Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pardoseala - Parchet vs. Gresie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
lx5fq

lx5fq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.02.2007
De curand am devenit fericitul posesor al unui ap de 3 camere + un hol spatios. am atasat si un plan al ap ca sa va faceti o idee. acu,m, o echipa care a facut o evaluare a spus ca nu merita sa mai pun parchet, ca gresia e mult mai dura si usor de intretinut, si ca nu tine rece daca este lipita cu un adeziv bun :confused: .. mie imi e  frica cel mai mult de faptul ca o sa inghet in casa daca pun gresie peste tot. mai exista varianta de a folosi pilistiren extrudat sub o sapa, peste care se aplica gresia.. dar     asa ajung la costuri asemanatoare parchetului.. voi ce spuneti?
   Am hotarat ca in hol, bucatarie , baie si living sa pun gresie.. intrebarea e: in birou si dormitor, gresie sau parchet??

Attached Files


Edited by lx5fq, 23 May 2007 - 11:21.


#2
NicoT

NicoT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.04.2007

 lx5fq, on May 23 2007, 12:20, said:

De curand am devenit fericitul posesor al unui ap de 3 camere + un hol spatios. am atasat si un plan al ap ca sa va faceti o idee. acu,m, o echipa care a facut o evaluare a spus ca nu merita sa mai pun parchet, ca gresia e mult mai dura si usor de intretinut, si ca nu tine rece daca este lipita cu un adeziv bun :confused: .. mie imi e  frica cel mai mult de faptul ca o sa inghet in casa daca pun gresie peste tot. mai exista varianta de a folosi pilistiren extrudat sub o sapa, peste care se aplica gresia.. dar     asa ajung la costuri asemanatoare parchetului.. voi ce spuneti?
   Am hotarat ca in hol, bucatarie , baie si living sa pun gresie.. intrebarea e: in birou si dormitor, gresie sau parchet??


Iti recomand parchet. Este mai cald si la propriu si la figurat

#3
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Subscriu la parchet peste tot mai putin hol, baie, bucatarie. Gresia se intretine mai usor, dar nu are calitatea parchetului si aici ma refer la parchet adevarat clasic, masiv, nu la cel laminat.... este mai scump, dar iti da impresia de casa primitoare calda asa cum spune NicoT si la propiu si la figurat.

#4
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Am gresie peste tot in casa - am avut aceleai prejudecati precum cei care au scris mai sus, dar nu e cazul. :)
Depinde foarte mult la ce etaj esti (sa nu fii la 1 si dedesubt spatiu neincalzit iarna) si mai depinde si de tipul / coloritul gresiei. Ceva maron-roscat nu iti va crea in nici un caz o senzatie de frig, din pacate vara e mai putin racoroasa decat credeam. :D

Edited by Dana_H, 23 May 2007 - 12:27.


#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Daca iti permiti poti pune parchet si in baie si bucatarie. Depinde ce preferi.

#6
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
am avut intr-un apartament gresie acoperind o suprafata de peste 50% din ap (hol mare, bucatarie, bai, sufragerie). asa am cumparat apartamentul, fostul proprietar avand una bucata de potaie (cu gresie e mai usor de intretinut, nu zgarie etc).
sincer, mi-a displacut total. din ce motive:
- in bucatarie, desi pare practic, am pus de urgenta mocheta din zid in zid. orice-ti cadea din mana jos se facea bucati (asa am spart vreo 2 sticle de vin, care cu dob ar mai fi avut vreo sansa de supravituire pe mocheta, una piesa de plastic dintr-un robot de bucatarie etc)
- e greu de intretinut. mda, eu cred ca gresia se intretine dificil, mai ales pe suprafete mari. de ex, tb sa faci curat: pasul unu, dai cu aspiratorul, pasul 2 speli cu mopul, pasul 3 astepti sa se usuce sau dai cu mop uscat. la mocheta: dai cu aspiratorul si atat. Sa nu mai spun ce borcan de iaurt i-a crescut unui nepot de'al meu in frunte dupa ce a luat o tranta pe gresie. crima curata.
Dupa faza cu gresia, m-am jurat ca-mi pun parchet si-n baie. Nu e rau, arata bine, tonuri calde etc lumineaza altfel incaperile. Mi-a trecut si asta.
Acum, consider ca fiind buna pentru mine, doar solutia mocheta.
dezavantaje: n-are o "fazta" ca parchetul, prea clasic-perimat, fara nimic deosebit, praf etc
avantaje: cald, safe (nu are muchii ascutite etc), intretinere usoara.

Sincer, am in plan si prefer sa cumpar o mocheta mai buna decat sa bag gresie sau faianta. Daca ai copii mici sau scari interioare, parchetul/gresia ... e doar o chestiune de timp pana cineva ia o tranta. tarziu am inteles de ce unele persoane ce aveau parchet prin unele camere, pe scari isi puneau mocheta (avand in vedere cat de frumos se vede o scara imbracata in lemn). Dupa ce precinstitul meu fund a facut cunostinta cu treptele, am inteles instant. Nu uitati, foarte putini au trepte late, spatiul nu prea permite.
Si sa nu uit, poate sunt eu mai traumatizat. imi aduc aminte de un amic din copilarie care avea pe pulpa vreo 30 de copci in urma unui spagat neintentionat pe linoleum ud. gresia uda e acelasi lucru.

#7
big.brother

big.brother

    .:: KING ::.

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 07.05.2007
Recomand parchetul. În baie și bucătărie, gresie și faianță. Iar în hol, dacă nu ai suficienți bani pentru a cumpăra parchet din-acela, masiv, poți pune laminat.

#8
canghel

canghel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.08.2007

 lx5fq, on May 23 2007, 05:20, said:

Am hotarat ca in hol, bucatarie , baie si living sa pun gresie.. intrebarea e: in birou si dormitor, gresie sau parchet??
Eu as pune parchet peste tot mai putin in baie / bai.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate