Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Izolare Fonica

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
916 replies to this topic

#73
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Niste doape de urechi sau casti antifonice nu-s mai ieftine? :walkman:

#74
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
am cumparat, crede ma din alea 3m la 4 ron bucata si nici un efect, dupa care am cumparat ceva casti industrial....no good.

#75
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008

View Posteasy_rider, on Jan 5 2009, 21:16, said:

ceva mai multe detalii referitoare la acest materia/sistem se poate? eventual poze, ca sa inteleg si eu.este doar un burete sau sunt mai multe materiale..?
asa si mai trebuie spus ceva....
am intrebat un inginer de sunet de la un studio de inregistrari si mi as spus ca daca vreu eu sa fiu izolat de zgomotele de afara trebuie sa pun izolatia pe dinafara, nu pe dinauntru, ca asa ar fi cel mai bine.
revin cu o intrebare.
daca pun burete normal de 10 cm, nu este cam la fel cu acel burete profilat pt studiouri?

Nu, este un aglomerat de bucati de poliuretan.

Insa insonorizarea studiourilor este mai complicata se folosesc diferite tipuri de izolatori, unul pentru sunete grave, altul pentru acute...etc etc

aici ai o poza

Colegul tau are dreptate. Daca vrei sa izolezi fata de zgomotele exterioare, trebuie sa izolezi pe dinafara, si viceversa, daca nu vrei sa deranjezi vecinii, pe dinauntru.

Pretul este cam de 11€/m2 cel de 5 cm.

exista si alti izolatori specifici, cu costuri de pana la 120€ placa de 1x2m2

View Postkykobaw, on Jan 9 2009, 02:06, said:

Nu, este un aglomerat de bucati de poliuretan.

Insa insonorizarea studiourilor este mai complicata se folosesc diferite tipuri de izolatori, unul pentru sunete grave, altul pentru acute...etc etc

aici ai o poza

Colegul tau are dreptate. Daca vrei sa izolezi fata de zgomotele exterioare, trebuie sa izolezi pe dinafara, si viceversa, daca nu vrei sa deranjezi vecinii, pe dinauntru.

Pretul este cam de 11€/m2 cel de 5 cm.

exista si alti izolatori specifici, cu costuri de pana la 120€ placa de 1x2m2

Attached Files

  • Attached File  cop.jpg   52.33K   554 downloads
  • Attached File  cop.jpg   52.33K   421 downloads


#76
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006
Salutare tuturor,

As avea si eu o problema legata de izolarea fonica. Locuiesc la etajul 3/4 al unui bloc vechi din anii 60. Ma deranjeaza vecinii de deasupra. Se aude orice zgomot: scartait de pat, scaune mutate, vocile vecinilor (aici nu e chiar asa rau, e destul de suportabil), bocanituri de la mersul fara papuci, tocuri, scapat obiecte pe jos etc.

Cum as putea sa izolez la mine in dormitor astfel incat se se mai diminueze sunetul? Am citit ca cel mai bine ar fi sa se izoleze podeaua vecinului de sus, insa e greu sa-i conving pe vecini, chiar daca le-as plati eu (ei stau cu chirie si nu-i prea intereseaza).

Alte detalii ar fi:
-blocul este din caramida
-vecinii nu au nici parchet, nici gresie, nici mocheta; au ramas cu materialul acela initial, ca un fel de gresie/granit (nu stiu exat ce este); posibil ca deasupra sa aiba linoleum, insa n-as crede

Multumiri anticipate!

#77
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Am si eu o problema cu o sala recent construita. Suprafetele sunt drepte si ultimul strat de finisaj e glet. Concluzia e ca sunetul circula nestingherit si da o senzatie foarte neplacuta. Suprafata e de 140 mp si inaltimea e de 4.5m. Deasupra sunt 3 grinzi transversale si una longitudinala. Daca cineva ar binevoi sa imi dea niste sfaturi in legatura cu materialele care le-as putea folosi pentru a atenua macar partial ecoul si a reverberatiile.
Multumesc anticipat :)

#78
kykobaw

kykobaw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.05.2008

View Postacquadigio, on Jan 12 2009, 23:37, said:

Salutare tuturor,

As avea si eu o problema legata de izolarea fonica. Locuiesc la etajul 3/4 al unui bloc vechi din anii 60. Ma deranjeaza vecinii de deasupra. Se aude orice zgomot: scartait de pat, scaune mutate, vocile vecinilor (aici nu e chiar asa rau, e destul de suportabil), bocanituri de la mersul fara papuci, tocuri, scapat obiecte pe jos etc.

Cum as putea sa izolez la mine in dormitor astfel incat se se mai diminueze sunetul? Am citit ca cel mai bine ar fi sa se izoleze podeaua vecinului de sus, insa e greu sa-i conving pe vecini, chiar daca le-as plati eu (ei stau cu chirie si nu-i prea intereseaza).

Alte detalii ar fi:
-blocul este din caramida
-vecinii nu au nici parchet, nici gresie, nici mocheta; au ramas cu materialul acela initial, ca un fel de gresie/granit (nu stiu exat ce este); posibil ca deasupra sa aiba linoleum, insa n-as crede

Multumiri anticipate!

Nu puteti vorbi cu proprietarul?
Imbiati-l spunandu-i ca ii suportati jumatate din costul lucrarii-izolatie fonica pardoseala plus parchet laminat, In caz contrar amenintati ca veti reclama chiriasii la Politie pana cand vor pleca din casa.

Izolarea la Dvs in casa este posibila dar va va costa mai mult si va fi mai slaba.


View PostZapperBH, on Jan 24 2009, 19:09, said:

Am si eu o problema cu o sala recent construita. Suprafetele sunt drepte si ultimul strat de finisaj e glet. Concluzia e ca sunetul circula nestingherit si da o senzatie foarte neplacuta. Suprafata e de 140 mp si inaltimea e de 4.5m. Deasupra sunt 3 grinzi transversale si una longitudinala. Daca cineva ar binevoi sa imi dea niste sfaturi in legatura cu materialele care le-as putea folosi pentru a atenua macar partial ecoul si a reverberatiile.
Multumesc anticipat :)

Ce destinatie are sala/hala?

View PostZapperBH, on Jan 24 2009, 19:09, said:

Am si eu o problema cu o sala recent construita. Suprafetele sunt drepte si ultimul strat de finisaj e glet. Concluzia e ca sunetul circula nestingherit si da o senzatie foarte neplacuta. Suprafata e de 140 mp si inaltimea e de 4.5m. Deasupra sunt 3 grinzi transversale si una longitudinala. Daca cineva ar binevoi sa imi dea niste sfaturi in legatura cu materialele care le-as putea folosi pentru a atenua macar partial ecoul si a reverberatiile.
Multumesc anticipat :)

Ce destinatie are sala/hala?

#79
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004

View Postkykobaw, on Feb 3 2009, 22:35, said:

Ce destinatie are sala/hala?

Loc de joaca pentru copii.

#80
teopaul

teopaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.06.2004
A folosit cineva la izolatie fonica materialul Acoustiblok (http://www.acoustibl...acoustiblok.php)?
Ma gandesc sa pun o folie din asta pe sub parchet, astept insa o oferta de pret de la ei.
Ei zic ca un singur strat ofera o diminuare maxima de 31db, 2 straturi - dublu.

#81
doru001

doru001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.05.2009
Am locuit citeva zile in Frankfurt, si am fost uimit cit de liniste era. Aranjarea blocurilor, a apartamentelor si regulile comunitatii erau foarte bine gindite.

Suburbie, dincolo de fabrici, legatura cu metroul. Blocuri de 10 etaje, formau careu de cite patru - numai doua careuri, dincolo erau case. Careurile, doar pentru pietoni. Magazinul in cladire separata, tot pe o latura a careului. Strazile aglomerate ocoleau blocurile de departe, nici nu se vedeau. Parculete mici in jurul blocurilor. Termopane, mochete, baile separate de dormitoare, pe holul apartamentelor. Puteai sa arunci sticle recuperabile in containere de tip clopot (exact ca la noi) doar intre anumite ore (intre 17 si 19, cred), pentru ca faceau "zdrang" cind cadeau. Efectiv iti auzeai respiratia.

In privinta dopurilor de urechi, sint unele probleme: tot auzi anumite zgomote, daca sint de plastic pot irita pielea care vine in atingere. In sfirsit, in cazul meu, chiar daca nu mai aud frigiderul vecinei (si stau la casa, duplex, dar vecina a mutat bucataria linga dormitoare, si frigiderul linga perete, si se aude in toata camera...) dupa o luna de dormit cu frigiderul linga cap, tot sint ametit si obosit, chiar de dimineata. Singurele dopuri bune de urechi le-am gasit ... in Frankfurt, si sint facute din ceara naturala, probabil cu ceva vaselina ca sa nu irite pielea.

Am citit postarile, sint foarte interesante, si va rog sa continuati sa va impartasiti experienta. Va voi anunta si eu daca voi reusi ceva in legatura cu frigiderul.

Edited by doru001, 15 May 2009 - 16:08.


#82
cbodnara

cbodnara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 03.05.2008

View Postteopaul, on 23rd March 2009, 11:49, said:

A folosit cineva la izolatie fonica materialul Acoustiblok (http://www.acoustibl...acoustiblok.php)?
Ma gandesc sa pun o folie din asta pe sub parchet, astept insa o oferta de pret de la ei.
Ei zic ca un singur strat ofera o diminuare maxima de 31db, 2 straturi - dublu.


pare interesant, doar 3 mm.

am trimis un mail sa vad si eu cat costa.

#83
terra7

terra7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.03.2008

View Postcbodnara, on 11th June 2009, 20:29, said:

pare interesant, doar 3 mm.

am trimis un mail sa vad si eu cat costa.

Salut!
Pare interesant intr-adevar. Si eu am trimis mail.
Am inteles de ce raspund mai greu.
Pretul 45 de dolari/metrul patrat fara TVA.
:huh:

#84
doru001

doru001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.05.2009
Pentru ca mi-a fost greu sa gasesc aceste informatii le pun aici pentru cine e interesat:
Am vorbit cu cei de la poliflex. (http://www.poliflex.ro/contact.html Pe Pantelimon, in curtea INCERC.) Pentru izolare fonica au un burete plat, de 2x1x0.03 m, 85 RON, trebuie sa cumperi bucati intregi. Ti le pot taia ei. Ca sa le lipesti pe perete, un lipici de ~ 40 RON.

#85
mikiduta

mikiduta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 23.10.2005
Vreau sa imi izolez fonic si eu o camera, livingul, care e perete comun cu livingul vecinului.
Blocul este nou. Peretele comun este din caramida, gen porother, rosie. Peretii nu sunt tencuiti, si sunt placati cu rigips. Atat la mine cat si la el. Rigipsul nu e pe profile ci e prins de peretele de caamida in puncte de adeziv. Caramida are acele goluri din ea umplute.
Ce pot face eu acum, fara sa mai dau jos rigipsul?
Am vazut in Baumax un material, negru, pe 3 grosimi, si scria mare p eticheta "izolator fonic, si termic". Este ceva material flexibil, destul de dens, dar mai multe detalii nu pot da pt ca nu erau afisate. Stie cineva despre el ceva?
Ce alte solutii ati folosit? Pluta? Nu cred ca vrea polistiren sau vata minerala.
Mersi

#86
dinicu

dinicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.03.2006

View PostSchneider, on 18th May 2007, 17:18, said:

Salut,

Am nevoie de niste sfaturi privind izolarea fonica.
Am o camera(dormitor) care este langa bucataria vecinului.Ap e cumparat in bloc nou.Se pare ca domnii care au proiectat nu au luat in calcul eventualele probleme care pot aparea dpdv al zgomotului.
Desi intre cele 2 incaperi este BCA...aud cam tot ce face omul ala in bucatarie...aud si centrala termica care este tot in bucatarie(mai ales ca tevile de distributie trec prin peretele nostru comun...adica pe o portiune de 50x50cm(sau60x60..nu stiu exact) au scobit din BCA... ptr a introduce toate tevile de la centrala, tevi care duc la calorifere, baie..etc.
Scobitura asta este cam 15 cm din 30cm cat are BCA-ul latime..sa zicem ca asta ar fi grosimea BCA-ului. Nu stiu daca asta e problema care face sa se auda zgomotul.
Intrebarea mea ar fi cum as putea atenua macar din sunetele pe care le aud de la vecinu....Acum peste BCA este pus doar gips carton.
Ce ar materiale sunt bune izolatoare FONICE??...nu ma intereseaza termic...Din ce am citit eu vata minerala ar fi cea mai indicata...
Ideea ar fi, sa nu fie stratul izolator nici prea mare...ptr ca micsoreaza suprafta camerei care si asa nu e destul de mare.
Cei care au construit blocul zic sa puna pe peretele comun polistiren extrudat..dar nu prea imi inspira incredere aceasta alegere dupa ce am incercat sa ma documentez.
Astept niste sfaturi cat de cat eficiente.Poate cineva a avut de a face cu aceiasi problema.
Multumesc anticipat.

Buna,

M-am gandit la o varianta mai ieftina de izolare fonica, "brevet" personal, nu stiu si cat ar fi de efectiva. Parerile si sugestiile sunt binevenite, cu multumiri din bun start.

Iata despre ce este vorba. Am niste vecini care s-au mutat de cateva luni si rad si se distreaza permanent. E ca un fel de picatura chinezeasca, la inceput am incercat sa nu-i bag in seama, dar s-a acumulat si ma deranjeaza. Asa ca m-am gandit la o metoda de a izola peretele comun, de caramida si gros doar de 7 cm.
M-am gandit sa pun cateva sipci groase de 7 cm direct pe perete, astfel incat sa am un spatiu gol intre perete si placile de polistiren extrudat de 5 cm (extrudat deoarece e mai rezistent la impact) care vor fi prinse pe sipci. In spatiul gol de 7 cm castigat datorita sipcilor, intre perete si polistiren m-am gandit sa montez direct pe perete cofraje de oua groase de 5 cm si imi va mai ramane si o "perna de aer" de 2 cm. In fine, peste polistiren voi lipi tapet, sa fie estetic. (mai pe scurt: izolez cu placi de polistiren extrudat de 5 cm, dar intre stratul de polistiren si perete las un spatiu de 7 cm - nu montez polistirenul direct pe perete ci pe niste sipci groase de 7 cm - spatiu in care introduc cofraje de oua - groase de 5 cm si las o perna de aer de 2 cm inainte de polistiren).

Intrebarea-cheie ar fi: cat de bine imi va izola fonic incaperea acest "perete"? Stiu ca bas si sunete de impact nu va izola, dar frecventele medii si inalte le va opri (discutii cu tonalitate inalta, rasete)?

#87
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008
dinicu....


aerul este un bun izolator termic si fonic dar cu conditia sa nu se plimbe..ceea ce este imposibil in cazul de fata

#88
dinicu

dinicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.03.2006

View Postmatzu_2003, on 25th June 2009, 04:47, said:

dinicu....


aerul este un bun izolator termic si fonic dar cu conditia sa nu se plimbe..ceea ce este imposibil in cazul de fata

atunci sa nu las spatii libere deloc?

m-am razgandit! aplic un strat de polistiren extrudat de 5 cm direct pe perete, apoi prind niste sipci (grosime de 5cm/5cm) pe peretii laterali fara sa las spatii libere (umplu intre ele cu cofraje de oua, strat dublu sau triplu - ca un perete fals) si mai aplic la exterior pe sipci un strat de polistiren extrudat de 3 cm. (Sipcile merg direct pe stratul de polistiren si se ating numai cu peretii laterali, fara "goluri de aer). Apoi tapet.
Asa pare mai bine? merita cei 13 cm pierduti din spatiu? cati decibeli mi-ar izola asa? multumesc

Edited by dinicu, 25 June 2009 - 11:46.


#89
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View Postdinicu, on 25th June 2009, 12:40, said:

atunci sa nu las spatii libere deloc?

m-am razgandit! aplic un strat de polistiren extrudat de 5 cm direct pe perete, apoi prind niste sipci (grosime de 5cm/5cm) pe peretii laterali fara sa las spatii libere (umplu intre ele cu cofraje de oua, strat dublu sau triplu - ca un perete fals) si mai aplic la exterior pe sipci un strat de polistiren extrudat de 3 cm. (Sipcile merg direct pe stratul de polistiren si se ating numai cu peretii laterali, fara "goluri de aer). Apoi tapet.
Asa pare mai bine? merita cei 13 cm pierduti din spatiu? cati decibeli mi-ar izola asa? multumesc

daca ai citi tot topicul acesta de la inceput pana la ultimele mesaje vei gasi solutia la ceea ce cauti


polistirenul nu are rol de izolator fonic....polistirenul are rol de izolator termic

peretele pe care il construiesti nu trebuie sa aiba prinderi directe cu peretele vecinului se va lucra pe structura independenta uw 50    cw 50

vei folosi ca material care il vei pune in interiorul peretelui lana minerala iar la exterior vei placa cu placi din gips carton fono-absorbante

iar ca atenuare depinde de stratul de lana minerala folosit si placajul cu placi fono-absorbante ....astea depind de la producator la producator.trebuie consultata oferta

#90
dinicu

dinicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.03.2006

View Postmatzu_2003, on 26th June 2009, 02:37, said:

daca ai citi tot topicul acesta de la inceput pana la ultimele mesaje vei gasi solutia la ceea ce cauti


polistirenul nu are rol de izolator fonic....polistirenul are rol de izolator termic

peretele pe care il construiesti nu trebuie sa aiba prinderi directe cu peretele vecinului se va lucra pe structura independenta uw 50    cw 50

vei folosi ca material care il vei pune in interiorul peretelui lana minerala iar la exterior vei placa cu placi din gips carton fono-absorbante

iar ca atenuare depinde de stratul de lana minerala folosit si placajul cu placi fono-absorbante ....astea depind de la producator la producator.trebuie consultata oferta

am citit tot topicul, dar:

1. am precizat clar ca nu vreau vata, lana minerala
2. fiecare are variantele si parerile lui, incerc doar sa gasesc o varianta cat mai ok - in functie de necesitatile si posibilitatile mele

Edited by dinicu, 26 June 2009 - 10:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate