Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Seychelles

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
789 replies to this topic

#73
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View Postrazvanait99, on 6th August 2012, 13:46, said:

Nu o sa stau doar o zi pe La Digue dupa cum am mai spus mai sus. La Digue este mult prea frumoasa ca sa fie explorata doar o singura zi. O sa am cazare pe Insula La Digue (am scris aiurea Anse in loc de insula). Deci timp o sa am. Pacat de cei care au fost pe La Digue doar in excursie si nu au vazut un apus pe Anse Source d'Argent. Mare pacat!

Oriunde in insulele Seychelles prinzi un asfintit de soare, pentru 5 - 10 minute peisajul devine supra-real !

Off-topic : Atentie mare pentru cine foloseste DSLR-uri (chiar si din gama semi-profesionala) exista un risc mare de condensare. Ca dovada, este a doua oara cand ma duc la service sa il curete si sa rezolve ceva probleme de contacte electrice. Atat in Seychelles cat si in Fiji am avut aceeasi problema, iar service-ul Cannon mi-a spus ca aparatul este garantat sa functioneze pana la 85% umiditate relativa ; din pacate atat in Seychelles cat si in Fiji au fost zile cu umiditate relativa si mai mare.

#74
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Posteugenm, on 6th August 2012, 14:43, said:

Oriunde in insulele Seychelles prinzi un asfintit de soare, pentru 5 - 10 minute peisajul devine supra-real !

Off-topic : Atentie mare pentru cine foloseste DSLR-uri (chiar si din gama semi-profesionala) exista un risc mare de condensare. Ca dovada, este a doua oara cand ma duc la service sa il curete si sa rezolve ceva probleme de contacte electrice. Atat in Seychelles cat si in Fiji am avut aceeasi problema, iar service-ul Cannon mi-a spus ca aparatul este garantat sa functioneze pana la 85% umiditate relativa ; din pacate atat in Seychelles cat si in Fiji au fost zile cu umiditate relativa si mai mare.

Ce spune proprietarul vilei in care o sa stau pe La Digue: As a frequent traveller around the world I saw plenty of sunsets in Santa Lucia, Acapulco, Philipines or Bora Bora. But nothing can be compared with the sunset that throw the last rays of light over the granite boulders on Anse Source d'Argent, giants guarded by a paradisiac palm which lean its leaves over The Indian Ocean. Nowhere in Seychelles there is a sunset which can match the one from Anse Source d'Argent. I am lucky to have it near me all the time.

#75
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View Postrazvanait99, on 6th August 2012, 20:28, said:

Ce spune proprietarul vilei in care o sa stau pe La Digue: As a frequent traveller around the world I saw plenty of sunsets in Santa Lucia, Acapulco, Philipines or Bora Bora. But nothing can be compared with the sunset that throw the last rays of light over the granite boulders on Anse Source d'Argent, giants guarded by a paradisiac palm which lean its leaves over The Indian Ocean. Nowhere in Seychelles there is a sunset which can match the one from Anse Source d'Argent. I am lucky to have it near me all the time.

Tot ce este posibil, Anse Source d'Argent a fost declarata cea mai pozata plaja din lume, se regaseste in multe brosuri turistice .... dar eu raman la parea mea ca e suficient doar sa fii intr-una din insule ... :

Attached File  Rainbow.jpg   115.69K   82 downloads Attached File  Sunset_1.jpg   95.71K   87 downloads Attached File  Sunset_2.jpg   71.45K   86 downloads Attached File  Sunset_3.jpg   74.49K   87 downloads
Attached File  Sunset_4.jpg   81.21K   82 downloads Attached File  Sunset_5.jpg   63.3K   80 downloads Attached File  Sunset_6.jpg   77.99K   73 downloads Attached File  Sunset_7.jpg   77.02K   69 downloads
Attached File  Sunset_8.jpg   65.74K   63 downloads Attached File  Sunset_9.jpg   77.81K   57 downloads

#76
ydalf

ydalf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.09.2012

View Posteugenm, on 06 august 2012 - 20:17, said:



Tot ce este posibil, Anse Source d'Argent a fost declarata cea mai pozata plaja din lume, se regaseste in multe brosuri turistice .... dar eu raman la parea mea ca e suficient doar sa fii intr-una din insule ... :

Attachment Rainbow.jpg Attachment Sunset_1.jpg Attachment Sunset_2.jpg Attachment Sunset_3.jpg
Attachment Sunset_4.jpg Attachment Sunset_5.jpg Attachment Sunset_6.jpg Attachment Sunset_7.jpg
Attachment Sunset_8.jpg Attachment Sunset_9.jpg

Frumoase poze. Impreuna cu sotul meu vrem la randul nostru sa ajungem la anul in Seychelles, am tot citit si forumurile pe Tripadvisor dar inca nu reusim sa ne decidem in ce perioada sa mergem. Tu cand ai fost ?

#77
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Daca vrei cat mai putina ploaie ar trebui sa te duci in iulie - august - septembrie.
Daca iti place snorkelingul / divingul indicat este sa te duci in aprilie sau octombrie - noiembrie. In aceasta perioada trade winds-urile care afecteaza vremea in Seychelles isi schimba sensul generand un ocean calm cu vizibilitate maxima.

Pentru mine noiembrie este luna pe care o astept cel mai mult anul asta...

#78
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Buna ydalf, noi am fost in Aprilie si vremea a fost incredibila din toate punctele de vedere .... A fost foarte cald, multa umiditate iar apa a avut temperaturi peste alte zone tropicale sau sub-tropicale vizitate de noi ... Vanturi nu prea exista, mai degraba brize ... De altfel vorbim de o zona aflata la ecuator unde miscarile atmosferice sunt minime .... De plouat nu prea a plouat, de cateva ori in timpul noptii si de vreo doua ori in timpul zilei cand am stat numai in apa unde din cauza faptului ca apa ploii este calda nici nu prea am simtit-o ....  Aprilie este una din cele mai bune perioade din an ....

#79
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
In perioada decembrie - februarie ploua foarte mult in jur de 300 mm lunar si se pot produce inundatii ca in ianuarie 2009 (vezi linkul de mai jos). Exista 2 sezoane, unul uscat din aprilie pana in octombrie cand bat vanturile de sud-est si unul umed ploios din noiembrie pana in aprilie.

http://m.youtube.com...h?v=rhjbxVU_L4Q

#80
ydalf

ydalf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.09.2012

View Posteugenm, on 09 septembrie 2012 - 09:57, said:

Buna ydalf, noi am fost in Aprilie si vremea a fost incredibila din toate punctele de vedere .... A fost foarte cald, multa umiditate iar apa a avut temperaturi peste alte zone tropicale sau sub-tropicale vizitate de noi ... Vanturi nu prea exista, mai degraba brize ... De altfel vorbim de o zona aflata la ecuator unde miscarile atmosferice sunt minime .... De plouat nu prea a plouat, de cateva ori in timpul noptii si de vreo doua ori in timpul zilei cand am stat numai in apa unde din cauza faptului ca apa ploii este calda nici nu prea am simtit-o ....  Aprilie este una din cele mai bune perioade din an ....

Suna bine ! De pe tripadvisor cam tot acelasi lucru am dedus. Ma gandeam sa mergem pe Mahe si eventual sa vizitam si alte insule.

#81
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Mi-am finalizat in sfarsit itinerariul pentru Seychelles:

Day 1: sosire in Seychelles din Mauritus cu Air Seychelles operat de Etihad, cazare La Sailfish Bay View pe Anse La Mouche
Day 2: plecare dimineata spre La Digue cu Catcocos, cazare la La Diguoise aproape de cea mai fotografiata plaja din lume si incepem pe bicicleta sa vizitam partea de vest, nord si est a insulei: Anse Source d'Argent, snorkeling la Anse Severe si Anse Gaulettes si apoi Anse Banane.
Day 3: plecam de dimineata spre Anse Coco, urcam pe Nid D'Aigle facem poze la toate insulele din jur si ne indreptam apoi spre Anse Coco. Ne intoarcem spre Anse Source d'Argent pe ruta Petite Anse - Grand Anse - Anse Marron. Pranzul il luam la Loutier Coco iar asfintitul ne va prinde pe dementiala Anse Source d'Argent.
Day 4: mai facem niste poze de dimineata la Anse Source d'Argent si apoi luam ferryul catre Praslin unde ne va astepta Natasha si ne vom caza la Villa Kass. Relaxare dupa amiaza pe Anse Volbert si Anse Possession
Day 5: vom vizita cea mai periculoasa plaja din Seychelles Anse Lazio datorita atacurilor rechinilor care au cauzat si victime omenesti in 2010 si 2011. Mai nou s-au instalat plase in larg care sa protejeze turistii care inoata in fata plajei. Apoi ne vom indrepta spre Anse Georgette, vom lua pranzul in zona Anse Kerlan si apoi vom lua busul catre Valle de Mai.
Day 6: Excursie de snorkeling aproape de insulele St Pierre, Coco si apoi vizitarea testoaselor de Aldabra pe Curieuse
Day 7: vizitarea celorlalte plaje de pe Praslin Grand Anse, Anse Bois de Rose, Anse Consolation.
Day 8: relaxare totala si un ultim tur cu masina in jurul insulei
Day 9: imbarcare pe Catcocos catre Mahe, zbor retur catre Mahebourg

#82
ydalf

ydalf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.09.2012
Prea mult intr-un timp prea scurt. Noi cred ca ne vom dori in primul rand mai mult de cateva zile si ne vom stabili pe insula principala.
Eugen tu unde ai stat ?

#83
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Eu nu sunt genul care sa ma duc in Mahe sa stau cu burta la soare si sa fac 2 excursii cu Mason Travel pe Praslin si La Digue. Sa nu ma pot bucura de Anse Source d'Argent la asfintit sau sa nu pot urca pe Nid D'Aigle. Seychelles e o enciclopedie a plajelor asa ca voi incerca sa vad cat mai mult. Prefer sa platesc pe 9 zile 1500 euro in doi cu totul decat sa ii arunc in 3 zile la Four Seasons, Constance sau Hilton. Hotelurile sunt extrem de scumpe si nu merita de nici un fel decat daca esti in honeymoon sau n-ai ce face cu banii.


Ydalf ce va doriti mai mult de cateva zile in primul rand?

#84
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
In Anse Lazio au existat doar doua atacuri (ambele s-au finalizat cu victime umane din pacate) la 2 saptamani diferenta unul de altul in August 2011 dar absolut nimic in 2010. A fost un incident izolat in lunga istorie a Seychelles-ului fara de pata la capitolul 'atacuri ale rechinilor' luand in considerare ca Seychelles spre deosebire de Mauritius sau Maldive nu are bariere de recifi sau lagune care sa actioneze ca un baraj natural.... Eu unul nu as exagera sa denumesc incredibila plaja din Anse Lazio 'cea mai periculoasa plaja din Seychelles'.

Ydalf noi, ca si tine am decis sa ne stabilim in Mahe si de acolo am umblat prin diferitele insule ... E mai OK asa .... In Mahe ai mai multa diversitate si mai multe optiuni, mai multe restaurante cu mancare tipic creola incredibil de buna, parcuri marine, esti mai aproape de localnici, plus superba plaja Beau Vallon ... Nu o sa va para rau.

#85
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Posteugenm, on 09 septembrie 2012 - 23:27, said:

In Anse Lazio au existat doar doua atacuri (ambele s-au finalizat cu victime umane din pacate) la 2 saptamani diferenta unul de altul in August 2011 dar absolut nimic in 2010. A fost un incident izolat in lunga istorie a Seychelles-ului fara de pata la capitolul 'atacuri ale rechinilor' luand in considerare ca Seychelles spre deosebire de Mauritius sau Maldive nu are bariere de recifi sau lagune care sa actioneze ca un baraj natural.... Eu unul nu as exagera sa denumesc incredibila plaja din Anse Lazio 'cea mai periculoasa plaja din Seychelles'.

Ydalf noi, ca si tine am decis sa ne stabilim in Mahe si de acolo am umblat prin diferitele insule ... E mai OK asa .... In Mahe ai mai multa diversitate si mai multe optiuni, mai multe restaurante cu mancare tipic creola incredibil de buna, parcuri marine, esti mai aproape de localnici, plus superba plaja Beau Vallon ... Nu o sa va para rau.

Nimeni nu a mai intrat in apa dupa ce au murit cei doi turisti pana cand  nu s-au instalat plasele - deci e clar cea mai periculoasa plaja din Seychelles din moment ce pe celelalte plaje nu au fost atacuri ale rechinilor. Dar tie iti place sa te contrazici aiurea.

Edited by razvanait99, 09 September 2012 - 23:39.


#86
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Gresit ! A fost un atac la inceputul lui August in urma caruia a murit un turist francez in varsta de 36 de ani iar peste doua saptamani a fost atacat si omorat un britanic.
Se pare ca a fost vorba de acelasi rechin ( 'a rogue shark' este una din posibilele teorii) atras de mancarea aruncata de cei ce organizeaza sesiuni de pescuit (o alta posibilitate)
Daca cineva vrea sa vorbeasca de plaje periculoase sa dea un search despre atacurile anuale ale rechinilor in Reunion, de exemplu.

Doua atacuri consecutive in mai mult de 20 de ani nu intra la categoria 'plaja periculoasa'

#87
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Daca Doamne fereste iti murea cineva apropiat tot statistica era pt tine nu?

#88
ydalf

ydalf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.09.2012

View Postrazvanait99, on 09 septembrie 2012 - 23:18, said:

Eu nu sunt genul care sa ma duc in Mahe sa stau cu burta la soare si sa fac 2 excursii cu Mason Travel pe Praslin si La Digue. Sa nu ma pot bucura de Anse Source d'Argent la asfintit sau sa nu pot urca pe Nid D'Aigle. Seychelles e o enciclopedie a plajelor asa ca voi incerca sa vad cat mai mult. Prefer sa platesc pe 9 zile 1500 euro in doi cu totul decat sa ii arunc in 3 zile la Four Seasons, Constance sau Hilton. Hotelurile sunt extrem de scumpe si nu merita de nici un fel decat daca esti in honeymoon sau n-ai ce face cu banii.


Ydalf ce va doriti mai mult de cateva zile in primul rand?

In nici un caz nu suntem genul care sa alerge de mama focului intr-o locatie exotica si sa point'n'shootuim 100 de plaje in cateva zile. Daca vreau sa vad mai mult ma intorc. Pentru cine a vazut filmul 'Daca e Marti e Belgia' ;)

#89
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Ydalf fiecare isi face vacanta asa cum considera, unii se duc in Turcia sau in locatii exotice la all inclusive, eu prefer sa descopar pe cont propriu frumusetile Terrei la o treime din pretul pe care il platesc unii la AI.

#90
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Cine iubeste apa stie ca in momentul in care intri in ocean esti pe un 'alt taram' unde altcineva se afla in varful lantului trofic. Peste tot in lume in cele mai exotice locuri din lume rechinii au atacat si au omarat, este un fapt. Daca esti dispus sa iesi din cocunul din care se vede totul in roz vei da cu ochii de realitate.... Rechinii sunt si in Egipt si in Seychelles si in Hawaii, si in Reunion si in Galapagos si in Fiji si in Caraibe, peste tot au omorat. Motiv pentru care exista statistica, altfel, conform logicii tale zburatul cu avionul este periculos ( daca aveai pe cineva drag intr-un avion care s-a prabusit ?).

Mai bine inveti care sunt cele cateva norme se bun simt pentru a limita intalnirea cu un rechin nu sa cauti locul perfect unde nu exista aceste creaturi ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate