Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Impozitul pe google adsense

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007

View PostMore, on Sep 11 2007, 11:51, said:

Poti oricand sa emigrezi.


Gresit. Impozitul, ca persoana fizica il platesti din venit. Deci 100$ x 16%. restul cheltuielilor sunt problema ta.
Impozit se plateste pe absolut orice venit. Avantajul la unele firme (cele platitoare de impozit pe profit, nu microintreprinderile) este ca isi pot scade cheltuielile inainte de impozitare.
7% cica era comisionul la banca sau cam asa ceva.
Si daca firma nu are legatrura cu web-ul de unde zic ca is banii(adica din ce activitate)?

#38
wallgames

wallgames

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.03.2006

View PostMonitox, on Sep 8 2007, 18:03, said:

Ai contabil.. (daca nu GET ONE) discuta cu el si alegeti calea LEGALA. Asta daca vrei sa dormi linistit... (si sa fii civilizat)
si daca sunt persoana fizica?  <_<

#39
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmaxx_oo7, on Sep 11 2007, 13:53, said:

7% cica era comisionul la banca sau cam asa ceva.
7% probabil este comisionul bancii. Nu are nici o legatura cu impozitul. E doar o alta cheltuiala.

View Postmaxx_oo7, on Sep 11 2007, 13:53, said:

Si daca firma nu are legatrura cu web-ul de unde zic ca is banii(adica din ce activitate)?
Nu are importanta cu ce are legatura firma. Chiar si nea Ion care vinde cartofi online poate sa castige si un ban din publicitatea pe site. Nu stiu cum e la Google, dar probabil cand te inscrii ai un contract sau termeni si conditii pe care le poti lista, iar apoi banii iti intra in firma in urma acelui contract.

View Postwallgames, on Sep 11 2007, 14:07, said:

si daca sunt persoana fizica?  <_<
La fiecare inceput de an (pana prin mai parca) te duci la finante si completezi o declaratie de impunere, in care le spui cati bani ai castigat anul trecut si din ce surse. Pe baza acestei declaratii se face impozitarea.

Edited by More, 11 September 2007 - 14:03.


#40
cdi07

cdi07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.07.2007
bine ca mi-ati sters postu` ......libertate de exprimare aici .ha ha. sunteti de toata jena , serios.

n-am injurat, n-am vorbit aiurea, ce nu v-a convenit ? asta e romania si VOI sunteti romanii. de-aia e vai de capu` vostru`.

#41
marketing.online

marketing.online

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 21.12.2006

View Postcdi07, on Sep 12 2007, 11:45, said:

bine ca mi-ati sters postu` ......libertate de exprimare aici .ha ha. sunteti de toata jena , serios.

n-am injurat, n-am vorbit aiurea, ce nu v-a convenit ? asta e romania si VOI sunteti romanii. de-aia e vai de capu` vostru`.

daca esti persoana fizica 16%  . Asa cum mai scria cineva in Rom. 90% sunt persoane fizice care incaseaza cecuri Google.
Ca sa scapati de aceasta povara pentru cei care incaseaza banii in numele unei firme puteti contacta Adsense support sa va schimbe numele dumneavoastra cu cel al firmei si atunci puteti incasa banii pe firma.
Personal eu ma gandesc sa nu mai astept acel formular care vine anul viitor si sa merg la circa financiara cu confirmarile de la banca pentru cecurile google cand le depui si pt. care am incasat banii si pe baza lor sa imi faca calculul cat am de plata.

Edited by marketing.online, 12 September 2007 - 16:23.


#42
DVDcore

DVDcore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2004

Quote

De aceea s enumeste "Declaratie pe venitul GLOBAL"

http://www.ad-astra....ormular_200.pdf (forumular + ghid)


Daca sunt persoana fizica, adsense in ce categorie intra?

" Activitati independente:
-activitati comerciale - fapte de comert, prestari de servicii, altele decât cele
din profesii libere, precum si practicarea unei meserii, inclusiv din activitati
adiacente; " ??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate