Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Se poate corecta poziția corpului?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
booo

booo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 03.04.2006
Exercitiile de yoga fac doar streching. Este necesara si intarirea anumitor categorii de muschi.

De ex lordoza se corecteaza prin intinderea unor muschi ai spatelui  (erector spinae) ,flexori soldului (hip flexors) si intarirea muschilor abdominali.


Mai multe gastiti aici
http://www.exrx.net/...gy/Posture.html

si aici
http://www.t-nation...._no_more_part_i

#20
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postciureanuc, on May 21 2007, 12:43, said:

... pentru asta sunt niste hamuri elastice,
Parerea mea: renunta la ham. Are efect contrar .
Coloana trebuie tinuta in pozitie fiziologica de catre musculatura, purtand o astfel de orteza, musculatura se "puturoseste" si e firesc sa fie asa.

#21
rigoleta

rigoleta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.02.2007

View PostMirovaia_Scorb, on 30th April 2008, 22:24, said:

Se poate corecta poziția corpului?, coloană vertebrală

Am cateva mesaje la obiect pe topicul acela. Eventual ar putea fi unite threadurile, daca exista vreun moderator capabil sa inteleaga ce inseamna facilitatea asta.


Buna ziua

Am fost depistata cu scolioza si doresc sa ma vindec, caci am credinta sa se poate.
Unde as putea gasi mai multe informatii despre posturile de care vorbiti dvs.? Este vorba de yoga? Va rog, mai multe detalii

Multumesc

#22
Cristisor

Cristisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2005
Pentru a putea corecta scolioza ai nevoie in primul rand de cateva sedinte la un fizioterapeut bun care sa iti explice care e pozitia corecta pentru a sta pe scaun, pentru a merge, pentru a te apleca, etc. Apoi iti va arata si cateva exercitii care se pot face, insa sa stii ca ai nevoie de ani multi pentru a vedea rezultate. Si eu am crezut ca pot invata doar de pe net insa abia cand am ajuns pe mana unei persoane foarte hotarate am reusit sa adopt o pozitie mai buna pentru coloana. E destul de greu si enervant sa te fortezi sa stai corect si doar cineva hotarat te poate obliga la inceput si apoi, cand o sa observi rezultatele, vei simti ca merita efortul.

#23
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Iată evoluția în cazul meu:
Vestea bună este că deși nu am făcut tratament pînă în prezent (au trecut 6 ani), boala nu s-a agravat. Nu mă doare nimic, postura este aceeași (cifoză ușoară).
Vestea proastă este că nici nu s-a vindecat de la sine și, avînd în vedere că am înaintat în vîrstă, probabil tratamentul ar necesita o perioadă foarte îndelungată sau  ar fi ineficient.

Cu toate acestea, m-am hotărît să apelez la ajutorul unui fizioterapeut. Credeți că e prea tîrziu?

Edited by dobrotescunicol, 04 November 2013 - 00:13.


#24
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Medicul de familie te trimite la ortoped si ortopedul iti spune ce si cum, cu investigatii cu tot.

Edited by DKN1, 11 November 2013 - 23:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate