Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Tondach, Bramac sau Eurobeton?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bogdan_l

bogdan_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 23.05.2006
Am o dilema: ce tigla sa aleg? Ceramica sau din beton? Am inteles ca ceramica este mai usoara si mai trainica. In schimb sunt zvonuri ca tigla Tondach se exfoliaza si deseoari apar diferente de culoare intre placi. E adevarat? Iar daca tigla de beton e mai buna ce recomandati Bramac sau Eurobeton (tigla romaneasca de la o fabrica, din cate am inteles, modern dotata) cu aprox. 50% mai ieftina?

#2
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

 bogdan_l, on May 24 2007, 09:22, said:

Am o dilema: ce tigla sa aleg? Ceramica sau din beton? Am inteles ca ceramica este mai usoara si mai trainica. In schimb sunt zvonuri ca tigla Tondach se exfoliaza si deseoari apar diferente de culoare intre placi. E adevarat? Iar daca tigla de beton e mai buna ce recomandati Bramac sau Eurobeton (tigla romaneasca de la o fabrica, din cate am inteles, modern dotata) cu aprox. 50% mai ieftina?
Din cate stiu eu Tondach da ceva garantie la produse, destul de mare, deci daca se exfoliaza te poti duce sa te plangi. Si eu tot pe Tondach inclin sa merg.

#3
bogdan_l

bogdan_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 23.05.2006
De acord cu tine dar totusi parca nu-ti vine sa o dai jos de pe casa odata ce ai pus-o. Adica munca pe care ai putea sa n-o faci daca ar fi de calitatea pretinsa. La pret e OK daca o aduci din ungaria. Apros-pos, cam cat e in romania bramacul?

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am luat Bramac, am avut o oferta cu 27.5 RON/ mp tigla de camp (TVA inclus); accesoriile inca nu le-am platit, dar de obicei se ridica destul de mult. As fi luat la fel de bine Tondach, dar am gasit prima oferta la Bramac si consider ca e o calitate f. buna.
Din calculele mele, greutatea celor 2 tipuri de tigla este aproape identica per mp, adica x tigle Bramac/mp = y tigle Tondach/ mp.

Garantie am 30 ani.

Edited by overseas, 24 May 2007 - 10:48.


#5
bogdan_l

bogdan_l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 23.05.2006

 overseas, on May 24 2007, 11:48, said:

Eu am luat Bramac, am avut o oferta cu 27.5 RON/ mp tigla de camp (TVA inclus); accesoriile inca nu le-am platit, dar de obicei se ridica destul de mult. As fi luat la fel de bine Tondach, dar am gasit prima oferta la Bramac si consider ca e o calitate f. buna.
Din calculele mele, greutatea celor 2 tipuri de tigla este aproape identica per mp, adica x tigle Bramac/mp = y tigle Tondach/ mp.

Garantie am 30 ani.


Cat iese pe tigla? Eu am gasit in ungaria cu aprox 1,79 lei / buc. Si-mi trebe 12-13/mp

#6
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007
Eu am pus pe casa tigla Tondach (dec. 2005). Nu se exfoliaza si nici nu avea diferente de culoare si nici nu am auzit de asta. La vremea respectiva furnizorul de Tondach a fost mai serios decat tiglarii autohtoni: Siceramul nu avea stoc si Ceramica Iasi nu imi aducea mai putin de un tir. Bramacul stiu ca e mai greu decat tigla ceramica dar se poate verifica dupa specificatiile tehnice.

Daca este cineva interesat mai am cam 100buc tigla, le dau ieftin. Am luat ca disperatii ca am crezut ca pierderile sunt mari dar la montaj s-au spart doar vreo 4buc.

#7
Mirciulik

Mirciulik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.09.2004
Ca sa poti pune tigla pe casa trebuie sa imbraci tot acoperisul cu scandura si apoi pui pe orizontala lemn cu profilul patrat pentru a se putea sprijini tiglele? sau dupa ce dai forma acoperisului cu barne groase pui direct lemn patrat la orizontala ca sa se lege tiglele intre ele?

Spunea cineva de accesorii? Pentru ce sunt? La ce folosesc? Imbinarile la colturi sau cum?

Daca nu am pus intrebarea unde trebuia va rog sa ignorati postul...

#8
habrielitos

habrielitos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.05.2006

 bogdan_l, on May 24 2007, 00:22, said:

Am o dilema: ce tigla sa aleg? Ceramica sau din beton? Am inteles ca ceramica este mai usoara si mai trainica. In schimb sunt zvonuri ca tigla Tondach se exfoliaza si deseoari apar diferente de culoare intre placi. E adevarat? Iar daca tigla de beton e mai buna ce recomandati Bramac sau Eurobeton (tigla romaneasca de la o fabrica, din cate am inteles, modern dotata) cu aprox. 50% mai ieftina?

Trebuie sa tii cont ca ceramica nu mai este ce era o data. Spre exemplu in afara de Ceramica Urziceni nu cred ca mai exista un producator ca sa faca caramizi la calitatea celor de la Urziceni.(chiar daca pretul pe mc este mult mai mare)
Tiglele de Beton au marele avantaj ca rezista cel putin 70 de ani...conform calitatii materialul principal : betonul; dar in schimb au marele dezavantaj ca sunt grele iar asta preupune ca structura acoperislului sa fie extrem de rezistenta....adica acoperisul sa fie facut de meseriasi.

La tiglele din beton singura mea recomandare este Bramacul....in rest ma abtin.


Bafta

#9
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Eu am folosit tigle solzi tondach acum vreo 10 ani. Dupa vreo 5 ani au inceput sa se exfolieze, si sa crape. S-au autoseseizat baietii, si am primit toata tigla noua, eu trebuind doar s-o schimb. Am schimbat jumatate, iar cealalta jumatate am folosit-o pe o alta casa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate