Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

casa gata construita

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
simma

simma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.05.2007

 taz21, on Jul 23 2007, 13:55, said:

Pai casa nu e gata?  :blink: Parca ziceai ca a fost locuita.
Succes.


taz, casa e gata, a fost locuita, intr-adevar, dar a fost construita fara autorizatie de constructie.
chiar ieri am luat legatura cu cineva de la urbanism din primarie, e chiar unul dintre vecini, si ne-a spus ca nu putem lua autorizatia pt ca PUD-ul prevede 30% proportia constructie - teren, care - in cazul nostru - depasita.
cam dur si definitiv raspunsul pt noi, care credeam ca o putem scoate (a fost prima oara cand am auzit de aceasta prevedere), toti ne asigurau ca se poate scoate autorizatia, dar nimeni - ori nu s-a gandit, ori nu a fost interesat sa ne spuna - nu ne-a spus de acest lucru.
acum, faptul e consumat..

#20
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,406
  • Înscris: 15.11.2003

 simma, on Aug 9 2007, 09:26, said:

taz, casa e gata, a fost locuita, intr-adevar, dar a fost construita fara autorizatie de constructie.
chiar ieri am luat legatura cu cineva de la urbanism din primarie, e chiar unul dintre vecini, si ne-a spus ca nu putem lua autorizatia pt ca PUD-ul prevede 30% proportia constructie - teren, care - in cazul nostru - depasita.
cam dur si definitiv raspunsul pt noi, care credeam ca o putem scoate (a fost prima oara cand am auzit de aceasta prevedere), toti ne asigurau ca se poate scoate autorizatia, dar nimeni - ori nu s-a gandit, ori nu a fost interesat sa ne spuna - nu ne-a spus de acest lucru.
acum, faptul e consumat..

Inca ma minunez ce tepe isi pot lua unii oameni cu toate ca au primit sfaturi bune...
Nu pot trage decat concluzia ca sunt iresponsabili sau nu cunosc valoarea banilor.

#21
djrazvy

djrazvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.05.2006

 radu103, on 26th December 2008, 06:23, said:

Inca ma minunez ce tepe isi pot lua unii oameni cu toate ca au primit sfaturi bune...
Nu pot trage decat concluzia ca sunt iresponsabili sau nu cunosc valoarea banilor.
Salutare, in aceasta situatie ce se poate intimpla ?? Se "vinde" mai departe sau se va locui in ea cu teama ca intr-o zi primaria va demola constructiile ilegale ??

#22
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
pai cum ai cumparat casa daca nu avea asa zisa autorizatie? nu era intabulata? sau ai cumparat doar terenul? foarte curios acest sfarsit de topic

#23
djrazvy

djrazvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.05.2006

 newages, on 2nd January 2012, 12:59, said:

pai cum ai cumparat casa daca nu avea asa zisa autorizatie? nu era intabulata? sau ai cumparat doar terenul? foarte curios acest sfarsit de topic
Cred ca a cumparat in speranta "promisiunii" de a obtine autorizatie care vezi doamne ar fi in lucru, am fost si eu interesat de cumpararea unei case in acea zona, majoritatea sunt cu teren in concesiune si am mai auzit ca se fac si magarii multe, gen vanzarea casei de 4-5 ori (tereneul nu are cum sa il vanda) dar datorita deschiderii foarte mici a terenului nu acorda primaria autorizatia, am mai auzit ca aia cand vand pe acolo muta singuri gardul dupa bunul plac, iar cica unii au la misto cutii galbene in fata portii sa te faca sa crezi ca este gaz in zona, atentie mare la cumpararea unei case ca se trag tepe la greu.

#24
newages

newages

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 21.01.2011
Doamneee fereste-ne, ...magaria asta chiar ca nu o mai auzisem (poate pentru ca sunt prea tanar). Foarte interesant!!!

#25
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Sau casele cu cutii galbele la poarta, in casa dai drumul la gaz care vine de la conducta, te muti, si vezi ca peste 1 saptamana se termina gazul.
Te duci pe traseul tevii, sapi (ciudat, pentru ca ea se trage suprateran prin curte) si vezi ca teava se termina intr-o butelie.
Si mai sunt si alte cazuri cu energie electrica furnizata de la un vecin binevoitor, desi la poarta exista contoar, dar doar pentru marketing.
Sau canalizare stradala ce se termina intr-o groapa astupata cu pietris si pus pamant peste.
Tot ce se poate face, pentru ca un posibil client sa fie indus in eroare.
Acestia nu sunt proprietari care vand, ci samsari de case care cu asta se ocupa.
Casa din BCA, fara autorizatie...dar arata bine, exact tiparul samsarilor. 4 fire de fier, niste stalpisori de beton, sa tina pana plateste proprietarul.
Mare grja. Casa trebuie sa fie intabulata, si trebuiesc toate contractele cu regiile furnizoare de utilitati.

#26
djrazvy

djrazvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.05.2006

 Astrul, on 7th January 2012, 15:20, said:

Sau casele cu cutii galbele la poarta, in casa dai drumul la gaz care vine de la conducta, te muti, si vezi ca peste 1 saptamana se termina gazul.
Te duci pe traseul tevii, sapi (ciudat, pentru ca ea se trage suprateran prin curte) si vezi ca teava se termina intr-o butelie.
Si mai sunt si alte cazuri cu energie electrica furnizata de la un vecin binevoitor, desi la poarta exista contoar, dar doar pentru marketing.
Sau canalizare stradala ce se termina intr-o groapa astupata cu pietris si pus pamant peste.
Tot ce se poate face, pentru ca un posibil client sa fie indus in eroare.
Acestia nu sunt proprietari care vand, ci samsari de case care cu asta se ocupa.
Casa din BCA, fara autorizatie...dar arata bine, exact tiparul samsarilor. 4 fire de fier, niste stalpisori de beton, sa tina pana plateste proprietarul.
Mare grja. Casa trebuie sa fie intabulata, si trebuiesc toate contractele cu regiile furnizoare de utilitati.
Asta nu o stiam cu butelia, mai invat si eu ceva, noroc ca mi-am notat tot ceea ce trebuie sa stiu si de ce sa ma feresc la achizitionare, sunt inca in cautari si o sa tin cont de cele spuse, mai ales chestia cu contractele de la utilitati e buna rau de tot, merci si sper sa nu se mai pacaleasca lumea pe viitor, disparitia acestor samsari se face prin prevenirea posibilor cumparatori.

#27
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Asa ar fi mai multe.
Verificarea daca exista intabulare, pentru ca prin notari se pot face multe, gen act vanzare-cumparare, desi nu exista acte oficiale pe casa.
Chitante dupa plata utilitatilor, dupa plata impozitelor.
Chemarea unui cadastrist pentru a da coordonatele, mai sunt unii care intra cu gardul peste vecini si apoi te trezesti cu procese si cheltuieli.
Chemarea unui expert tehnic care sa verifice starea cladirii, daca are proiect si s-a si respectat.
In general, cine se stie in regula, este dornic sa te ajute pentru a-i cumpara casa, cand omul incepe s-o dea pe calea "hai dom'le, ce n-ai incredere, nu vezi ca am tot ce-mi trebuie?", atunci sa fugi.

Edited by Astrul, 08 January 2012 - 04:32.


#28
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Stiu pe cineva care a cumparat o casa gata construita langa Iasi (Tomesti pt. cunoscatori), zona in care nu era apa curenta de la regia de apa, fantana in fata casei, apa in fantana. Dupa cateva zile dupa achizitie si mutare, apa din fantana s-a terminat! Fusese umpluta cu cisterna, vecinii i-au spus ca in zona nu au apa in fantani!
A vandut casa in scurt timp.
Tot in Iasi un proces intentat de cumparator vanzatorului (care si construise casa), placa de la parter si cea de peste parter nu erau din beton armat, doar o sapa subtire, in rest umplutura de pietris. Daca gasesc in arhiva Ziarului de Iasi pun si link-ul.

#29
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Probabil de referi la aceasta:  :rolleyes:

Pacaleala incredibila cu o vila vinduta la Birnova Link 1 si Link 2

Edited by buha, 08 January 2012 - 22:21.


#30
Alina7

Alina7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2012
Buna seara.
Trec si eu printr-o problema asemanatoare.
Am gasit o casa de vanzare (cladire veche) printr-o agentie, la care s-a stricat acoperisul acum vreo 4 ani si s-a ridicat inca un etaj. (60 mp 2 / nivel)
Problema e ca, etajul acela e construit in regie proprie si fara proiect si nu e intabulat. Are acoperis, geamuri, usi; e la gri.
Va dati seama ca pretul e tare bun in conditiile astea. Am tot incercat sa conving propietarii sa intabuleze partea de sus si atunci as cumpara-o. Ziceau ca se intereseaza sa o intabuleze ca si pod locuibil ca din cate am inteles e mai usor si mai ieftin.
Au tot lungit-o si pana la urma nu vor sa faca ei intabularea invocand diverse motive financiare.
Acum eu vin cu o intrebare, as putea sa fac un act notarial prin care sa specific ca pun eu banii la bataie pt intabulare cu conditia ca o data intabulata sa devina propietatea mea impreuna cu efectuarea contractului de vanzare cumparare?
Credeti ca e posibil sa fie intabulata?
Stiu ca sunt multe riscuri, amezi si o gramada de acte, avize si procedee care trebuiau.

#31
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Alina7, on 15th February 2012, 20:18, said:

Credeti ca e posibil sa fie intabulata?
NU, conform nu stiu carei ordonante nu se mai pot obtine autorizatii dupa construirea efectiva a unei cladiri.
Daca nu au proiect, probabil nu respecta/nu au nici CU, nu au nici AC, nici cartea constructiei ..... deci nu pot face intabularea.

Nu iti bate joc de bani, o sa plangi dupa ei.

Parerea mea.

#32
Alina7

Alina7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2012

 gabian22, on 15th February 2012, 21:05, said:

NU, conform nu stiu carei ordonante nu se mai pot obtine autorizatii dupa construirea efectiva a unei cladiri.
Daca nu au proiect, probabil nu respecta/nu au nici CU, nu au nici AC, nici cartea constructiei ..... deci nu pot face intabularea.

Nu iti bate joc de bani, o sa plangi dupa ei.

Parerea mea.

Multumesc de raspuns.
Azi dimineata am fost in vizita la ei si pana la urma ne-am hotarat ca renuntam la orice alt demers. O sa caut altceva legal  :D .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate