se intampla? Analizele sunt in regula dar eu nu ma simt bine. Sunt suficiente analizele?E posibil ca in crizele acestea sa apara pe EKG bloc de ram drept- asta s-a vazut la UPU? Este nevoie de operatie la dimensiunile nodulului? Este posibil sa fie implicate si alte glande endocrine? Problemele tioidei afecteaza si alte organe(ma doare stomacul , ficatul) ? Sunt destul de speriata, vin sarbatorile si eu parca nu sunt in stare de nimic....
Multumesc anticipat!

#126
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

 nikko6500, on 22nd December 2009, 20:52, said:


Un TSH de 2.3 arata o stare functionala buna a tiroidei iar un micronodul de 4 mm nu reprezinta nimic, nu se opereaza, trebuie doar urmarita in timp evolutia;  cel mai probabil ar trebui sa-ti refaci anual ecografia tiroidiana si dozarile hormonale tiroidiene. Simptomele tale in acest context ( dozari hormonale normale) nu pot fi explicate de o afectiune a tiroidei.

Totusi iti recomand un consult psihiatric pentru a vedea daca acele atacuri de panica, starile de neliniste si senzatia de "nod in gat" reprezinta ceva patologic si daca pot fi remediate prin tratament.

Sanatate!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate