Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Montaj Videoclip

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
SarcasticMusic

SarcasticMusic

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.05.2007
Sal... As vrea si eu sa filmez un videoclip` normal asa... la o piesa...... si as vrea sa stiu ce programe ar fi mai bune pt. montarea videoului........................ sa aiba si ceva efecte asa cat de cat pe langa... destul asa de complex... :) daca se poate zicetzi niste exemple asa... de la cel mai usor program pana la cel mai greu ( profesionist ) cum ar venii... nu conteaza ca nu se gasete pe net............. defapt... ce nu se gaseste pe net... :-j :-j  :rolleyes: ...
Cam atat... astept niste raspunsuri daca se poate ...  ;)
Ms` ...  ;)

Edited by SarcasticMusic, 15 May 2007 - 17:57.


#2
viktoras

viktoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 31.08.2005
Cred ca vei primi raspunsuri....''sarcastice''.

#3
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005

View PostSarcasticMusic, on May 15 2007, 18:56, said:

Sal... As vrea si eu sa filmez un videoclip` normal asa... la o piesa...... si as vrea sa stiu ce programe ar fi mai bune pt. montarea videoului........................ sa aiba si ceva efecte asa cat de cat pe langa... destul asa de complex... :) daca se poate zicetzi niste exemple asa... de la cel mai usor program pana la cel mai greu ( profesionist ) cum ar venii... nu conteaza ca nu se gasete pe net............. defapt... ce nu se gaseste pe net... :-j :-j  :rolleyes: ...
Cam atat... astept niste raspunsuri daca se poate ...  ;)
Ms` ...  ;)
...sigur e var cu nenea cu documentarul cu ion creanga
si on topic de la mic la mare
windows movie maker - avid

#4
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

View PostSarcasticMusic, on May 15 2007, 18:56, said:

Sal... As vrea si eu sa filmez un videoclip` normal asa... la o piesa...... si as vrea sa stiu ce programe ar fi mai bune pt. montarea videoului........................ sa aiba si ceva efecte asa cat de cat pe langa... destul asa de complex... :) daca se poate zicetzi niste exemple asa... de la cel mai usor program pana la cel mai greu ( profesionist ) cum ar venii... nu conteaza ca nu se gasete pe net............. defapt... ce nu se gaseste pe net... :-j :-j  :rolleyes: ...
Cam atat... astept niste raspunsuri daca se poate ...  ;)
Ms` ...  ;)

Nu suntem foarte siguri ca tu insuti stii ce vrei...
La felul cum ai pus problema, se poate distinge si calitatea videoclipului, daca vei apuca sa-l faci totusi...
Fara ofensa, dar inainte de a intreba despre programe de editare (care sunt cu zecile) si care practic oricare se poate preta la a edita ceea ce filmezi, ar fi trebuit sa te asiguri ca stii CUM se filmeaza un videoclip.
Oare cum crezi tu ca se filmeaza? Il pui pe interpret sau pe interpreta sa cante, apesi pe REC si gata?
Oare realizezi ca iti trebuie de fapt un scenariu bine pus la punct? In functie de genul muzical, de versuri si ritm, iti creezi intai un scenariu, adica trebuie sa ai de la inceput in minte, in proportie de 90%, cum vrei sa arate videoclipul la final.
Si abia atunci, in functie de ceea ce iti stabilesti, vei filma.
Toate efectele pe care vrei sa le bagi ulterior la montaj, au la baza un singur lucru: felul cum ai filmat. Trebuie sa ai in minte efectele pe care le doresti, ca sa stii cum sa filmezi.
M-am facut inteles? Sper, altfel vei esua lamentabil, sau va arata ca o solista filmata in timp ce canta pe scena Caminului Cultural, cu o camera ieftina, de un amator, care in afara de cateva zoom-uri violente si tremurate nu stie.
Asa ca gandeste-te bine ce vrei, inainte de a intreba de programe de editare.
Poti folosi orice program, in functie de pretentiile videoclipului si de experienta cu care folosesti un program de editare.
Cum zicea si cerreal, de la Windows Movie Maker pana la Avid si Final Cut Pro.

Edited by SlowMotion, 17 May 2007 - 10:07.


#5
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007

View PostSlowMotion, on May 17 2007, 11:05, said:

Nu suntem foarte siguri ca tu insuti stii ce vrei...
La felul cum ai pus problema, se poate distinge si calitatea videoclipului, daca vei apuca sa-l faci totusi...
Fara ofensa, dar inainte de a intreba despre programe de editare (care sunt cu zecile) si care practic oricare se poate preta la a edita ceea ce filmezi, ar fi trebuit sa te asiguri ca stii CUM se filmeaza un videoclip.
Oare cum crezi tu ca se filmeaza? Il pui pe interpret sau pe interpreta sa cante, apesi pe REC si gata?
Oare realizezi ca iti trebuie de fapt un scenariu bine pus la punct? In functie de genul muzical, de versuri si ritm, iti creezi intai un scenariu, adica trebuie sa ai de la inceput in minte, in proportie de 90%, cum vrei sa arate videoclipul la final.
Si abia atunci, in functie de ceea ce iti stabilesti, vei filma.
Toate efectele pe care vrei sa le bagi ulterior la montaj, au la baza un singur lucru: felul cum ai filmat. Trebuie sa ai in minte efectele pe care le doresti, ca sa stii cum sa filmezi.
M-am facut inteles? Sper, altfel vei esua lamentabil, sau va arata ca o solista filmata in timp ce canta pe scena Caminului Cultural, cu o camera ieftina, de un amator, care in afara de cateva zoom-uri violente si tremurate nu stie.
Asa ca gandeste-te bine ce vrei, inainte de a intreba de programe de editare.
Poti folosi orice program, in functie de pretentiile videoclipului si de experienta cu care folosesti un program de editare.
Cum zicea si cerreal, de la Windows Movie Maker pana la Avid si Final Cut Pro.


  Haide-ti sa nu-l bagam pe om chiar in Final Cut Pro, k nu lucreaza la Hollywood si nici film nu face..... sa incerce Premiere sau daca e prea dificil, merge si un Studio 10 k e ieftin la Media Galaxy   sau moca pe net!

#6
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
Haide-ti sa intrebam omul in ce programe stie sa lucreze si cam ce buget ar avea videoclipul..... in orice caz daca te apuci de el incearca sa nu-l faci ca cele difuzate pe Taraf, Etno, etc... k atunci vom rade toti in cor

#7
nicu201

nicu201

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.08.2005
Ati speriat omu`..... :D

#8
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007

View Postnicu201, on May 17 2007, 11:44, said:

Ati speriat omu`..... :D


daca se sperie asa usor...... e nasol.... aici sunt tot felul de replici, asa k trebuia sa se astepte la critici mai mult decat la laude, nu zic bine?
noi vrem sa-l ajutam...

Edited by DIGITall Media, 17 May 2007 - 11:30.


#9
SarcasticMusic

SarcasticMusic

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.05.2007

View PostSlowMotion, on May 17 2007, 11:05, said:

Nu suntem foarte siguri ca tu insuti stii ce vrei...
La felul cum ai pus problema, se poate distinge si calitatea videoclipului, daca vei apuca sa-l faci totusi...
Fara ofensa, dar inainte de a intreba despre programe de editare (care sunt cu zecile) si care practic oricare se poate preta la a edita ceea ce filmezi, ar fi trebuit sa te asiguri ca stii CUM se filmeaza un videoclip.
Oare cum crezi tu ca se filmeaza? Il pui pe interpret sau pe interpreta sa cante, apesi pe REC si gata?
Oare realizezi ca iti trebuie de fapt un scenariu bine pus la punct? In functie de genul muzical, de versuri si ritm, iti creezi intai un scenariu, adica trebuie sa ai de la inceput in minte, in proportie de 90%, cum vrei sa arate videoclipul la final.
Si abia atunci, in functie de ceea ce iti stabilesti, vei filma.
Toate efectele pe care vrei sa le bagi ulterior la montaj, au la baza un singur lucru: felul cum ai filmat. Trebuie sa ai in minte efectele pe care le doresti, ca sa stii cum sa filmezi.
M-am facut inteles? Sper, altfel vei esua lamentabil, sau va arata ca o solista filmata in timp ce canta pe scena Caminului Cultural, cu o camera ieftina, de un amator, care in afara de cateva zoom-uri violente si tremurate nu stie.
Asa ca gandeste-te bine ce vrei, inainte de a intreba de programe de editare.
Poti folosi orice program, in functie de pretentiile videoclipului si de experienta cu care folosesti un program de editare.
Cum zicea si cerreal, de la Windows Movie Maker pana la Avid si Final Cut Pro.


Inteleg ce zici... genul muzicii e HipHop.................. tot ce ai zis u mai sus....  " Oare cum crezi tu ca se filmeaza? Il pui pe interpret sau pe interpreta sa cante, apesi pe REC si gata?
Oare realizezi ca iti trebuie de fapt un scenariu bine pus la punct? In functie de genul muzical, de versuri si ritm, iti creezi intai un scenariu, adica trebuie sa ai de la inceput in minte, in proportie de 90%, cum vrei sa arate videoclipul la final. " chestiile astea......... scenariu.... faza cu ritmu... stiu cum is...... defapt nush` cum sa itzi zic... dar in muzica rap nu e chiar extrem de greu sa realizezi un clip` ... mai ales daca ai mai participat si la alte filmari si chestii de genu... toate astea is clare... vroiam doar asa o parere despre programe... ca asa le cam stiu... da vroiam sa vad cam cum ma sfatuiti si voi ... Ms mult oricum` pt. explicatiile de mai sus.. :peacefingers:  

Deci...

viktoras : Asta e... :)

cerreal : " ...sigur e var cu nenea cu documentarul cu ion creanga " incearca sa aflii mai multe inainte de a vorbi.....

DIGITall Media : Stai linistit ca nu sunt genu ala............................................   :lol:  

nicu201 : lol... cu ce sa ma sperie ? :| chiar asa e cum a zis el... cum sa nu razi cand vezi un clip de ala ?  :)

#10
nicu201

nicu201

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.08.2005
Sa ne anunti cind e gata...videoclipul :P

#11
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007
da, as vrea sa-l vad si eu..

#12
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
eu nu.

#13
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006

View PostSarcasticMusic, on May 17 2007, 12:50, said:

Inteleg ce zici... genul muzicii e HipHop...

Pai daca e HipHop, este intr-adevar ceva mai simplu, dar ai grija ca vei avea de 5 ori mai multe cadre, pt ca ritmul muzicii impune o schimbare mai rapida a cadrelor, vor fi in cea mai mare parte cadre sub 1 secunda, cel mult 2 secunde, ca sa dea bine.
Dar tot trebuie sa ai un mic scenariu, sper ca ai inteles importanta lui. Adica sa filmezi in mai multe locatii, sa aiba legatura cu versurile, sa ai si cadre generale, nu numai prim-planuri, sa ai si o mica actiune cu voice-over, chestii din astea.
Dar apoi la editare, trebuie sa stii cum sa le legi, sa se vada acolo o coerenta, sa dea bine la privit.
Si inca ceva, de obicei la videoclipurile de HipHop merg si niste efecte speciale, atat de cromatica, cat si de motion.
Da, trebuie sa ne spui in ce program de editare excelezi. Daca abia acum te familiarizezi cu editarea, va fi cam dificil.
Spuneai ca ai participat pe platourile de filmare ale acestor genuri de videoclipuri, probabil ai impresia ca e simplu, dar nu e chiar asa. E multa solicitare, atat fizica, cat si psihica. Sau depinde pe cine ai vazut facand videoclipuri. Daca erau tot amatori, nu prea ai avut ce sa prinzi.
Oricum, bafta. Si spune-ne si noua, totusi, cu ce program esti familiarizat.

#14
SlowMotion

SlowMotion

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 217
  • Înscris: 25.10.2006
Si alta curiozitate, cu ce camera vrei sa filmezi videoclipul? Vei folosi mai multe camere, sau numai una?

#15
dinelo

dinelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.09.2006
Poti monta in orice soft vrei , in orice soft te simti confortabil , principalul este ideea si ceea ce montezi, eu pentru niste videoclipuri am folosit doar copy, paste cut si fade  ;)

#16
Darius1976

Darius1976

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.05.2018

View PostSarcasticMusic, on 15 mai 2007 - 17:56, said:

Sal... As vrea si eu sa filmez un videoclip` normal asa... la o piesa...... si as vrea sa stiu ce programe ar fi mai bune pt. montarea videoului........................ sa aiba si ceva efecte asa cat de cat pe langa... destul asa de complex... :) daca se poate zicetzi niste exemple asa... de la cel mai usor program pana la cel mai greu ( profesionist ) cum ar venii... nu conteaza ca nu se gasete pe net............. defapt... ce nu se gaseste pe net... :-j :-j  :rolleyes: ...
Cam atat... astept niste raspunsuri daca se poate ...  ;)
Ms` ...  ;)


Sony Vegas :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate