Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Izolare Fonica

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
918 replies to this topic

#91
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008

View Postdinicu, on 26th June 2009, 10:00, said:

am citit tot topicul, dar:

1. am precizat clar ca nu vreau vata, lana minerala
2. fiecare are variantele si parerile lui, incerc doar sa gasesc o varianta cat mai ok - in functie de necesitatile si posibilitatile mele


Matrialul in cauza nu cred ca te aranjeaza, cel de 5 cm costa in jur de 14-18€/mpatrat

#92
fionescu2001

fionescu2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.10.2004

View Postdoru001, on 14th June 2009, 18:41, said:

Pentru ca mi-a fost greu sa gasesc aceste informatii le pun aici pentru cine e interesat:
Am vorbit cu cei de la poliflex. (http://www.poliflex.ro/contact.html Pe Pantelimon, in curtea INCERC.) Pentru izolare fonica au un burete plat, de 2x1x0.03 m, 85 RON, trebuie sa cumperi bucati intregi. Ti le pot taia ei. Ca sa le lipesti pe perete, un lipici de ~ 40 RON.


Buna ziua
1. Dvs ati folosit aceasta solutie la tavan sau la pereti? cum se comporta la zgomotele de impact? se poate  acoperi cu plasa de sticla si apoi vopsi? sau trebuie sa aiba rigips pe deasupra?



A auzit sa existe si in Romania produsul QuietRock sau ceva similar?
se face in USA:
http://www.quietsolu.../quietrock.html
si ar fi usor de folosit (e ca un ghipscarton) peste peretii existenti (fara profile/eventual prin lipire).
desi pretul de retail in USA e cam 40$/ placa (14$/mp) pare ca e o solutie optima pentru cei cu probleme de spatiu

Dar Acoustiblock (sau similar) a folosit cineva? E facut tot in SUA.
Se pare ca exista si in Romania.
http://www.acoustibl...o/utilizare.php

Edited by fionescu2001, 10 August 2009 - 11:27.


#93
fionescu2001

fionescu2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.10.2004

View Postkykobaw, on 11th August 2009, 00:16, said:

Folosim frecvent solutia aceqasta cu spuma poliuretanica exact ca cea "reciclata " din linkul DVs.


Se monteaza numai prin lipire.

Absolut deasupra GIPSCARTON.

ce alti furnizori de astfel de spuma cunoasteti? poliflex e cam scump.

#94
fionescu2001

fionescu2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.10.2004

View Postkykobaw, on 16th August 2009, 15:49, said:

Cat de scump e poliflex?

Cred ca alte surse sunt si mai scumpe, problema la poliflex este ca materialul lor are caracteristici mai slabe fata de alti fabricanti.

poliflex: 8.6Euro+TVA/mp
ce alti producatori de astfel de materiale mai stiti (cu caracteristici mai bune)?

#95
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006

View Postkykobaw, on 11th August 2009, 00:16, said:

Folosim frecvent solutia aceqasta cu spuma poliuretanica exact ca cea "reciclata " din linkul DVs.


Se monteaza numai prin lipire.

Absolut deasupra GIPSCARTON.

Salut,

As dori sa-mi izolez fonic si totodata termic un apartament de 3 camere.
Daca costurile pentru o izolare fonica completa a apartamentului sunt prea mari, voi alege sa-mi izolez si fonic doar o camera.
Ma intereseaza destul de mult ca prin aceasta izolare sa nu pierd prea mult spatiu din camere.

Ininitial m-am gandit sa folosesc acoustiblok pe care l-am gasit la 45$ m2 (pret foarte mare - si care ma obliga sa-mi izolez si fonic doar o camera)
-acoustiblok 0.5cm + placa de vata minerala 5 cm + gips carton 5 cm ?
sau exista placi din vata minerala pe care se pot aplica direct tencuiala si in acest caz nu o sa mai fie nevoie si de gips carton ?
adica:
-acoustiblok 0.5cm + placa din vata minerala 5-8-10 cm ???

In cazul podelei m-am gandit la:
-acoustiblok 0.5cm + placa din vata minerala 5-8-10 cm ??? + parchet
Insa nu stiu daca parchetul poate fi aplicat direct pe placa de vata minerala.

Rog pe cei cu experienta mai multa si mai priceputi, sa ma ajute sa aleg cea mai buna solutie cu privire la o izolare fonica si termica.
As aprecia daca ar fi expuse mai multe variante de izolari, alcatuite din spuma poliuretanica , vata minerala, acoustiblok, poliflex sau alte materiale, la care sa se specifice grosimea finala, cat de bine izoleaza fonic/termic si un pret orientativ.

Multumesc anticipat

#96
miri2ela

miri2ela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.02.2009

View Postkykobaw, on 16th August 2009, 15:49, said:

Cat de scump e poliflex?

Cred ca alte surse sunt si mai scumpe, problema la poliflex este ca materialul lor are caracteristici mai slabe fata de alti fabricanti.
buna seara
kykobaw help te rog
eu tocmai m-am mutat intr-un bloc nou si nu are fonoizoltie deloc.
intre dormitorul meu si dormitorul vecinului este un perete de caramita de 15-20 cm cred,caramida rosie cu multe gauri,este atat de proasta
incat nici un cui nu poti sa bati in perete ca nu sta.de la vecinul se aude televizorul si tot ce vb el .te rog spune-mi cu ce trebuie sa izolez peretele sa
nu mai aud nimic?
am citit despre acoustiblok,este 45 dolari m2,dau ori cat numai sa nu mai aud nimic,crezi ca este bun acest material?
stii tu alt material ,cat or costa numai sa nu mai aud nimic....
te rog ,daca vrei trimite-mi un pm cu nr tau de tel,daca nu ai timp sa scrii aici..

#97
Lili_E

Lili_E

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.04.2009
Si eu caut o solutie pentru izolarea fonica a pardoselii, doar ca eu sunt vecinul de la 4  :D , care-l deranjeaza pe cel de la 3 cu tropaitul copiilor (din care unul stie sa mearga doar in 4 labe  :D ). Am gasit o izolatie din pluta, la rola, AcoustiCork C21, cica poate fi pusa sub parchet, si din documentatie suna bine (si este 2 Eur/mp-probabil fara TVA).
http://www.bicau.ro/...rmoizolatii.pdf

A folosit cineva?

Edited by Lili_E, 12 October 2009 - 10:08.


#98
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostSchneider, on 18th May 2007, 17:18, said:

Salut,

Am nevoie de niste sfaturi privind izolarea fonica.
Am o camera(dormitor) care este langa bucataria vecinului.Ap e cumparat in bloc nou.Se pare ca domnii care au proiectat nu au luat in calcul eventualele probleme care pot aparea dpdv al zgomotului.
Desi intre cele 2 incaperi este BCA...aud cam tot ce face omul ala in bucatarie...aud si centrala termica care este tot in bucatarie(mai ales ca tevile de distributie trec prin peretele nostru comun...adica pe o portiune de 50x50cm(sau60x60..nu stiu exact) au scobit din BCA... ptr a introduce toate tevile de la centrala, tevi care duc la calorifere, baie..etc.
Scobitura asta este cam 15 cm din 30cm cat are BCA-ul latime..sa zicem ca asta ar fi grosimea BCA-ului. Nu stiu daca asta e problema care face sa se auda zgomotul.
Intrebarea mea ar fi cum as putea atenua macar din sunetele pe care le aud de la vecinu....Acum peste BCA este pus doar gips carton.
Ce ar materiale sunt bune izolatoare FONICE??...nu ma intereseaza termic...Din ce am citit eu vata minerala ar fi cea mai indicata...
Ideea ar fi, sa nu fie stratul izolator nici prea mare...ptr ca micsoreaza suprafta camerei care si asa nu e destul de mare.
Cei care au construit blocul zic sa puna pe peretele comun polistiren extrudat..dar nu prea imi inspira incredere aceasta alegere dupa ce am incercat sa ma documentez.
Astept niste sfaturi cat de cat eficiente.Poate cineva a avut de a face cu aceiasi problema.
Multumesc anticipat.

View Postmiri2ela, on 5th October 2009, 20:36, said:

buna seara
kykobaw help te rog
eu tocmai m-am mutat intr-un bloc nou si nu are fonoizoltie deloc.
intre dormitorul meu si dormitorul vecinului este un perete de caramita de 15-20 cm cred,caramida rosie cu multe gauri,este atat de proasta
incat nici un cui nu poti sa bati in perete ca nu sta.de la vecinul se aude televizorul si tot ce vb el .te rog spune-mi cu ce trebuie sa izolez peretele sa
nu mai aud nimic?
am citit despre acoustiblok,este 45 dolari m2,dau ori cat numai sa nu mai aud nimic,crezi ca este bun acest material?
stii tu alt material ,cat or costa numai sa nu mai aud nimic....
te rog ,daca vrei trimite-mi un pm cu nr tau de tel,daca nu ai timp sa scrii aici..

Eu am perete comun cu un vecin, si, se auzea pana si sforaitul lui. Am pus polistiren de 5 cm grosime pe vertical, si intre placi profile metalice cu dibluri, peste care am montat rigips si am gletuit si finisat. E drept ca am micsorat din suprafata camerei cu circa 8 cm de-a lungul peretelui respectiv, dar acum, e mult mai bine. Se aude vag, foarte indepartat, totul. Pot dormi linistit acum. :D

View Postcristi2107, on Jun 1 2007, 19:23, said:

un fel de placi din burete + pasla care au pe o parte proeminentele care apar si pe cofrajele de oua, si se folosesc la izolarea fonica a studiourilor muzicale.

Am cautat si eu astfel de materiale, dar se pare ca sunt rare si f scumpe. Si, in plus, vanzatoarea de la acel magazin mi-a zis ca nu izoleaza fonic suficient de bine.

#99
valyy_dvd

valyy_dvd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.07.2009

View PostDAN_DANIEL, on 22nd July 2008, 18:09, said:

Salutare. Unde gasesc in Bucuresti, in afara de magazinul muzica burete din ala? Vreau sa imi fac un studio, si vreau sa nu se mai auda nimic nici de afara si nici in afara camerei pentru a nu deranja pe nimeni. Ce sfaturi mai aveti?


salut, o metoda buna pentru studio  este urmatoarea, exista plumb ptr izolare care contine o foita de 1 -2 -3 mm de plumb si o foita de 1cm de material gen buret iar pe spate adeziv, se vinde sub forma de role 1m latime cu 3 lungime, deci se aplica acest plumb peste tot chiar si pe podea,dupa care vata minerala 5cm  ,rigips si deasupra marerial textil sau asa zisele cofraje de oua din buret, usile sa fie din termopan cu geam cat mai gros, sa nu intre un fir de aer pe nicaeri. si poti sa tragi cu pusca ca afara nu se va auzi nimic. Am facut personal un studio muzical in italia. dar asta e o varianta foarte scumpa dar...... foarte eficienta

#100
epsi

epsi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.11.2007
Buna ziua,
Am citit toate cele 6 pagini existente la acest subiect dar nu m-am "iluminat".Asa ca rog pe cei cu experienta care au raspuns la intrebari poate ma ajutati si pe mine.Sa va spun despre ce e vorba:locuiesc intr-un apartament inchiriat care are usa din aceea veche,de pe vremuri,doua foi de placaj subtire,banuiesc eu.Problema suntem noi,adica baietelul meu,de doi ani si ceva,pe care il mai apuca "ambitiile" si urla de se aude in casa scarii pana la etajul 1.Si in afara de asta mai si bate vantul prin ea( chiar daca am pus banda din aceea din cauciuc pe margini).Ma gandeam daca gasesc o solutie sa izolez usa ,in primul rand fonic,dar daca s-ar putea si termic,ar fi si mai bine.Si daca se poate sa fie si ieftin,avand in vedere ca stam in chirie,nu are rost sa investim foarte multi bani.A,si inca ceva,o solutie care poate fi executata si de o femeie (pentru ca singurul barbat din casa fiind cel de care va povesteam mai sus,cel cu urlatul).Multe pretentii,nu?Gasism solutii,ce ziceti?
Si inca una aproximativ identica,dar la care cam intuiesc ce ar trebui sa fac:masca din baie care mascheaza tevile este din plastic,gen lambriuri de platic,da tot din alea de acu o suta de ani.Si problema e ca e un frig in casa,simt cum bate vantul prin galeria aia.Ma gandeam sa lipesc peste masca asta polistiren direct,am vazut ca exista in magazine la galetuta solutie speciala pentru lipit polistiren.Am intuit-o bine? Vreun sfat anume de care sa fie polistirenul acela?( in afara de ieftin).
Va multumesc anticipat pentru sfaturile bune pe care o sa mi le dati.!

#101
mikaell21

mikaell21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 05.10.2005
A folosit cineva pana acum Green Glue pentru izolatie fonica?

Demo-ul asta pare destul de interesant:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LiUBxjFG53o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#102
ndana

ndana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.11.2009
Buna ziua Am un apartament cu 4 cam si vreu sa izolez tavanele cu burete gofrat si gips carton pt ca se aude galagie si tropait de pasi de la vecinii de sus(10 chiriasi)
Se rezolva problema cu acest burete?
Daca ma poate ajuta cineva astept raspuns

#103
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Nu e nevoie ca buretele să fie gofrat, nu te interesează dispersia ci absorbția. Gips cartonul nu va izola cine știe ce dar presupun că e necesar pentru, cred că există și niște panouri din alea de tavan fals din polistiren sau ceva de genul ăsta.  O izolare mai eficientă e cea multistrat (mai multe straturi din materiale cu consistență/densități diferite). Cel mai eficient ar fi un covor sau o mochetă mai groasă pus/ă deasupra tavanului, dincolo de plafon ;) Dacă e bloc din plăci prefabricate vibrația o auzi și din (se duce și în) pereți, trebuie să-i izolezi și pe ăia...

Se mută pe aria de case, dacă n-am nimerit subaria rog moderatorii să îl așeze unde îi e locul

Edited by antinari, 02 November 2009 - 19:03.
completare


#104
alexael

alexael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.01.2009

View Postepsi, on 17th October 2009, 20:45, said:

Buna ziua,
Am citit toate cele 6 pagini existente la acest subiect dar nu m-am "iluminat".Asa ca rog pe cei cu experienta care au raspuns la intrebari poate ma ajutati si pe mine.Sa va spun despre ce e vorba:locuiesc intr-un apartament inchiriat care are usa din aceea veche,de pe vremuri,doua foi de placaj subtire,banuiesc eu.Problema suntem noi,adica baietelul meu,de doi ani si ceva,pe care il mai apuca "ambitiile" si urla de se aude in casa scarii pana la etajul 1.Si in afara de asta mai si bate vantul prin ea( chiar daca am pus banda din aceea din cauciuc pe margini).Ma gandeam daca gasesc o solutie sa izolez usa ,in primul rand fonic,dar daca s-ar putea si termic,ar fi si mai bine.Si daca se poate sa fie si ieftin,avand in vedere ca stam in chirie,nu are rost sa investim foarte multi bani.A,si inca ceva,o solutie care poate fi executata si de o femeie (pentru ca singurul barbat din casa fiind cel de care va povesteam mai sus,cel cu urlatul).Multe pretentii,nu?Gasism solutii,ce ziceti?
Si inca una aproximativ identica,dar la care cam intuiesc ce ar trebui sa fac:masca din baie care mascheaza tevile este din plastic,gen lambriuri de platic,da tot din alea de acu o suta de ani.Si problema e ca e un frig in casa,simt cum bate vantul prin galeria aia.Ma gandeam sa lipesc peste masca asta polistiren direct,am vazut ca exista in magazine la galetuta solutie speciala pentru lipit polistiren.Am intuit-o bine? Vreun sfat anume de care sa fie polistirenul acela?( in afara de ieftin).
Va multumesc anticipat pentru sfaturile bune pe care o sa mi le dati.!


Buna, acum si eu am citit tot si chiar ma intriga ca nimeni nu ti-a raspuns inca,epsi.
Mai baieti,mai, sa-i raspunda cineva si lui epsi, i-as da eu un sfat dar nu prea ma pricep.

#105
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008

View Postndana, on 2nd November 2009, 18:41, said:

Buna ziua Am un apartament cu 4 cam si vreu sa izolez tavanele cu burete gofrat si gips carton pt ca se aude galagie si tropait de pasi de la vecinii de sus(10 chiriasi)
Se rezolva problema cu acest burete?
Daca ma poate ajuta cineva astept raspuns


Am trecut exact prin aceeasi prb. Solutia ideala ar fi izolarea fonica a podelei de desupra...ceea ce sigur pica :)
O ameliorare destul de semnificativa este montarea unui tavan fals umplut cu vata minerala speciala pt izolarea fonica (grosime 10 cm de tip Akusto...eu asta am folosit) care in cazul meu si-a facut f bine treaba...asta placata cu placi de gipscarton de 12,5 . Tot vei mai auzi hasaitul scaunelor sau tocuri...asta dak nu exista un pik de bun simt al vecinilor....dar tot o sa fie mai ok 4 U. La 64 mp am platit undeva la 1200 eur (materiale + manopera). Ar mai fi si solutia cu spuma poliuretanica reciclata in loc de vata minerala ...da e cu f mult mai scumpa... si binenteles ca depinde si tipul de zgomot....

#106
blsqt

blsqt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.08.2008
buna ziua! numele meu e liviu si ma confrunt cu o situatie careia incerc cu ajutorul dumneavoastra si al acestui forum sa ii gasesc o solutie. am cumparat de curand un apartament la mansarda unui bloc nou construit. problema e ca constructorul a vandut podul de deasupra apartamentului meu vecinului, care l-a mansardat. nu am avut nici o problema cu asta pana nu am descoperit (mutandu-ma acolo) ca planseul e din scanduri si cu toate ca intre tavanul meu din placi de rigips si dusumeaua lui exista o izolatie cred din fibra de sticla aud cate o bufnitura la fiecare pas pe care ei sau copiii lor il fac alergand sau jucandu-se pe acolo. in plus o aud si pe ea (vecina) cand striga la ei (copiii) de parca ar fi in camera vecina. as dori sa stiu daca e vreo solutie pe care as putea sa le-o sugerez pentru a remedia acest neajuns (asta in cazul in care o sa gasesc intelegere la ei) caci bufniturile acelea imi macina nervii zi de zi si daca e legal ce au facut ei, adica sa mansardezi podul de deasupra unui ap situat la mansarda, care nu iti apartine. va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra! :)

PS: precizez ca vecinul a mansardat si podul de deasupra ap lui si s-a extins si deasupra ap meu, accesul realizandu-se cu ajuntorul unei scari interioare situata in ap lui. :)

Edited by blsqt, 06 December 2009 - 14:37.


#107
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Din pacate, fara placa de beton de grosime acceptabila nu poti avea liniste. [...] Anul acesta o sa fac si eu pasul izolarii... 10 cm vata bazaltica + rigips (de preferat 2 placi)

Edited by raduk, 30 January 2010 - 16:37.


#108
pavelr

pavelr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.01.2010

View PostDAN_DANIEL, on 4th September 2008, 22:53, said:

Am revenit si cu poze. Va reamintesc faptul ca aici e vorba de un studio, pe care il fac intr-o camera.Principalul lucru care m-a interesat a fost spargerea sunetului si reducerea spre zero a ecoului. De auzit sunete de afara nu mai e vorba.A iesit ok, zic eu. Inca mai e de munca, urmeaza capitonarea usii, si o mocheta groasa.

salutare , am si eu o intrebare , materialul pe care ai folosit tu , reduce si zgomotul de partea celuilat , adik zgomotul care vine d la vecinul ??? maersi , si sa mi zici de unde ai cumparat si cum se numeste materialul

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate