Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

VHS > DVD

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
kgyula

kgyula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 28.07.2006
Salutare

Se dau urmatoarele "ingrediente"

caseta VHS veche, de pe vremea bunicilor  :D
calculator intel core 2 duo performant
tv tunner leadtek winfast expert ( presupun ca am nevoie de asa ceva )


am mai citit pe forum dar exact cum imi trebuie mie nu am gasit ( VHS to DVD detaliat ce si cum )
daca este, imi cer scuze, daca nu astept detalii referitoare la aspectele:

sa inteleg ca am nevoie si de un player din ala vechi pt casete VHS ?
acel player se leaga cumva cu TVtunnerul meu... si asa se realizeaza capura ?
orice player se poate lega cu TV tunnerul meu ?
la ce trebuie sa fiu atent ?
cum pastrez maximum de calitate ( normal, din ce a mai ramas )

si cam atat, merci mult

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Obligatoriu un player VHS, de calitate zic eu, pentru ca este o caseta veche.
Iesirea AV a player-ului se leaga la intrarile video composite si audio ale tuner-ului.
Selectezi din soft-ul tunerului intrarea AV si dai play la player.
Vezi cum se vede si cum se aude.
Setezi la recording properties intrarea AV si Line In(sau unde ai cuplat tu iesirea audio a tunerului la placa audio), dupa preferinte formatul inregistrarii(DVD, adica MPEG2, un bitrate de 5-6000, sunet MPEG2), dai caseta la capat, play la caseta, record la TV tuner si astepti pana se termina. Asta este EASY WAY.
Hard Way= captura in avi necomprimat sau cu un codec lossless, editare, comprimare MPEG2 in minim 2 pasi cu un encoder ce-ti place, authoring cu ce doresti ardere pe DVD. Cred ca cel mai bine pentru 3 ore de inregistrare faci 2 DVD-uri.

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Iese bine si direct cu WinDVR3.
Acestea sunt setarile mele:
Attached File  WinDVRPAL.jpg   70.29K   793 downloads
Am "multiplicat" setarea default de PALDVD si am mai facut mici modificari. Cu acestea, intra cam 1.30 ore pe 1 DVD.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 21 May 2007 - 14:49.


#4
dre

dre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.05.2005
Salutare!
Scuze ca ma bag si eu asa in ciorba dar am o rugaminte.
Stie cineva un centru in Bucuresti unde se pot face conversii VHS->DVD/CD ieftin si mai ales bun (cer si eu multe)?
Multumesc anticipat.

PS Poate si ceva preturi?

Later EDIT: Dragilor...scuze dar intre timp mi-am dat seama ca prietena care ma rugase sa aflu asta are o camera ...digitala  :coolspeak:  . Al naibii vorbit pe mess.

Edited by dre, 22 May 2007 - 10:29.


#5
kgyula

kgyula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 28.07.2006
Am facut rost de acest Video Player, ce ziceti, e ok, va fi bun ca sa fac cateva DVDuri din niste casete mai vechi VHS ?
Apropo, pana la urma cat incape pe o caseta VHS? ca am citi multe pe net, dar nu am gasti un raspuns clar
merci, si astept pareri
( tv tunner = leadtek winfast expert )

PS. ce si cum se leaga , ca sa nu gresesc

Attached Files



#6
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Playerul e foarte bun. Asta daca ai si cablurile aferente (RCA-RCA pentru video-tuner, RCA-jack pentru video-placa de sunet).
Si eu am facut zilele astea niste capturi, cu Leadtek Winfast 2000 XP RM si au iesit foarte bine: 1 caseta pe 2 DVD. Direct MPEG2 captura, optimal quality, bitrate in jur de VBR 5-6000. Casetele erau vechi de 5-7 ani.

#7
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postkgyula, on Jun 15 2007, 14:26, said:

Apropo, pana la urma cat incape pe o caseta VHS?
Cat scrie pe ea,ex.180=180min.

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
In principiu e OK player-ul. Era mai bine daca era unul mai nou si stereo. Are pe undeva scris HQ? N-am vazut prea bine pe poza din fata, daca are HQ pe sigla cu VHS.
Legaturi: Video Out(RCA galben) se leaga la intrarea composita de la tuner(tot un RCA galben). Audio Out(RCA alb) se leaga la intrarea LINE IN de la placa audio a PC-ului. Setezi din soft-ul tunerului la captura cum am zis in primul meu post. Pui playerul pe redare si selectezi din soft-ul tunerului sau din telecomanda intrarea AV composite. Trebuie sa apara filmul de pe caseta pe monitor si sa se auda sunetul. Dai un "REC" din soft-ul tunerului si-l lasi circa 1 minut. Stop la Player, stop la soft si play la ce ai inregistrat pe PC(atentie unde salvezi captura, sa ai spatiu, sa fie defragmentat HDD-ul). Te mai joci apoi in setarile de captura(format, bitrate....) si mai faci o incercare. Alegi varianta cea mai buna!
O caseta VHS poate avea pana la 4 H in SP(standard play) , 6 H in LP(Long Play) si 8 H in EP(extended play - rar folosit, calitate slaba, doar in NTSC).
Cele mai folosite sunt casetele de 2 si 3 ore SP. Pentru captura dupa VHS, formatul SVCD este suficient, in DVD nu obtii nici un spor de calitate, si mai ales ca player-ul e mono. Pentru 3 ore de VHS, poti face 2 DVD-uri cum am mai discutat sau 3 SVCD-uri(la limita chiar doar 2, daca mai faci ceva editare).
Poti conecta player-ul VHS la tuner si prin mufele RF, adica iesirea RF de la player la intrarea RF de la tuner(in locul antenei) si procedezi la cautarea programului la fel ca la Tv si record in acelasi fel.

Bafta!

#9
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006
Pt cine tine la calitate:
Se folosesc un Player VHS (de preferat cu functia TBC si DNR*), o camera video DCR TRV 460 sau 480 la care activati functiile de care am amintit (TBC si DNR), un cablu fireware intre camera video si PC.
Intre playerul VHS si camera video ar fi mai buna o conexiune pe mufa SVHS (460-ul avea asa ceva, 480, nu). Oricum e bine si pe cabluri RCA.
Captura se face DV AVI, dupa care faci compresie  AVIDV > divx sau mpeg pt DVD (de preferat in 2 pasi) cu codecul cu care te descurci mai bine la setari (vezi ghidurile lui MTZ, pt ca sunt excelente!).  

*TBC time base corector - o corectie utila ptr stabilitatea imaginii;
*DNR dynamic noise reduction - o corectie aplicata pt reducerea zgomotului de culoare.

PS Daca playerul VHS nu are functiile de corectie amintite, camera video folosita pe post de bridge  este suficienta.
NB Cred ca este cea mai buna solutie disponibila la un pret accesibil, multor home useri. Am facut peste 300 de astfel de conversii, cu un bun rezultat.
Succes!

Edited by bydede, 27 June 2007 - 14:50.


#10
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006
Aveti idee ce tarife se practica pentru copierea casetelor VHS pe DVD? (oficial si "la negru").
Multumesc anticipat

#11
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006
nu stie nimeni, sau nu este permis sa suneti?

Edited by CristianAdrian, 17 June 2010 - 07:24.
scos citat inutil


#12
kgyula

kgyula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 28.07.2006
salut, revin cu o intrebare ....

am tot incercat sa conectez VCRul cu tv tunnerul prin S-video... dar nu am fix cablu din ala....

deci am incercat.... sa conectez mufa aia de la VCR care se introduce in TV .... la mufa pt cablu TV de la tv tunner... si  :rolleyes:  functioneaza ( pe modul TV ), pe un anumit post intra filmul de pe caseta VHS...

Ce ziceti, e ok o capturare prin iesirea-intrarea TV ? se pierde mai mult din calitate decat in general ?  B)

#13
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006
"teoretic" si "practic" se pierde din calitate.
Semnalul A/V ajunge pe ocolite in PC (sufera o modulare si apoi o demodulare).
Fa-ti rost de cablu "audio/video", este solutia cea mai buna si "corecta".

#14
kgyula

kgyula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 28.07.2006
am incercati azi sa conectez VCRul cu tv tunnerul prin cablu video ( s-video )

am incercat mai multe combinatii, dar tv tunnerul afisase numai un ecran albastru ( video era trecut pe s-video )

atasez o poza cu cablul folosit.... daca aveti idei ce si unde trebuie legat va rog ....

Attached Files



#15
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Cablul cu mufa MiniDin9-pin.
In speranta ca producatorul a respectat codul culorilor in ceea ce priveste marcarea cablurilor
conexiunile se fac in felul urmator:
-cablul cu mufa galbena se cupleaza la player-ul video in mufa unde scrie "video out" (tot galbena).
-cablul cu mufa alba sau rosie se cupleaza la player-ul video in mufa unde scrie "audio out" (alba).
Se cupleaza numai unul din aceste cabluri pentru ca player-ul este mono si nu stereo.
Nu selectezi ca sursa de captura TV sau S-Video.
Ar trebui sa ai posibilitatea sa comuti tuner-ul pe AV.

Edited by bit 61, 29 June 2007 - 21:21.


#16
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Stiti cumva daca se gasesc de cumparat cabluri ca in poza de mai sus? (In special pt tunere Leadtek Deluxe - precizez ca sunt altfel de model ca cele de la Leadtek Expert)...

#17
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006
Salut, as dori sa mut si eu continutul mai multor casete VHS pe DVD si decat sa le fac la un centru special (am inteles ca e vreo 30 RON ora) cred ca as iesi mai ieftin daca mi-as cumpara eu tot ce am nevoie.
Asadar de ce "scule" am nevoie in afara de PC bineinteles ?
De unde as putea sa cumpar un videocasetofon mai bunicel, exista vreun magazin care ofera si garantie ?
Ce TV tuner ar fi mai ok ?
..... si evident ce cabluri ?

Multumesc anticipat !

#18
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 06.12.2006
Cea mai buna solutie este un aparat VHS/DVD Recorder
Din pacate el are un cost situat intre 900 - 1100 RON.
Solutia aparat video - placa de captura - PC este mai ieftina, dar sufera prin pierderea de calitate.

Edited by dba, 04 August 2009 - 10:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate