Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Izolare Fonica

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
918 replies to this topic

#667
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Adica un perete exterior, pe care vrei sa-l izolezi pe interior ... Pluta este recomandata pentru atenuarea reverberatiilor, nu pentru izolarea unei surse de zgomot. Daca zgomotul vine prin perete(!) atunci se face alta lucrare. Daca, insa, vine prin fereastra, cauti alte solutii. Lamureste, intai, daca zgomotul vine prin perete.

#668
drucker

drucker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.01.2008
Salve, multumesc pentru raspuns. Zona ferestrei a fost deja izolata, zgomotul patrunde prin perete. Ma gandeam la pluta si greenglue din motive ce tin de spatiu, camera nu este mare si nu as vrea sa mai pierd din cauza izolarii. Ce imi recomanzi ?

#669
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,440
  • Înscris: 04.09.2008
Am trecut rapid prin topicul acesta si nu am prea gasit recomandari de firme. Pentru Bucuresti care firme sunt mai serioase/experimentate, legat de lucrari izolare fonica ?

Eu am un perete la dormitor comun cu vecinul ce are garsoniera. Pot sa aud TV-ul din cand in cand si cateodata si din baie (schema mai jos).
Ce solutii as avea pana in 1000-1500 eur ? Camera are aprox 3.80cm latime (perete comun vecin) x 3.30 cm lungime.

Daca izolez peretele comun cu vecinul cat si parte din peretele comun cu baia ar fi suficient ?

+-----------+-------------+
|                |               |
| Dormitor | TV Vecin    |
|                |               |
+-----------+--------------+
..    | Baie | Baie |  

Ca o solutie rapida de a mai reduce macar 20-30db, ar avea sens sa pun tapet pe peretele comun ? (am dulapuri puse acolo, deci estetic nu ar conta)
Gen https://www.details....p?id_product=69 sau orice echivalent ?

Edited by greywolfact, 07 February 2019 - 18:23.


#670
drucker

drucker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.01.2008
Sfatul meu este sa trimiti mail la cele 2 firme, ti-am dat PM cu numele lor, exact cu descrierea problemei si ambele iti vor raspunde imediat cu recomandarile lor de materiale, eu asa am procedat. Eu inca nu am achizitionat nimic de la ei deoarece trebuie sa demontez un calorifer si astept sa se mai incalzeasca afara dar am fost multumit de raspunsurile lor tehnice.

#671
MC25

MC25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.11.2013
Sfat: nu incercati izolare fonica cu pluta. Am incercat eu cu pluta expandata de 4 cm si nu are absolut nici un efect. Bani aruncati. Am lipit in prima faza pluta de perete cu vecinii. Efect zero. Dupa care am montat o placa de rigips fonic peste ea. S-a mai redus zgomotul insa foarte putin. Am sudiat mai bine dupa aceasta teapa si exista solutii mai ieftine si mai eficiente.
Prosteala pe fata. O sa le fac reclamatie poate chiar plangere pentru inselaciune.

#672
valory1984

valory1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.12.2011
Salutare.

Vreau sa va cer ajutorul, pt a izola fonic o usa dintre doua camere (diametru aprox. 91cm x 201cm). Sunt sunete aeriene (tv, vorbit) foarte deranjante. Este vorba de o casa particulara, peretii sunt grosi de aprox 50cm (din caramida clasica), cred ca acolo nu o sa fie problema. Ma intereseaza sa am o izolare fonica cat se poate de perfecta, pt a scapa de sunetele aeriene.
Ce material imi recomandati pt a aplica pe usa respectiva, eventual si la pragul usii (eventual si imprejurul ramei)?

[Din cate am citit eu, ma gandeam sa aplic HD Foam de vreo 3-4cm grosime pe toata suprafata usii + HD Foam de 2 cm pe sticla usii (in mijloc are o sticla, adancita aprox. fix 20mm, fata de suprafata usii)]

Astept raspunsurile voastre, mai ales de la cei care au avut parte de o situatie asemanatoare.

Mersi anticipat!

Edited by valory1984, 27 February 2019 - 12:06.


#673
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 valory1984, on 27 februarie 2019 - 11:45, said:

Salutare.

Vreau sa va cer ajutorul, pt a izola fonic o usa dintre doua camere (diametru aprox. 91cm x 201cm). Sunt sunete aeriene (tv, vorbit) foarte deranjante. Este vorba de o casa particulara, peretii sunt grosi de aprox 50cm (din caramida clasica), cred ca acolo nu o sa fie problema. Ma intereseaza sa am o izolare fonica cat se poate de perfecta, pt a scapa de sunetele aeriene.
Ce material imi recomandati pt a aplica pe usa respectiva, eventual si la pragul usii (eventual si imprejurul ramei)?

[Din cate am citit eu, ma gandeam sa aplic HD Foam de vreo 3-4cm grosime pe toata suprafata usii + HD Foam de 2 cm pe sticla usii (in mijloc are o sticla, adancita aprox. fix 20mm, fata de suprafata usii)]

Astept raspunsurile voastre, mai ales de la cei care au avut parte de o situatie asemanatoare.

Mersi anticipat!

Problema nu este doar usa. De fapt, ca sa zic asa, usa este veriga cea mai slaba in lantul de transmisie. Singura varianta ca sa imbunatatesti partea asta este sa capitonezi usa. Dupa care o sa constati ca ramine problema frecventelor joase, care trec ca prin brinza direct prin perete. Urmeaza vocea, care va trece sau nu in functie de nivelul de sonorizare din partea cealalta. Daca vrei izolare "perfecta" nu iti ramine altceva de facut, decit sa folosesti acelasi concept ca si pentru camera anecoica. Uite:
https://www.google.c...Huw0aEl3tnjUiM:

LE: bag seama ca se chinuie multa lume pe topicul asta. De multe ori cu bani multi si tot degeaba. Si inca ceva. Am uitat de podea. Daca esxista legatura cu zidul comun, atunci poti sa faci, ce vrei tu, ca tot nu se schimba mare lucru.
As propune sa nu va chinuiti si sa tratati situatia in mod sportiv, aka asta este si la revedere. Mai simplu ar fi ca ocupantii camerelor sa se inteleaga amiabil. La urma urmelor deranjul nu reprezinta o strada cu sens unic. Celui care deranjeaza tot ii vine rindul sa fie deranjat la rindul lui intr-un moment cit se poate de nasol, lucru pe care ar trebui sa-l inteleaga pina la urma si ultimul incapatinat Posted Image

Edited by vata_pa_batz, 27 February 2019 - 17:42.


#674
valory1984

valory1984

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.12.2011

 vata_pa_batz, on 27 februarie 2019 - 17:34, said:

Dupa care o sa constati ca ramine problema frecventelor joase, care trec ca prin brinza direct prin perete.

Sunt doar sunete aeriene (tv, vorbit), cum am scris si mai sus. Nu sunt frecvente joase deloc. Nici sunete mecanice. Doar un tv simplu, cu difuzoarele lui incorporate si vorbe, nimic altceva. Tv la volum normal si vorbele in ton normal (nu urlete, tipete, etc).
Dupa cum stiu eu, un om cand vorbeste (asa obisnuit), scoate aprox. 40-60 decibeli, daca reusesc sa scap de vreo 20-30 decibeli, probabil va fi o situatie "perfecta".
Deci in halu ala nu trebuie izolat, ca si poza din link :)))

Revenind la usa, ai scris sa-o capitonez. Ar fi ok metoda care am scris mai sus, cu materialele respective sau o metoda/materiale diferite?

#675
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 valory1984, on 27 februarie 2019 - 20:34, said:

Sunt doar sunete aeriene (tv, vorbit), cum am scris si mai sus. Nu sunt frecvente joase deloc. Nici sunete mecanice. Doar un tv simplu, cu difuzoarele lui incorporate si vorbe, nimic altceva. Tv la volum normal si vorbele in ton normal (nu urlete, tipete, etc).
Dupa cum stiu eu, un om cand vorbeste (asa obisnuit), scoate aprox. 40-60 decibeli, daca reusesc sa scap de vreo 20-30 decibeli, probabil va fi o situatie "perfecta".
Deci in halu ala nu trebuie izolat, ca si poza din link Posted Image))

Revenind la usa, ai scris sa-o capitonez. Ar fi ok metoda care am scris mai sus, cu materialele respective sau o metoda/materiale diferite?

Amesteci termeni la greu, dar foarte probabil nu este vina ta, ci a altora, care arunca niste cifre aiurea. De unde sa incepem si unde sa terminam???
Propunerea mea este urmatoarea:

o sa scriu miine un mic tutorial, care ar trebui sa lamureasca niste chestii pe intelesul tuturor. Nu o fac azi, deoarece sint deja pe trei sferturi beat si efortul ma depaseste. Totusi, recomad in prealabil intelegerea fenomenului de propagare a undelor acustice. Pentru chestia asta am deja un mic tutorial de gust:

https://forum.softpe...1a/page__st__36
postarea 46
Dupa ce se va intelege fenomenul, trecem mai departe la materiale, densitati samd. Dar miine. Azi savurez niste bere :)

#676
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

 drucker, on 11 ianuarie 2019 - 17:39, said:

Salutari, doresc sa izolez fonic un perete de interior, cu geam inspre strada, cu pluta expandata + green glue. Ce parere aveti ? Va atenua zgomotele exterioare ?

Se poate gasi Green Glue sau ceva similar in Romania?

Eu am gasit membrana Tecsound, insa speram sa pot gasi si o solutie ceva mai ieftina.

Pluta expandata inteleg ca nu ofera o izolare asa de grozava in raport cu pretul, deoarece nu are nici masa si nu este nici suficient de elastica (precum vata minerala sau bazaltica). Eu recurg la varianta de pereti + tavan flotant, complet decuplat de peretele original prin bride acustice Senor.

Edited by BOGraphics, 12 March 2019 - 18:08.


#677
drucker

drucker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.01.2008
Salut, nu, nu se gaseste Green Glue in Romania dar poti lua de pe Amazon.uk..

#678
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Totusi un tub de Green Glue ajunge pt cca 1.5mp de gips carton si pare sa coste cam 100 de lei bucata. Membrana Tecsound ar costa cam la fel pe metrul patrat, dar are mult mai multa masa. Care varianta credeti ca ar fi mai buna?

In acest moment incerc sa imi izolez singur un apartament in care se aude orice vorbesc vecinii si mai ales zgomote de impact (pasi, usi, scaune).

Nu stiu ce gips carton ar fi mai indicat:
- Rigips Fonic (38 lei / placa)
- Siniat NIDA Acustic (27 lei / placa)
- Knauf Piano DF13 (50 lei / placa)
- Knauf Diamant GKFI (90 lei / placa)

Ca si material de absorbtie fonica eu as merge pe vata bazaltica de densitate mai mare (40 kg/mp), doarece nu stiu daca s-ar justifica investitia in materiale specializate gen Heavy Foam.

#679
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nici o vata bazaltica nu va concura vreodata un material facut special pentru izolare fonica la aceeasi grosime. Rigips nu pot recomanda, dar iti spun sigur ca Knauf Diamant ala nu izoleaza de 3 ori mai bine decat cel de trei ori mai ieftin, e o chestie din constructia rigipsului nu poti absorbi sunet prea mult cu o placuta rigida de material mineral. Practic pe langa izolatie fonica ai si alte avantaje, pe alea le platesti scump nu izolarea fonica.

#680
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Asta ma gandeam si eu, ca de cat sa dau triplu pe gips carton, mai bine iau unul decent la pret si pun membrana Tecsound.
Cat despre utilizarea vatei bazaltice, eu sper sa obtin un efect bun de reducere a reverberatiei dintre gips di perete + un efect cat de cat de atenuare a zgomotelor fata de vata minerala "ieftina". Nu ma astept sa aiba acelasi efect cu Heavy Foam de exemplu, dar nici pretul nu este acelasi.

Intrebarea este: intre Heavy Foam 5cm + rigips dublu fara membrana intre foi si vata bazaltica 5cm + rigips dublu si Tecsound, care varianta ar fi mai eficienta?

Multumesc!

#681
SoundEngineer

SoundEngineer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.02.2011
Un nou sistem de izolatie fonica si are doar 4 cm grosime e format cu placi din fibro-gips cu material fonoabsorbant si membrana ViscoElastica. Gradul lui de izolatie este de 70 dB.
Sistem Izolare fonica Mute-Tec
Mai multe informatii despre produs gasiti si pe urmatoarele situri:

https://www.details....?id_product=132
https://www.material...ute-tec-23.html

#682
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
70 de decibeli suna prea bine ca sa fie adevarat!
Pe site-ul producatorului apare altceva:
https://www.decibeli...lls/?product=95
Oricum depinde mult de peretele pe care este montat, deoarece gradul de reducere a sunetului se masoara pe tot ansamblul, nu se adauga.

#683
SoundEngineer

SoundEngineer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.02.2011

 BOGraphics, on 03 aprilie 2019 - 20:31, said:

70 de decibeli suna prea bine ca sa fie adevarat!
Pe site-ul producatorului apare altceva:
https://www.decibeli...lls/?product=95
Oricum depinde mult de peretele pe care este montat, deoarece gradul de reducere a sunetului se masoara pe tot ansamblul, nu se adauga.

Pe situl producatorului Mute apare un Rw de 57 dB, pe situl producatorului Details sistemul este Mute-Tec. Deci este combinat cu membrana fonoizolanta Blocktec 70 adezivata.

Care membrana izoleaza independent pana la 39 dB. Testele facute pe sistemul Mute-Tec cu BCA au dat acel grad de izolatie fonica de 70 dB.

Edited by SoundEngineer, 08 April 2019 - 16:14.


#684
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 SoundEngineer, on 08 aprilie 2019 - 16:07, said:

[...]Care membrana izoleaza independent pana la 39 dB. [...]

Tu reprezinti un producator? Poate chiar pe acesta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate