Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Cat de des esti 'infectat'?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

Poll: Cat de des iti este calculatorul infectat cu malware? (49 member(s) have cast votes)

Virusi, troieni, spyware, adware. Programele care nu afecteaza securitatea sau nu fac rau (de exemplu Jokes) nu se pun.

  1. Aproape in fiecare zi (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. Cam o data pe saptamana (2 votes [4.08%])

    Percentage of vote: 4.08%

  3. Cam o data pe luna (12 votes [24.49%])

    Percentage of vote: 24.49%

  4. O data pe an (15 votes [30.61%])

    Percentage of vote: 30.61%

  5. Ultima data a fost acum cativa ani (15 votes [30.61%])

    Percentage of vote: 30.61%

  6. Niciodata (e... mai minte omu' da mai bea si apa) (5 votes [10.20%])

    Percentage of vote: 10.20%

Vote

#1
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005
Sunt curios cat de rau calcam in strachini.
De asemeni cei care vad ca stau bine (in comparatie cu altii care iau cate un virus pe saptamana) ar putea sa spuna cum se protejeaza.

S-auzim numai de bine si...
...Doamne fereste-ne de Format C:

:D

#2
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Eu folosesc Kaspersky 6, de cand il am nu m-am pricopsit cu nimic...

#3
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Eu folosesc Active Virus Shield si n-am vazut virusi de mult mult mult timp. Ma rog, am 2 fisiere dintr-un kit care sunt infestate.. dar le tin pentru "prieteni"
Active Virus Shield, un firewall ( acum am firewall-ul din router ), ad-aware si spybot search & destroy si ar trebui sa fi in siguranta.

#4
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Am net din noiembrie 2006 .
Am folosit numai NOD32 ca antivirus , firewall XP (de forma asa) , Mozilla Firefox intotdeauna , Spybot S&D , Ad-Aware SE si Automatic Updates ON  . Binenteles ca la inceput (nestiutor  :P ) foloseam IE , nu foloseam Ad-Aware & Spybot  
si mai scapa cat un ad-aware inofensiv prin filtrul Nod , dar virusi nici macar unul nu am luat pana acum .
Acum folsesc cele enumerate mai sus cu o singura modificare , Avira AntiVir PersonalEdition Premium in locul lui NOD32. Niciodata nu ma dezamagit NOD e number one , dar am vrut sa incerc si altceva . AVIRA e la fel de bun si consuma resurse exact cat consuma si NOD-ul .
Daca tii cont de niste reguli de baza si ai ceva notiuni despre securitatea OS-ului nu o sa fii virusat niciodata din vina ta (poate a antivirusu-lui  :deadtongue: ) . Recunosc ca am invatat enorm de pe acest forum si trebuie sa le multumesc tuturor celor   care posteaza la sectunea Antivirus & Security si moderatorilor acestei sectiuni (si intregii comuniuni softpedia  :naughty: ) .  Thanks a lot and keep up the good work !

#5
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
In primul rand, nu ies niciodata cu IE.
In al doilea rand, am KAV-ul care ma fereste de mizerii. De cand am internet (2 ani) am fost infectat doar o data (pe Windows 98) si a fost nevoie de format.

#6
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Din ce in ce mai putin, de vreo 3 ani n-am mai avut virusi si nici spyware. In primele luni cand mi-am bagat internet tot luam spyware  <_<
Ultimul virus pe care l-am avut a fost cand nu aveam antivirus si mi-a trimis un coleg un backdoor, acum vreo 5 ani  :cursing:

#7
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Net de 2 ani nu am luat virusi la bord desi au fost ceva oferte :D.Nod32 la care am folosit agnitum ca firewall dar apoi am trecut pe comodo firewall.Browser de atunci si pana in prezent si viitor Opera si doar opera :D,lavasoft ad-aware personal.Mai nou spyware terminator cu scutul activat si in rest BRAIN :D

#8
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005
Oho, stam bine.
Ma asteptam sa fie hituri mai multe la 'Odata pe saptamana'.
Se pare ca putini mai folosesc azi 'capul rautatilor' (a se citi IE).


Quote

Nexus11 - si in rest BRAIN
Bravo. Bine zis. Asta e cel mai bun 'antivirus'.


Pentru cei care calculatorices inca din era DOS (vorba lu' Bill Gates):
Stiti ce imi lipseste? Un virus serios. Din ala de iti facea pielea gaina cand aflai ca il ai si care stia sa formateze hardul in mai putin de 10 secunde...
Acum daca ai un virus poti sa il lasi si o saptamana pana ai timp de el sa il scoti. Daca mai foloseste si un port specific sa iasa la internet, poti sa il blochezi si sa il ignori pe veci.
Ehe... ce vremuri :)
In ziua de azi cu 3 scule de la sysinternals, si 2 de la microsoft, poti sa scoti orice urma de virus fara sa iti mai trebuiasca sa mai instalezi si antivirus.

Edited by dotniet, 19 May 2007 - 00:21.


#9
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
yo napuc sa ma infectez... odata la saptamna OS curat... deci... NO VIRUS!!!

#10
dotniet

dotniet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 15.08.2005

 Cap-shoot, on May 19 2007, 00:21, said:

yo napuc sa ma infectez... odata la saptamna OS curat... deci... NO VIRUS!!!
Ai imagine facuta la Windows?

#11
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

 dotniet, on May 19 2007, 01:22, said:

Ai imagine facuta la Windows?


   nu... da decat sa stau 2ore la o scanare de av, unde am sanse sa fie bulit ceva in calc... mai bine 20min instalarea de XP... unde stiu ca e 100% clean

#12
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006

 Cap-shoot, on May 19 2007, 01:49, said:

nu... da decat sa stau 2ore la o scanare de av, unde am sanse sa fie bulit ceva in calc... mai bine 20min instalarea de XP... unde stiu ca e 100% clean

frumos,n-am ce zice
nu m-as fi gandit la asta

#13
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Naiba foloseste IE..  :P N`am mai avut urma de virus/malware in PC de vreo 3 ani jumate.. de fapt, cred ca de la blaster incoace. Opera plus Avast Home plus ceva bun simt ajuta.

#14
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 Cap-shoot, on May 19 2007, 01:49, said:

nu... da decat sa stau 2ore la o scanare de av, unde am sanse sa fie bulit ceva in calc... mai bine 20min instalarea de XP... unde stiu ca e 100% clean


Dar, antivirusul trebuie sa blocheze virusii sa intre in OS , nu? De ce mai tin atunci activat AtiVir Guard , AntiVir MailGuard etc. ?  Ce mai folosesc daca intra virusul si pana sa il scot eu mai imi provoaca si ceva "pagube" + "munca" pentru al elimina   .... Scanarea manauala , in primul rand nu dureaza mai mult de 1h pentru tot sistemul (scanarea fiecarui fisier)  si in al 2 rand se face mai rar . Eu scanez manual odata la 1 saptamana sau chiar 2 . Nu am avut niciodata virusi si nici nu imi doresc  sa am . Asa eram si eu inainte cu format C si gata rezolvam toate problemele . Daca ai putin  "BRAIN" , nu e nevoie de format... :nonobad: .

#15
hîhî

hîhî

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.02.2007
Avast! Antivirus
Firewall-ul din XP SP2
Firefox

De cel putin 3 ani nu am mai avut vre-un virus sau spyware.

#16
babuliu

babuliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.05.2007
Bit Defender 9 Professional Plus
Antivirus, Firewall, Antispam
Mozila Firefox 2.0.0.3

Ultima data am luat virus dintr-o prostie.Ma inteleg f bine cu antivirusu meu, cel mai ciudat mi se pare modul de update care nu se mai poate face online, ci din arhiva.E mai ciudat, dar nu ma deranjeaza.Am incercat mai multi antivirusi, dar am ramas la Bit Defender si sunt multumit.Il recomand cu incredere  :peacefingers:

#17
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Eu am votat "Cam o data pe luna". Nu e chiar adevarat, deoarece o infectie care sa merite osteneala n-am mai avut de 4 sau 5 ani. Dar, asta e, mai intra cate un virus pe care mi-l blocheaza AV-ul imediat, si-l sterg din cateva clic-uri. Ultima data am avut un Backdoor pe care nu-l cunostea niciun antivirus (fara exagerari, am incercat pe VirusTotal.com), dar l-am prins eu pana la urma si l-am trimis la testat. ;)

BitDefender 10 IS, cu toate modulele (AV, FW, AS, Auto-Update)
Fireafox 1.5.0.11 cu NoScript (n-am trecut la Ff 2, pentru ca-l vreau in romana. Nu pt ca nu stiu engleza, ci pt ca asa vreau eu, sa fie in romana  :P )
Folosesc capul si nu dau clic pe linkuri trimise pe mess (desi am incercat odata, asa, sa vad ce se intampla, si mi-a blocat Ff toate rautatile de pe pagina respectiva)
Nu ma incred in toate panaramele facute de Microsoft (gen IE, Windows Firewall, Windows Defender, etc...) pentru ca am avut doar experiente neplacute cu ele.

@babuliu: daca ai probleme cu BitDefender, incearca LiveSupport (www.bitdefender.com/site/Live-Assistance.html) sau Forumul BitDefender (forum.bitdefender.com)...asta daca ai licenta cumparata, ca altfel ei nu te pot ajuta  ;)

#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
E greu de crezut ca unii iau un spyware odata pe an. Daca folosesti calculatorul mai mult decat pentru mess si softpedia si te invarti prin site-uri mai dubioase, n-ai cum sa nu te lipesti de niste spyware macar o data  la 2/3 luni. Nu zic de virusi sau troieni ca asta e alta treaba deja.

Edited by filipxxx, 31 May 2007 - 14:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate