Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

lemn pentru structura acoperis

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
romeo2006

romeo2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.09.2006
salut tuturor!
nu am vazut subiectul discutat pana acum, asa ca intreb si eu:
- Stie cineva de unde se poate cumpara cel mai potrivit lemn pentru structura acoperisului - grinzi, barne, popi? Adica lemn uscat, cat de cat. Da' sa nu ma trimiteti la vreun joagar din padure, pe dreapta!
- Am vazut la doua trei case recent construite ca grinzile patrate de 10-20 cm s-au si crapat pe lungimi considerabile. Ce se poate face penru a preveni asta? Am auzit ca s-ar putea 'strange' lemnul cu o platbanda, sau sarma, din loc in loc.
Ajuta la ceva?
- Cum trebuie tratat lemnul structurii acoperisului?
- Ati vazut pe undeva vreun 'tutorial' pe tema structurii acoperisului?

multumesc pentru atentie

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007

 romeo2006, on May 14 2007, 19:53, said:

salut tuturor!
nu am vazut subiectul discutat pana acum, asa ca intreb si eu:
- Stie cineva de unde se poate cumpara cel mai potrivit lemn pentru structura acoperisului - grinzi, barne, popi? Adica lemn uscat, cat de cat. Da' sa nu ma trimiteti la vreun joagar din padure, pe dreapta!
- Am vazut la doua trei case recent construite ca grinzile patrate de 10-20 cm s-au si crapat pe lungimi considerabile. Ce se poate face penru a preveni asta? Am auzit ca s-ar putea 'strange' lemnul cu o platbanda, sau sarma, din loc in loc.
Ajuta la ceva?
- Cum trebuie tratat lemnul structurii acoperisului?
- Ati vazut pe undeva vreun 'tutorial' pe tema structurii acoperisului?

multumesc pentru atentie


1. Lemnul a crapat din cauza ca a fost umed si ca probabil a fost prins cu scoabe. Cea mai mare prostie.
Se prinde prin imbinare lemn pe lemn ajutat de niste eclise cum le spunea inainte. Adica tabla de 3 mm taiata dupa dimensiuni si gaurita apoi prinsa in suruburi.
Acum au aparut coltare si eclise speciale care se cumpara la bucata si se prind tot in suruburi sau autofiletante de lemn.

2. Lemnul se trateaza ignifug si antifung adica impotriva incendiului si a cariilor, mucegaiului,insectelor.
Pe vremuri se stropea lemnul cu var hidratat cu vermolerul (pompa de stropit pentru zugraveli).
Acum daca te duci la un hipermarket d-asta in constructii (nu dau nume) dar sunt o gramada gasesti la butoaie mari de 25kg o solutie ca un lac care trateaza ambele probleme. Sau pentru siguranta le poti cumpara separat.

3. Exista normative de proiectare pentru sarpante.

#3
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Salut,

Asta cu varuirea lemnului suna interesant, are si efect?
(Sunt aproape sigur ca insectele vor fi scarbite.  Cred ca ajuta si la foc, ca tine oxigenu putin mai departe de lemn.. Dar la umezeala/mucegai ?)

#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Vad ca-ti plac variantele traditionale si ieftine :D
Ulei de in. Mai bun ca orice lac sau bait protector. Trust me

#5
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 Astra_rullz, on Jun 5 2007, 07:23, said:

Vad ca-ti plac variantele traditionale si ieftine :D
Ulei de in. Mai bun ca orice lac sau bait protector. Trust me

Mai putin incendii dar uleiul e ok. Daca-i diluat si nu se da exagerat scoate textura lemnului in evidenta.

#6
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Asculta la tetea ca are mare exp in lemn. Doar cateva produse sunt intr-adevar foarte bune dar scumpe rau, iar pentru o sarpanta trebuie cantitate nu gluma.
Multe din metodele traditionale verificate in timp si durabile inca se mai folosesc. Insa noile materiale usureaza intr-adevar munca dar nu inseamna ca sunt mai bune sau mai durabile.
Parerea mea, hic! ^_^

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate