Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

ce programe recomandati pt crearea de site-uri?

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#55
liv_stef

liv_stef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.07.2007

View Postsagarion, on Jul 8 2007, 12:36, said:

...cam intr-o saptamana
Si ce-a iesit, cam asa ceva?!
(Editam si s-a blocat browseru', p'orma s-a blocat serveru', p'orma mi-a cerut sa ma logez din nou, p'orma n-am mai gasit replica...)

#56
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
hai sa nhu exageram totusi. 1 saptamana e ca sa inveti principalele  taguri, dar nimic mai muilt de atat. Poate sa fii vreun geniu din asta ca sa reusesti sa inveti HTML intr-o saptamana. Bineinteles, depinde ce intelege fiecare prin "a invata HTML". Desi HTML pare simplu, nu e. Toate tagurile alea au niste proprietati. Cred ca intr-o saptamana reusesti sa le inveti numele la cateva din ele, si cam cum se utilizeaza, dar nimic mai mult de atat.

In afara de asta, site-urile "naspa" sunt facute exact de oameni care au invatat HTML "intr-o saptamana".

Si CSS-ul nu e mai dificil decat HTML-ul, cel putin daca nu luam in considerare bugurile diferitelor browsere. Cat despre IE, se comporta in general bine in cazul a 90% din ceea ce are nevoie o pagina web, asa ca pt un incepator care nu vrea ceva foarte fancy, ar trebui sa nu fie probleme. (exceptand box model-ul).

#57
sagarion

sagarion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2006
Primul site nu continea tag-uri complicate doar div-uri, p-uri, liste si link-uri.
Css am invatat de pe w3schools si nu prea am avut probleme.
Chestia a fost ca am cautat si am invatat bine diferenta dintre relativ-static-absolut.
Apropo, o saptamana a insemnat cam 8-10 ore/zi.

#58
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
@sagarion: sigur, tagurile simple se pot invata intr-o saptamana. dar aplicabilitatea lor in niciun caz. Sunt curios cati stiu (chiar si dupa cativa ani) ca este interzis sa ai in interiorul unui paragraf un element block (includem si paragrafele). Sunt curios cati stiu ca nu poti baga un div intr-un span. Si sunt curios cati s-au lovit de probleme de afisare pe FX din cauze minore ca acelea mentionate mai sus.

Cati au citit specificatiile complete? si cati incearca sa le aplice asa cum sunt ele facute? sigur, nimic nu e perfect, si specificatiile au si ele destule probleme. Dar in principal ar trebui respectate, si unde nu se poate, si numai acolo, ar trebui gasite solutii alternative. HTML-ul pare simplu si inofensiv. dar nu este. Pe masura ce browserele avanseaza, pe masura ce specificatia pt xhtml2 prinde contur, toate acestea vor disparea. nu vor mai fi suportate. sau vor fi suportate dar aiurea.

Perioada de invatare diferentiaza un coder bun de un coder care face doar "site-uri", fara sa se uite la restul de chestii pe care ar trebui sa le interpreteze. Eu inca invat HTML, desi a trecut ceva timp de cand m-am apucat prima data.

Edited by xnoise, 08 July 2007 - 21:38.


#59
sagarion

sagarion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2006
Sigur ca nu stiu nici acum absolut toate specificatiile  :)  , am invatat pe parcurs restul (si inca mai sunt).
Dar intotdeauna am preferat sa previn decat sa repar. Am intalnit si oameni care, in momentul in care am zis citeste documentatia, mi-a zis ca e forum si trebuie sa ne ajutam intre noi. Corect...e forum, ne ajutam, asta nu inseamna ca ne punem neuronul in standby si asteptam raspunsul corect pe forumuri.

Edited by sagarion, 08 July 2007 - 22:20.


#60
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postxnoise, on Jul 8 2007, 22:36, said:

Sunt curios cati stiu (chiar si dupa cativa ani) ca este interzis sa ai in interiorul unui paragraf un element block (includem si paragrafele). Sunt curios cati stiu ca nu poti baga un div intr-un span.

Sper sa nu ma insel dar din ce stiu eu conditia e ceva mai generala: nu ai voie sa folosesti elemente de tip bloc in inline-uri.

Edited by miromulus, 08 July 2007 - 23:25.


#61
sagarion

sagarion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2006
Include un paragraf in altul, apoi valideaza (sau un div in paragraf).

Edited by sagarion, 09 July 2007 - 00:51.


#62
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
@miromulos: sigur, condiia e generalizata. totusi asta este un caz mai special. este un element de bloc, care nu permite alte elemente de bloc inside it. deci nu face parte din categoria generalizata. Exemplul cu div in span este o reprezentare a regulii: nu ai voie sa bagi intr-un element de tip inline un element de bloc, nici macar atunci cand span-ul are display:block.

#63
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007
Ce program de realizat site-uri recomandati? care aiba urmatoarele posibilitati :
sa poata face drag&drop
sa se poata vizualiza codul sursa(pentru a fi modificat)
sa aiba browser de vizualizare a paginilor integrat.
eu am incercat mai multe dar in afara de html kit si Notepad ++ nu prea mi-a placut nici unul.
Cunoasteti un program care sa fie o combinatie intre cele doua si sa poata face si drag&drop.

multumesc

#64
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
la ce te referi prin drag and drop? si cum adica sa se poata vizualiza codul sursa? doar e editor nu? si browser integrat la ce iti trebuie? cel mai bine e sa testezi direct pe browser. nu de alta dar cel integrat s-ar putea sa nu aiba nici motor de IE nici de FX sau Opera, si atunci e complet inutil.

#65
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007

View Postxnoise, on Jul 12 2007, 15:05, said:

la ce te referi prin drag and drop? si cum adica sa se poata vizualiza codul sursa? doar e editor nu? si browser integrat la ce iti trebuie? cel mai bine e sa testezi direct pe browser. nu de alta dar cel integrat s-ar putea sa nu aiba nici motor de IE nici de FX sau Opera, si atunci e complet inutil.

Adica ceva de gen WYSWYG dar sa aiba posibilitatea sa iti arate codul si sa il poti modifica (pentru ca unele nu au)iar "browser integrat "(poate nu e corect spus) pentru testarea in prima faza a  paginilor realizate.

#66
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 08.02.2007
dupa cum ti-am mai zis: niciun browser integrat nu este bun. si asta din motivele mentionate mai sus. Invata sa lucrezi cu alt+tab, si o sa iti fie foarte usor pe viitor.

#67
freelancer3015

freelancer3015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 12.02.2007
Parerea mea este ca e cam greu sa faci un site compatibil in toate browserele intr-un program WYSIWYG. Dreamweaver mi se pare totusi acceptabil dar daca faci un site full css fara positionare absoluta incepe sa arate cam mizerie prin program :lol: odata am facut un site in notepad++ si aveam o mica problema la care nu ii dadeam de capat. Cand am intrat cu siteul in Dreamweaver era totul adunat intr-un colt mic :lol: Deci dupa parerea mea notepad++, Ctrl+S, alt+Tab si F5 fac treaba buna  :lol: :lol: :lol:

#68
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007

View Postfreelancer3015, on Jul 13 2007, 12:50, said:

Parerea mea este ca e cam greu sa faci un site compatibil in toate browserele intr-un program WYSIWYG. Dreamweaver mi se pare totusi acceptabil dar daca faci un site full css fara positionare absoluta incepe sa arate cam mizerie prin program :lol: odata am facut un site in notepad++ si aveam o mica problema la care nu ii dadeam de capat. Cand am intrat cu siteul in Dreamweaver era totul adunat intr-un colt mic :lol: Deci dupa parerea mea notepad++, Ctrl+S, alt+Tab si F5 fac treaba buna :lol:  :lol:  :lol:
Adevarat dar daca vreau sa fac interfata unui site din imagini sau sa aranjez butoane ,tabele e cam greu in notepat++ sa aranjezi "pixel la pixel".
cum se pot aranja ?ca prin calcule si incercari se pierde mult timp mai ales daca is  multe de aranjat.

#69
freelancer3015

freelancer3015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 12.02.2007
tabele?! designul cu tabele a ramas in epoca de piatra maxx 007 ;) Acu exista CSS cu Float sau Position :P tu alegi ;)

#70
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007

View Postfreelancer3015, on Jul 13 2007, 20:11, said:

tabele?! designul cu tabele a ramas in epoca de piatra maxx 007 ;) Acu exista CSS cu Float sau Position :P tu alegi ;)


Corect ! dar eu intrebam cum pot sa aranjez aproape perfect, astfel incat sa nu se observe ca este facut din diviziuni si intr-un timp cat mai scurt .
Voi cum faceti ?
Fceti calcule sa vedeti cam pe unde o sa fie afisat in pagina respectivul element? sau prin incercari?

#71
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postmaxx_oo7, on Jul 14 2007, 17:46, said:

Corect ! dar eu intrebam cum pot sa aranjez aproape perfect, astfel incat sa nu se observe ca este facut din diviziuni si intr-un timp cat mai scurt .
Voi cum faceti ?
Fceti calcule sa vedeti cam pe unde o sa fie afisat in pagina respectivul element? sau prin incercari?

Incercarea moarte n-are ;)

Quote

tabele?! designul cu tabele a ramas in epoca de piatra maxx 007 wink.gif Acu exista CSS cu Float sau Position tongue.gif tu alegi wink.gif
sa fim seriosi... cate site-uri mari ai vazut only DIV&CSS based?  :rolleyes:

#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

cate site-uri mari ai vazut only DIV&CSS based?
microsoft.com, yahoo.com, msn.com (ultimele doua au tabele pentru date tabulare, deci intra in categoria corecta :D )
sunt destul de mari?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate