Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Fotografie cu model

- - - - -
  • Please log in to reply
2293 replies to this topic

#2287
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Multam @nicolaie. Ma bate si pe mine gandul sa o iau, dar imi e teama ca o s-o prinda praful, nu e deloc pt mine portretele wide, dar cam trebuie sa fac un efort in acest sens. Cum ti s-a parut obiectivul?

#2288
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Ce sa zic, ma bate gandul sa iau un mirorless cu FTZ si sa vad daca nu cumva cu eye detection (daca va merge..) focusul sa fie impecabil. Ca altfel, parca l-as cam da. Focusul este foarte rapid pe modul standard, obiectivul este inchegat si greut, inca nu s-a desfacut in 2 de deasupra monturii Posted Image) cum am auzit ca mai patesc

La 1.4 daca focusul este corect subiectul este foarte sharp, fara aberatii cromatice si fara acel softbess de aberatii sferice pentru care sunt cunoscute obiectivele nikon mai vechi la diafragma maxima.

Il recomand daca nu iti permiti un tamron 35 1.4, care se pare ca este un obiectiv mai bun din toate punctele de vedere, dar mai degraba ti l-as recomanda pe un sony mirorless decat pe Nikon F (ca sa nu te incurci cu FTZ uri si sa poti folosi eye detection la portrete wide)

Eu am fost inspirat sa iau acest obiectiv de artistii rusi si ucrainieni pe care ii urmaresc si care trag foarte mult cu el sau cu tamronul, gen Georgy Chernyadev, Ivan Kovalyov

Edited by nicolaie, 02 March 2022 - 18:15.


#2289
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
@Nicolaie: sunt pe Canon, dslr si ML. Deocamdata fac eforturi sa folosesc 35mm/f4 ( 16-35/24-70) la oameni, cu greu ma impac cu focale wide la portrete. Nu am stiut ca Tamron 35mm e mai bine vazut decat Sigma. O sa caut mai multe review-uri.

#2290
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004

 cristi_cost, on 24 martie 2022 - 13:58, said:

@Nicolaie: sunt pe Canon, dslr si ML. Deocamdata fac eforturi sa folosesc 35mm/f4 ( 16-35/24-70) la oameni, cu greu ma impac cu focale wide la portrete. Nu am stiut ca Tamron 35mm e mai bine vazut decat Sigma. O sa caut mai multe review-uri.

Asa e, e mai greu cu wide la portrete....incearca cu 50mm, poate se potriveste mai bine cu stilul tau.

#2291
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020
Ce liniste e pe aici.

Attached Files



#2292
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007

View PostYoyolaun, on 05 ianuarie 2024 - 10:29, said:

Ce liniste e pe aici.
Mi se par un pic cam saturate (cromatic) dar... sunt bune imaginile. Poate chiar e mai bine asa.

#2293
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020

View Postudreadan, on 05 ianuarie 2024 - 15:46, said:

Mi se par un pic cam saturate (cromatic) dar... sunt bune imaginile. Poate chiar e mai bine asa.

Hmm, nu m-am gandit la asta. Incercam eu sa fac ceva cu culorile, dar poate mi-a zburat mana pe roata aia de culoare din C1.

Attached Files



#2294
udreadan

udreadan

    Mavic PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 03.11.2007

View PostYoyolaun, on 05 ianuarie 2024 - 19:45, said:

Hmm, nu m-am gandit la asta. Incercam eu sa fac ceva cu culorile, dar poate mi-a zburat mana pe roata aia de culoare din C1.
Nu. Lasa-le asa, ca e mai bine cum erau inainte. Saturatia aceea are un efect mai bun.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate