Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Achizitie laptop bun

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005

View Postcrokodilu, on May 28 2007, 22:07, said:

Ce parere aveti de http://www.mylaptop....g-102g16_p_1221 ?
Ce mi-a sarit in ochi:
- Santa Rosa Intel Core 2 Duo 7100 cu FSB la 800Mhz
- ATI Mobility Radeon X2600 256 GDDR2
- HDD 160 GB
- 2x1024 GB RAM
- conectica
- pretul - 43 mil
Ce nu-mi place:
- gros, cca 4cm
- tine 3.4 ore
- greu - 3kg

Pacat de dezavantaje. Asa arata cam a desktop replacement si eu vroiam sa impac si capra si varza: usor si puternic.
Observatii: Pretul eu il vad aproape 47 mil, 3 Kg e o greutate normala pentru un laptop cu diagonala de 15,4", iar despre baterie ar trebui sa fii foarte multumit daca te tine 3h 20min :)

#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostJacques, on May 28 2007, 22:18, said:

Observatii: Pretul eu il vad aproape 47 mil, 3 Kg e o greutate normala pentru un laptop cu diagonala de 15,4", iar despre baterie ar trebui sa fii foarte multumit daca te tine 3h 20min :)

Scuze, am corectat pretul. Da' daca stau sa ma gandesc pentru 2GB RAM, 256 video, si alte chestiuni de conectica, bateria tine binisor, adica normal. Nu e nimic exagerat din punctul asta de vedere. In privinta greutatii se poate si mai bine: Lenovo de 2.4 KG cam la aceleasi specificatii. Acerul e nou, nu prea am gasit multe imagini/referinte pe net dar pare un pret foarte bun. Sunt curios cu e cu calitatea. Pe site la acer zice ca are sasiul din magneziu ceea ce e de bine.

#21
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

View Postcrokodilu, on May 28 2007, 22:07, said:

Ce parere aveti de http://www.mylaptop....g-102g16_p_1221 ?
Ce mi-a sarit in ochi:
- Santa Rosa Intel Core 2 Duo 7100 cu FSB la 800Mhz
- ATI Mobility Radeon X2600 256 GDDR2
- HDD 160 GB
- 2x1024 GB RAM
- conectica
- pretul - 46.7 mil
Ce nu-mi place:
- gros, cca 4cm
- tine 3.4 ore
- greu - 3kg

Pacat de dezavantaje. Asa arata cam a desktop replacement si eu vroiam sa impac si capra si varza: usor si puternic.


Si poti sa o imparti si eu am un desktop replacement, dar de la HP, si anume un HP nx 9420 daca nu ma insel si sunt foarte multumit de el. Nu mi-as lua Acer, mi-as lua Toshiba ca sunt cele mai fiabile zic eu, dar au si un pret putin mai mare. Daca nu e fiabilitatea pe primul plan, ia un HP/Dell. Macurile si Lenovo sunt cam scumpe pentru ceea ce aduc, zic eu. Nu lua de la e-mag, au servicii proaste (e thread deschis pe forum daca ai timp sa citesti ;) ) si laptopul meu era cu 2 mil mai ieftin prin alte parti si chiar am gasit una cu vreo 4-5 mil mai ieftin dar cu XP Home in loc de Pro (mare diferenta oricum nu e intre ele) si parca si hddul cu 20GB mai mic dar nu mai sunt sigur  ca a fost acum juma de an. Oricum ideea e ca sunt mai scumpe.


Exista laptopuri de 15.4 cu Intel 7200 sau mai sus si placa video buna la pretul asta sigur, deci daca vrei pentru jocuri/internet si nu pentru filme, nu-ti lua desktop replacement. (diferenta de greutate e cam de 500g-1kg) Daca vrei si filme si nu te deranjeaza un minus la portabilitate (nu foarte mare), merge foart bine carat in ghiozdan sau in orice rucsac/geanta de laptop de 17', ia-ti desktop repalcement.


Acum ar fi un moment bun sa zici la ce vrei sa-l folosesti. ;)

#22
slay3r04

slay3r04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 23.03.2007
am tot postat despre model al de la acer ....stie cineva despre placa aia video ????????? se pare k e fantoma , nici pe situl ati nu am gasit nimic ...

#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postslay3r04, on May 31 2007, 23:57, said:

am tot postat despre model al de la acer ....stie cineva despre placa aia video ????????? se pare k e fantoma , nici pe situl ati nu am gasit nimic ...

Am dat search pe net dupa placa si primele referinte le-am gasit doar pe site-uri din romania si putine de prin prejurul romaniei. Nu stiu ce in seamna asta: au facut o placa speciala pentru Ro?! Fiind aparitie destul de noua nu prea au aparut review-uri. Cred ca nu si-a luat nimeni inca scula asta.

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postraz_md, on May 31 2007, 22:58, said:

Acum ar fi un moment bun sa zici la ce vrei sa-l folosesti. ;)

La ce il voi folosi: Office, programare (.Net, Java, SQL Server, Web, 3D gen OpenGL/DirectX/Java 3D- deci placa video mai buna), Vista (deci placa video mai buna). Astea fiind spuse implica:
- un procesor bun spre foarte bun si Santa Rosa e OK desi nici un T 7200 nu e de neglijat dar e cu cipset mai vechi putin: nou chip set 965, bus 800, Duo 2
- memorie buna si multa: 2 GB DDR2 667MHz
- HDD desi e recomandat 7200 prefer 5400 pentru ca nu consuma asa de mult si e mai raspandit. Cat mai mare, 120 -> 160 GB.
Dar in plus vreau si
- greutate mica: ideal 2.5 kg
- autonomie: ideal 4 h
si aici se incadreaza doar T60 si Mac-ul dar sunt peste 60 mil.
Si daca tot dau atatia bani vreau sa mai fie si rezistent, calitatea fabricatiei sa fie buna, sa nu se indoaie plasticul din cauza caldurii, cand apasa pe el, si daca nu e prea mult sa arate si bine (nu dealta dar sotia tre sa-l aprobe si ea).

Daca ar exista unul de 14" usor (in jud de 2 KG) care sa aiba si o placa video decenta (cam toate au Intel GMA 935 sau cam asa) si autonomie de 4 h si cu toate de mai sus pe asta l-as lua. Dar placile video bune incep de la 15.4" iar greutatile de la 2.8 si autonomia in jur de 3 h.

Pana cum doar Acer TravelMate 5720G-102G16 corespunde tuturor cerintelor cu exceptia greutatii de 3 kg si probabil a placii video care nu prea stiu ce poate.
Am sa ma uit si la un Toshiba pentru ca am inteles ca si ei au noul Santa Rosa alaturi de HP si Acer.

#25
marckus

marckus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 20.05.2007

View Postcrokodilu, on Jun 1 2007, 10:36, said:

.......................

Pana cum doar Acer TravelMate 5720G-102G16 corespunde tuturor cerintelor cu exceptia greutatii de 3 kg si probabil a placii video care nu prea stiu ce poate.
Am sa ma uit si la un Toshiba pentru ca am inteles ca si ei au noul Santa Rosa alaturi de HP si Acer.

placa video face parte din noua generatie de placi mobile si de desktop ati
http://ati.amd.com/p...2600/specs.html
din specificatii arata destul de bine.
cat despre acel acer.....mi se pare un raport bun performanta/pret
nu pot spune prea mult despre acer dar pe site-ul lor se lauda destul de bine:D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate