Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Seychelles

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
789 replies to this topic

#757
uionutc

uionutc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.01.2008

Salut,

Felicitari!
Eu plec in perioada 24 Aprilie - 6 Mai cu aceeași companie ca și tine (a mai fost o perioada de promoții in luna Septembrie). Opțiunea mea in privința organizării vizitelor celor 3 insule este următoarea: primele 7 nopți pe La Dique, 2 pe Praslin și ultima pe Mahe. Daca voi gasi un zbor intre Praslin și Mahe cu un pret bun la o ora la care sa îmi asigure transferul la timp către aeroportul din Mahe, iau in calcul sa mut și ultima noapte pe Praslin.





View Postscaparo, on 11 noiembrie 2018 - 07:53, said:

Salut.

Zilele trecute am achizitionat bilete de avion spre Seychelles. Am prins o promotie la Bristish Airways pentru perioada 29 mai - 13 iunie 2019, pretul fiind 511 euro. Am considerat ca este un pret bun pentru a fi ratat.

Tinand cont de perioada specificata, cel mai probabil vom imparti timpul petrecut acolo intre cele 3 cunoscute insule (inca nu sunt decis daca sa folosesc Mahe doar pentru tranzit, poate ma ajutati). Deoarece urmatorul pas va fi cautarea cazarilor si a transferurilor, am rugamintea sa imi spuneti alte lucruri de tinut cont in functie de perioada aleasa (vreme, alge, valuri, etc.).

Astept sugestiile voastre. Merci.


#758
vladec

vladec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 23.11.2004

View Postrazvanait99, on 16 aprilie 2018 - 01:06, said:

...
O sa stau cateva nopti la final de feb inceput de martie. Vreau sa imi fac un program care sa nu presupuna timpi mari de asteptare/transfer.

In ultima zi vreau sa iau ferry de la La Digue -> Mahe la ora 7:00 sau la ora 12:30. Avionul pleaca la 17:45.
Se poate intampla sa se anuleze curse de ferry (probleme tehnice, furtuna)? Crezi ca ar fi mai sigur sa plec cu primul ferry (ora 7:00) ?

Pot calatori Mahe -> Praslin cu avion 20min sau ferry 1h. Exista vreo diferenta la timpii de imbarcare? Altfel as castiga 40 min cu avionul.

Referitor la steppecarhire. Nu vad sa aiba agentie in aeroport. Cam cat a durat procesul primire/predare? E greoi? N-as vrea sa stau la cozi si sa pierd timp prea mult.

Edited by vladec, 28 November 2018 - 12:17.


#759
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postvladec, on 28 noiembrie 2018 - 12:15, said:

Pot calatori Mahe -> Praslin cu avion 20min sau ferry 1h. Exista vreo diferenta la timpii de imbarcare? Altfel as castiga 40 min cu avionul.
La ferry e mai ad-hoc asa (ghiseu de langa ferry), la avion e "normal" dar nu tre' sa vii cu o vesnicie inainte. Totusi se pierde timp cu imbarcarea evident. Oricum eu as alege avionul daca e la pret decent si ore bune. Privelistea e incomparabila (si eu mi-am varsat matele pe drumul Mahe-Praslin pe ferry desi nu am probleme cu miscarea si barcile de obicei... :lol:).

Edited by Dev, 28 November 2018 - 12:49.


#760
uionutc

uionutc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.01.2008
Salutare,
La mulți ani!
Intenționez sa iau ferry-ul din Victoria pana pe Praslin și voi utiliza serviciile Cat Coco (din câte am observat este cam singura varianta). Știe cineva cum se procedează cu transferul intre aeroport și Victoria (Zona din care pleacă ferry-ul)? Îmi este puțin neclar deoarece am citit ca transferul ar fi inclus însă când fac rezervarea se adauga taxe pentru transfer (10 EUR / adult și 5 EUR/copil). Apropo, pentru 2 Adulți și 1 copil costul pana in Praslin este 125 EUR + 25 transferul. :)

Edited by uionutc, 01 December 2018 - 14:52.


#761
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
Transferul nu mai este gratuit de câțiva ani. Costă cât apare pe site.

#762
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Transferul pana la ferry nu mai e de ani buni inclus in pretul biletului de ferry. Transferul e aditional, costa exact cat ai scris.
Cand iesi din aeroport, te duci la cei de la Creole Tours si te directioneaza ei catre bus.

#763
joujou

joujou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.06.2007
La steppecarhire am corespondat prin email. Am platit avans vreo 50€ si am stabilit ora si locul livrarii masinii, ft simplu. O aduce unde vrei, port/aeroport, la plecare o lasi tot asa de unde pleci, cheia sub pres si masina deschisa. Vin ei s-o riduce

#764
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,388
  • Înscris: 02.07.2009

View Postpyxyit, on 29 aprilie 2017 - 01:45, said:

Deci, aniversarea de 50 de ani am hotarat ca trebuie sa fie una mai deosebita. Cu ajutorul acestui forum am hotarat ca trebuie sa fie Seychells, plus sa vedem Aurora Boreala mai la iarna(inca nu am hotarat locul exact)....
A fost un an bun. Am "prins" si Aurora Boreala" in Finlanda, aproape de Cercul Polar.

Attached Files



#765
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Interesant raspunsul la postul tau din 2017.

#766
joujou

joujou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.06.2007
O sa povestesc si eu pe scurt cum mi-am organizat vacanta. Dupa ce m -am informat suficient de mult am ales sa stau  pe insula La Digue 6 nopti si pe Praslin 4, fara Mahe, aici am vizitat doar Gradina Botanica. Dupa cum au povestit si altii care au fost cazati in Mahe si au fost fugitiv pe celelalte insule dupa parerea mea nu merita, La Digue este perla ca sa zic asa. Totul a iesit la punct si virgula, am reusit sa fac cam 90% din ce mi-am propus insa la foc automat. Consider ca este un loc care merita explorat cat mai mult si e  pacat sa-ti petreci timpul mai mult la plaja, sunt alte locuri unde sa mergi pentru relaxare. Cel mai frumos moment a fost drumetia  cu Robert Agnes la Anse Marron, excursie facuta pe stanci, prin jungla si apa, destul de obositor si solicitant mai ales ca noi am pedalat zilnic de dimineata pana seara cat am stat pe La Digue. Am fost in august ca sa prind festivalul de Sf Maria care mi-a placut foarte mult si sa nu fie sezon ploios. Din 11 zile a ploua o singura zi si nici atunci nu ne-am lasat, am pedalat toata ziua. Am zburat cu Qatar, aterizare dimi devreme ca sa nu pierd nici o zi, transfer Cat Cocos Mahe-Praslin-La Digue, inchiriat biciclete la Jetty si direct la cazare, am ajuns pe la 12 pt ca am stat enorm la coada la feribot. Cazare pensiunea Paodise Guesthouse care are 2 camere, intimitate maxima. O gradina superba si vedere la jungla. Ditamai valizele carate de baietii de la care am inchiriat biclele si cum credeti, direct in brate pe bicicleta le-au dus. L'union Estate Park cu Anse Source D'argent si plaja de la Patatran Village e un must, daca puteti luati si excursia la Anse Marron, dupa mine cea mai frumoasa plaja si tot drumul este un spectacol. Stiam ca marea e agitata in august dar n-am vrut sa ma ploua in schimb era sa mor la propriu de la rau de mare, vreo ora cat a durat Mahe Praslin ma intrebam cu ce ma intorc daca nu gasesc loc la avion. Dupa La Digue ne-am intors pe Praslin, am luat taxi pana la cazare si mai tarziu ne-a venit masina inchiriata. Am rezervat totul dinainte online, pentru ferry doar rezervare fara plata,  pentru masina am dat un avans de vreo 50€. Cazare Praslin Jardin Marron Selfcatering Villa, tot 2 camere pt ca vrem liniste. O gradina imensa fata spate, ponton cu sezlonguri si jos plaja. Cazarile au fost de nota 10. Am ales sa mergem la Fond Ferdinand care am citit ca e mult mai frumos si ieftin decat  Vallee de Mai, Constance Lemuria cu Anse Georgette cu programare prin email inca de acasa, Anse Lazio etc. Intoarcere cu avionul pe Mahe, am gasit loc printr o minune, sunt doar 20 de locuri si nu am vrut sa rezerv din Ro pt ca nu stiam exact ora la care vom fi si riscam sa pierd banii pe bilete, zborul a fost superb si pretul nu este cu mult mai mare fata de ferry, merita. Masina inchiriata am lasat o descuiata cu cheile sub pres in aeroport. Masina ti se aduce unde vrei si o lasi unde vrei. Mi am luat cartela pt net evident ca era ft scump insa se ducea ft repede cu pozele asa ca am lasat o mai moale cu netul. Am mancat ft mult la take away, si cumparaturi din hypermarket. In Praslin cam slabut cu take awayul insa am luat carne congelata ca numai asa au de import si am facut acasa, rezultatul demential, parca era porc de tara la gust. Daca mai vrea cineva informatii sau imi mai amintesc ceva o sa mai scriu. O sa incarc ceva poze pe parcurs, n am vacut decat vreo 5000.

Attached Files



#767
joujou

joujou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.06.2007
Pe Anse Source D'argent si drumul catre Anse Coco

Attached Files



#768
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Nu vreau sa mi-o iei in nume de rau, insa sa pui niste poze in care subiectul principal esti tu si partenerul de viata, in niste ipostaze mai degraba potrivite pentru instagram cu niste hashtaguri ca garnitura, toate astea pe un forum public intr-o arie de turism...nu stiu daca e cel mai potrivit lucru, decat daca iti doresti atentie si recunoastere. Se mai intamplau de-astea pe forumul de dominicana, de la domnisoare entuziasmate de importanta momentului, aici, cu tot respectul, nu cred ca mai este cazul. Repet, sper sa nu mi-oi iei in nume de rau.

Edited by alexxxxx, 10 April 2019 - 09:04.


#769
joujou

joujou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.06.2007
Nu o iau in nume de rau, nu am de ce sa simt nevoia de atentie doar ca fotografiile mele sunt majoritatea cu noi, mai putine peisaje. Le puteti sterge, eventual si postarea, nu este nici o suparare ba mai mult nu am sa mai postez.

Edited by joujou, 10 April 2019 - 09:48.


#770
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Eu am dat Like, este un cuplu frumos si m-au ajutat sa realizez proportiile peisajului.

#771
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Salutare,

La inceputul lui decembrie, voi pleca si eu cu partenera de viata si inca un cuplu catre Seychelles. Noi am ales sa stam 5 nopti pe Mahe si 5 pe Praslin, iar intr-una din zile sa mergem intr-o excursie de o zi de pe Praslin pe La Digue. Mi-as fi dorit inca vreo 3 nopti pe La Digue dar atat s-a putut momentan. Mergem cu Turkish care au ore f bune de sosire si plecare (prima si ultima zi sunt aproape intregi) iar escalele la Istambul f scurte. Am pandit oferta Turkish cu Google Flights si cand a sosit am luat repede (670E/pers). Pe Mahe vom sta la Kempinski iar pe Praslin la L'Archipel. Am citit cateva pagini pe aici din trecut dar as avea cateva intrebari (poate la unele s-a raspuns in trecut dar lucrurile se mai schimba cu timpul).

1. Ajungem in Mahe pe la 11:00 si de acolo trebuie facut transferul la hotel. Avem un cost de 30E/pers pentru acest transfer de la agentie si mi se pare exagerat. Fiind 4 persoane, efectiv e mai ieftin sa inchiriem masina din prima zi de la aeroport, chiar daca nu ne vom plimba prea mult dupa aceea. (prima zi e mai mult de acomodare, ziua in zona hotelului, poate doar o iesire la cina). Exista alte optiuni decente de transfer la hotel ?
2. Dupa ce terminam cu Mahe, probabil vom preda masina la dock-ul de unde pleaca ferry catre Praslin. Pe site la Cat Cocos, am gasit 2 optiuni pentru rezervare la economy > "Coco de mer" si "Island hopper upper deck". Care e diferenta fizic intre ele ? (la costuri am vazut diferenta pe site).
3. Din dock-ul Cat Cocos de pe Praslin trebuie sa ajungem la hotel (cam 5km e drumul pana la L'Archipel) si la plecare inapoi. Si aici e recomandat sa inchiriem masina inca de la Dock sau exista vreo varianta decenta de taxi/public bus ? (ajungem seara tarziu si e pacat sa platim ziua aia doar pentru a merge 5km pana la hotel, idem la plecare)
4. In ziua in care mergem pe La Digue (o insula foarte mica de altfel) te descurci doar cu o bicicleta + aplicatie offline cu gps si POIs adaugate de acasa ? Care este aportul suplimentar al acestui Robert Agnes pe care il lauda toata lumea daca alegi varianta cu el ca ghid ?
5. Printre locurile cotate bine pe tripadvisor sunt insulele Curieuse si Felicite (Cocos island). Din cele 4 zile intregi de pe Praslin, una este pentru La Digue, deci raman 3 pe Praslin. Considerati ca are rost un tur cu "barca" pe una sau ambele insule + imprejurimile, lucru care ar manca inca o zi din cele 4 sau peisajele de pe Praslin cer toate cele 3 zile ramase ?
6. Orice recomandari legate de restaurante, drumetii, monede utilizate + carduri ... pe cele 3 insule sunt binevenite. (Suntem sportivi amandoi si nu avem o problema cu mersul mult pe jos/cu bicicleta, oricat de dificil ar parea).

#772
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Cateva cheltuieli initiale :

1) Mahe - Praslin > am ales avion la 270E/2 pers in detrimentul ferry-ului care era 215E/2 pers cu tot cu early bird.
2) Masina Praslin pe 6 zile la Kreol > 210E pentru un Kia Picanto automatic cu avans 50%

Edited by fuscobal, 12 August 2019 - 19:50.


#773
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Salut, o alegere excelenta!

Eu as lua un taxi, nu transfer cu pret/persoana, avand in vedere ca sunteti 4. Pret mai mult de 40 de euro n-are cum sa fie, strica umpic numele hotelului cand spui destinatia dar asta e :-). Eu as inchiria masina direct, sa nu-ti mai bati capul, o ai la botul calului si dupa aia poti iesi seara sa mananci pe undeva, la Kempinski o sa fie preturi pe masura.
Ai luat decizia corecta cu avionul, drumul in sine si experienta face toti banii. Cel putin daca iti plac avioanele.
La inchiriat masina ti-o inchiriaza pe perioade de 24h, deci as zice sa inchiriezi direct la doc. Eu n-am mai gasit nimic online cu o zi inainte dar erau destui care inchiriau direct din parcare. Am dat vreo 50$/zi pe un peugeot manual, parca.
Pe la digue te descurci fara probleme cu bicicleta si cu o harta, sau nici macar. Pentru o zi as zice sa va vedeti de plimbare, cel putin eu urasc sa merg in turma.
Acolo sfatul meu e sa mergeti pe Anse source d'argent doar pentru poze, arata dupa parerea mea de vis in poze insa la fata locului nu prea ai ce sa faci. Dar e doar parerea mea. Mult mai misto e la Anse Cocos, unde eram absolut singuri si decorul era de vis, cu apa in care chiar puteai sa inoti. E un mic hiking pana acolo care se pare ca filtreaza mare parte din turisti, insa nimic de speriat si foarte frumos de facut. Inca o data, nu cred ca va trebuie nici un pic de ghid. Cu bicicletele va organizeaza niste baieti de cum ati coborat de pe ferry, fiti fara grija.
La restaurante nu prea am ce sa-ti recomand, eventual takeaway-uri, eu acolo am mancat ieftin si foarte autentic. Pe Praslin chiar am nimerit un loc foarte frumos, amenajat intr-o curte cu multa iarba si verdeata, cu mancare excelenta la 15-20 de lei de fes. Asta cu preturile la restaurante a fost temerea mea, insa la fata locului a fost foarte ok si ca pret si ca mancare.

#774
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Salut si multam pentru sfaturi. 4 vom fi doar pe Mahe (ceilalti stau 7 nopti acolo, noi 5 pe Mahe cu ei si pe urma plecam pe Praslin). Am luat masina de la aeroport si tot acolo o las. Nu mi-am mai batut capul cu taxi pentru o diferenta mica de bani (cel putin am flexibilitate si in prima si ultima zi cand tot trebuie sa mai ies la cate un restaurant). Legat de mese, niciodata nu am luat cina la hotelul in care am stat pentru ca peste tot e de 2 ori mai scump decat la un restaurant normal din oras. Pe La Digue nu am nici o indoiala ca ma descurc, am maps.me cu hartile descarcate de acasa si POI-uri puse in zonele de interes (ma gandeam doar ca un ghid iti mai spune cate ceva interesant despre locurile pe unde mergi dar daca esti autodidact, afli mare parte de pe net singur).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate