Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Panourile SIP - tehnologie alternativa de construit case...

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
adi, ambitios plan relativ la puturosenia de care poate da dovada persoana mea dar  iti urez tot succesul din lume.de abia astept sa vad treaba laolalta, poze si mai ales consumuri incalzire iarna caci la bv e un pic frig...

#38
adi43d

adi43d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.01.2008
din nefericire startul este unul cat se poate de prost. am contactat 5 firme de arhitectura din BV (cam toate pentru care am putut gasi o adresa de e-mail) si spre surpriza mea dupa 2 zile nici un raspuns.....nici macar o confirmare de primire....nimic. nici nu vreau sa ma gandesc cum arata comunicarea dupa ce le-ai dat si banii.....

la fel si producatorii de SIP romani. le-am explicat tuturor f clar ca nu sunt disponibil pt intalniri si ca toata comunicarea in cazul unei eventuale colaborari va trebui facuta via e-mail.

nu pot sa spun ca nu ma asteptam la o astfel de reactie......dar gustul tot amar este.

asta este....nu disperam....o sa continuam probabil cu un arhitect/structurist de aici si o sa incercam sa facem un proiect care sa corespunda codurilor internationale in constructii si sa speram ca apoi o sa gasim in romania o companie care sa poata confirma ca planurile corespund si codurilor romanesti.

deja suna a mare bataie de cap dar tinand cont de produsul pe care vrem sa-l obtinem nu vad in acest moment un alt plan de actiune.

inca o data...daca stie cineva un profesionist care ar fi interesat intr-un astfel de proiect va rog sa-l indreptati catre acest topic.

va multumesc,
Adi

#39
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
ai rabdare cateva luni! adica timpul in care arhitectii si constructorii vor da na in nas cu "criza"...
acum inca mai au de lucru la proiectele incepute.

#40
anonim1969

anonim1969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.01.2009

 easy_rider, on Dec 3 2008, 03:16, said:

adi, ambitios plan relativ la puturosenia de care poate da dovada persoana mea dar  iti urez tot succesul din lume.de abia astept sa vad treaba laolalta, poze si mai ales consumuri incalzire iarna caci la bv e un pic frig...

Adi ,

As dori sa-ti spun exact cine are acest fel de case in Romania dar cred ca e considerat ca si reclama. Ei pot face  toata structura dupa planul sau schita ta, dar la ei pe site au un numar de case la un pret convenabil.

#41
anonim1969

anonim1969

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.01.2009
Negativ :coolspeak:  e faptul ca costurile de energie sunt cu 60% mai reduse si casa e mai rezistenta de 3 ori decit orice alta constructie. Toate aceste constructii sunt aprobate si testate in laboratoare in SUA , bineinteles ca noi suntem mai destepti si vrem sa le omologam din nou. Asa e in Romania.

#42
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
anoni, si cola vine din state, si mecu vine sin state, si holyudu vine din state....just remember.

#43
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
S-ar parea ca din anul acesta sa inceapa si cateva firme romanesti sa produca asemenea panouri tip sandwich.
Am vorbit cu un arhitect specializat pe aceste constructii si care colaboreaza cu, aceste firme si dupa cum spunea din toamna se vor echipa cu linie tehnologica de fabricatie.
Ar fi vorba de 2 filme unul din Baia Mare pe nume Constuction Time_Again si altul din Bistrita, MissYou.Adresele de e-mail... gogu cred ca se afla destul de usor... ahaaa, vezi sã nu. :OK:

Edited by euribiontuL, 05 August 2010 - 20:43.


#44
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
dar nus deja?
treaba este cu sipurile astea cum a fost asa  cum am mai spus si cu dtt si cu azbestu..mari chestii sa le folosim oriunde is oricum....si na ca nus bune...
am avzut ca exista si panouri sip din paie...ce parere aveti?

#45
zappata

zappata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.10.2004
ceva noutati adi ?
ai facut casa asa cum aveai de gand ?
poze, ceva ?

#46
tazmandev

tazmandev

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.06.2011
Salut, am discutat de curand, acum in 2015, cu o firma care are fabrica de panouri in Cristian (Winerbau e firma si au un site www.sipseu.eu) pentru o casa din lemn cu panouri SIPS.
Am si vazut o astfel de casa, finalizata nici nu iti dai seama ca e din panouri sau ed lemn, arata ca orice casa normala. Am vazut si niste fotografii cu case facute de ei prin Delta si alte locuri, care pareau destul de mari.
Mie mi s-au parut mult mai ok decat casele pe structura de lemn izolate cu vata minerala. Am vazut multe case facute pe sistemul clasic din lemn unde dupa cativa ani lemnul lucreaza si apar tot felul de crapaturi, lufturi si alte chestii neplacute, pentru ca in Romania lemnul nu este tratat calumea.
Eu stiu de la munca despre panourile sandwish nu "lucreaza" din cauza ca sunt pe straturi si panourile astea din cate am vazut au rezistenta mecanica foarte buna, pentru o casa cu P+M sau P+1+M nu mai ai nevoie de alti stalpi sau alte structuri. Peretele e gata izolat si nu au scapari la la imbinari daca se fac corect. In perete este deja polistiren de 10 sau 15, si daca placile au polistiren bun in ele (adica ceva coeficient termic bun) nu mai trebuie sa pui si pe exterior.
astia cer cam 130 Euro/mp pt structura (poti sa zici cu tot cu izolatie) adica o casa de 100mp e cam 13.000 Euro. As fi curios daca stiti si alte preturi tot pt case din panouri sandvis (osb cu polistiren, nu tabla sau alte chestii).

#47
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Si eu sunt sunt interesat de SIP-uri

In strainatate se folosesc de ceva vreme.
http://www.lanefab.c...prefab-systems/

Chiar am vorbit cu cineva , care mi-a dat un nr de contact , al unui beneficiar pe care am de gand sa-l vizitez. Sper sa ve tin la curent.
Din cate am inteles nu este tocmai ieftin.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate