Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Lista cu locuri unde NU se mananca bine, in Romania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
882 replies to this topic

#847
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
De fiecare data cand am mancat la Efes, nu am avut nicio problema. Mi s-au părut chiar ok. Cine stie.

#848
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View PostDau, on 18 noiembrie 2018 - 08:32, said:

De fiecare data cand am mancat la Efes, nu am avut nicio problema. Mi s-au părut chiar ok. Cine stie.
deci e un loc unde sa NU mananci, da?

#849
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View Postrichelieu, on 17 noiembrie 2018 - 23:17, said:

Caru cu Bere.
Străinii trebuie ca au mâncare dezastruoasa prin țările lor, dacă sunt atât de incantați de jegoșenia aia sinistra.
Cea mai proasta mâncare pe care am gustat-o in ultimii ani.

Yup. Si nu e neaparat proasta (adica cu gust rau), cat foarte fada. Zici ca mananci o talpa de ceva, n-are nimic niciun gust, niciun haz.

#850
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009
Am fost ieri la restaurantul Casa Diham, zona Tineretului, langa Palatul Copiilor.
Am fost impreuna cu un alt cuplu sa luam prinzul, multumiti ca au un loc de joaca unde putem lasa o ora copiii.
De la inceput ne-am pus cateva intrebari legate de curatenie: masa de lemn lipicioasa, Parca si pe jos aveam aceeasi senzatie ca parchetul nu a fost curatat si se lipea de talpi.
Servetele nu se gaseau pe masa, iar dupa aducerea ciorbelor a fost nevoie sa cerem servetele ca sa le aduca. La fel oliviera, inexistenta.
Ospatarii cam fara viata, dar s-au purtat relativ ok, pana la surpriza pe care o voi dezvalui la final.

Pana aici nimic nemaintalnit in restaurantele romanesti.
Dar la preturile pe care le practica(medii-ridicate as zice) mi-as fi dorit ca macar preparatele sa fie ce trebuie.
Sa amintesc ca nu aveau un sfert din ce era pe lista. Iar un lucru ciudat a fost ca am cerut crochete de cascaval si nu aveau dar cascaval pane ne-au dat.
Ciorbele de vacuta fara gust si cam grase, la fel ca si cotletele de berbecut cam mici fata de gramajul trecut in meniu si nici nu ne-au dat pe spate.
Tochitura moldoveneasca acceptabila, dar plina si ea de grasime.
Singurul care a avut nota de trecere, fara sa exceleze a fost muchiul de vita.
Supriza a fost ca fara sa cerem au turnat in farfurie(contra cost) un maldar de garnituri, dintre care unele nu se potriveau(orez, painica turceasca, salata de varza proaspata, muraturi, legume la tigaie, sos bernaise cred ca era dar nefericit).
Surprizele au continuat la desert. Nu au papanasi si nici clatite. Doar niste mousse inghetat de nu intra nici cutitul in el.
Sa nu uit de limonada casei, o spalatura nasoala.
Asadar, cam tot ce am degustat nu a fost ok.
La final, ceva ce nu am mai intalnit. Ne-a fost adusa nota de plata(din casa de marcat) insotita de un biletel scris de mana cu total nota+taxa servire 10%.
Asadar, o recomandare nefiscala privind spaga asteptata. Palpitant. Posted Image

Cred ca e suficient sa va dati seama de sfatul meu de a evita acest stabiliment gastronomic.

Edited by nniki, 09 December 2018 - 19:30.


#851
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
Sper ca nu ati platit taxa aia de servire.Spaga se lasa unde e mancarea si servirea buna, nu unde scrie un ametit pe o foaie de hartie.

#852
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

View PostStryker_9, on 11 decembrie 2018 - 17:22, said:

Sper ca nu ati platit taxa aia de servire.Spaga se lasa unde e mancarea si servirea buna, nu unde scrie un ametit pe o foaie de hartie.
Nu am platit eu, iar fiind vorba de un Sf. Andrei omul a vrut sa fie lord. A dat spaga fix 10%, cu toate ca de obicei rotunjeste mai sus.

#853
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postnniki, on 09 decembrie 2018 - 19:27, said:

Am fost ieri la restaurantul Casa Diham, zona Tineretului, langa Palatul Copiilor.
Am fost impreuna cu un alt cuplu sa luam prinzul, multumiti ca au un loc de joaca unde putem lasa o ora copiii.
De la inceput ne-am pus cateva intrebari legate de curatenie: masa de lemn lipicioasa, Parca si pe jos aveam aceeasi senzatie ca parchetul nu a fost curatat si se lipea de talpi.
Servetele nu se gaseau pe masa,

confirm până aici.
Am încercat și eu odată și am plecat după ce au trecut zece minute și nu am fost băgat în seamă, cu toate că restaurantul era gol.
Nu pot să-mi dau cu părerea despre preparate, dar mă bucur că n-am avut ocazia să-mi formez o părere :)

#854
AMV

AMV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 05.09.2013
La Costinești la restaurantul "la barieră" a durat 1.000 de ani până au adus mâncarea, deși nu erau mulți clienți, mâncarea nu a fost chiar rea, dar eu personal prefer o mâncare acceptabilă dar cu o servire promptă decât o mâncare de 10 cu servirea în 30-45 min.
Și tot în Costinești am mai mâncat o pizza la terasă "la Ștefan" era un blat apos, de la roșii și pertotal era grăbită rău, mai deloc prăjită, deși am văzut că lumea se înghesuie rău, seara nu prinzi loc acolo.

#855
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 31.03.2007
Casa diham din tineretului este de evitat. Stau foarte prost la igiena iar calitatea produselor servite este foarte slaba după cum au specificat și colegii care i-au călcat pragul.

#856
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005
Uite asa trece un restaurant din threadul cu locuri unde se mananca bine, in asta de aici :D. Am fost aseara cu doi prieteni la Bocca Lupo si nu a fost cea mai placuta experienta. Chelnerita a uitat sa aduca berea comandata si cand i-am reamintit nici vorba sa isi ceara scuze, ba s-a si uitat ucigas :D la mine cand i-am spus; a terminat in ritm lent de aranjat masa goala de alaturi, inainte de a se duce dupa bere. Asta n-ar fi dramatic, insa tagliatellele cu fructe de mare deloc n-aveau gust, sosul parea spalat de pe cratita in care s-a facut de fapt un sos.  Nici tartarul de somon n-a fost cine stie ce, niste somon tocat, un pic de marar si cred ca o frunzulita dintr-o capera. Pateul de pui, bun la gust, era atat de rece ca se sfarama cand incercai sa iei din el. Nu mai calc pe acolo in veci.
Am aflat intamplator ca restaurantul nu mai e al lui Richelieu, ceea ce explica intr-un fel diferenta intre acum cativa ani si acum.

#857
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Mda....îmi pare tare rău pentru experiența pe care ai avut-o. Sincer nu am auzit lucruri tocmai bune despre situația de acolo, mai ales după ce a plecat și Chef Bazavan care si-a deschis restaurantul lui și a fost înlocuit de altcineva....
Eu am o formațiune antreprenoriala, am schimbat in timp mai multe domenii de activitate, am crescut afaceri pe care le-am vândut ulterior, sau din care am ieșit....și de obicei nu ma uit înapoi....însă in afacerea asta chiar am pus suflet, mi-a fost tare draga. Îmi pare rău sa văd ca se strica încet dar sigur, însă.....asta e. Cândva îmi voi deschide o locație numai a mea, in care sa gătesc eu din inima :)

#858
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 03.12.2007

View Postrichelieu, on 26 septembrie 2019 - 23:44, said:

Cândva îmi voi deschide o locație numai a mea, in care sa gătesc eu din inima Posted Image
Sa ne dai adresa cind o fi! Cit mai repede iti urez!

#859
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View Postrichelieu, on 16 mai 2018 - 13:34, said:

.. Cu indulgenta mediocru, cu toate ca prețurile nu sunt foarte mici.
E trist faptul ca exista "scump si prost" nu ca as avea pretentia la ieftin si bun, dar sa coste cat face.  
Si majoritatea localurilor din ce frecventez eu, am observat ca unii au crescut preturile fara a mentine calitatea.  Este inflatie, deci inevitabil sa creasca preturile, iar cine nu a crescut preturile , a umblat la portii si la calitate , si nu in bine.

#860
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Eh...”prostul” ăla, e subiectiv și discutabil. Ce mie mi se pare prost....altora li se poate părea decent. Prin prisma pasiunii mele pentru gastronomie și a faptului ca-s gurmand, am testat multe bucătarii și multe restaurante de peste tot pe unde am umblat....așa ca am o baza de comparație destul de vasta. Dar pentru cineva mai puțin pasionat și interesat decât mine de subiect, locul respectiv poate fi considerat chiar ok. Pana la urma nu a dat faliment nici acum ;)

#861
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Pentru mine mancare proasta inseamna ca trebuie sa am smecta/immodium la mine dupa ce am mancat la un restaurant, ca m-am spart la mațe. Si cum eu sunt mai pretentios si sensibil, imi dau seama repede de ce hram poarta un local.
Aseara am mancat la un asa zis cel mai tare restaurant de specific italian din Oradea. Mancarea a fost foarte buna, dar parca omologul /echivalentul din Timisoara are mancarea si mai buna. Azi am preferat sa stau nemancat si sa ajung acasa sa manc la mama, sau daca se agrava situatia: prefer o pita goala, dar sa fie buna, bine rumenita, decat sa merg la fast food. Deja si McD's imi sta in gat.

#862
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View Postrichelieu, on 03 decembrie 2019 - 23:41, said:

Pana la urma nu a dat faliment nici acum ;)

Din pacate, falimentul nu are legatura cu calitatea serviciilor, decat in anumite conditii, cum ar fi o concurenta acerba..
Spoiler
Atata timp cat pentru unii conteaza doar pretul , vor exista tot felul de stabilimente cu nume de restaurant..

#863
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
My point exactly

#864
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View PostAprilia, on 26 septembrie 2019 - 10:37, said:

Uite asa trece un restaurant din threadul cu locuri unde se mananca bine, in asta de aici Posted Image. Am fost aseara cu doi prieteni la Bocca Lupo si nu a fost cea mai placuta experienta. Chelnerita a uitat sa aduca berea comandata si cand i-am reamintit nici vorba sa isi ceara scuze, ba s-a si uitat ucigas Posted Image la mine cand i-am spus; a terminat in ritm lent de aranjat masa goala de alaturi, inainte de a se duce dupa bere. Asta n-ar fi dramatic, insa tagliatellele cu fructe de mare deloc n-aveau gust, sosul parea spalat de pe cratita in care s-a facut de fapt un sos.  Nici tartarul de somon n-a fost cine stie ce, niste somon tocat, un pic de marar si cred ca o frunzulita dintr-o capera. Pateul de pui, bun la gust, era atat de rece ca se sfarama cand incercai sa iei din el. Nu mai calc pe acolo in veci.
Am aflat intamplator ca restaurantul nu mai e al lui Richelieu, ceea ce explica intr-un fel diferenta intre acum cativa ani si acum.
Inainte sa fie al lui Richelieu, a foct al meu. Se chema Trattoria Roma Opera. L-am facut sa mearga, iar dupa 5 ani l-am vandut in profit.

Locatia are cheltuieli destul de mari, chiria platindu-se la doi proprietari diferiti, unul tine bucataria, altul tine salonul, apoi panza freatica ridicata, ce afecteaza permanent crama, apoi problemele legate de autorizarea terasei pe acel trotuar.

Una peste alta, zona nu are un potential extraordinar, 3/4 dintre locuitorii cartierului Cotroceni sunt pensionari. Unicul si cel mai mare avantaj este blocul de birouri. Daca fidelizezi jumate din cei ce lucreaza acolo, ai pranzurile asigurate. Apoi pentru cina, Dumnezeu cu mila.

As zice ca si cand era Richerlieu acolo, erau oarece probleme, comenzi intarziate, pastele rasfierte, sosul quatro formagi era pietroi, etc. Bineinteles ca nu era vina lui Richelieu. Ma rog, carciuma nu este o afacere de copndus prin telefon. TRebuie sa stai acoloo zi de zi, de dimineata si pana la inchidere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate