Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum sa devi un profesionist?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#37
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

 panavizion, on Jun 25 2007, 00:43, said:

Ok,fi sigur ca atunci cand fac montaj sau editare sant singur si nu ma bazaie nimeni(doar cate o musca ici colo) i-ar la final ma verific atent,sa fim seriosi, santem oameni si  predispusi greselilor.
Oricum mersi,m-ai facut sa fiu mai atent :peacefingers:
:w00t: Pai dupa cum vad,nu prea te-am facut.Oricum,eu ma opresc aici. :peacefingers:

#38
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

 DIGITall Media, on Jun 24 2007, 22:08, said:

Cate persoane de aici ai observat ca se exprima corect, din punct de vedere gramatical? Cred ca toti scriem destul de rapid si inevitabil apar greseli, de ortografie, de exprimare.... :peacefingers:
Eu tastez cu o viteza de neinchipuit, dar nu veti vedea in veci la mine greseli gramaticale, de ortografie sau de exprimare.
Referitor la exprimare, concep frazele intr-un stil destul de complex, daca mi-ati mai urmarit comentariile veti observa ca detaliez foarte mult, in mod implicit am cu atat mai mult de scris, si cu toate astea nu exista nici cea mai mica legatura intre continutul si viteza cu care il exprim, si greselile care, dimpotriva, nu au de ce sa apara "inevitabil".
E de neconceput asa ceva, e cea mai penibila scuza care, din pacate, apare din ce in ce mai des.
Intre greselile celor care, intr-adevar, tastand repede, mai fac greseli de "tastatura", adica mai omit o litera, sau inverseaza litere, etc, si cei care nu stiu cand si cum sa puna o cratima, cei care fac dezacorduri verbale si/sau care se exprima, pe langa greseli gramaticale grosolane, haotic, incoerent, fara virgule, etc, e mare diferenta.
Greselile de tastatura sunt acceptate, pe cand celelalte NU !
E numai o chestiune de bun simt, atat.
Daca ai in cap, daca iti este deja in reflex, forma corecta a cuvantului, scris cu cratima acolo unde trebuie, sau a verbului pus la timpul corect, este imposibil sa nu-ti mearga degetele, in mod automat, acolo unde trebuie, pt a scrie corect, iar orice scuza de genul "scriu prea repede" devine extrem de penibila.
Sunt convins ca, daca ati scrie exact aceleasi fraze, de mana, pe o coala de hartie, ati face aceleasi greseli , deci concluzia este una singura, in asemenea conditii nu ati mai avea nicio replica.
Atunci cand scrii de mana, reflexele sunt mult mai pronuntate, oricat ai scrie de repede conexiunile la nivelul creierului sunt mult mai exacte, este timp sa proceseze mai bine ceea ce vrei sa scrii si cum vrei sa scrii.

Acest comentariu este offtopic, dar s-a deschis acest subiect pe acest topic si m-am vazut nevoit sa intervin, pt ca aceasta scuza cu viteza de tastat devine tot mai des folosita, iar cei care o folosesc devin tot mai penibili.
Am rugamintea sa nu se simta nimeni ofensat, nici macar nu voi incerca sa retin cum se numesc cei care au facut greseli si care au apelat la aceasta scuza, este lipsit de importanta, nu am venit aici sa pun pe nimeni la zid pt a fi impuscat, m-as bucura ca persoanele in cauza sa fi inteles ceva de aici, nu s-a incercat o discreditare a lor ci mai degraba am incercat sa-i fac atenti, i-as ruga sa ia partea pozitiva a lucrurilor, fara suparare, e in folosul lor.
O zi minunata tuturor.

#39
panavizion

panavizion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.05.2007

 SlowMotion, on Jun 25 2007, 11:40, said:

Eu tastez cu o viteza de neinchipuit, dar nu veti vedea in veci la mine greseli gramaticale, de ortografie sau de exprimare.
Referitor la exprimare, concep frazele intr-un stil destul de complex, daca mi-ati mai urmarit comentariile veti observa ca detaliez foarte mult, in mod implicit am cu atat mai mult de scris, si cu toate astea nu exista nici cea mai mica legatura intre continutul si viteza cu care il exprim, si greselile care, dimpotriva, nu au de ce sa apara "inevitabil".
E de neconceput asa ceva, e cea mai penibila scuza care, din pacate, apare din ce in ce mai des.
Intre greselile celor care, intr-adevar, tastand repede, mai fac greseli de "tastatura", adica mai omit o litera, sau inverseaza litere, etc, si cei care nu stiu cand si cum sa puna o cratima, cei care fac dezacorduri verbale si/sau care se exprima, pe langa greseli gramaticale grosolane, haotic, incoerent, fara virgule, etc, e mare diferenta.
Greselile de tastatura sunt acceptate, pe cand celelalte NU !
E numai o chestiune de bun simt, atat.
Daca ai in cap, daca iti este deja in reflex, forma corecta a cuvantului, scris cu cratima acolo unde trebuie, sau a verbului pus la timpul corect, este imposibil sa nu-ti mearga degetele, in mod automat, acolo unde trebuie, pt a scrie corect, iar orice scuza de genul "scriu prea repede" devine extrem de penibila.
Sunt convins ca, daca ati scrie exact aceleasi fraze, de mana, pe o coala de hartie, ati face aceleasi greseli , deci concluzia este una singura, in asemenea conditii nu ati mai avea nicio replica.
Atunci cand scrii de mana, reflexele sunt mult mai pronuntate, oricat ai scrie de repede conexiunile la nivelul creierului sunt mult mai exacte, este timp sa proceseze mai bine ceea ce vrei sa scrii si cum vrei sa scrii.

Acest comentariu este offtopic, dar s-a deschis acest subiect pe acest topic si m-am vazut nevoit sa intervin, pt ca aceasta scuza cu viteza de tastat devine tot mai des folosita, iar cei care o folosesc devin tot mai penibili.
Am rugamintea sa nu se simta nimeni ofensat, nici macar nu voi incerca sa retin cum se numesc cei care au facut greseli si care au apelat la aceasta scuza, este lipsit de importanta, nu am venit aici sa pun pe nimeni la zid pt a fi impuscat, m-as bucura ca persoanele in cauza sa fi inteles ceva de aici, nu s-a incercat o discreditare a lor ci mai degraba am incercat sa-i fac atenti, i-as ruga sa ia partea pozitiva a lucrurilor, fara suparare, e in folosul lor.
O zi minunata tuturor.

M-ai lasat fara cuvinte, asta e, nu pot sa zic ca gramatica este unul dintre punctele mele forte, dar dupa cum spuneai si tu acest topic are cu totul alt subiect,asa ca va rog, haideti sa trecem la lucruri mai serioase. :coolspeak:

Edited by panavizion, 25 June 2007 - 12:30.


#40
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

 panavizion, on Jun 25 2007, 13:29, said:

M-ai lasat fara cuvinte, asta e, nu pot sa zic ca gramatica este unul dintre punctele mele forte, dar dupa cum spuneai si tu acest topic are cu totul alt subiect,asa ca va rog, haideti sa trecem la lucruri mai serioase. :coolspeak:
Sigur, revenim ontopic, nu am nimic impotriva.
Dati-mi voie sa subliniez inca o data ca nu s-a dorit discreditarea nimanui, mi-am exprimat doar un punct de vedere, de data asta am facut-o fara a mai fi acid si incisiv, pt ca la cum ma cunosc, sunt foarte "rau" in astfel de contexte, legate de gramatica si ortografie, ma surprinde ca de data asta am fost calm, poate unde simteam ca oamenii carora ma adresez vor fi mai mult sau mai putin receptivi, in orice caz fara sa izbucneasca nervos nejustificat, sfidand astfel ridicolul.
Chiar ma bucur nespus ca nu am trezit resentimente si ca viata merge mai departe, cu sau fara incercarile de a se corecta a celor in cauza, in fond nu impun nimanui nimic, ii pretuiesc la fel de mult, ca oameni , pe cei care fac greseli de gramatica.
Inca o data mi s-a adeverit ca suntem intr-un cadru de oameni civilizati, care isi recunosc defectele si nu devin ipocriti atunci cand sunt corectati.
Incheiem subiectul aici, in speranta ca a prins bine unora sau altora, sa continuam topicul de baza.
Succes !

#41
panavizion

panavizion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.05.2007
Nu vreau sa fiu rau, dar lumea este plina de oameni increzuti si plini de ei,ce sa mai zic de rautate,acest topic nu este deschis sa ne scoatem ochi si are cu totul alta destinatie,cei care nu au inteles, ii rog sa mai citeasca odata denumirea acestui topic si atunci poate inteleg si ei la ce se refera acest topic. :thumbdown:  

''NU TE UITA LA ASCHIA DIN OCHII ALTUIA SI UITATE LA BUTURUGA  DIN OCHII TAI''

#42
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

 panavizion, on Jun 25 2007, 14:04, said:

Nu vreau sa fiu rau, dar lumea este plina de oameni increzuti si plini de ei,ce sa mai zic de rautate,acest topic nu este deschis sa ne scoatem ochi si are cu totul alta destinatie,cei care nu au inteles, ii rog sa mai citeasca odata denumirea acestui topic si atunci poate inteleg si ei la ce se refera acest topic. :thumbdown:  

''NU TE UITA LA ASCHIA DIN OCHII ALTUIA SI UITATE LA BUTURUGA  DIN OCHII TAI''
Iata, rautatea ta este evidenta, se pare ca faci parte dintre cei care nu au inteles absolut nimic din ceea ce am spus mai sus, nu au fost capabili sa inteleaga bunele intentii si motivele pt care am divagat, putin, de la topicul de baza.
Din pacate pt tine, nici nu vei intelege vreodata ce am vrut sa spun, si subliniez, din pacate pt tine.
Am specificat in repetate randuri de ce o fac, dar totusi resentimentele nu au intarziat sa apara, era prea frumos sa fie adevarat, din pacate unii nu isi pot tine frustrarile in frau si vin sa refuleze.
Nu-mi amintesc sa fi fost vreodata increzut, lucrurile sunt mai simple decat ai putea tu vreodata intelege, dar nu ma mira ca ai astfel de replici, ele apartin de regula celor care nu stiu cum sa contracareze un adevar, mai ales cand sunt si deranjati de acel adevar. Nu am scos ochii nimanui, nici macar nu am dat nume, dar iata cum incep unii sa refuleze...
Tu chiar crezi ca era nevoie sa accentuezi zicala aia, cu o culoare puternica?
Tu chiar nu realizezi ca cine va urmari evolutia acestei discutii va rade de tine? Devii penibil, dragul meu coleg de forum...
Eu m-am facut pe deplin inteles, si chiar am primit (deja, atat de repede, pe privat) aprobari pozitive pt ceea ce am scris.
Si culmea, din partea unei persoane care face greseli de gramatica uneori, insa de un mare bun simt.
In cazul de fata, nu stiu ce ai vrut sa-ti demonstrezi panavizion, dar era infinit mai bine sa te abtii.
De ce trebuia sa ne arati ca esti incapabil sa-ti recunosti greselile, si de ce la modul asta penibil?
Nu te urasc pt ceea ce ai facut, dar te-ai facut de ras, asta nu mai poate fi contestat.
Era mai bine sa te abtii, sincer. Eu te voi ignora, dar nu incerca sa ma provoci, e un sfat prietenesc.
Ramane asa, nu ai inteles tu, au inteles altii.
Revenim la topicul de baza, desi hotarasem ceva mai sus sa se revina, totul a fost doar o mica paranteza, tocmai pt ca altcineva deschisese subiectul. Dar bineinteles, lucrurile exprimate de mine sunt ceva mai dureroase, pt ca o spun altfel, nu menajez pe nimeni, spre binele lor.
Nu-mi place sa repet, nici sa accentuez, dar suntem de mult ONTOPIC !!!

#43
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Practic,ai dezvoltat subiectul inceput de mine.Corect,e foarte adevarat ce ai spus,si ca sa fiu in totalitate ontopic,tot ce s-a accentuat mai sus, a fost in totalitate o referire la titlul topicului tau:*cum sa devii un profesionist?* Ai uitat?Si asta tot o tehnica este,e foarte important cum si ce stii sa scrii,pentru ca,inevitabil,o sa intalnesti situatii in care va trebui sa-ti etalezi si talentul de *scriptolog*.Oricum,in ambele situatii (scris si tehnica de filmare) doar cine are *ochi* le vede. :naughty:

#44
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

 nirosbog, on Jun 25 2007, 22:14, said:

Practic,ai dezvoltat subiectul inceput de mine.Corect,e foarte adevarat ce ai spus,si ca sa fiu in totalitate ontopic,tot ce s-a accentuat mai sus, a fost in totalitate o referire la titlul topicului tau:*cum sa devii un profesionist?* Ai uitat?Si asta tot o tehnica este,e foarte important cum si ce stii sa scrii,pentru ca,inevitabil,o sa intalnesti situatii in care va trebui sa-ti etalezi si talentul de *scriptolog*.Oricum,in ambele situatii (scris si tehnica de filmare) doar cine are *ochi* le vede. :naughty:
Am vrut sa vorbesc la modul general, fara sa dau nume, fara sa dau exemple.
Am vrut sa-l menajez, pe el si pe altii. Dar mai ales pe el, pt ca si asa e PRAF !
L-am lasat sa-si dea singur seama, sa nu se mai faca de ras... dar era in zadar.
Ma amuza cum se agita, cand de fapt el este cel care a inceput topicul asta, si iata la ce mod: "Cum sa devi un profesionist?".
Pai daca vom avea numai "profesionisti" din astia, mai bine emigram cu totii in Congo.
Si din titlul topicului, si din comentariile lui ulterioare, am inteles cat de grosolan pune pe jar limba romana...
Nici de data asta nu ai inteles ca mai bine te abtineai, "profesionistule"?

#45
panavizion

panavizion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.05.2007

 SlowMotion, on Jun 25 2007, 22:25, said:

Am vrut sa vorbesc la modul general, fara sa dau nume, fara sa dau exemple.
Am vrut sa-l menajez, pe el si pe altii. Dar mai ales pe el, pt ca si asa e PRAF !
L-am lasat sa-si dea singur seama, sa nu se mai faca de ras... dar era in zadar.
Ma amuza cum se agita, cand de fapt el este cel care a inceput topicul asta, si iata la ce mod: "Cum sa devi un profesionist?".
Pai daca vom avea numai "profesionisti" din astia, mai bine emigram cu totii in Congo.
Si din titlul topicului, si din comentariile lui ulterioare, am inteles cat de grosolan pune pe jar limba romana...
Nici de data asta nu ai inteles ca mai bine te abtineai, "profesionistule"?

Din pacate pt. tine vreau sa-ti spun caci singur te-ai bagat printre cei mai sus mentionati de mine,cinstit pe mine personal m-ai impresionat dar se pare ca n-ai citit cu atentie ce ti-am scris, ''increzuti si plini de ei''era destinat cu totul altor persoane,din motive de bun simnt n-am vrut sa dau nume si acum hai sa fim seriosi, daca te uiti mai atent pe acest forum, in special pe ramura video, ce vezi? iti spun eu draga SlowMotion, din ce in ce mai des se-n tampla ca cineva sa scoata cate-un ochi, sa para mai bun decat celalant(plin de el), sa nu uitam totusi fiecare dintre noi are si puncte forte si slabe.
Iar cinstit nu m-ar deranja daca  acei (care se cred) profesionisti,ar emigra in Congo,lumea si asa e pline de........
      
       me mene vene so veime-pardon mai gramatical si romaneste ''Imi vine sa..... :puke: ''

#46
panavizion

panavizion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.05.2007
Vreau sa le multumesc acelor care au trecut cu ginduri bune prin acest topic, dar mai ales acelor care m-au ajutat cu sfaturi si ganduri bune,tineti-o tot asa fratilor,nu aveti nimic de pierdut :coolspeak:

                                 Cu stima si respect :worthy:


                                                                "Capul aplecat, sabia nu taie"

Edited by panavizion, 26 June 2007 - 03:22.


#47
panavizion

panavizion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.05.2007

 nirosbog, on Jun 25 2007, 22:14, said:

Practic,ai dezvoltat subiectul inceput de mine.Corect,e foarte adevarat ce ai spus,si ca sa fiu in totalitate ontopic,tot ce s-a accentuat mai sus, a fost in totalitate o referire la titlul topicului tau:*cum sa devii un profesionist?* Ai uitat?Si asta tot o tehnica este,e foarte important cum si ce stii sa scrii,pentru ca,inevitabil,o sa intalnesti situatii in care va trebui sa-ti etalezi si talentul de *scriptolog*.Oricum,in ambele situatii (scris si tehnica de filmare) doar cine are *ochi* le vede. :naughty:

Sant lucruri in viata pe care pui sau nu pui pret, dar cred ca mai inainte de toate trebuie sa fii om.

#48
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005
Panavizion, serios, nu te supara, dar de la titlul topicului si pana la ultimul post, nu ai o singura propozitie scrisa corect. Da foarte prost, dar din pacate, e incurabil, la varsta asta. Macar nu te mai supara.

SlowMotion a fost mult prea domn, si are dreptate, nu vor intelege decat altii, din pacate. Dar tu sa fii sanatos.

#49
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005
PS: Eu nu mi-as lasa amintirile de la nunta pe mana unuia care a demonstrat ca nici limba materna nu a reusit s-o stapaneasca ca lumea. Jeneaza extrem de mult la ochi. Dar, in fine, noroc ca n-ai clienti ca mine.

#50
panavizion

panavizion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.05.2007

 Ganditorul, on Jun 26 2007, 04:42, said:

Panavizion, serios, nu te supara, dar de la titlul topicului si pana la ultimul post, nu ai o singura propozitie scrisa corect. Da foarte prost, dar din pacate, e incurabil, la varsta asta. Macar nu te mai supara.

SlowMotion a fost mult prea domn, si are dreptate, nu vor intelege decat altii, din pacate. Dar tu sa fii sanatos.

Cinstit iti spun ca nu ma supar de loc, chear din potriva, doar ca unii au depasit limita bunului simt,  cu SlowMotion nu am nimic, chear l-am respectat de prima data,dar la final a fost un pic cam deplasat. :peacefingers:

#51
panavizion

panavizion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.05.2007

 Ganditorul, on Jun 26 2007, 04:44, said:

PS: Eu nu mi-as lasa amintirile de la nunta pe mana unuia care a demonstrat ca nici limba materna nu a reusit s-o stapaneasca ca lumea. Jeneaza extrem de mult la ochi. Dar, in fine, noroc ca n-ai clienti ca mine.

Sa sti cam inceput prin a repara greselile altora(a clientilor nemultumiti si dezamagiti),unii dintre ei au fost chear f. pretentiosi, dar spre bucuria mea toti au fost multumiti, nu vreau sa ma laud dar acesta este adavarul,iar acum, cu bunavointa unora,care m-au ajutat si sper sa ma ajute-n continuare, sper sa devin mai bun.
Dupa cum am spus fiecare dintre noi are si bune si rele,dar as fi curios cand mergi la doctor, indif.de situatie, te duci la cel ce scrie gramatical bine, sau la cel ce-si profesiaza meseria bine? "(Dar, in fine, noroc ca n-ai clienti ca mine.)" :peacefingers:

#52
panavizion

panavizion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.05.2007
Si ca sa ma fac m-ai inteles, sant adevaratii pro. cu zeci de ani de televiziune si totusi se simnte cand fac o emisiune pe placul lor, unii dintre ei sant axati doar pe un anumit      gen,oare de ce?.Fiecare pune pret pe ce considera ca e mai bun,sau pe placul lor.Din punct de vedere gramatical, nu este unul din punctul mele forte si nici nu cred ca va
fi,atunci cand trebe ma verific si ma asigur ca nu se strecoara nici o gresiala.
In timpul meu liber pun muzica in cluburi si crede-ma, cand ai 4-500 de suflete in fata nu te mai intereseaza si cum vorbesti(gramatical) si totul se transmite prin muzica si         asta nu in fata unui monitor, folosind un prog.ce face mai singur tot,la fel si la video, atata timp cat clientii mei sant multumiti,va pup,pa. :peacefingers:

P.s.-invitatie pt.sambata(30.06) seara, club 108 Brasov(Dj.DODO)

Edited by panavizion, 26 June 2007 - 05:33.


#53
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
suficient.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate