Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Lista cu locuri unde NU se mananca bine, in Romania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
882 replies to this topic

#829
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 don_dannielo, on 11 noiembrie 2017 - 08:18, said:

Asta nu-i a lu’ un master-chef?
Scarlatescu. M-am dus la pomul laudat. As fi f curioasa  cate cutite ar lua ce am mancat eu ��

Edited by Aprilia, 12 November 2017 - 00:53.


#830
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
:). Exact.
Ontopic: La Vioara Roșie. Păcat de talentul de entertainer al Mariei Buza, însă la capitolul mâncare....este de-a dreptul deplorabil.

#831
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 Mi_Rebelle, on 21 februarie 2017 - 03:31, said:

Atenţie şi cu Advisorul ăla, că nu prea oferă recenzii ce reflectă realitatea.
Anumiţi clienţi "penalizează" un restaurant cu o recenzie negativă pt. simplul motiv că a uitat chelnerul să le aducă şerveţele în plus.
Sau turişti nepricepuţi care bagă numărul maxim de stele pt. un restaurant mediocru.

Am păţit chestia asta primele dăţi când am vizitat Italia. Am căutat pe Advisor pizzerii în Firenze, am ales o pizzerie cu 4,5 stele însă s-a dovedit o experienţă neplăcută.
Partial de acord. E adevarat ca sunt si reviews nerealiste sau bazate pe o nemultumire legata de un aspect neimportant.
Sau persoane mai putin exigente care dau note maxime unor feluri de mancare mediocre pe criterii "usurele".
Insa cand gasesti restaurante cu minim 20-30 impresii deja te poti baza pe o medie a parerilor. Am verificat asta in Bulgaria, Austria, Italia. Rar am fost nemultumiti de un restaurant bine cotat pe tripadvisor.

#832
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Sunt oameni care au făcut un business din vânzarea de review-uri pe TripAdvisor. Atât pozitive, cât și negative ;)
Deci nu, eu unul nu mai iau după acestea, decât in cazul in care e vorba de mii de reviewuri

#833
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 don_dannielo, on 11 noiembrie 2017 - 08:18, said:

Asta nu-i a lu’ un master-chef?

Scuze, am mai raspuns o data, m-am ramolit de tot :D

Edited by Aprilia, 20 November 2017 - 20:27.


#834
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

 nniki, on 19 noiembrie 2017 - 19:59, said:

cu minim 20-30 impresii deja te poti baza pe o medie a parerilor.
lol, exagerezi.
Aşa cum spune cardinalul, te poţi baza pe media părerilor, dacă e vorba de un număr semnificativ, nu 20-30 recenzii. :lol:

 nniki, on 19 noiembrie 2017 - 19:59, said:

Rar am fost nemultumiti de un restaurant bine cotat pe tripadvisor.
Tripadvisor pt. restaurantele din Geneva e dezastru. Cum oraşul ăsta e plin de turişti şi de expatriaţi, adesea novici în tot ce ţine de domeniul gastronomic, se bagă la un bistrot de două parale care serveşte fondue şi chit că brânza e de calitate mediocră, însă fiind prima dată când gustă aşa ceva, bagă 4 stele localului. :rolleyes:

Prefer să mă uit pe food-blogs ale localnicilor, sunt surse mult mai de nădejde.

#835
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 04.03.2014
Mai e de vazut daca-i si local unde intra mult turisti, turistii de obicei strica treaba in multe cazuri.  La Roma in centru de exemplu ma uit ca recenzorii sa fie italieni si sa aiba ceva activitate pe trip.

Turistu' american/rus/nordic/asiatic nu are capacitatea de a evalua mancarea ktaliana, pot sa fie macaroanele de ieri si incalzite, daca privelistea e buna si ospatarii stiu cum sa-i linguseasca sunt 5 stele:)

#836
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Mi_Rebelle, on 21 februarie 2017 - 03:31, said:

Atenţie şi cu Advisorul ăla, că nu prea oferă recenzii ce reflectă realitatea.
Anumiţi clienţi "penalizează" un restaurant cu o recenzie negativă pt. simplul motiv că a uitat chelnerul să le aducă şerveţele în plus.
Sau turişti nepricepuţi care bagă numărul maxim de stele pt. un restaurant mediocru.

Am păţit chestia asta primele dăţi când am vizitat Italia. Am căutat pe Advisor pizzerii în Firenze, am ales o pizzerie cu 4,5 stele însă s-a dovedit o experienţă neplăcută.


Cand merg in Italia ma uit pe tripadvisor in varianta italiana si nu iau in considerare decat ce scriu italienii. Nu am dat gres absolut deloc pana acum. Totusi, inainte sa merg intr-o excursie ma informez in legatura cu:

- ce se mananca traditional acolo. Nu poti sa mergi in Sicilia si sa cumperi spaghetti carbonara/bolognese, acolo iei penne alla norma, sau paste cu ton si menta.
- selectez dinainte vreo 10 restaurante pe tripasvisor.
- urmaresc ghidul michelin, unele restaurante recomandate s-ar putea sa nu fie chiar scumpe cand ajungi acolo si vezi meniul.

Asadar, am mers in Sicilia(Cefalu) cu lista de restaurante alese de pe TA, prmul pe lista era unul care am descoperit ca vindea carne de porc si vita, steakuri si chestii de genul. Doar n-oi fi nebun sa merg in Sicilia sa mananc porc si vita!!!  Atunci mi-am dat seama ca ar trebui sa urmaresc reviewurile unora care chiar stiu ce scriu, asa ca am trecut la selectarea reviewurilor care erau scrise doar in italiana. SI a fost super!

Deci recomand folosirea inteligenta a TripAdvisor-ului!

Pe de alta parte Michelin Guide iti poate oferi surprize frumoase, poti gasi restaurante din ghid care ofera mancare cam la acelasi preturi ca cele de top de pe Tripadvisor.

Edited by giuliani, 09 February 2018 - 10:19.


#837
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Taverna racilor. Cu indulgenta mediocru, cu toate ca prețurile nu sunt foarte mici.

#838
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 richelieu, on 16 mai 2018 - 13:34, said:

Taverna racilor. Cu indulgenta mediocru, cu toate ca prețurile nu sunt foarte mici.
Asta e ala de pe ponton din Herastrau?

#839
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
La streetfood park am fost, dar sunt aceiași.

#840
deea_mche

deea_mche

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.05.2018
La Berăria H. Am fost deja de 2-3 ori şi mâncarea nu-i cea mai bună, rece, sărată, rece şi-apoi iar sărată.

#841
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018
Mr. Purcelus(la dreapta de hanul lui manuc) - bai nene, in interior zburau o gramada de muste... mai ca ma punea pa ganduri sa renunt la hamburger, care btw. in afara de bucata de carne, era rece(chifla/sosuri/legume).. asta deja ma cam pune pe ganduri cu privire la cam toate stabilimentele cu bucataria deschisa spre strada... e normal asa ceva, sa-ti zboare muste peste muste acolo unde se face mancarea in restaurant? Poate nu stiu eu bine...

#842
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007

 deea_mche, on 25 mai 2018 - 14:47, said:

La Berăria H. Am fost deja de 2-3 ori şi mâncarea nu-i cea mai bună, rece, sărată, rece şi-apoi iar sărată.
Correct, dar macar berea casei este buna.

#843
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Azi am trecut in viteza pe la Efes Restaurant - Nerva Traian , Bucuresti , pe langa Metrou Timpuri Noi . Am comandat la pachet niste tabouleh . Am intrebat inainte cat are portia : 250 gr . Dupa ce am comandat si platit am verificat ( in alt loc ) gramajul . Surpriza : erau cca 130 gr . Deci 130 vs 250 !!!  Le-am returnat produsul fara pretentia de retur bani . Nu le-a pasat ... .

#844
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 sarbulb, on 31 octombrie 2018 - 17:34, said:

Azi am trecut in viteza pe la Efes Restaurant - Nerva Traian , Bucuresti , pe langa Metrou Timpuri Noi . Am comandat la pachet niste tabouleh . Am intrebat inainte cat are portia : 250 gr . Dupa ce am comandat si platit am verificat ( in alt loc ) gramajul . Surpriza : erau cca 130 gr . Deci 130 vs 250 !!! Le-am returnat produsul fara pretentia de retur bani . Nu le-a pasat ... .
normal! probabil că l-au mai vândut odată!
Pe de altă parte e îmbucurător să vezi că mai sunt oameni care cred în bun simț.

#845
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Caru cu Bere.
Străinii trebuie ca au mâncare dezastruoasa prin țările lor, dacă sunt atât de incantați de jegoșenia aia sinistra.
Cea mai proasta mâncare pe care am gustat-o in ultimii ani.

#846
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Si este un loc destul de apreciat si vizitat

 sarbulb, on 31 octombrie 2018 - 17:34, said:

Azi am trecut in viteza pe la Efes Restaurant - Nerva Traian , Bucuresti , pe langa Metrou Timpuri Noi . Am comandat la pachet niste tabouleh . Am intrebat inainte cat are portia : 250 gr . Dupa ce am comandat si platit am verificat ( in alt loc ) gramajul . Surpriza : erau cca 130 gr . Deci 130 vs 250 !!!  Le-am returnat produsul fara pretentia de retur bani . Nu le-a pasat ... .
sa ma scuzi da nu am mai auzit sa pleci cu mancare dupa care sa te intorci si sa o dai retur si aia sa accepte. chiar daca ai vrut returnarea banilor sau nu

clar eu as evita asa bodega.

Edited by flavius18, 17 November 2018 - 23:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate