Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Analize de sange

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#325
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Nu ai nimic, au iesit bine analizele tale.
Dupa ce am vazut si restul parametrilor, sunt ok.
Singura observatie ar fi la valoarea fierului care este mai mica decat valoarea normala, iti recomand sa faci o sideremie la un alt laborator sau daca vrei, pt linistea ta, repeta analizele.
Ai grija sa nu ingurgitezi ceva medicamente inainte de recoltare, unele medicamente mai pot schimba anumite valori.

Sanatate multa!

#326
c3rveza

c3rveza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2012
andy92 As dori sa stiu daca s-a imbunatatit situatia ta in prezent . ms

#327
Deathrun

Deathrun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 23.09.2010
Salutare! Astazi m-am intors de la Bucuresti, unde am facut analize de sange, de urina si o ecografie. La ecograf, mi s-a spus ca ficatul si splina au dimensiuni normale (mai facusem o ecografie inainte cu o luna si mi s-a spus ca am ficatul si splina marite, dar la un alt medic). Analizele de sange le-am vazut acum cateva minute, online si am observat ca am trei valori crescute in sange :

http://imageshack.us...0/77104772.png/
http://imageshack.us...6/60391017.png/

Rezultatele urinei sunt gata cel mai probabil maine. Ce credeti ca pot indica aceste valori crescute?

P.S. : Imi cer scuze moderatorilor daca am postat gresit, si imi mai cer scuze pentru ca am mai facut un topic, dar am vazut ca nu-mi raspunde nimeni, iar alta alternativa nu aveam.

Edited by Deathrun, 09 January 2013 - 21:47.


#328
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 11.06.2011
pt poza nr. 2: http://www.ziaruldei...ndirecte~ni4vdf

#329
Deathrun

Deathrun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 23.09.2010

View PostFloriD3Tei, on 09 ianuarie 2013 - 22:12, said:


Am citit articolul inainte sa mi-l sugerezi, dar nu am inteles mare lucru. Probabil ca, cauza icterului este valoarea crescuta a bilirubinei, dar cum pot ajunge inapoi la valoarea normala?

#330
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Cineva a avut hepatita si tot asa avea bilirubina crescuta! Tratamentul a fost: nici un efort, stat in pat toata ziua, fara citit sau privit la televizor, precum regimalimentar: fara grasimi, sare, condimente etc ce regim se tine pentru hepatita! In 3 saptamani bilirubina a scazut de la 8 ori peste limita normala la doar dublu!

#331
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Ce mananci deobicei ?

#332
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Nu te stresa.Depasirile la bilirubina sunt in cazul tau nesemnificative.

#333
Deathrun

Deathrun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 23.09.2010

View Postopop, on 09 ianuarie 2013 - 22:43, said:

Ce mananci deobicei ?

Pana asta vara mancam foarte multi cartofi prajiti. La un moment dat, mi-a zis tata sa nu mai mananc ca imi fac rau, si de atunci n-am mai mancat (poate doar o farfurie pe saptamana). Dupa ce am facut prima ecografie si mi s-a spus ca am ficatul marit, nu m-am mai atins deloc de prajeli si mezeluri. Acum mananc de obicei mancare facuta in casa, inafara de prajeluri, mezeluri, iar sucuri foarte rar.
Apropo, icterul a aparut din cauza volumului crescut de bilirubina?

Edited by Deathrun, 10 January 2013 - 08:40.


#334
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PostDeathrun, on 10 ianuarie 2013 - 08:39, said:

Pana asta vara mancam foarte multi cartofi prajiti. La un moment dat, mi-a zis tata sa nu mai mananc ca imi fac rau, si de atunci n-am mai mancat (poate doar o farfurie pe saptamana). Dupa ce am facut prima ecografie si mi s-a spus ca am ficatul marit, nu m-am mai atins deloc de prajeli si mezeluri. Acum mananc de obicei mancare facuta in casa, inafara de prajeluri, mezeluri, iar sucuri foarte rar.
Apropo, icterul a aparut din cauza volumului crescut de bilirubina?

Pai asa se explica Posted Image
Google zice ca da .
O sa fii bine, daca nu mai faci excese.

Edited by opop, 10 January 2013 - 09:57.


#335
corina08

corina08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2013
Buna ziua! In urma analizelor de sange mi-au iesit urmatoarele:

Hematologie

- (PDW) - Indice de distributie trombocitara = 19.7 (interval referinta: 10-18 / %)

- (LYM%) - Limfocite % = 60.2 (20-55%)

- (NEU#) - Neutrofile# = 1.36 (2.0-8.0 / 10^3/ul)

- (NEU%) - Neutrofile% = 28.6 (45-80 / %)

Biochimie

TGO = 39 (0-31)
TGP = 34 (0-34)


Toate celelalte valori au fost in intervalul de referinta, deci nu le mai trec.

Iau anticonceptionale de mai mult de 5 ani. Acum am 22 ani. Ce parere aveti de valorile care mi-au iesit? O sa merg si la doctor maine sa mi le interpreteze, dar vreau sa imi fac cat de cat o idee, daca e ceva grav sau sunt doar abateri minore care se pot rezolva usor.

#336
mery2

mery2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.01.2011
buna seara,

In urma analizelor de sange vad un comentariu de pagina "limfocitoza usoara,prezente doua tipuri de limfocite,un tip de limfocite mature de aspect normal de dimensiuni mici si un alt tip de limfocite mai tinere cu citoplasma mai abundenta unele cu nucleu incizat. neutrofilele au iesit 40.3% (45-72)% si limfocitele 53% (25-40)% am vazut pe analizele mele comentariul asta si imi suna cam ciudata toata treaba aia. aveti ceva cunostinta despre chestia asta? tin sa mentionez ca sunt restul analizelor sunt in regula. ma cam ingrijoreaza numarul mare de limfocite..

#337
infostoc

infostoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 07.04.2007
Limfocitele mai cresc in infectii virale, daca e doar atat nu e de speriat. Repeta dupa un timp.

#338
mery2

mery2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.01.2011
multumesc mult pentru raspuns

#339
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Am fost acum cateva zile sa imi fac niste analize, iar astazi am primit rezultatul. Unele valori au iesit anormale:

Attached File  IMG_0001.jpg   123.23K   29 downloads
Attached File  IMG_0002.jpg   106.01K   26 downloads

Mentionez ca la data efectuarii analizelor aveam o usoara raceala si, de asemenea, este foarte posibil sa am o infectie la gingii. Pot fi acestea explicatii pentru valorile anormale?
Hemoleucograma am efectuat-o si acum mai putin de doua luni (cam pe la jumatatea lui august), iar atunci singurele valori anormale au fost la monocite, limfocite (aproximativ aceleasi) iar la leucocite valorile au fost 10,2.

Edited by Chrisforever, 07 October 2013 - 19:09.


#340
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cand ai usoare infectii in organism, alea sunt rezultatele. Repeta-le cand esti sanatos!

#341
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Bre, buba mare. Ficatii mei care ieseau 10-11 la analizele din ultimii 4-5 ani, dintr-o data au luat-o razna.
Acum ma indrept spre limita de sus, fac tratament cu Clexane. M-a soptit o vrabiuta cum ca ar da ceva toxicitate ficatului si mareste tgo si tgp, insa dupa nici 2 saptamani de tratament mi se pare cam mult.
Si asta in conditiile in care ma asteapta inca 8 luni de tratament. Iar tratamentul e doar profilactic, nu-i cazul de tromboze venoase sau alte prostii.
Am facut APTT-ul, iese peste, deci sangele e deja catre partea ailalalta, spre hemoragie nu coagulare. Anti-fxa-ul iese si ala la limita superioara a profilacticului, inspre curativ.
Pusca mea, deja am redus doza de la 0,4 la 0,2 si mai fac un set sa vad daca s-au normalizat ficatii, altfel il intrerup de tot. Cu toate riscurile asumate.

#342
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
salut Astrule, imi pare rau sa aud ca faci tratament cu Clexane, sper sa te faci bine cat mai repede. Daca poti sa ne zici si diag.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate