Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Eclipse vs. NetBeans vs. alte IDE-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

Poll: Ce IDE preferati? (529 member(s) have cast votes)

ce IDE preferati

  1. Eclipse (247 votes [46.60%])

    Percentage of vote: 46.60%

  2. Netbeans (179 votes [33.77%])

    Percentage of vote: 33.77%

  3. IntelliJ IDEA (55 votes [10.38%])

    Percentage of vote: 10.38%

  4. JBuilder (7 votes [1.32%])

    Percentage of vote: 1.32%

  5. JCreator (25 votes [4.72%])

    Percentage of vote: 4.72%

  6. Sun Java Studio Creator (2 votes [0.38%])

    Percentage of vote: 0.38%

  7. IBM WebSphere Studio Site Developer for Java (4 votes [0.75%])

    Percentage of vote: 0.75%

  8. WebLogic Workshop (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. Oracle JDeveloper (9 votes [1.70%])

    Percentage of vote: 1.70%

  10. Javelin (2 votes [0.38%])

    Percentage of vote: 0.38%

Vote Guests cannot vote

#1
morandi3

morandi3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 31.08.2005
Eclipse vs. NetBeans stiu ca problema asta i tratata pe sute de site-uri...dar voi ce ziceti? (pe platforma windows)

Edited by ciuly, 26 May 2007 - 13:08.
adaugat poll


#2
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 morandi3, on May 25 2007, 13:11, said:

Eclipse vs. NetBeans stiu ca problema asta i tratata pe sute de site-uri...dar voi ce ziceti? (pe platforma windows)

In ce consta dificultatea alegerii? Doresti sa realizezi ceva anume si crezi ca una dintre ele nu face fata? Ai niste nevoi specifice? Eu zic sa le incerci pe amandoua, si sa il alegi pe cel care iti place.

#3
hîhî

hîhî

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.02.2007
Eu am ales Eclipse din 2 motive
50% ~ il pot folosit pt mai multe (de ex: Ruby on Rails, PHP, Python, Javascript)
50% ~ pur si simplu mi-a placut interfata mai mult (gusturile nu se discuta :P )

#4
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Mi se pare mai usor de folosit NetBeans. Adica e facut special pt Java , nu ca Eclipse pt `j`de mii de limbaje. In plus la Eclipse trebuie sa instalezi mai multe pluginuri ca sa il poti folosi cum trebuie.
Fiecare cu parerea lui .

#5
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006
NetBeans ma enerveaza la culme cand merge greu.. are unele momente in care pur si simplu se blocheaza pt cateva secunde (8-10) interfata grafica si tre sa stau sa astept pana ii trece. In plus, consuma f multa memorie si tre sa dezactiveza antivirusul ca sa se miste cat de cat decent (in special cand il deschis pt prima data). In rest, este un produs extraordinar si are toate facilitatile pe care mi le-as dori: mobile edition, web service etc..

Eclipse este ok, ocupa mai putina memorie, se misca mult mai bine ca NetBeans, dar are chestia aia cu instalarea de plug-in-uri atat de enervant facuta, incat uneori imi vine sa il las asa default cum s-a instalat. Stiu ca prima data m-am chinuit f mult ca sa instalez Visual Editor din cauza versiunilor (prea multe) existente, din cauza incompatibilitatilor intre ele. Nush, personal nu-mi place deloc cum se instaleaza un add-on pt Eclipse. La Netbeans este muuult mai simplu. Cu Netbeans am instalat fara probleme de ex platforma de la Sony Ericsson, pe Eclipse nici nu m-am mai chinuit...

Oricum cel mai tare IDE ramane Visual Studio 2005 :D.. dar asta e alta poveste.

Concluzie: cand fac aplicatii pt J2ME, clar Netbeans. Cand fac aplicatii care necesita mai mult cod decat interfate grafice si alte prostii (ex. Java3D), atunci folosesc Eclipse. In rest.. ori Eclipse, ori Netbeans; de cele mai multe ori Eclipse, pt ca se misca mai bine.

Edited by ammon06, 25 May 2007 - 23:52.


#6
hîhî

hîhî

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.02.2007

 ammon06, on May 26 2007, 00:48, said:

dar are chestia aia cu instalarea de plug-in-uri atat de enervant facuta, incat uneori imi vine sa il las asa default cum s-a instalat.
Asta mi s-a parut naspa si mie prima data.
Dupa cateva zeci de minute de butonat/instalat/dezinstalat m-am obisnuit cu sistemul si acum nu mi se mai pare o problema :)

#7
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
NetBeans

#8
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
am adaugat un poll. sa mearga treaba mai organizat. stiu, am modificat un pic idea threadului :P
daca este vreun IDE care nu apare in poll, postati, sau dati-mi un pm si se rezolva.

#9
seth

seth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2005
Pt mobile dev si desktop(mici utilitare ce necesita GUI) - Netbeans;
Pt web dev Eclipse.

#10
sheidi

sheidi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2007
hmm.. pentru web & enterprise applications.. clar eclipse
pentru aplicatii desktop cu GUI, netbeans - consuma mult prea multe resurse pentru ce stie sa faca..
pentru mobile dev -> intelij .. e super tare.. pacat ca n-are acelasi suport pentru EA si WA ca eclipse ( dintre toate se misca cel mai bine.. probabil si pentru ca nu are atat de multe plugin-uri ca eclipse-ul.. cel putin nu ca al meu :).. dar..  )
oricum, votul a fugit la eclipse, care la ora actuala mi se pare cel mai complet ide.

#11
Peg-leg

Peg-leg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 28.11.2005
Marea majoritate a prietenilor mei care lucreaza (de cativa ani) in Java folosesc IntelliJ IDEA, la fel si eu. Face exact ce vreau eu si nu imi sta in cale cu nimic.
Ultima data cand am folosit Eclipse modulul pentru Tomcat era un dezastru. Iar NeBeans (ca si Eclipse), te obliga sa ai o anumita structura a proiectului care e incompatibila cu structura pe care o are proiecul pe care lucrez (lucrez la un OS in Java pentru smartphonuri).

#12
AndreiASM

AndreiASM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 24.06.2007
NetBeans. Cu toate ca imi creste barba pana se incarca, mi se pare OK.

#13
iifrim

iifrim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2007

 morandi3, on May 25 2007, 13:11, said:

Eclipse vs. NetBeans stiu ca problema asta i tratata pe sute de site-uri...dar voi ce ziceti? (pe platforma windows)


Eclipse clar!

Edited by ciuly, 20 September 2007 - 12:38.
k-user


#14
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
eu am un sistem tare (corel duo 2.6 extreme 4mb L2 , 4 gb ddr ) si as putea lucra in oricare .. insa nu stiu :) ,as vrea sa invat sa fac aplicatii web .. din cate am citit aici Eclipse s-ar potrivii cel mai bine ptr asta.. dar intai trebe s-o iau de jos .. ca nu cunosc java deloc.

cu ce IDE sa incep sa invat din lista asta (poll-ul) ? sau nu e important IDE-ul?

#15
teddycarebears

teddycarebears

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.02.2003
depinde ... in companiile mari de la noi, in special in multinationale, este preferat Webphere / Rational de la IBM care are la baza Eclipse ... deci pentru un post caldut (daca il prinzi) atunci Eclipse e bun ...

daca vrei sa inveti dupa standardele celor de la Sun, creatorii Java, atunci iti recomand cu caldura Netbeans ... imi place mult noua versiune care au scos-o acum 6.0 Beta 2 ... chiar ofera multe chestii si au trecut si ei la conceptul de plugin si pentru tot ideul ... nu cum era pana acum cand livrau totul la pachet intr-un fisier de sute de mega ...

astea 2 sunt free si sunt cele mai populare ... eu am lucrat acum 2 ani cu IntelliJ pe siteuri in JSP ... era la versiunea 5.0 si depasea cu mult si Eclipse si Netbeans la vremea aia ... din pacate eu nu am mai facut JSP-uri de atunci si nici IntelliJ nu am mai folosit insa cred ca daca ai avea bani de licenta nu ai avea ce sa regreti ... era pur si simplu cel mai destept IDE de Java care il vazusem ...

#16
sharpshoot3r

sharpshoot3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 03.05.2006
Si mie mi-a fost recomandat IntelliJ de catre profesionisti. Din cauza ca inainte de java am facut ca tot omul c/c++ mi-a placut foarte mult partea de dezvoltare UI. Pentru aplicatiile desktop incep sa ma descurc cu JPanel din swing si gridlayout-urile dar e incomparabil mai nasol decat drag&drop-ul din vc++ si Designer-ul de la QT. Netbeans l-am folosit pentru o mica aplicatie j2me dar acelasi lucru m-a descurajat . Noul Netbeans are drag&drop? :)

#17
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
IDEA?

#18
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Am votat netbeans. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate