Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Metoda foto de realizat cablaje.....

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
sarateanu2004

sarateanu2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.03.2004
Eu am incercat cu spray fotorezist si n-a iesit nimic , sa fie de vina spray-ul sau tubul de UV (am folosit un tub de 18W marca PHILIPS din acela de culoare neagra)

#20
sarateanu2004

sarateanu2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.03.2004
Eu cred ca pentru bec nu conteaza puterea ci lungimea de unda in care emite si asta era 410nm

#21
sarateanu2004

sarateanu2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.03.2004
@fenobarbital
In timpul expunerii cu UV trebuie sa se obtina o schimbare a culorii stratului de fotorezist?

#22
johnnyboy

johnnyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.04.2004
Pentru impresionarea fotorezistului poti folosi o lampa cu descarcare in vapori de mercur (asa se cheama ) si seamana (este identica) cu becurile folosite la iluminatul public...numai ca trebuie sa ii indepartezi cu grija sticla.

Poti gasi un astfel de bec pe Academiei sau in Carrefour (daca esti din Bucuresti) si este PHILIPS(de vreo125W..parca) si costa vreo 220mii in Carrefour il ei mai ieftin.

#23
sarateanu2004

sarateanu2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.03.2004
Sa fi fost problema faptul ca am realizat trasee de 0,5 mm.
Intai am crezut ca este de vina folia transparenta scoasa pe imprimanta laser , asa ca am scos un film la PCBoard in Bucuresi dar degeaba , dupa expunere la tubul de UV , bag boardul in baia de developare shi apare desenul pentru putin timp dupa care se ia de pe placa tot fotorezistul.
Iar daca expun un timp prea mic 4 - 5 minute apare imaginea pe placutza dar n-ai cum sa o corodezi caci ramane un strat general foarte fin depus pe toata suprafata placii

#24
iuli_T

iuli_T

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.07.2004
metoda foto funftioneaza perfect ... toata treaba e sa fii destul de insistent si sa descoperi timpul de expunere  care e in functie de puterea lampii sau becului pe care il folosesti , si sa ai grija ce masca folosesti ... trebuie sa fie opaca acolo unde sunt trasee(poti sa folosesti mai multe copii xerox  suprapuse ale aceluiasi circuit pe care vrei sa il realizezi ), dupa expunere sa ai grija sa nu scapi prea multa soda (7g la 1L apa)in solutia care elimina fotorezistorul expus ,pt ca daca pui prea multa iti mananca si fotorezistul care nu a fost expus ...    am facut cablaje cu trasee de 0,3 cu positiv 20   expus la radiatiile de la un bec de stalp de 125W la care am indepartat protectia din sticla (globul ala ...)  a iesit super :) deci mai insista ca vei reusi !!!

#25
Madre

Madre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.10.2004
;) 9min30sec la un bec de 80W daca vb de transparenta hartiei de imprimanta pe care am tamponat o cu niste solutie de apa si sare de lamaie iar acoperirea sa fie de calitate

iuli_T, on Aug 19 2004, 18:57, said:

metoda foto funftioneaza perfect ... toata treaba e sa fii destul de insistent si sa descoperi timpul de expunere  care e in functie de puterea lampii sau becului pe care il folosesti , si sa ai grija ce masca folosesti ... trebuie sa fie opaca acolo unde sunt trasee(poti sa folosesti mai multe copii xerox  suprapuse ale aceluiasi circuit pe care vrei sa il realizezi ), dupa expunere sa ai grija sa nu scapi prea multa soda (7g la 1L apa)in solutia care elimina fotorezistorul expus ,pt ca daca pui prea multa iti mananca si fotorezistul care nu a fost expus ...    am facut cablaje cu trasee de 0,3 cu positiv 20   expus la radiatiile de la un bec de stalp de 125W la care am indepartat protectia din sticla (globul ala ...)  a iesit super :) deci mai insista ca vei reusi !!!

<{POST_SNAPBACK}>



#26
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

ThePuiu, on May 24 2004, 10:49, said:

Off topic...
Singura problema este ca nu se prea pot face cablaje dubluplacate pt ca e greu sa suprapui exact cele doua fete... problema eliminata partial de faptul ca se pot trasa lejer trasee printre pinii unui integrat obisnuit.

<{POST_SNAPBACK}>


Daca faci  fata placata si cea plantata IDENTICE CA DIMENSIUNI(ma refer la folii), se poate:
de pe una din copii pe care o sacrifici "punctezi" gauri de control sau chiar gauresti placa de la inceput; ce ai de facut dupa este sa suprapui cele doua folii peste gauri.

Edited by diaconuliviu, 19 January 2005 - 13:45.


#27
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
2-3 min la 20 cm de placa cu bec de 120W.... e bine sa pui doua folii suprapuse ca sa ai garantia ca nu trece lumina si prin zona acoperita de tus ..adica doua folii cu schema pe amandoua :)

#28
Incepator1

Incepator1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 18.02.2004
Merge si cu un bec normal mat...
http://www.nastase.go.ro/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate