Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

O provocare

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
803 replies to this topic

#1
Adeline

Adeline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.05.2007
1.Cum explicati faptul ca s-au gasit schelete de oameni de acum 80.000 de ani (am sa ma refer doar la Homo sapiens) desi in Biblie scrie clar ca omul a fost creat de Dumnezeu  acum ... cat? 7-8 mii de ani?
2. Cum explicati faptul ca in Biblie, in Geneza... dupa ce Cain l-a ucis pe Abel acesta a fugit in tinutul Nod aflat la rasarit  de  Eden . In tinutul Nod o cunoaste pe femeia sa, care il naste pe Enoh, Cain intemeind cetatea Enoh.  Hmm.. oare tinuturile nu sunt formate din oameni? Oare tinuturile nu sunt formate din mai multe triburi? Oare triburile alea nu erau foarmate din MULTI oameni? Stau si ma intreb prostita daca Adam si Eva se inmulteau ca iepurii
3. In Biblie se spune ca anumiti oameni au trait sute de ani. Adam- 930,  Noe-  950. Cum explicati faptul ca arheologii au descoperit ca speranta de viata din acele vremuri a oamenilor era de aprox 45 de ani?
4. De ce a avut nevoie Dumnezeu sa puna curcubeu pe cer pt a-si aminti de legamantul facut cu Noe? Sa vi avut probleme de memorie?

    Repet, nu luati intrebarile astea ca pe o ofensa.... vreau sa combateti toate aceste chestii!

Edited by Adeline, 21 May 2007 - 22:43.


#2
dilla

dilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.07.2006
1. Nu scrie in Biblie cand a fost facuta omenirea. Spune doar ca a fost creata de Dumnezeu!
2. Adam si Eva se inmulteau si in ziua de astazi oamenii se inmultesc, atunci probabil mai mult ca oricand, altfel cum sa fie populata planeta.
3. Ma indoiesc foarte tare ca oamenii au ajuns sa descopere cat se traia acum 80.000 ani! In ziua de azi poti sa sustii orice fabulatie, sa scrii carti, realizezi documentare, toate neavand un suport real, deoarece nu vei fi sanctionat. Libertate de exprimare! Vezi Codul lui Da Vinci, Mormantul lui Isus, cine a fost Cleopatra etc.!
4. Curcubeul a fost pus pentru urmasi, sa-si aminteasca si sa nu mai uite!
Vad ca ai postat peste tot pe aici doar intr-o singura zi, vrei sa ne arati cat esti de desteapta?
Iti recomand o carte De ce sa traim si alte intrebari despre Dumnezeu de Andre Frossard. Iti va lamuri multe lucruri. Evident ca nu ajunge doar atat pentru a-l cunoaste pe Dumnezeu!

#3
Adeline

Adeline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.05.2007
1. Se poate calcula, ceea ce au si facut Capii Bisericii.... inainte anii se luau de la crearea omului (uita-te in letopisete si cronici)
2. Cat puteau sa se inmulteasca mai ales ca Set a fost al 3-lea copil. Si sa zicem ca au trait 930 .. sa ziceam ca au facut un copil pe an, desi e imposibil. ..... Adam la facut pe Set la 270 de ani. Retine, Set e al 3-lea. Si s epare ca l-a facut pe Set dupa ce Cain l-a omorat pe Abel si a plecat in Nod.  Dca nu ma crezi ..... cauta in Geneza
3. Da, s-a ajuns prin carbon 14 ... se poate afla cu aproximatie de 250 de ani cand a trait respectivul om... iar varsta la care a murit foarte simplu: asa cum se afla in ziua de azi cand gasesc vre-un schelet prin padure
4. in Biblie scrie clar ca a fost pus pt a-si aminti Dumnezeu.... citeste Geneza inainte sa ma judeci

Atata timp cand nu imi poate demonstra nimeni (in afara de mine si mai multi oameni de stiinta) ca Dumnezeu exista  cum as putea trece la a-l descoperi pe Dumnezeu? Dar cred ca am sa citesc cartea pentru ca sunt interesata de modul  in care vad crestinii divinitatea.  Eu nu zic ca nu exista o forta creatoare... eu nu zic ca Dumnezeu vostru nu exista... eu pur si simplu am adus dovezi ... si asta vreau dovezi....
  Poate ca voi crestini ar trebui s ainvatati sa vorbiti si in contradictoriu. Sunteti mai rigizi decat un ateu

#4
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Adeline, normal ca sunt mai rigizi decat un ateu, deoarece religia crestina se bazeaza in mare parte pe doua lucruri: dogma, care esti imuabila si de neatins si credinta, care ori exista ori nu exista. Daca lasi dogma descoperita si o analizezi din punctul tau de vedere, normal ca o sa gasesti o gramada de greseli si inconsecvente in Sfintele Scripturi.

#5
Adeline

Adeline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.05.2007
Ai perfecta dreptate mnezo, dar consider ca atata timp cat crezi in ceva trebuie sa stii in ce crezi si de ce si care sunt dovezile aduse impotriva a ceea ce crezi... si mai important SA STII SA LE COMBATI.  Nu as putea afirma ca avem acelasi stramos comun din punct de vedere gentic, care a fost denumit Adam, daca nu ar exista dovezi.

#6
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Si daca religia si stiinta s`ar afla in doua sisteme de referinta diferite si ar fi.. "codificate" in mod diferit, neputand sa comunice? Atunci chestia cu adevarul pica din start.

#7
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostAdeline, on May 22 2007, 02:45, said:

3. Da, s-a ajuns prin carbon 14 ... se poate afla cu aproximatie de 250 de ani cand a trait respectivul om... iar varsta la care a murit foarte simplu: asa cum se afla in ziua de azi cand gasesc vre-un schelet prin padure
:D Datarea cu carbon se foloseste doar pentru substante organice. Mai mult, prin radiocarbon se intelege izotopul instabil carbon 14 care in opozitie cu izotopul "natural" carbon 12, se dezintegreaza prin emisia de raze beta in azot 14 in aproximativ 5730 ani.
Cand se pune problema datarii pentru  perioade de timp mai indelungate decat timpul de injumatatire de 5730 ani, resturile  de  C-14 care raman in fosile sunt neglijabile in comparatie cu C-12 si erorile cresc corespunzator.
Metoda de datare cu radiocarbon a fost premiata cu Nobel. Metoda este acceptata in prezent fara rezerve pentru datari de perioade de timp de cel mult 2000-3000 ani vechime, pentru perioade de timp mai lungi, multe din ipotezele facute in datarea cu acest sistem nu mai sunt valabile, rezultand erori mari.

View PostAdeline, on May 22 2007, 02:45, said:

Atata timp cand nu imi poate demonstra nimeni (in afara de mine si mai multi oameni de stiinta) ca Dumnezeu exista  cum as putea trece la a-l descoperi pe Dumnezeu? Dar cred ca am sa citesc cartea pentru ca sunt interesata de modul  in care vad crestinii divinitatea.  Eu nu zic ca nu exista o forta creatoare... eu nu zic ca Dumnezeu vostru nu exista... eu pur si simplu am adus dovezi ... si asta vreau dovezi....
  Poate ca voi crestini ar trebui s ainvatati sa vorbiti si in contradictoriu. Sunteti mai rigizi decat un ateu
Dupa cum am mai spus, stiintific nu a fost demonstrata existenta lui Dumnezeu dar nici nu a putut fi infirmata existenta Lui.

Edited by Megara, 22 May 2007 - 02:08.


#8
Adeline

Adeline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.05.2007

View PostMegara, on May 22 2007, 03:04, said:

:D Datarea cu carbon se foloseste doar pentru substante organice.
Pai si scheletu ala de omushtean ce ii, materie anorganica, eventual mineral?
Vad ca te descurci bine la cautat pe google. ;)

Edited by Megara, 22 May 2007 - 02:21.
citeste regulamentul ariei


#9
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Megara, mentioneaza si tu ca schelet nu`i totuna cu fosila ;).

#10
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postmnezo, on May 22 2007, 03:18, said:

Megara, mentioneaza si tu ca schelet nu`i totuna cu fosila ;).
Pai nu ii totuna :D

View PostAdeline, on May 22 2007, 03:16, said:

Vad ca te descurci bine la cautat pe google. ;)
Oricine poate sa caute... dar nu oricine poate sa-si foloseasca si capul.

Edited by Megara, 22 May 2007 - 02:23.


#11
Adeline

Adeline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.05.2007

View PostMegara, on May 22 2007, 03:20, said:

Oricine poate sa caute... dar nu oricine poate sa-si foloseasca si capul.
Megara, tu ai cautat pt datarea cu C14 in Romania??? e adevarat, noua nu ne prea reuseste datarea cu... pentru ca eu iti spun ca se foloseste si pentru mult mai mult de 2000-3000de ani... crede-ma . Erorile? 250-500 de ani..... dar ce mai conteaza 500 de ani la 4-5 milioane de ani pentru Australopitec de exemplu. ;)

#12
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostAdeline, on May 22 2007, 03:37, said:

Megara, tu ai cautat pt datarea cu C14 in Romania??? e adevarat, noua nu ne prea reuseste datarea cu... pentru ca eu iti spun ca se foloseste si pentru mult mai mult de 2000-3000de ani... crede-ma . Erorile? 250-500 de ani..... dar ce mai conteaza 500 de ani la 4-5 milioane de ani pentru Australopitec de exemplu. ;)
Eu ti-am zis ce se foloseste in lume nu in Romania. Mai documenteaza-te.

Edited by Megara, 22 May 2007 - 02:58.


#13
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

View PostMegara, on May 22 2007, 03:58, said:

Eu ti-am zis ce se foloseste in lume nu in Romania. Mai documenteaza-te.
Daca tot ai cautat,    spune-mi si mie: materia vie are un raport constant intre C14 si C12? De ce?

Edited by Franco222, 22 May 2007 - 08:03.


#14
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

View PostAdeline, on May 22 2007, 01:45, said:

1. Se poate calcula, ceea ce au si facut Capii Bisericii.... inainte anii se luau de la crearea omului (uita-te in letopisete si cronici)

De unde stii tu ca au facut-o capii Bisericii? Sau poate au facut-o capii Bisericii si le-au vandut ideea evreilor de asta zic ei ca acum e 5767. Oricum relatiile foarte stranse dintre iudaism si capii Bisericii sunt bine cunoscute.

View PostAdeline, on May 22 2007, 01:45, said:

2. Cat puteau sa se inmulteasca mai ales ca Set a fost al 3-lea copil. Si sa zicem ca au trait 930 .. sa ziceam ca au facut un copil pe an, desi e imposibil. ..... Adam la facut pe Set la 270 de ani. Retine, Set e al 3-lea. Si s epare ca l-a facut pe Set dupa ce Cain l-a omorat pe Abel si a plecat in Nod.  Dca nu ma crezi ..... cauta in Geneza

Daca o sa faci niste calcule ceea ce spui tu e chiar un argument impotriva evolutionismului, daca oameni s-ar fi inmultit cu aceiasi rata ca in prezent de 80 000 de ani incoace azi am fi mult mai multi pe planeta asta.

View PostAdeline, on May 22 2007, 01:45, said:

4. in Biblie scrie clar ca a fost pus pt a-si aminti Dumnezeu.... citeste Geneza inainte sa ma judeci

Tu de ce ai scrisa data nasterii in Cartea de Identitate, ai probleme cu memoria?
In Geneza curcubeul este descris ca un semn al unui legamant, al unei intelegeri.

View PostAdeline, on May 22 2007, 01:45, said:

Poate ca voi crestini ar trebui s ainvatati sa vorbiti si in contradictoriu.

Crestini vorbesc suficient si in contradictoriu, de ce crezi ca exista atatea culte derivate din religia crestina?

View PostAdeline, on May 22 2007, 01:45, said:

Sunteti mai rigizi decat un ateu

De aici pot intelege:

1. Un ateu e rigid.
2. Faptul ca tu faci o greseala mare presupunand ca stii care e atitudinea tuturor crestinilor.

Edited by pro-e, 22 May 2007 - 08:44.


#15
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

View Postmnezo, on May 22 2007, 01:49, said:

Adeline, normal ca sunt mai rigizi decat un ateu, deoarece religia crestina se bazeaza in mare parte pe doua lucruri: dogma, care esti imuabila si de neatins si credinta, care ori exista ori nu exista. Daca lasi dogma descoperita si o analizezi din punctul tau de vedere, normal ca o sa gasesti o gramada de greseli si inconsecvente in Sfintele Scripturi.

Si evolutionismul pe ce se bazeaza? Pe o teorie care inca nu a fost demonstrata. Daca reusesti sa o demonstrezi primesti 250 000 de dolari.

#16
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostFranco222, on May 22 2007, 09:03, said:

Daca tot ai cautat,    spune-mi si mie: materia vie are un raport constant intre C14 si C12? De ce?
C14/C12 este constant in organismele vii. Dupa ce acestea mor raportul incepe sa descreasca si acest raport contribuie in mare masura la stabilirea perioadei scursa de la decesul acestora sau varsta acestora. De ce? Nu stiu sa-ti spun si nici nu am timp si chef sa caut. Ba mai mult nici nu ma intereseaza acest aspect asa ca nu are rost sa-mi pierd vremea cautand. Tind totusi sa cred ca aceasta se intampla din cauza faptului ca inceteaza schimbul de C cu mediul inconjurator iar C14 continua sa se descompuna si din cate am inteles viteza de descompunere poate sa nu fie constanta.
Nu stiu, ma depaseste. Pentru mine chimia este tratat de chineza si am terminat scoala de prea mult timp ca sa imi amintesc. Dar daca tot ai pus intrebarea ca sa ma testezi, de ce nu explici tu?

Edited by Megara, 22 May 2007 - 09:36.


#17
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Mi se intampla foarte rar sa pun si intrebari care sunt chiar intrebari :lol: M-a surprins stiinta ta si ma bucuram sa fii chiar tu atat de informata incat sa ma scutesti de efortul de a scormoni prin gogu  ^_^


LE: am gasit ceva explicatii pe wikipedia
Inteleg ca la baza teoriei se afla concentratia constanta de C14 in amosfera (desi s-a aratat ca nu e chiar constanta...de aici erori). Din atmosfera C14 ajunge in plante si, prin lantul trofic, in animale. Apoi urmeaza dezintegrarea lui lenta in azot. Deci momentul 0 e momentul fotosintezei!

Ma intreb
-cum era concentratia atmosferica a C14 in alte timpuri istorice sau preistorice
-se aplica aceleasi cifre si la lantul trofic oceanic sau cu verigi in ocean?

Edited by Franco222, 22 May 2007 - 09:20.


#18
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
-------------
1.Cum explicati faptul ca s-au gasit schelete de oameni de acum 80.000 de ani (am sa ma refer doar la Homo sapiens) desi in Biblie scrie clar ca omul a fost creat de Dumnezeu acum ... cat? 7-8 mii de ani?
--------------
prostii.. nu scrie nicăieri că omu a fost creat acum 7-8 mii de ani.. Geneza se referă la niște etape ale creației.. niște perioade.. de fapt a fost un singur act.. dar pt. mintea noastră duală a fost necesară consemnarea lor ulterior în scris deoarece s-au generat unele din altele succesiv.. de fapt Dzeu a creat lumea printr-un act care pentru mintea noastră înseamnă acele perioade succesive generate unele din altele.. unde nu există timp, nu există succesiune temporală, nu există cauzalitate așa cum o înțelegem noi.. în atemporal cauza și efectul sunt simultane acum și pururea.. Amin..
Nu e minunat să vezi ce ușor se pot rejecta astfel de întrebări puerile, puse tot de niște minți puerile? mie mi se pare evident acest lucru.. în mintea celor care pun astfel de întrebări ce cad imediat, nu apare evident faptul că nu poți situa cauza primă a tuturor lucrurilor printre lucruri, adică tot în spațiu și timp? creația o repet nu știu a câta oară: CREAȚIA ESTE ÎNTRU-ÎNCEPUT, adică este o creație continuă, ce începe mereu și nu se sfârșește niciodată, dar asta nu înseamnă că creația nu este terminată in principio și ex tempore ci că avem de-aface cu o creație continuă, care începe mereu și nu se termină niciodată, deoarece Dzeu în infinitatea posibilității sale universale crează lumea încontinuu, îi este cauză primă atemporală, aspațială.. El crează însuși actul creației.. Creația așa cum este relatată în Geneză este un act de SACRIFICIU.. Dzeu își sacrifică încontinuu divinitatea sa pentru a se bucura de infinitatea posibilității sale inerente.. sacrificantul, sacrificatul și actul sacrificiului sunt de fapt una..
OK și acum ca să revin: duăp doctrinele hinduse care se bazează pe teoria ciclurilor, umanitatea a apărut acum 450.000 ani și va mai dura încă pe atât.. fiecare sfârșit de ciclu coincide cu un nou început.. timpul nu este, așa cum cred evoluționiștii, nu este deci liniar ci CICLIC.. nu degeaba cei vechi cunoașteau foarte bine că mitul „sfârșitului lumii” este adevărat.. că fiecare existență, inclusiv cea a umanității, decade treptat și ajunge la un punct în care începutul unui nou ciclu de dezvoltare a umanității coincide „sfârșitului” ciclului anterior.. odată cu începutul unui nou ciclu, umanitatea primește o nouă existență, restabilindu-se starea primordială..

o să revin cu răspunsuri la celelalte „întrebări”

Edited by shapeshifter, 22 May 2007 - 09:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate