Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Arhitect vs. Inginer - un razboi antic

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Am creat acest topic pentru a putea intelege si eu de ce inginerii sunt atat de prosti.
Poate nu sunt chiar persoana potrivita deoarece sunt de o parte a baricadei, deci nu pot fi impartial trebuie sa-mi spun si eu pasul.
De ce s-au inventat toate aceste ineptii recente cu firmele de proiectare care trebuie sa aiba ori angajat, ori contract cu alta firma de proiectare cu arhitect?
Ca sa nu-si mai vanda arhitectii stampila pe-o sticla de rachiu? Si faza cu dovada care se plateste....mai da smecheri mai sunteti ma voi.
Fac apel pe aceasta cale tuturor inginerilor structuristi sa sprijne noua propunere ca si noi ASTIA MURITORI DE RAND sa avem exact aceleasi privilegii ca si marile zeitati ganditoare.
Apropo cum se face ca 70% din inginerii pe care-i cunosc fac si partea de arhitectura, dar arhitecti cred ca am cunoscut 2 care stiau si din ce e compusa o casa si nu doar design si culori. Halal arhitecti mai avem in zilele noastre.
Poze frumoase si colorate dar daca-i pui o problema de structura spune ca nu e treaba lui ci a mea sa gasesc solutii.
Iata de ce niciodata nu am facut rezistenta pe un proiect realizat de vreun arhitect pana acum...imi ingreuneaza munca de 3 ori...
Astept opinii pro si contra.

#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Toata lumea este autorizata intr'un fel sau altu'. Arhitectii sunt organizati in breasla si au ca si for reprezentativ Ordinul Arhitectilor si Uniunea Arhitectilor. Medicii sunt inscrisi in colegiu, avocatii in barou...etc....

70 % din ingineri fac proiecte de arhitectura?!  ;) . Sa fim rezonabili totusi cu aberatiile de genu' asta. Nu redactarea unui proiect este problema, pt. asta exista desenatori tehnici sau tehnicieni CAD. Am lucrat de cind ma stiu cu cel putin 7 ingineri si doar unu' stia sa gindeasca un partiu corect functional. Intre timp, respectivu' inginer a terminat si fac. de arhitectura, era o pasiune, la fel ca si pt. Calatrava (arhitect-inginer contemporan - vezi stadionu' olimpic din Atena).

Inginerii fac proiectare de rezistenta din simplu' motiv ca asta'i meseria lor, la fel cum un stomatolog face doar stomatologie nu si proctologie. Unii se ocupa de constructii civile, altii de constructii industriale, unii sunt specializati pe lemn si beton, altii pe metale.

Faptu' ca nu ai facut proiecte de rezistenta pe un proiect de arhitectura, ma face sa cred ca esti incapabil profesional  ;) . Toti inginerii cu care lucrez i'mi sunt prieteni si ma inteleg foarte bine cu ei (mai putin cu termenele de predare). Iesim la bere si ne facem muci, iar aici recunosc cu mina pe inima ca ei beau mai bine ca mine.

Pozele frumoase si colorate sunt doar propuneri catre beneficiar, nu catre inginer. Ingineru' lucreaza pe proiectul tehnic de arhitectura. Iar pozele alea frumoase si colorate, te ajuta pe tine sa mininci o piine. Omenii vor case personalizate, cu volumetrii jucate, cu planimetrii functionale, luminate corect, dimensionate corect, care respecta anumite teme si atmosfere vizuale.
Lucrurile astea inginerii nu le cunosc (la fel cum nici arhitectii nu stiu sa armeze grinzi in consola). Si nu e vb. de case, astea's programe simple. Ma refer la blocuri de locuinte, cladiri de birouri, scoli, universitati, primarii...etc...programe complexe ce necesita un volum mare de informatii normate.

Stampila nu se vinde pe'o sticla de rachiu :), poate la tine, acolo de unde esti. Stampila de arhitect este dovada dreptului de semnatura. Oficialitatile cer aceasta dovada, astfel incit sa se asigure ca nu orice balamut se apuca sa deseneze case, doar pt. ca stie desen tehnic. La fel se intimpla si cu medicii, ca de altfel toate tigancile ar face medicina cu musetel si balega de vaca fiarta si o prescriu drept "tratament impotriva impotentei intelectuale".

Dreptul de semnatura, il obliga pe arhitect sa gindeasca lucrurile responsabil conf. normelor, astfel incit, cind ai sa crapi prajit intr'un incendiu la cinema, sa stii din start daca normele PSI (nu stiu daca stii ce's alea) au fost respectate din faza de proiectare. Uneori este nevoie de norme legate de sanepid (cind faci un restaurant sau oricare alt program de alimentatie publica) ca de altfel, ca si inginer cred ca ai fi realizat o metamorfoza pubela de gunoi-loc de preparat carnea intr'o simbioza dimboviteana de om care se pricepe la toate.

Arhitectii regelementeaza prin munca lor o constructie din punct de vedere: functional, termic, acustic, estetic iar inginerii de rezistenta se ocupa de structura (intr'o zona seismica este un lucru foarte important), instalatorii se ocupa de termice si sanitare iar electricienii de retelele de curenti tari, slabi si date.

Toate aceste profesii se intrepatrund si exista o reala colaborare intre acesti oameni. Asa cum arhitectul poarta titulatura de sef de proiect la o constructie civila, tehnologu' poarta titulatura de sef de proiect la o constructie industriala si ingineru' structurist poarta titulatura de sef de proiect la un pod sau baraj....fiecare cu atributiile lui.

Pina una alta, in calitatea mea de moderator, o sa'ti sugerez sa fii mai moderat in afirmatii. Topicul poate ramine deschis, desi tema'i aberanta. NU exista razboi arhitect-inginer.

Edited by punkt, 15 May 2007 - 10:42.


#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Astra_rullz, on May 15 2007, 00:30, said:

Am creat acest topic pentru a putea intelege si eu de ce inginerii sunt atat de prosti.
Poate nu sunt chiar persoana potrivita deoarece sunt de o parte a baricadei, deci nu pot fi impartial trebuie sa-mi spun si eu pasul.
De ce s-au inventat toate aceste ineptii recente cu firmele de proiectare care trebuie sa aiba ori angajat, ori contract cu alta firma de proiectare cu arhitect?
Ca sa nu-si mai vanda arhitectii stampila pe-o sticla de rachiu? Si faza cu dovada care se plateste....mai da smecheri mai sunteti ma voi.
Fac apel pe aceasta cale tuturor inginerilor structuristi sa sprijne noua propunere ca si noi ASTIA MURITORI DE RAND sa avem exact aceleasi privilegii ca si marile zeitati ganditoare.
Apropo cum se face ca 70% din inginerii pe care-i cunosc fac si partea de arhitectura, dar arhitecti cred ca am cunoscut 2 care stiau si din ce e compusa o casa si nu doar design si culori. Halal arhitecti mai avem in zilele noastre.
Poze frumoase si colorate dar daca-i pui o problema de structura spune ca nu e treaba lui ci a mea sa gasesc solutii.
Iata de ce niciodata nu am facut rezistenta pe un proiect realizat de vreun arhitect pana acum...imi ingreuneaza munca de 3 ori...
Astept opinii pro si contra.
nu sunt nici inginer, nici arhitect, deci sunt mai impartiala ca tine :D. Ei, nu-s chiar asa de impartiala, ca am doi structuristi acasa, dar chiar nu inteleg care-i problema ta. Da, sunt multi ingineri care fac si partea de arhitectura, dar ai facut vreo comparatie intre ce fac ei si ce face un arhitect? Poate ca nu cunosti tu arhitectii potriviti :P , ca mie mi se pare o diferenta mare. Da, stiu, nici un inginer nu da doi bani pe partea artistica, in schimb beneficiarii dau. Si chiar nu e treaba arhitectului sa rezolve problemele de structura, e treaba inginerului. Desigur, daca te depaseste, daca n-ai chef sa cauti solutii... nu trebuie sa te apuci, nu te obliga nimeni.
Sunt si ingineri prosti, asa cum sunt si arhitecti prosti, asa cum sunt si soferi prosti... Mie mi se pare o provocare sa faci rezistenta unei cladiri indiferent cat de aiurita, nu o bataie de cap. Crede-ma, zilnic aud cum se cearta ingineru' cu artistu', aproape ca se bat, dar si "produsul final"... merita.

#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Cred ca frustrarile mele m-au dus cu discutia mult mai departe decat am vrut.
Vorbeam in special de cadrul legal, de ce nu exista un cadru la fel ca Ordinul arhitectilor si pentru ingineri?
Toate reglementarile sunt in favoarea arhitectilor, corect?
N-am vazut nimic referitor la angajarea obligatorie a unui inginer structurist sau instalatii intr-o firma de proiectare...le face arhitectul pe toate?
Sa fim seriosi.
Punkt are dreptate in tot ceea ce spune si-mi place gandirea lui despre colaborare.
Voi vb despre Bucuresti in special unde lucrurile in majoritatea cazurilor si in orice domeniu stau destul de bine.
Dar in afara...e jale crede-ma. Sunt Bucurestean dar am lucrat si in provincie. Acolo inginerii sunt catalogati drept....nu mai zic...
Fa-mi si mie o fundatie si-o armare de placa. Cam atat. Doamne fereste sa-i zici ca ceva nu e in regula ca sare imediat ca domne el este desteptul care a proiectat iar eu tre sa-i gasesc solutii pentru aberatiile lui. Inainte de a te apuca sa-i faci un living de 50 mp fara stalpi si grinzi ca nu da bine te gandesti inainte si la cum naiba s-o realiza treaba asta si la banii fraierului care tre sa plateasca dublu pentru o asemenea armare.
Eu zic ca un arhitect desavarsit ar trebui sa cunoasca cel putin 70% din munca unui inginer. Sunt care stiu si mai bine si ma bat la .... la orice ora in structura.
Dar din pacate nu-s multi.
In fine, nu sunt inapt sa fac dupa proiectul altuia dar cand gandesti o cladire tre sa gandsti si structural inainte.

#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Astra_rullz, on May 15 2007, 12:09, said:

Cred ca frustrarile mele m-au dus cu discutia mult mai departe decat am vrut.
Vorbeam in special de cadrul legal, de ce nu exista un cadru la fel ca Ordinul arhitectilor si pentru ingineri?
Toate reglementarile sunt in favoarea arhitectilor, corect?
N-am vazut nimic referitor la angajarea obligatorie a unui inginer structurist sau instalatii intr-o firma de proiectare...le face arhitectul pe toate?
Sa fim seriosi.
Punkt are dreptate in tot ceea ce spune si-mi place gandirea lui despre colaborare.
Voi vb despre Bucuresti in special unde lucrurile in majoritatea cazurilor si in orice domeniu stau destul de bine.
Dar in afara...e jale crede-ma. Sunt Bucurestean dar am lucrat si in provincie. Acolo inginerii sunt catalogati drept....nu mai zic...
Fa-mi si mie o fundatie si-o armare de placa. Cam atat. Doamne fereste sa-i zici ca ceva nu e in regula ca sare imediat ca domne el este desteptul care a proiectat iar eu tre sa-i gasesc solutii pentru aberatiile lui. Inainte de a te apuca sa-i faci un living de 50 mp fara stalpi si grinzi ca nu da bine te gandesti inainte si la cum naiba s-o realiza treaba asta si la banii fraierului care tre sa plateasca dublu pentru o asemenea armare.
Eu zic ca un arhitect desavarsit ar trebui sa cunoasca cel putin 70% din munca unui inginer. Sunt care stiu si mai bine si ma bat la .... la orice ora in structura.
Dar din pacate nu-s multi.
In fine, nu sunt inapt sa fac dupa proiectul altuia dar cand gandesti o cladire tre sa gandsti si structural inainte.
Hai, dragule, lasa ca nu-i chiar asa negru dracu'. In provincie structuristii sunt foarte respectati, mai ales daca merita. Cel putin in Brasov, Cluj, Targu Mures, Alba Iulia... nu stiu sigur despre altii. Imagineaza-ti ca la un structurist din Brasov vin firme din Bucuresti, sau Galati, cu proiecte imense. Si ca platesc drepturi de autor, in parti egale, la arhitect si rezistentist. Iti spun eu ca nu cunosti arhitectii potriviti.

#6
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Astra_rullz, on May 15 2007, 12:09, said:

Cred ca frustrarile mele m-au dus cu discutia mult mai departe decat am vrut.
Vorbeam in special de cadrul legal, de ce nu exista un cadru la fel ca Ordinul arhitectilor si pentru ingineri?
Toate reglementarile sunt in favoarea arhitectilor, corect?
N-am vazut nimic referitor la angajarea obligatorie a unui inginer structurist sau instalatii intr-o firma de proiectare...le face arhitectul pe toate?
Sa fim seriosi.
Punkt are dreptate in tot ceea ce spune si-mi place gandirea lui despre colaborare.
Voi vb despre Bucuresti in special unde lucrurile in majoritatea cazurilor si in orice domeniu stau destul de bine.
Dar in afara...e jale crede-ma. Sunt Bucurestean dar am lucrat si in provincie. Acolo inginerii sunt catalogati drept....nu mai zic...
Fa-mi si mie o fundatie si-o armare de placa. Cam atat. Doamne fereste sa-i zici ca ceva nu e in regula ca sare imediat ca domne el este desteptul care a proiectat iar eu tre sa-i gasesc solutii pentru aberatiile lui. Inainte de a te apuca sa-i faci un living de 50 mp fara stalpi si grinzi ca nu da bine te gandesti inainte si la cum naiba s-o realiza treaba asta si la banii fraierului care tre sa plateasca dublu pentru o asemenea armare.
Eu zic ca un arhitect desavarsit ar trebui sa cunoasca cel putin 70% din munca unui inginer. Sunt care stiu si mai bine si ma bat la .... la orice ora in structura.
Dar din pacate nu-s multi.
In fine, nu sunt inapt sa fac dupa proiectul altuia dar cand gandesti o cladire tre sa gandsti si structural inainte.
Off, esti un om tare incapatinat. Nu cred ca te'a ajutat asta prea mult in viata, da' cu siguranta tu stii mai bine.

Nu exista Ordinul inginerilor, pt. ca inginerii nu vor asta. Nu e vina arhitectilor.

Toate reglementarile sunt in favoarea arhitectilor?....Care's alea? Sunt doua profesii foarte bine reglementate. Unii au niste atributii, altii au alte atributii foarte bine si clar delimitate. Nu vad ce avantaje are o profesie in defavoarea alteia. Orice proiect de rezistenta trebuie STAMPILAT de un VERIFICATOR care la rindu' lui e inginer. Expertizele le fac expertii care la rindu' lor sunt ingineri.

Intr'o firma de proiectare, daca fac si proiectare de rezistenta cu siguranta este OBLIGATORIU sa se ocupe de asta un inginer de rezistenta. Ca vreau in calitate de patron de SRL sa angajez un inginer sau sa lucrez cu colaboratori, este o masura strict economica. Proiectul de rezistenta il face in mod OBLIGAT un inginer. Sincer, e simpla aberatie sa crezi ca un alt om de alta profesie poate redacta proiecte de rezistenta. Asa ceva e simpla ineptie.

Relatia arhitect-inginer se aseamana foarte bine cu relatia stomatolog-tehnician dentar, chirurg-anestezist. Una fara cealalta nu pot exista.

Eu cred ca un adevarat arhitect trebuie sa stie 0 % din munca inginerilor, dar cu siguranta trebuie sa stie cum functioneaza o cladire si ce anume sa le ceara acestora.

Cind faci o cladire, trebuie sa o gindesti FUNCTIONAL, din simplu' motiv ca acolo locuiesct oameni. Structura se muleaza pe functiune, nu invers.

Faptul ca un beneficiar vrea un living de 100 mp, face parte din tema de proiectare si trebuie sa'ti folosesti cunostintele si abilitatile tehnice ca sa rezolvi provocarea.

Structura de rezistenta este gindita de arhitect (pozitionarea stilpilor si a grinzilor), inclusiv predimensionarea structurii. Inginerul foloseste aceste date primite prin proiectul de arhitectura, face recomandari si adjustari de grosimi si lungimi ale diverselor elemente structurale in functie de masele rezultate din calcul.

Meseria de inginer structurist are ca si atributii, gasirea solutiilor necesare realizarii structurale a cerintelor arhitecturale. Simplificat, DA, trebuie sa gasesti solutii pt. "aberatiile" arhitectului. Aia sunt ingineri capabili. Aberatiile arhitectului le judeca beneficiarul.

#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007

 punkt, on May 15 2007, 12:43, said:

Orice proiect de rezistenta trebuie STAMPILAT de un VERIFICATOR care la rindu' lui e inginer. Expertizele le fac expertii care la rindu' lor sunt ingineri.
Corect dar cate trebuie sa faci sa ajungi sa ai stampila de verificator si cate pt arhitect? Doar o incriere si taxa nu?
In fine tu ai dreptate in ideea ta de perfectiune. Asa mi-as dori si eu sa fie, dar de multe ori realitatea e alta.

#8
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Astra_rullz, on May 15 2007, 12:59, said:

Corect dar cate trebuie sa faci sa ajungi sa ai stampila de verificator si cate pt arhitect? Doar o incriere si taxa nu?
In fine tu ai dreptate in ideea ta de perfectiune. Asa mi-as dori si eu sa fie, dar de multe ori realitatea e alta.

6 ani de facultate, un examen de diploma si unu' de licenta, 2 ani de stagiatura si inca un examen in fata comisiei la ordin.

#9
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 punkt, on May 15 2007, 13:02, said:

6 ani de facultate, un examen de diploma si unu' de licenta, 2 ani de stagiatura si inca un examen in fata comisiei la ordin.
plus cv cu lucrari, nu?

la verificatori sunt numai 5 ani de facultate, examen de diploma si de licenta, examen de verificator (si parca inca unul de expert), si cv cu lucrari.

#10
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007

 punkt, on May 15 2007, 13:02, said:

6 ani de facultate, un examen de diploma si unu' de licenta, 2 ani de stagiatura si inca un examen in fata comisiei la ordin.
Gata ho! Ai argumente bune. Oi fi tu mai special. :D
Batfa tie. Mi-as dori d-astia ca tine mai multi sa intalnesc si eu.

#11
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 adadoi, on May 15 2007, 13:08, said:

plus cv cu lucrari, nu?

la verificatori sunt numai 5 ani de facultate, examen de diploma si de licenta, examen de verificator (si parca inca unul de expert), si cv cu lucrari.
pai in timpu' stagiaturii esti obligat sa lucrezi in proiectare si sa ai recomandare scrisa din partea arhitectilor membri OAR cu care ai lucrat pt. proiectele la care ai colaborat.
Te duci in fata comisiei cu mapa de lucrari. Sunt cam 7-8 oameni. Are loc o discutie libera unde ei pun intrebari si tu raspunzi.

#12
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Uite vreau un sfat de la tine daca te pricepi.
Daca observi vreo buba sa-mi spui si mie ca momentan sunt la beci (am facut sapatura si de maine incep cofrajele).
Inca se mai poate schimba ceva d.p.d.v. arhitectural.
Apropo le am?  :puke:  sau  :peacefingers:

#13
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Astra_rullz, on May 15 2007, 13:58, said:

Apropo le am?  :puke:  sau  :peacefingers:
Pt. un PAC e suficient.

Termoizoleaza casa.

Attached Files


Edited by punkt, 15 May 2007 - 14:20.


#14
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
ms pt deranj si pr sfaturi.
faza cu terasa.ai dreptate intr-adevar.
restul ma mai gandesc daca modific caci tre sa fie si beneficiarul de acord da io-i propun
inca odata ms.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate