Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Fotografie cu model

- - - - -
  • Please log in to reply
2293 replies to this topic

#1
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Iata cateva cadre din prima sesiune foto cu model, intr-un studio improvizat. Imaginile fac parte dintr-o galerie ce o va prezenta pe o colega de la Softpedia.

Attached Files



#2
Herrr

Herrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 08.09.2005
toate imi par intr-o masura mai mica sau mai mare arse pe portiuni de piele (in principiu lumina nu mi se pare folosita foarte bine)

referitor la postura modelului, nu ma pricep foarte bine, dar nu mi se pare inspirata...ultima cel putin aduce cu fotografiile pe care le am de cand m-au facut UTC-ist...:D...si sunt facute toate din acelasi unghi.

Edited by Herrr, 29 May 2007 - 09:35.


#3
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
ideea e ca nu sunt poze artistice, sunt poze de genul: prezentare de produs, cum vezi prin metro pe revistele alea cu promotii

#4
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Eu am o problema cu spatiul lasat sus. Imi plac incadrarile mai stranse, chair daca tai putin din freza. Incearca niste incadrari la limita, fara NIMIC lasat in sus, sa vezi cum o sa-ti placa.

Hairlight se vede doar pe a doua poza. Prima merita un contur frumos de tot.

Cred ca ai cu cine sa lucrezi acolo, keep it up! :P

#5
sergiuzzzz

sergiuzzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.08.2006
poza a 2a are nota 10 ! :clapping:

Edited by sergiuzzzz, 29 May 2007 - 22:44.


#6
euu

euu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.11.2005

View Postgrig_jr, on May 29 2007, 10:57, said:

Eu am o problema cu spatiul lasat sus. Imi plac incadrarile mai stranse, chair daca tai putin din freza. Incearca niste incadrari la limita, fara NIMIC lasat in sus, sa vezi cum o sa-ti placa.


Poate ca doar la prima e un pic cam mare luftu'...chestia cu taiatul din freza cred ca merge doar la cadre ceva mai strinse [prim-plan, gros-plan], nu si aici .


:peacefingers:

#7
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
Dragute colege mai ai.

#8
tetral

tetral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2006
Pielea de pe fata mi se pare cam prea "ajustata", prea plasticoasa mai ales la 2

#9
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Asa este, prelucrarea este ceva mai agresiva. In unele cazuri se potriveste, alteori nu. Aici se potrivea.  ;)

#10
tetral

tetral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2006

View PostTudor_DX, on May 31 2007, 23:17, said:

Asa este, prelucrarea este ceva mai agresiva. In unele cazuri se potriveste, alteori nu. Aici se potrivea.  ;)

Corect, mai ales daca e o reclama pentru i-pod

#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Cred si eu ca lumina este cam puternica.Poate o mai poti departa putin de subiect sau mai inchizi putin diafragma.Fundalul are o culoare cam prea "tare", ar merge un albastru mai putin viu, mai mat...
Referitor la prelucrarea pielii sunt de acord ca este mult prea agresiva.Eventual puteai sa-i bagi un mic noise care sa simuleze textura pielii sau.... inainte de sedinta foto, un machiaj cu mult fond de ten, mat.

Daca imaginile au importanta si ca prezentare a unui produs, atunci, cum a zis si grig, ar da mult mai bine incadrari mai stranse si niste pozitii in care produsul sa fie mult mai evident; sa fie pus in valoare de catre model, nu acoperit.

#12
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View Postflorinel, on Jun 1 2007, 12:11, said:

Cred si eu ca lumina este cam puternica.Poate o mai poti departa putin de subiect sau mai inchizi putin diafragma.Fundalul are o culoare cam prea "tare", ar merge un albastru mai putin viu, mai mat...
Referitor la prelucrarea pielii sunt de acord ca este mult prea agresiva.Eventual puteai sa-i bagi un mic noise care sa simuleze textura pielii sau.... inainte de sedinta foto, un machiaj cu mult fond de ten, mat.

Daca imaginile au importanta si ca prezentare a unui produs, atunci, cum a zis si grig, ar da mult mai bine incadrari mai stranse si niste pozitii in care produsul sa fie mult mai evident; sa fie pus in valoare de catre model, nu acoperit.

Imaginile nu vor sa prezinte produsul ca le faceam altfel. Imaginile o prezinta pe ea.

Oricum, multumesc de comentarii. Sunt bine venite.

Edited by Tudor_DX, 01 June 2007 - 11:15.


#13
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004

View Postsergiuzzzz, on May 29 2007, 23:42, said:

poza a 2a are nota 10 ! :clapping:
De fapt te referi la fata.  :lol:


Pe lcd-ul meu, pielea mi se pare cam saturata.

In ultima mai ales, rosul de la bluza este exagerat. Si ...daca ma uit mai atent fata are un dinte cam "ascutit". :)

Intr-adevar a doua e cea mai buna.

Edited by fellow, 02 June 2007 - 13:43.


#14
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View Postfellow, on Jun 2 2007, 14:36, said:

De fapt te referi la fata.  :lol:
Pe lcd-ul meu, pielea mi se pare cam saturata.

In ultima mai ales, rosul de la bluza este exagerat. Si ...daca ma uit mai atent fata are un dinte cam "ascutit". :)

Intr-adevar a doua e cea mai buna.
Băi,... people. Asta e critică foto, nu critică monitorul meu sau critică model.  ;)

Poznele e bune pt ce vrea el (presupunand aici că vrea să facă socializare si ridicarea moralului proaspetilor angajati).

#15
last september

last september

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.06.2007
...

Attached Files

  • Attached File  me.jpg   138.84K   695 downloads


#16
last september

last september

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.06.2007
inca una...

Imaginile trebuie sa fie sub 300kb.

Edited by Tudor_DX, 21 June 2007 - 13:59.


#17
last september

last september

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.06.2007
[quote name='last september' date='Jun 21 2007, 12:04' post='2996692']
inca una...

Attached Files



#18
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
La ce cu titlul "..."  :P
Nu prea ai focus pe unde trebuie, ochiul stâng arată ciudat rău și mai apare pe acolo o breteluță albă in plus.

La "inca una..."
Nu imi place culoarea, iar incadrarea putea fi mai strânsă ca să concentrezi atenția pe model.


P.S. Imi place fontul folosit pentru afișarea datei.  <_<

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate