Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cel mai bun Anime vazut!

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#19
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postplacebo87, on Jun 12 2007, 10:51, said:

Poate ti se pare reusita pentru ca nu prea ai vazut alte anime-uri. Pentru mine e o tampenie. :peacefingers:
De ce? Pentru ca trateaza tema razbunarii? Pentru ca la capitolul arta in anime nu cred ca e mai prejos decat altele.
De vazut multe animeuri nu am vazut, dar cred ca le-am vazut pe cele mai bune si cele mai bune vin de la Miyazaki.
Eu ma uit mai mult la realizarea tehnologica si artistica cand vine vorba de animeuri. Adica de ce s-ar chinuii sa faca si povestea interesanta cand imaginile sunt asa de frumusele. Exceptia de la regula ramane Miyazaki.
Bineinteles, daca mai apar cateva animeuri care au acel ceva fata de altele...na, mai trebuie si altii sa dea de noroc.
Si Paprika e un exemplu...imagini incredibile, poveste care se vrea profunda si plina de semnificatii, dar este greu de urmarit. Dar tot 9 ii dau. Imaginile castiga la un anime. De putine ori si povestea.

#20
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,952
  • Înscris: 12.06.2004

View PostM0n0, on Jun 12 2007, 12:59, said:

Adica de ce s-ar chinuii sa faca si povestea interesanta cand imaginile sunt asa de frumusele.

Tu vorbesti serios?  :huh:

Eu ma uit la anime-uri pentru ca-s satul de porcariile Holywood-iene, aceleasi idei re-iterate de tz-shpe milioane de ori. Povestea IMO are o importanta deosebita intr-un anime (si intr-un film 'normal', desigur).

#21
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostKunzite, on Jun 12 2007, 13:33, said:

Tu vorbesti serios?  :huh:

Eu ma uit la anime-uri pentru ca-s satul de porcariile Holywood-iene, aceleasi idei re-iterate de tz-shpe milioane de ori. Povestea IMO are o importanta deosebita intr-un anime (si intr-un film 'normal', desigur).
Si vrei sa spui ca in animeuri povestile nu se repeta? Aici tu te inseli. Si japonezii sunt la fel de oameni ca americanii. Numai ca cei din urma simt gustul banilor mai mult decat ceilalti.
Si inca o diferenta...cantitatea de detalii. Chestia asta atrage un ochi dornic sa vada desene animate la care stie ca s-a pus mult timp si atentie. Si ce inseamna asta? Ca japonezii pun mai mult suflet intr-un anime decat pun americanii in desenele animate de duzina (nu se includ aici desenele Disney). Si bineinteles, omu vede cantitatea de suflet pus in functie de cantitatea de detalii si frumusetea imaginii.
Si bineinteles ca vorbesc serios.

#22
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,952
  • Înscris: 12.06.2004
Sigur, se repeta. Ca sa nu mai vorbim de clisee de care se fac 'vinovate' prea multe titluri.
Insa voi veni cu un singur (dar nu singurul!) contraargument, ca tot vorbeai de Miyazaki: Whisper of the heart/Mimi wo sumaseba ;)

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Anime-urile sunt o gramada , un numar infim sunt luate de grupuri pentru a fi subate , si din alea noi selectam . Dar on topic : toate productiile Ghibli , filmele lui Hayao Miyazaki , de aici as mentiona Princess Mononoke , Spirited Away ,  Porco Rosso , Nausicaa of the Valley of the Wind , Grave of the Fireflies  etc ; daca vreti grafica senzationala luati de la studiourile Gonzo , recomand Gankutsuou - The Count of Monte Cristo (e foarte bun) . As mai recomanda Yokohama Kaidashi Kikou , Akagi , Hikaru No Go , Samurai Champloo , Ergo Proxy , GANTZ , Berserk (e un clasic) , Full Metal Alchemist , Deeper Samurai Kyo , Utawarerumono , Great Teacher Onizuka , xxxHOLiC , Akira , Monster

P.S. : Nu , nu am insirat toata lista de anime pe care le-am vazut , am vazut si multe , multe porcarii

#24
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostKunzite, on Jun 12 2007, 14:06, said:

Insa voi veni cu un singur (dar nu singurul!) contraargument, ca tot vorbeai de Miyazaki: Whisper of the heart/Mimi wo sumaseba ;)
Bun, si totusi ce fac cu titlul asta? Mi l-ai dat fara nici un argument :) . Si nu am de gand sa-l vizionez prea curand :D

#25
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,952
  • Înscris: 12.06.2004
Sa te uiti la el :) (curand sau nu, asta nu-i treaba mea)

#26
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006
Nimeni nu a vaz Solid State Society? :bigeyed:

Gantz, Afro Samurai? :D no way

..dar Lupin? - pick one up

Edited by Pig_on_Acid, 12 June 2007 - 13:56.


#27
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,952
  • Înscris: 12.06.2004
GITS-SSS? Ba da. Bun, il recomand - dar tot nu-i "cel mai bun anime vazut". Desigur, YMMV.

#28
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
FLCL ! clar...

#29
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006
@Kunzite
..Am intrebat precis. Mai sus e ordinea.
Observatia ta nu se aplica la toate siragele de seriale si filme, inclusiv ale tale?

Ideea de baza e ca
Animatia uber e una, creatia-per total e alta..Wonderful Days arata extra, Aplessed iarasi.. ce mai, atatea, dar legendari sunt pentru mine: Yoshiaki Kawajiri & Hideaki Anno. Cu 'Un Certain Regard' pt Yasuomi Umetsu.

:peacefingers:

Edited by Pig_on_Acid, 12 June 2007 - 15:17.


#30
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Ghost in the shell I si II - clasic pentru productiile de gen
Mi se pare ca am mai postat pe undeva.

Edited by fracture, 12 June 2007 - 15:31.


#31
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,952
  • Înscris: 12.06.2004
Stai putin... noi despre ce vorbim? :)
Eu nu pun o asa de mare importanta pe calitatea animatiei; desigur, aceasta poate sa strice un film sau sa-l 'ridice' (si coloana sonora poate avea un efect similar, de altfel). Dar daca dam deoparte animatia, gasim ceva in spate? Si as da ca exemplu Animatrix, cel putin cat am rezistat sa vad (primul episod; probabil candva le voi vedea si pe celelalte... ). Grafica superba, ultrarealista. Altceva? pai... (nu ca si-ar fi propus sa fie altceva)

Tu vorbesti de Yoshiaki Kawajiri & Hideaki Anno, eu prefer sa vorbesc de Miyazaki&Yoshitobe :) Nu cred ca greseste niciunul din noi, sunt doar abordari diferite.
Btw: as acorda premiul I pentru cea mai buna serie (nu serial, pentru cei ce citesc prea repede) Ghost in the Shell. Am fost prea temperat spunand despre SSS ca-i 'bun' - e excelent. Insa tot nu-l consider cel mai bun :)

#32
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Zic eu cate ceva despre Animatrix, ca sa lamurim cat de cat lucrurile aici...
Primul episod "The Last Flight of the Osiris" nu este anime...este desen animat 3D.
Scopul acestor episoade este sa lamureasca situatia despre lume cum a ajuns la situatia din Matrix 1...ce s-a intamplat cu robotii...cum s-a ajuns la razboi si de ce...lucruri care nu sunt mentionate in nici unul din Matrix-uri, si daca da, cel putin nu in detaliu.
In afara de primul episod, toate sunt animeuri.
Si ai vazut numai un episod...ei bine, nu poti sa vorbesti despre Animatrix in general daca ai vazut numai un episod si acesta primul. Nu?

#33
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostM0n0, on Jun 12 2007, 13:35, said:

Si ai vazut numai un episod...ei bine, nu poti sa vorbesti despre Animatrix in general daca ai vazut numai un episod si acesta primul. Nu?
Eu spun ca poti sa vorbesti pentru ca episoadele nu au legatura intre ele. Primul episod din Animatrix nu prea are o legatura prea mare nici cu filmul.

#34
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,952
  • Înscris: 12.06.2004
Animatrix: am presupus ca se continua in acelasi stil, cum insa n-am cum sa stiu (pana nu vad/nu-mi spune cineva) am precizat la ce ma refer.

Ideea era ca in "The Last Flight of the Osiris" (ca nu-i anime, ca-i 3D - grafica 3D isi face treptat loc in lumea anime-urilor, a se vedea si Noein) asa-zisa poveste e IMO doar o scuza pentru a ne lua ochii cu grafica dementiala. That's all :)
Nu sunt insa mare fan al seriei Matrix; si - ca tot veni vorba - nu vi se par familiare simbolurile acelea verzi?
Spoiler


#35
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postfracture, on Jun 12 2007, 18:24, said:

Eu spun ca poti sa vorbesti pentru ca episoadele nu au legatura intre ele. Primul episod din Animatrix nu prea are o legatura prea mare nici cu filmul.
Aici nu mai sunt sigur...n-am nici unul din filme la indemana.
Dar daca te referi ca nu are legatura cu Matrixurile 2 si 3...apai atunci de unde stiau cei din Zion ca vin santinelele in orasul lor? Mesajul a fost trimis in "The Flight of the Osiris" si primit si discutat la inceputul lui Matrix 2, cand s-au adunat toate echipajele de pe toate navele. Deci iti arata ce se mai intampla intre Matrix 1 si 2.
@Kunzite...e cunoscut si arhi-cunoscut ca cei doi frati regizori sunt fani anime si au imprumutat, furat, plagiat, cum vrei tu, cateva elemente din animeurile pe care fratii le-au considerat mai speciale. Povestea, de fapt toate povestile, au rol in planul general al trilogiei...mai raspunde la cateva intrebari formulate de'a lungul celor 3 filme.

#36
geo_dingy

geo_dingy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 21.06.2007
Pai Over the edge , Shrek (toate), Ice Age , Cars ...cam astea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate