Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Impozitul pe google adsense

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
nu mai stiu exact, dar parca acum fiscul nu mai umbla in control si merge doar la reclamatii.

a si cu declaratu sumelor...prostii....de ce sa le declari?n-are nici un rost...n-ai contract pe banii aia ...n-ai nimic....

Edited by Alex_Dum, 07 September 2007 - 20:33.


#20
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007

View PostAlex_Dum, on Sep 7 2007, 21:33, said:

nu mai stiu exact, dar parca acum fiscul nu mai umbla in control si merge doar la reclamatii.

a si cu declaratu sumelor...prostii....de ce sa le declari?n-are nici un rost...n-ai contract pe banii aia ...n-ai nimic....

Da dar banii aceia trebuie sa ii pun in alt cont ?nu pot sa ii pun in contul firmei ?(daca reclama e pe situl unei firme)
Iar daca intra ceva in cont nu trebuie declarat?

#21
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
scuze, dar nu inteleg exact ce vrei sa spui...daca se lucreaza pe firma atunci e alta discutie, dar daca faci un ban ca hobby mi se pare aiurea sa te duci sa platesti impozit pe ei

#22
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostAlex_Dum, on Sep 8 2007, 13:55, said:

scuze, dar nu inteleg exact ce vrei sa spui...daca se lucreaza pe firma atunci e alta discutie, dar daca faci un ban ca hobby mi se pare aiurea sa te duci sa platesti impozit pe ei
toti milionarii in dolari fac bani ca hobby...
hai facem toi bani ca hobby si nu mai plateste nimeni impozit

#23
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007

View PostAlex_Dum, on Sep 8 2007, 13:55, said:

scuze, dar nu inteleg exact ce vrei sa spui...daca se lucreaza pe firma atunci e alta discutie, dar daca faci un ban ca hobby mi se pare aiurea sa te duci sa platesti impozit pe ei

Pai... vroiam sa zic ca :
Daca site-ul e  pe firma (chiar dac firma nu are legatura cu web-ul) trebuie platit impozit dupa acei bani sau nu(se considera activitate?) ?
Sau mai bine ca hobby? (si paltesc sau nu platesc ceva?)

#24
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postwallgames, on May 24 2007, 22:22, said:

Si in cazul in care nu declari acei bani de la google...ce s'ar putea intampla? Din ce am auzit si eu pe cineva care lucreaza la finante...cica acei bani nu ar trebui declarati...

Glumesti nu ? Cine ti-a spus asa ceva tocmai te-a invatat sa FURI... sa comiti o INFRACTIUNE pentru care esti pasibil sa faci ceva PARNAIE... get the picture ?
Logic.. puscarie faci TU si nu sfatuitorul tau :)) Nu te lua dupa toti "sfatuitorii" sau "cunoscatorii" si fa asa cum zice LEGEA. Ai contabil.. (daca nu GET ONE) discuta cu el si alegeti calea LEGALA. Asta daca vrei sa dormi linistit... (si sa fii civilizat)

Exista acea TAXA FIXA de 16%. Deci daca TU faci bani din Google sau de oriunde TREBUIE sa-i declari si sa platesti acea TAXA la stat. Daca esti persoana fizica. Daca ai o firma platesti impozitul pe profit si taxele care mai exista.

NU poti sa faci bani fara sa platesti impozit pe ei. Mergi pe un drum facut de stat, bei apa prin conductele montate de stat, poate stai intr-un bloc facut de stat... etc etc etc. Oricat de silly ar suna... trebuie sa-ti platesti impozitele. In primul rand pt ca asa e corect si in al doilea rand ca sa nu te simti un taran jegos furacios.

#25
rad-misu

rad-misu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 18.08.2006

View PostMonitox, on Sep 8 2007, 18:03, said:

Glumesti nu ? Cine ti-a spus asa ceva tocmai te-a invatat sa FURI... sa comiti o INFRACTIUNE pentru care esti pasibil sa faci ceva PARNAIE... get the picture ?
Logic.. puscarie faci TU si nu sfatuitorul tau :)) Nu te lua dupa toti "sfatuitorii" sau "cunoscatorii" si fa asa cum zice LEGEA. Ai contabil.. (daca nu GET ONE) discuta cu el si alegeti calea LEGALA. Asta daca vrei sa dormi linistit... (si sa fii civilizat)

Exista acea TAXA FIXA de 16%. Deci daca TU faci bani din Google sau de oriunde TREBUIE sa-i declari si sa platesti acea TAXA la stat. Daca esti persoana fizica. Daca ai o firma platesti impozitul pe profit si taxele care mai exista.

NU poti sa faci bani fara sa platesti impozit pe ei. Mergi pe un drum facut de stat, bei apa prin conductele montate de stat, poate stai intr-un bloc facut de stat... etc etc etc. Oricat de silly ar suna... trebuie sa-ti platesti impozitele. In primul rand pt ca asa e corect si in al doilea rand ca sa nu te simti un taran jegos furacios.
Statul impune o limita de varsta? Daca am intre 14 si 18 ani pot declara acei bani?

#26
gupi

gupi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 15.04.2005

View PostMonitox, on Sep 8 2007, 18:03, said:

...si in al doilea rand ca sa nu te simti un taran jegos furacios.
@monitox/Cătălin, ar fi o dovadă de înțelepciune din partea ta să-ți ceri scuze publice pentru afirmația făcută.
Țăranii nu sunt nici mai jegoși și nici mai furăcioși decât orășenii, însă atitudini și afirmații ca și cea lansată de tine crează imagini deformate ale realității.
Ți-ai ales prost avatarul, nu-l meriți.

Ștefaniu Criste

#27
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
NU poti sa faci bani fara sa platesti impozit pe ei. Mergi pe un drum facut de stat---pt asta platesc benzina dublu decat valoreaza  iar drumurile sunt cum sunt

bei apa prin conductele montate de stat----si pe asta o platesc la pretul apei din elvetia
poate stai intr-un bloc facut de stat... etc etc etc. Oricat de silly ar suna... trebuie sa-ti platesti impozitele. In primul rand pt ca asa e corect si in al doilea rand ca sa nu te simti un taran jegos furacios.
Partea cu taranul poate fia adevarata partial pt ca ma spal destuld e des :) . Cand vor simplifica metoda de colectare a impozitului voi merge sa il platesc pana atunci pt mine o zi de serviciu pierduta pe la cozile sectiei financiare insemna tot cam cat banii pe care iau de la google , asa ca ii astept sa imi bata la usa sa le dau banii
.....pana atunci voi ramane acelasi taran jegos care fraudeaza statul :(

#28
TheWebMaster

TheWebMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.05.2007
totusi cum se declara acei bani daca este persoana fizica ( nu PFA ori SRL )

Tehnic cum se declara in declaratia din venit. DIn cate am inteles venituri din activitati independente insemna ca trebuie sa fii PFA.

in cazul nostru 90% din cei care fac profit din Adsense sunt simple persoane fizice.

Cum declara ei ca si persoana fizica acel profit sau oricare altul facut pe internet (programatori , webmasteri etc ) ?

Mie problema mi se pare destul de serioasa si chiar nu am gasit o solutie la ea ...
Poate sunt altii care au facut-o

#29
mrcalex

mrcalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2006

View PostTheWebMaster, on Sep 9 2007, 12:34, said:

totusi cum se declara acei bani daca este persoana fizica ( nu PFA ori SRL )

Tehnic cum se declara in declaratia din venit. DIn cate am inteles venituri din activitati independente insemna ca trebuie sa fii PFA.

in cazul nostru 90% din cei care fac profit din Adsense sunt simple persoane fizice.

Cum declara ei ca si persoana fizica acel profit sau oricare altul facut pe internet (programatori , webmasteri etc ) ?

Mie problema mi se pare destul de serioasa si chiar nu am gasit o solutie la ea ...
Poate sunt altii care au facut-o

Daca esti prost declara venitu iti ya banu si rade de tine. Daca esti pers fizica nu treb sa declari.

Daca esti juridica acolo e riscul f mare si daca nu platesti o si patesti.

#30
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostSergiu_Q, on Sep 9 2007, 12:04, said:

.....pana atunci voi ramane acelasi taran jegos care fraudeaza statul :(

Era o figura de stil ;) Partea proasta e ca daca esti prins TU suporti toate consecintele nasoale si discursul asta cu simplificarea si zilele de munca si cozile and stuff nu va interesa pe nimeni.

Pana la urma fiecare face cum vrea.

#31
Modelator

Modelator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.06.2007

View Postspare-me, on Sep 8 2007, 13:59, said:

hai facem toi bani ca hobby si nu mai plateste nimeni impozit
si asa o sa apara si impozitul pe hobby :)

#32
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostMonitox, on Sep 8 2007, 18:03, said:

Glumesti nu ? Cine ti-a spus asa ceva tocmai te-a invatat sa FURI... sa comiti o INFRACTIUNE pentru care esti pasibil sa faci ceva PARNAIE... get the picture ?
Logic.. puscarie faci TU si nu sfatuitorul tau :)) Nu te lua dupa toti "sfatuitorii" sau "cunoscatorii" si fa asa cum zice LEGEA. Ai contabil.. (daca nu GET ONE) discuta cu el si alegeti calea LEGALA. Asta daca vrei sa dormi linistit... (si sa fii civilizat)

Exista acea TAXA FIXA de 16%. Deci daca TU faci bani din Google sau de oriunde TREBUIE sa-i declari si sa platesti acea TAXA la stat. Daca esti persoana fizica. Daca ai o firma platesti impozitul pe profit si taxele care mai exista.

NU poti sa faci bani fara sa platesti impozit pe ei. Mergi pe un drum facut de stat, bei apa prin conductele montate de stat, poate stai intr-un bloc facut de stat... etc etc etc. Oricat de silly ar suna... trebuie sa-ti platesti impozitele. In primul rand pt ca asa e corect si in al doilea rand ca sa nu te simti un taran jegos furacios.
Ai vorbit la misto, nu?  :huh:

#33
TheWebMaster

TheWebMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.05.2007
deci pana la urma nimeni nu stie cum pot fi declarate aceste venituri ?
vad ca e multa tevatura dar nici un raspuns concret....

#34
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
In general primesti anual (cel putind aca esti in baza de date), primavara, o declaratie de venituri.
Acolo completezi aceste venituri.

Desigur, ti-ar trebui o consultanta contabila.

Dupa ce depui acea declaratie, statul face calcule si iti trimite o hartie prin care spune ca ai sa ii cota sa ~ 16% !

De aceea s enumeste "Declaratie pe venitul GLOBAL"

http://www.ad-astra....ormular_200.pdf (forumular + ghid)

Da, sunt multe neajunsuri in tara asta, dar daca toti nu am mai plati impozite din motivul X sau Y (ff. adevarate, de altfel), atunci am ajunge iar in comuna primitiva.

P.S. Stiti ca prin tarile mentionate de voi ca exemplu de civilizatie, Fiscul e mai temut decat politia :)

#35
mrcalex

mrcalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2006
Pai aia care fac 100-200 pe luna, ce taxe sa plateasca abia fac si ei de o paine.
Daca faci 1,000 sau peste atunci da..poti plati si taxe...dar in rest...din pacata..Romania e naspa.
Toti batraniciosii aia de la fisc sunt naspa.
Legile sunt naspa.

#36
More

More

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmrcalex, on Sep 11 2007, 08:31, said:

Pai aia care fac 100-200 pe luna, ce taxe sa plateasca abia fac si ei de o paine.
Daca faci 1,000 sau peste atunci da..poti plati si taxe...dar in rest...din pacata..Romania e naspa.
Toti batraniciosii aia de la fisc sunt naspa.
Legile sunt naspa.

Poti oricand sa emigrezi.

View Postrad-misu, on Sep 3 2007, 15:35, said:

Daca e asa cum zici tu:
7% x 100$ = 7 => mai raman 93$
16% x 93$ = 14.88 => mai raman 78.12
78.12 x 2,2 lei = 171.864 RON.

Sunt corecte calculele?
Gresit. Impozitul, ca persoana fizica il platesti din venit. Deci 100$ x 16%. restul cheltuielilor sunt problema ta.
Impozit se plateste pe absolut orice venit. Avantajul la unele firme (cele platitoare de impozit pe profit, nu microintreprinderile) este ca isi pot scade cheltuielile inainte de impozitare.

Edited by More, 11 September 2007 - 10:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate