Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS
 

Eclipse vs. NetBeans vs. alte IDE-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

Poll: Ce IDE preferati? (529 member(s) have cast votes)

ce IDE preferati

  1. Eclipse (247 votes [46.60%])

    Percentage of vote: 46.60%

  2. Netbeans (179 votes [33.77%])

    Percentage of vote: 33.77%

  3. IntelliJ IDEA (55 votes [10.38%])

    Percentage of vote: 10.38%

  4. JBuilder (7 votes [1.32%])

    Percentage of vote: 1.32%

  5. JCreator (25 votes [4.72%])

    Percentage of vote: 4.72%

  6. Sun Java Studio Creator (2 votes [0.38%])

    Percentage of vote: 0.38%

  7. IBM WebSphere Studio Site Developer for Java (4 votes [0.75%])

    Percentage of vote: 0.75%

  8. WebLogic Workshop (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. Oracle JDeveloper (9 votes [1.70%])

    Percentage of vote: 1.70%

  10. Javelin (2 votes [0.38%])

    Percentage of vote: 0.38%

Vote Guests cannot vote

#37
AndreiASM

AndreiASM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 24.06.2007

 Fratello_2007, on Jun 4 2008, 21:54, said:

Ce foloseai inainte ?

Inainte foloseam NetBeans. Sunt mult mai multumit de Eclipse decat de NetBeans. :)

#38
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
De ce Eclipse pana la urma si nu Netbeans?
Motivul sa in plugins sau in altceva ?

#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

 chataros, on Jun 10 2008, 15:08, said:

Ai si in eclipse: Eclipse Visual Editor
Nu lucrez in mod curent cu nici un IDE din Java (cat de curand o voi face - si sunt interesat de subiect) dar ca observator VE imi da impresia ca nu tine pasul cu Eclipse si SWT/Swing: Current official builds of the Visual Editor require Eclipse 3.2 (Callisto). The Visual Editor is migrating progressively to Eclipse 3.3 (Europa)... Latest Release = Tue, 30 Jan 2007. La NetBeans dinamica e alta !
Si de ce oare JBuilder 2008, ce isi are radacinile in Eclipse, a inclus editor visual doar pentru Swing ?
Daca ma insel va rog sa argumentati.

#40
chataros

chataros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.11.2003

 neagu_laurentiu, on Jun 10 2008, 16:43, said:

Nu lucrez in mod curent cu nici un IDE din Java (cat de curand o voi face - si sunt interesat de subiect) dar ca observator VE imi da impresia ca nu tine pasul cu Eclipse si SWT/Swing: Current official builds of the Visual Editor require Eclipse 3.2 (Callisto). The Visual Editor is migrating progressively to Eclipse 3.3 (Europa)... Latest Release = Tue, 30 Jan 2007. La NetBeans dinamica e alta !
Si de ce oare JBuilder 2008, ce isi are radacinile in Eclipse, a inclus editor visual doar pentru Swing ?
Daca ma insel va rog sa argumentati.

eu nu folosesc eclipse pt. aplicatii desktop, ci mai mult pt. tehnologia din spate...cu plugins.
Nu am de ales ca asta am de facut la munca.
La inceput e destul de incomod eclipse-ul, dar odata ce te obisnuiesti cu el e chiar super ok.
Nu am lucrat in netbeans sau altceva asemanator, singurul IDE folosit in afara de eclipse a fost JCreator insa prin facultate, si era destul de simplu de folosit, insa mult mai restrans ca facilitati pe vremea aia(vers 3 sau cam asa).
Am incercat netbeans insa nu mai stiu de ce nu mi-a placut.poate era prea complicat pt. ceea ce imi trebuia mie pe vremea aia, si mi-a ramas antipatic de atunci  :D

#41
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 neagu_laurentiu, on Jun 10 2008, 15:43, said:

Nu lucrez in mod curent cu nici un IDE din Java (cat de curand o voi face - si sunt interesat de subiect) dar ca observator VE imi da impresia ca nu tine pasul cu Eclipse si SWT/Swing: Current official builds of the Visual Editor require Eclipse 3.2 (Callisto). The Visual Editor is migrating progressively to Eclipse 3.3 (Europa)... Latest Release = Tue, 30 Jan 2007. La NetBeans dinamica e alta !
Si de ce oare JBuilder 2008, ce isi are radacinile in Eclipse, a inclus editor visual doar pentru Swing ?
Daca ma insel va rog sa argumentati.
Matisse e mai bun ca Visual Editor, insa amandoua sunt niste porcarii jucarii, partial din cauza ca Swing nu a fost conceput pentru editoare de GUI. Daca lucrezi la proiecte serioase, nu folosesti chestiile astea si implementezi GUI-uri din cod (exista niste frameworkuri foarte bune, cum ar fi JGoodies). Daca nu-ti convine chestia asta, vrei musai editor de GUI si nu esti asa legat de Java, Microsoft a facut o treaba infinit mai buna cu Windows Forms si Visual Studio .NET. Eclipse e mai sprintzar ca Netbeans si are o multime de facilitati/pluginuri. De multe ori sunt chestii marunte, fara prea mare importanta, si nu merita sa schimbi IDE-ul pentru asa ceva. Cel mai bun IDE e ala pe care stii/iti place sa-l folosesti.

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

 andrei_0, on Jun 12 2008, 18:32, said:

amandoua sunt niste jucarii... Microsoft a facut o treaba infinit mai buna cu Windows Forms si Visual Studio .NET.
Niciodata nu am inteles ce asteapta cei din tabara opusa MS-ului daca vor sa patrunda in zona desktop ! Se plang ca MS domina pe acest segement dar in loc sa ofere alternative ofera "jucarii"  :huh:

#43
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 neagu_laurentiu, on Jun 12 2008, 19:24, said:

Niciodata nu am inteles ce asteapta cei din tabara opusa MS-ului daca vor sa patrunda in zona desktop ! Se plang ca MS domina pe acest segement dar in loc sa ofere alternative ofera "jucarii"  :huh:
Pai e o alta abordare. Unii prefera GUI buildere-le, altii prefera sa faca totul cu mana lor. Cand folosesti un GUI builder esti limitat la customizarile pe care acesta ti le pune la dispozitie. De cele mai multe ori e suficient, insa cateodata ai nevoie de mai mult. Matisse nu-i rau, poti sa faci GUI-uri decente, problema e cand trebuie sa te bagi in codul pe care il genereaza, ori nu intelegi tu ce-i acolo, ori pe urma nu mai intelege el modificarile tale. E foarte bun pentru prototyping, dar nu l-as folosi de-adevaratelea, oricat de mult as detesta layout managerele din Swing.

#44
teddycarebears

teddycarebears

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.02.2003
asa cum am mai zis in cadrul acestui subiect sunt fan Netbeans pentru simplul motiv ca este cel mai apropiat IDE de VS .NET ca interfata/feeling ... nu am laptop ( inca, dar de Craciun vine moshu sigur ... :D ) si in ultima vreme a tot fost nevoie sa ma plimb cu flash stick-ul pe la X useri dintre care unii nu aveau drept de admin pe calculatoarele lor si atunci o modificare intr-un site sau intr-o aplicatie desktop deveneau problematice ... asadar am inceput sa ma convertesc incet incet catre Eclipse si catre orice soft de pe lumea asta care vine intr-un zip de bun simt si nu are nevoie de instalare propriu zisa ...

daca ar fi sa ma gandesc la trecut si prezent Netbeans is the best for me dar, chiar si spre surpriza mea, viitorul nu ii surade lui Netbeans pentru a ramane in topul preferintelor mele ...

#45
raduhulubas

raduhulubas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 24.02.2008
NetBeans; e facut special pt java.

#46
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Netbeans dupa instalare poate deveni portabil.
Il copiezi pe un stick si gata.
Inca sunt "Fan" Netbeans.

#47
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Eclipse
NetBeans-ul nu imi place, se lucreaza greu cu el

#48
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Poate ca tu esti invatat cu Eclipse.
E bine ca ai de unde alege.
Totusi privind din punctul meu de vedere Eclipse e mai haotic decat Netbeans.
In netbeans lucrez mult mai usor.

Vreau sa spun ca totul tine de gust si obisnuinta.

#49
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007
JDeveloper mi se pare cel mai bun, nu ca le-as fi testat pe toate dar cel putin fata de NetBeans mi se pare mai practic.

#50
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
JDeveloper da e foarte bun dar e mai limitat decat Eclipse si Netbeans.
De altfel singura lui problema. In rest cred ca este peste intelliJ, eclipse si Netbeans.

#51
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 Fratello_2007, on Sep 12 2008, 12:46, said:

Poate ca tu esti invatat cu Eclipse.
E bine ca ai de unde alege.
Totusi privind din punctul meu de vedere Eclipse e mai haotic decat Netbeans.
In netbeans lucrez mult mai usor.

Vreau sa spun ca totul tine de gust si obisnuinta.
nu sunt neaparat invata cu eclipse, dar am invatat eu sa lucrez mai mult in el, pentru ca asa am vrut, dupa ce am vazut cum e NetBeans. NetBeans e plin de o gramada de chestii, si cand scrii IntelliSensu cam streseaza. Eclipse e ok, fa un screenshot intre Eclipse si NetBeans sa vedem care e mai complicat si mai plin de zorzoane

 orthodox, on Sep 12 2008, 21:27, said:

JDeveloper mi se pare cel mai bun, nu ca le-as fi testat pe toate dar cel putin fata de NetBeans mi se pare mai practic.
JDeveloper e chiar ok, l-am folosit si e al doilea dupa Eclipse (la mine)

#52
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
IntelliSensu poate fi activat si dezactivat sau sa apara atunci cand ii ceri.

Nu vad nici o zorzoana la Netbeans, la eclipse scurtaturile sunt destul de aiurite, combinatie de trei taste.
Zorzoanele alea sunt butoane care te ajuta sa nu mai cauti prin menu-uri, sunt customizabile acele butoane pe care le numesti "zorzoane", poti as adaugi astfel de butoane sau sa le scoti. (depinde de fiecare cum si-l configureaza.)
Eclipse lucreaza default cu SWT pe cand Netbeans cu swing.
Eclipse are nevoie de multe pluginuri suplimentare care uneori dau batai de cap, in netbeans le gasesti mult mai repede si vine default cu aproape tot ce ai nevoie.
Eclipse are un upgrade destul de greoi pe langa Netbeans.
Multe din Eclipse pt. mine sunt total pe dos.
Cat despre interfata ce-a din Netbeans e mult mai curata si mai aranjata, totul fiind pus la un clic distanta.

JDeveloper e specific Oracle, unele pluginuri sunt comerciale.
Lista mica de pluginuri il pune undeva pe locul 2, dar din punctul de vedere al IDE-ului standard cred ca e cel mai dotat si bine gandit dintre toate.

Edited by Fratello_2007, 13 September 2008 - 18:17.


#53
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 Fratello_2007, on Sep 13 2008, 19:14, said:

IntelliSensu poate fi activat si dezactivat sau sa apara atunci cand ii ceri.

Nu vad nici o zorzoana la Netbeans, la eclipse scurtaturile sunt destul de aiurite, combinatie de trei taste.
Zorzoanele alea sunt butoane care te ajuta sa nu mai cauti prin menu-uri, sunt customizabile acele butoane pe care le numesti "zorzoane", poti as adaugi astfel de butoane sau sa le scoti. (depinde de fiecare cum si-l configureaza.)
Eclipse lucreaza default cu SWT pe cand Netbeans cu swing.
Eclipse are nevoie de multe pluginuri suplimentare care uneori dau batai de cap, in netbeans le gasesti mult mai repede si vine default cu aproape tot ce ai nevoie.
Eclipse are un upgrade destul de greoi pe langa Netbeans.
Multe din Eclipse pt. mine sunt total pe dos.
Cat despre interfata ce-a din Netbeans e mult mai curata si mai aranjata, totul fiind pus la un clic distanta.

JDeveloper e specific Oracle, unele pluginuri sunt comerciale.
Lista mica de pluginuri il pune undeva pe locul 2, dar din punctul de vedere al IDE-ului standard cred ca e cel mai dotat si bine gandit dintre toate.
nu cred ca e greu in eclipse sa-i zici un import javax.swing.*
NetBeansu e plin de exceptii, ca sa zic asa.  
Eclipseu are un workspace usor de configurat, are flexibilitate, si nu in ultimu rand plug-inuri. daca vrei ai si MyEclipse, iarasi fain. si in Eclipse poti manipula cum vrei tu combinatiile de taste. Ctrl+Shift+L de 2 ori, si le schimbi cum vrei.
din cate vad s-a votat mai mult pe Eclipse
mie multe din NetBeans imi sunt total pe dos, oricum conteaza sa reusesti sa faci ceea ce vrei si sa-ti placa in IDE-ul preferat, ca-i Eclipse, ca-i NetBeans, etc  :)

Edited by Talkabout, 13 September 2008 - 20:13.


#54
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Da, dar MyEclipse e pe bani, deci iese din discutie.
Pot manipula combinatile de taste, dar nu am rabdare sa configurez mereu la ele si sa stau 3-4 ore sa le configurez.
Si pe langa taste sunt multe alte lucruri ce nu imi plac la Eclipse, de la modul cum cauti si instalezi un plugin, cum faci update si pana la cum faci deploy la proiect.
Plus ca nu aduc mai nimic nou versiunile noi.
Scorul nu imi spune nimic, si chiar daca ar spune ceva nu schimb un IDE din cauza scorului.
Si JDeveloper are un scor sub JCreator si pot spune ca e cu mult peste JCreator.

Acum fiecare foloseste ce vrea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate