Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Logan GPL

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#19
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 bbbbb, on May 22 2007, 18:42, said:

Vreti sa stiti mai multe despre Logan GPL?
Atunci dati clic aici
Bune, linkurile, cine vrea , e liber sa surfeze pe ele. :lol: POATE-SI IA VREUN BUG.
Aceleasi surse ca aici. Acelasi articol.
ZI-ne si noua daca esti clona lui maxi sau a lu Basarab?

Eu as vrea sa stiu daca merita investitia, daca gazul e mult mai ieftin decat benzina sau nu cumva, cu banu cheltuit in plus, practic tot acolo ajungi.
Ca poluare ne situam mai bine...si asta nu e rau.
Si chiar e bine ca nu mai fug asa tare, sa putem sa le depasim si noi, loganele astea-ca au invadat peste tot.

Edited by sanddy1964, 22 May 2007 - 18:01.


#20
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
In Deva Loganurile pe GPL manca 8-9 in oras. Cu regula de 2 simpla rezulta un consum de 16-18 in Bucuresti. :lol:

In general cine si'a pus GPL, fie Dacie clasica, Cielo sau Logan si'a recuperat investitia dupa 10-15 mii de km din diferenta de consum. Cu cresterile de pret anuntate la GPL, o sa creasca distanta parcursa pana la recuperare la maxim 20 de mii... dupa aia poti spune ca platesti doar 2/3 din cat plateai pentru un km consumat.

Cele mai bune sisteme sunt cele duale care permit trecerea din mers de pe GPL pe benzina si invers... activezi motorul normal la depasiri. :P Nu stiu daca e pe injectie, pe carburator sigur se poate.

#21
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 sanddy1964, on May 22 2007, 18:54, said:

...
Si chiar e bine ca nu mai fug asa tare, sa putem sa le depasim si noi, loganele astea-ca au invadat peste tot.

o sa vedem si mai multe, ca la capitolul gpl nu au concurenta decit cielo si CEO sau cum se numeste chinezaria aia importata de Alexandrion    :cheers:

#22
clatarin

clatarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 22.04.2007
un prieten are cielo pe gpl si tot timpul se lauda cu consumul mic al masini.
maine voi reveni cu detalii (consum in litri/100km, autonomie , marime rezervor, comportament pe timp de iarna).

#23
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 Vanzatorul de Iluzii, on May 22 2007, 18:44, said:

Mai oameni buni, chiar tot ce este romanesc este prost asa... din oficiu? Bietul Odobleja si cei asemenea lui. Niste inconstienti si neadaptati. Sau farsori?


Pai am zis eu ca ar fi proasta ideea? Ai citit pe alaturi cred.Daca cineva intreaba, asta inseamna ca deja stie raspunsul? Daca te uitai mai jos, ai fi vazut ca s-a calculat ca nu ar fi mari probleme de a merge kilometrii aia cu un GPL din asta, daca masina ar merge in afara orasului , pt Bucuresti cativa soferi care poate au mai condus GPL, si-au dat cu presupusu ca ar fi niste inconveniente si nist econsumuri mai mari.La fel cu frigul , avand si bomba aproape goala.
Sau daca ti se pare ca nu sunt suficiente informatii aici, la tzugulani, eu iti recomand sa citesti linkurile alea de pe google.
Deocamdata atat.Nu a facut nimeni masina proasta si daca vrei sa deturnezi topicul civilizat pana acum, e locul gresit in care ai aterizat.Mai mult, nici nu te-ai obosit sa observi ca am dat preturile masinii FARA NICI UN COMENTARIU.
Stie toata lumea sa citeasca reclama fabricii -barem atata cred ca-ti dai seama ca stim.
Oricum, daca mai avem nelamuriri, o sa te intrebam.Pana atunci...e bina ca ai deschis ochii...

Edited by sanddy1964, 22 May 2007 - 22:12.


#24
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003
Ce-au pus astia pe Logan? Gepeleu?  :lol:
Frantujii aia chiar ne iau de prosti. Mai bine faceau o masina buna la banii pe care ii cer pe ea si pentru avantajele pe care le-a facut Statul pentru ei.  :lol:

#25
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 sabian, on May 22 2007, 23:11, said:

Frantujii aia chiar ne iau de prosti. Mai bine faceau o masina buna la banii pe care ii cer pe ea si pentru avantajele pe care le-a facut Statul pentru ei. :lol:

Instalatia e italieneasca, dup anume -asa ca frantujii nu au mare treaba aici.In fond, taximetristii o sa demonstreze repejor daca initiativa e buna.In provincie nu sunt probleme de a eticheta solutia cu GPL ca f buna.
Ramane Bucurestiul si stilul de mers al fiecaruia ca sa stabileasca consumul ...cine o sa mearga de noapte, precis o sa aiba consum super mic si o sa se faca media cu cel de zi, pe ansmablu poate ies BINE la vopsea baietii...
Cu avantajele de la guvern e alta socoteala dar nu face obiectul topicului...Aici se discuta de gepeleu doar. :lol:

Edited by romaximusro, 22 May 2007 - 23:10.
am sters atacul userului respectiv sandy :P


#26
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

 sabian, on May 22 2007, 23:11, said:

Ce-au pus astia pe Logan? Gepeleu?  :lol:
Frantujii aia chiar ne iau de prosti. Mai bine faceau o masina buna la banii pe care ii cer pe ea si pentru avantajele pe care le-a facut Statul pentru ei.  :lol:

si de ce te ia de prost? esti tu cumva client de logan? sau te temi ca cielo odata cu lansarea acestei masini (logan pe gpl ) isi traieste ultimile momente din viata?

Am editat niste atacuri la persoana pe aici, il avertizez pe userul respectiv (si nu.. nu e sandy) sa nu mai jigneasca, ca nu e frumos

#27
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 romaximusro, on May 23 2007, 00:10, said:

il avertizez pe userul respectiv (si nu.. nu e sandy) sa nu mai jigneasca, ca nu e frumos
:lol: pai era culmea,,ce tu esti Tiby???????????? :lol:

PS Ai vaut ce topic frumos de Logan , la cheie ti-am dat?

Edited by sanddy1964, 22 May 2007 - 23:27.


#28
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
k, k sa revenim. mie mi se pare o miscare buna, Dacia va castiga clienti destui cu aceasta miscare.

#29
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 romaximusro, on May 23 2007, 00:26, said:

k, k sa revenim. mie mi se pare o miscare buna, Dacia va castiga clienti destui cu aceasta miscare.

Productia e deja antamata de vreo 500 de taxiuri pt Buc , asa ca...o sa se astepte la rand...
Ce nevoie are sa castige mai multi clienti. Sa lase nene sa mai vanda si altii ( VW, Hyundai,etc.-CARE SUNT IN SUFERINTA,,,) Nu e bine sa monopolizeze piata.
Au invadat Europa asta...unde te uiti vezi unul...

#30
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 romaximusro, on May 23 2007, 00:26, said:

k, k sa revenim. mie mi se pare o miscare buna, Dacia va castiga clienti destui cu aceasta miscare.

Important este ca se monteaza din fabrica, nu trebuie sa iti umble "doreli" prin motor...


Si in fond tot era greu de ajuns in fundul portbagajului, ca la symbol, ca sa ajungi in fund trebuia sa te bagi in portbagaj...  :P

#31
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 sanddy1964, on May 23 2007, 00:34, said:

Productia e deja antamata de vreo 500 de taxiuri pt Buc , asa ca...o sa se astepte la rand...
Ce nevoie are sa castige mai multi clienti. Sa lase nene sa mai vanda si altii ( VW, Hyundai,etc.-CARE SUNT IN SUFERINTA,,,) Nu e bine sa monopolizeze piata.
Au invadat Europa asta...unde te uiti vezi unul...

Mai bine cumpara functionarii UE de la Strasbourg o flota de Logane GPL...sa mai faca "iconomie" la bugetul european....
Hi hi hi ...ce bine le-ar sta ....si s-ar bucura si francezii la ei in tara de minunata realizare "by renault".  :lol:

#32
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Ca tot vorbeati de concurenta... Cielo se mai face putin cu sau fara GPL, oricum urma sa iasa de pe piata in curand data fiind situatia administrativa naspa de la Craiova. Loganul vine la fix pe target... din pacate fara nimic nou. Apropo, stie cineva preturile exacte? Sunt curios care e diferenta de pret fata de varianta normala... si de ce nu se gasesc si motoarele de 1,6 pe GPL. Prestige pe GPL parca mai merge, iti raman ceva cai. :)

#33
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

 AlexIP, on May 23 2007, 01:21, said:

Ca tot vorbeati de concurenta... Cielo se mai face putin cu sau fara GPL, oricum urma sa iasa de pe piata in curand data fiind situatia administrativa naspa de la Craiova. Loganul vine la fix pe target... din pacate fara nimic nou. Apropo, stie cineva preturile exacte? Sunt curios care e diferenta de pret fata de varianta normala... si de ce nu se gasesc si motoarele de 1,6 pe GPL. Prestige pe GPL parca mai merge, iti raman ceva cai. :)


costa 900 de euro in plus la motorizare +dotare identica. Cam multicel (era k cam pe la 700 de euro) da asta e, macar ai garantie de la o singura firma ,nu de la 2(fabricant masina + fabricant instalatie gpl). Oricum cine ia gpl cred ca nu cauta performante supersportive :P, ci sa iasa cat mai ieftin la km parcurs

#34
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
a trebuit sa bijbii pe site sa gasesc preturile  :madanimated:

Quote

Cele două versiuni Logan GPL pot fi comandate, începând din data de 22 mai, în toată rețeaua de agenți autorizați Dacia, la prețuri avantajoase: 8 000 euro (Preference 1.4 MPI), respectiv 8 800 euro (Laureate 1.4 MPI).
Logan GPL

#35
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Si o sa aiba cat, 60 de cai ? ;) ditamai masina de 1 tona,puturoasa si la propriu,ca da gaze, si la propriu,ca e submotorizata. Asa e, macar de ar fi prestijul ala de 105-20 de cai , sa fie acolo un 85 sa nu stea masina pe loc sa`ti simti partzurile motorului. Cum ziceam deja in n topicuri, Dacia Logan se baga peste toate ideile de masina . Urmeaza autobusul logan,tramvaiulu logan, trenul logan,naveta spatiala logan. Sau asta inseamna frigider ? :dontgetit:

#36
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Revenind la consumul pe GPL: consumul real este cu 30 % mai mult decat pe benzina. asta cu 0.6 % ce spune fabrica e vrajeala. Nu stiu de unde mania asta de a da un consum mai mic de cel real la posesorii de cielo pt ca cielo consuma gpl ~12% in intr-un oras de provincie (bine nici chiar mioveni) iar in exterior nu scade sub 8%. Prietenii care spun ca le consuma masina 7-8 % GPL rugatii sa va duca undeva si o sa vedeti atunci cat consuma. O sa fiti surpinsi cum brusc ii creste consumul cand sunteti voi in masina  :D. Am curajul sa fac pariu ca nici o masina cu motor >= 1.400 nu scade sub 10% consum mixt GPL

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate