Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tenis de camp - Amatori

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
nicu45

nicu45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.04.2008

 Floricelu71, on May 26 2008, 00:39, said:

Salut ,
Eu joc tenis . Nu stiu care este nivelul tau, eu ma consider un mediu spre avansat cu pretentii.
Cat despre ambitie.... imi prisoseste.

Daca crezi ca suntem cam la acelasi nivel, astept sa ne "duelam".

Dupa mine, a te autoevalua cu mediu spre avansat, ar trebui sa depinda de initierea initiala (cu sau fara profesor), orele de antrenament pe saptamana/luna/an si anii de "studiu".
Daca imparti jucatorii inca in 4 categorii: profesionisti (inca in activitate competitionala), fosti jucatori profesionisti (acum antrenori, sau sparing parteneri), amatori pasionati (care joaca min 8-12 ore/saptamana, care si-au corectat miscarile cu profesori, sau au fost initiati de catre un profesor minim 1 an de zile in copilarie), si ultima categorie: chibitzi.

In ultimele 2 categorii mai sunt si diferente de abordare: determinare, ambitie, inteligenta tehnico- tactica. Daca mai punem la socoteala conditia fizica dar si talentul, avem o scara mult mai complexa de evaluare a unui jucator.
Daca e sa luam tenisul la bani marunti, mai pot sa-ti spun ca am cunoscut jucatori super la jocul de dublu, care erau "varza' la simplu si viceversa.
Tenisul de placere, de regula, se joaca in gasca, cu jucatori de valori apropiate, care au si alte lucruri in comun, nu doar tenisul. Alfel grupul nu rezista.

Desi am facut parte din a treia categorie si sunt un tip sociabil,  de 7 ani, de cand am revenit in Bucuresti inca nu m-am integrat...
Desi este cel mai frumos sport de practicat ca amator, este si cel mai dificil
Va las pe voi sa speculati la intrebarea "de ce?"

Edited by nicu45, 29 June 2008 - 20:56.


#20
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Am vreo sansa sa gasesc amatori de tenis din Calarasi? Daca da, add la id chris_89_cool :)

Edited by Chrisforever, 07 July 2008 - 14:10.


#21
Skat3r

Skat3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.06.2008
Daca vreti sa jucati tenis duceti-va la liceele sportive din orasele voastre. Eu am facut 6 ani tenis si ma duceam aproape in fiecare an la nationala si la concursuri prin tara in fiecare luna( pana cand am avut o boala si nu am mai putut sa practic acest sport...cel putin nu la nivelul la care eram inainte). La Lps-uri gasiti terenuti libere cand nu sunt antrenamente si mi se pare ca nici macar nu platiti. Eu ma duc la tenis cand vreau si stau cat vreau si il mai ajut pe antrenorul mau.. ii mai tin locul...etc.etc. Vad ca multi vin si se joaca , chiar daca nu sunt legitimati la LPS.

Edited by Skat3r, 07 July 2008 - 15:28.


#22
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

 ice devil, on Jun 3 2007, 15:44, said:

Salutare!!! Eu fac tenis de camp profesionit. Ma bucur ca mai este cineva interesat de sport. Te pot ajuta cu orice informatie doar sami zici cati ani ai si de cat timp joci???
      Astept raspuns!!!
Ai informatii despre turneele pentru amatori?

#23
IonuDragu

IonuDragu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.07.2008
Sooo !

Cred ca ar fi frumos sa ma adaug si eu in aceasta lista de "amatori" (semiprofesionisti adica) pentru tenis.
Am practicat sportul acesta cand eram mai mic, pe la 12-13 ani si in ultima perioada, nefiind plecat pe undeva, m-am gandit ca nu ar strica sa mai schimb doua mingii peste fileu cu cineva.

Pentru cei interesati de un meci, in Bucuresti ... ionut_dragu (yahoo msg id).

Bafta !

Edited by IonuDragu, 27 July 2008 - 15:04.


#24
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007

 IonuDragu, on Jul 27 2008, 16:03, said:

Sooo !

Cred ca ar fi frumos sa ma adaug si eu in aceasta lista de "amatori" (semiprofesionisti adica) pentru tenis.
Am practicat sportul acesta cand eram mai mic, pe la 12-13 ani si in ultima perioada, nefiind plecat pe undeva, m-am gandit ca nu ar strica sa mai schimb doua mingii peste fileu cu cineva.

Pentru cei interesati de un meci, in Bucuresti ... ionut_dragu (yahoo msg id).

Bafta !


mmmm...1-2 mingii peste fileu inseamna ca esti incepator deci...crezi ca rezisti un meci? :naughty:

#25
tenisman

tenisman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.08.2008
Salutare !

As dori sa stiu si eu daca se organizeaza turnee de tenis pt amatori prin tara ?

Mai special prin sud-est...

Sau alti jucatori sa facem niste amicale  B)  !

Astept un raspuns aici sau intrati pe popy_reloaded !

Numa' Bine !

#26
Nixon

Nixon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2005
Si eu sunt interesat de exact aceleasi obiective:

1. Turneu de tenis amator
2. Meciuri "amicale" cu oricine

Sunt amator avansat, joc de la 7 ani.. Am batut orice adversar cu care am avut ocazia sa joc.. Am 27 de ani...

PS Am gasit un turneu, dar inscrierile se faceau pana la 17 iulie 2008... :) Asta e, o sa fie si la anul... Intre timp mai cautam... Important e ca exista macar 1 turneu... Daca mai gasesc vreunul il postez aici..

Ma puteti contacta pe adresa: [email protected]. Joc preferabil la simplu dar e ok si la dublu. Nu ezitati :)

#27
pirategrl_1806

pirategrl_1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 01.05.2008
misto, eu joc cu colegii de la facultate(suntem toti din Buc) si gasim teren pe zgura, pe bitum e mai dragut in dublu mix , inveti mai repede .

#28
valy_mihail

valy_mihail

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.08.2008

 alina85, on Sep 4 2007, 12:15, said:

chiar...si mie mi-ar placea sa particip la concursuri pentru amatori

anyway....caut parteneri/partenere pentru tenis  :rolleyes:

       Salut, eu joc tenis la Leu (langa Vodafone la Apaca), Moghioros sau Crangasi. In alta parte mai stiu terenuri la Valea Argesului in Drumul Taberei si in Militari la Tenis Club2000, complex sportiv Gabriela Szabo si la Mazicon. Mai era un complex si pe drumul spre Domnesti, cum iesi din Ghencea, dar s-a desfiintat. Tariful este de 25RON ziua, 28RON seara cam peste tot.
       Oricum, cine vrea sa joace sa ma anunte pe yahoo mess: [email protected]

#29
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
Am fost aseara la 10 pe Iolanda Balaci, nocturna, o caldura, eram lesinata dupa 30 min....insa alergi mult mai mult pe sintetic, si se simte dupa o ora de joc...daca o sa mai fie la fel de cald, nocturna scrie pe mine.... :lol:

#30
Floricelu71

Floricelu71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.01.2004
Salut Nicule,

Cred ca te-ai dus prea departe cu analiza. Nu uita ca vorbim despre amatori care abia reusesc sa gaseasca 2-3 paretneri de tenis, ca odar de aceea a aparut acest topic.
Pe aici, un avansat este considerat cel care este in stare sa loveasca in mod controlat cu o viteza suficienta pentru a puncta. Eu cel putin la asta m-am gandit, cat despre pretentii, ma referem la faptul ca imi doresc sa ma autodepasesc. Si muncesc pentru asta.

Alina85 poate confirma asta :-)

Cat despre nivelul meu, fiindca tot mai citat, te astept la un meci si vorbim dupa!

Toate bune,
R.


 nicu45, on Jun 29 2008, 21:53, said:

Dupa mine, a te autoevalua cu mediu spre avansat, ar trebui sa depinda de initierea initiala (cu sau fara profesor), orele de antrenament pe saptamana/luna/an si anii de "studiu".
Daca imparti jucatorii inca in 4 categorii: profesionisti (inca in activitate competitionala), fosti jucatori profesionisti (acum antrenori, sau sparing parteneri), amatori pasionati (care joaca min 8-12 ore/saptamana, care si-au corectat miscarile cu profesori, sau au fost initiati de catre un profesor minim 1 an de zile in copilarie), si ultima categorie: chibitzi.

In ultimele 2 categorii mai sunt si diferente de abordare: determinare, ambitie, inteligenta tehnico- tactica. Daca mai punem la socoteala conditia fizica dar si talentul, avem o scara mult mai complexa de evaluare a unui jucator.
Daca e sa luam tenisul la bani marunti, mai pot sa-ti spun ca am cunoscut jucatori super la jocul de dublu, care erau "varza' la simplu si viceversa.
Tenisul de placere, de regula, se joaca in gasca, cu jucatori de valori apropiate, care au si alte lucruri in comun, nu doar tenisul. Alfel grupul nu rezista.

Desi am facut parte din a treia categorie si sunt un tip sociabil,  de 7 ani, de cand am revenit in Bucuresti inca nu m-am integrat...
Desi este cel mai frumos sport de practicat ca amator, este si cel mai dificil
Va las pe voi sa speculati la intrebarea "de ce?"


#31
vitt

vitt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.09.2008
Salut jucatorilor the best si celor care sunt in formare..asa cum sunt si eu, mediu spre avansat,  sunt din Bucuresti si merg des si cu placere sa joc tenis, daca e cineva interesat sa joace, si vad ca sunt multi, atunci vorbim si poate si jucam.

pana atunci sa reusiti cat mai multe forhand-uri si backhand-uri precise si in fortza.......... :)

bye

#32
SkeTches

SkeTches

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 785
  • Înscris: 17.04.2008
Exista vreun amator de tenis de camp din Sibiu ? :D As vrea sa ma apuc si eu ... asa de placere .. si sa am cu cine sa schimb o pasa .. ceva ... dati-mi un privat daca existeaza :D De mult ma pasioneaza acest sport dar am fost prea lenes sa il practic .. sunt dispus sa ma apuc si eu sa joc ocazional , dar sa am cu cine sa joc ... sa ma initieze cat de cat ..

#33
Floricelu71

Floricelu71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.01.2004
O idee:
Ce-ar fi sa ne organizam propriul turneu de tenis.
Se pare ca ne-am strans vreo 8 jucatori!!!

#34
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
si eu ce fac in cazul asta? imi schimb sexul? sau  <_< ?

#35
Floricelu71

Floricelu71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.01.2004
Iti masluim buletinul si te facem Alin!!!

;-)

#36
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
da...desigur  cea mai buna solutie...


pana una alta...sper sa castige Federer diseara

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate