Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Muzica electronica ... adevarata

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
511 replies to this topic

#1
dani59

dani59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 11.02.2007
Cineva mai asculta muzica eletronica adevarata ? Si eu nu ma refer la techno, house, trance....
Eu ma refer la perioada cand oamenii isi mai construiau sintetizatoare acasa (Sfinx de exemplu ?).

Eu intreb cine mai asculta Kraftwerk, Tangerine Dream, Klaus Schultze ? E adevarat ca suna cam nemteste, dar ei au fost promotori. Mai sunt cativa "mari", dar eu cu asta am cam ramas in cursul anilor. Daca mai aveti nume mari din acea perioada, sunt dispus sa mai invat cateceva.
Amatori ?

#2
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005
eu

#3
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postdani59, on May 14 2007, 13:41, said:

Cineva mai asculta muzica eletronica adevarata ? Si eu nu ma refer la techno, house, trance....
Eu ma refer la perioada cand oamenii isi mai construiau sintetizatoare acasa (Sfinx de exemplu ?).

Nu stiu ce intelegi tu prin muzica asta "adevarata"...

What's the point in building your own synth if you can buy one?... de asta e muzica "adevarata", ca e facuta pe o scula pe care ti-ai construit-o singur? :huh:

#4
dani59

dani59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 11.02.2007

View Poste_X_tas_Y_, on May 14 2007, 16:06, said:

Nu stiu ce intelegi tu prin muzica asta "adevarata"...

What's the point in building your own synth if you can buy one?... de asta e muzica "adevarata", ca e facuta pe o scula pe care ti-ai construit-o singur? :huh:
[Eu am vorbit de Sfinx care in anii '80 au construit un (fel de) sintetizator - dar asta nu are legatura cu muzica "adevarata".]

Eu m-am referit la muzica oarecum "compusa" si nu sampling facut pe melodiile altora sau trance care numai muzica nu e (si eu am ceva vechime la ascultat muzica !). Ia in mana (pardon, la ureche) un Kraftwerk sau Tangerine Dream si ai sa intelegi diferenta. Nu toata muzica pe care o asculti trebuie sa fie niste zgomote dintr-o discoteca.

#5
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postdani59, on May 14 2007, 17:44, said:

Eu m-am referit la muzica oarecum "compusa" si nu sampling facut pe melodiile altora sau trance care numai muzica nu e (si eu am ceva vechime la ascultat muzica !). Ia in mana (pardon, la ureche) un Kraftwerk sau Tangerine Dream si ai sa intelegi diferenta. Nu toata muzica pe care o asculti trebuie sa fie niste zgomote dintr-o discoteca.

Unde esti tu Tchaikovsky, sa ne arati ce e muzica.

#6
MCBohemian

MCBohemian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.03.2006
mai sunt cateva post-uri in acest forum unde unii useri intreaba cam la fel:"De ce nu asculta nimeni xxxxxx?"-muzica aceasta e buna -aceasta e muzica"adevarata" etc etc.Nu si-a dat nimeni seama ca in legatura cu muZica totul se rezuma la gusturile si aprecierile fiecaruia?e un fel de:"cine nu asculta xxxxx este un afon si analfabet" sa fim seriosi fratilor!-Alcatuiti-va intrebarile in asa fel incat sa fie obiective -si numai in acest mod se pot adauga raspunsuri pe masura.

#7
dani59

dani59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 11.02.2007

View PostMCBohemian, on May 14 2007, 20:08, said:

mai sunt cateva post-uri in acest forum unde unii useri intreaba cam la fel:"De ce nu asculta nimeni xxxxxx?"-muzica aceasta e buna -aceasta e muzica"adevarata" etc etc.Nu si-a dat nimeni seama ca in legatura cu muZica totul se rezuma la gusturile si aprecierile fiecaruia?e un fel de:"cine nu asculta xxxxx este un afon si analfabet" sa fim seriosi fratilor!-Alcatuiti-va intrebarile in asa fel incat sa fie obiective -si numai in acest mod se pot adauga raspunsuri pe masura.
Remarca se accepta......
EU ascult Kraftwerk si Tangerine Dream si nu ascult trance.
Mai e cineva ca mine ?

#8
chisi

chisi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.10.2006
eu ascult si Kraftwerk si Trance.
Iar sintetizatorul Sfinxului a venit odata cu "furtul" lui Doru Apreotesei de la formatia "Post Scriptum" (Daca nu ma insel). A fost chiar un mic scandal pe atunci. Tot ei au iesit si cu primele tobe electronice "ca in vest".
prima mea banda de magnetofon acea pe o fata Michael Jackson- Thriller si pe alta Kraftwerk-Computer World. Iar piesa Trans Europe Express o puneau aia de la radio ca "pauza" ]ntre doua emisiuni. Vremuri...

#9
nick_2010

nick_2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 30.07.2006
Chiar daca la creatii personale merg pe gen house ,ramin, asa cum am spus si pe alt topic, un tributar KRAFTWERK, KOTO,
LASER DANCE  si mai ales ai reprezentantilor muzicii electronice spatiale precum un JEAN MICHEL-JARRE, VANGELIS, TANGERINE DREAM si nu in ultimul rind, KLAUSS SHULTZE. Muzica adevarata care reuseste sa exprime si sa determine trairi pe masura pentru iubitorii genului si care din pacate, nu se prea cunoaste de generatia asta de hipisti si manelisti care confunda zgomotul si decibelii cu muzica.

#10
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005

View Postdani59, on May 14 2007, 12:41, said:

Cineva mai asculta muzica eletronica adevarata ? Si eu nu ma refer la techno, house, trance....
Eu ma refer la perioada cand oamenii isi mai construiau sintetizatoare acasa (Sfinx de exemplu ?).

Eu intreb cine mai asculta Kraftwerk, Tangerine Dream, Klaus Schultze ? E adevarat ca suna cam nemteste, dar ei au fost promotori. Mai sunt cativa "mari", dar eu cu asta am cam ramas in cursul anilor. Daca mai aveti nume mari din acea perioada, sunt dispus sa mai invat cateceva.
Amatori ?

Lista NU este completa dar exprima o parte din ceea ce inteleg eu prin muzica electronica adevarata (din TOATE timpurile):

Clasici:
Jean Michel Jarre
Vangelis
Mike Oldfield
Tangerine Dream
Depeche Mode
Human League
New Order
Joy Division
Gary Numan
Klaus Schulze
Ysao Tomita
Kitaro
Yellow Magic Orchestra
Herbie Hancock
Art of Noise


Electro:
Ladytron
AIR
Royksopp
Faithless
FC Kahuna
Goldfrapp
Alpinestars
Ultramarine
Dubstar
Client


Trip-hop (Downtempo):
Massive Attack
Thievery Corporation
Morcheeba
Portishead
Zero 7


Techno (& Ambient Techno):
The Future Sound of London
Boards of Canada
Orbital
Moby
Biosphere


Dub:
The Orb
Leftfield
Gorillaz


IDM:
Aphex Twin
Autechre
Squarepusher
u-ziq


World Beat:
Enigma
Deep Forest
Delerium


Big Beat:
The Chemical Brothers
The Crystal Method
The Prodigy
Propellerheads
Fatboy Slim


Drum & Bass:
Kosheen
Goldie
Pendulum
Adam Freeland
Aphrodyte
Photek


Trance
Armin van Buuren
ATB
Paul van Dyk
Schiller

Edited by Alvin, 24 May 2007 - 11:29.


#11
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006
^Imi place lista. Fuarte misto...Herbie Hancock, Gary Numan, hel yea


ps. FSOL, BOC sunt mai mult experimental/idm.

#12
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006
Sper ca nu a uitat nimeni de RONI SIZE cu piesele lui parca de pe alta planeta.  :proud:

#13
phanisse

phanisse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.07.2005

View PostMCBohemian, on May 14 2007, 21:08, said:

mai sunt cateva post-uri in acest forum unde unii useri intreaba cam la fel:"De ce nu asculta nimeni xxxxxx?"-muzica aceasta e buna -aceasta e muzica"adevarata" etc etc.Nu si-a dat nimeni seama ca in legatura cu muZica totul se rezuma la gusturile si aprecierile fiecaruia?e un fel de:"cine nu asculta xxxxx este un afon si analfabet" sa fim seriosi fratilor!-Alcatuiti-va intrebarile in asa fel incat sa fie obiective -si numai in acest mod se pot adauga raspunsuri pe masura.

ideea este ca majoritatea asa-zisilor clubberi din ziua de azi afirma ca ei stiu muzica electronica cand de fapt, tot ce stiu sunt dj-ii acestia care sunt comercializati pe toate posturile. daca incerci sa vorbesti cu ei si un pic despre pionerii genului, habar nu au.

mi-a placut lista facuta de alvin, dar totusi nu stiu toate numele din ea, deci purced la un search :D

#14
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Eu ascult Kraftwerk si am 15 ani, probabil cel mai tanar din Romania.I-am descoperit pe VH1, in a 6-a, videoclipul "Trans Europe Express".Ei au facut muzica adevarata, care a influentat foarte mult, de la David Bowie si Madonna la Michael Jackson (Stranger In Moscow seamana cu Electric Cafe) si Coldplay (Talk seamana cu Computer Love) si sa nu amintesc de Africa Bambaataa care care a folosit sample-uri din "Trans Europe Express" in melodia "Planet Rock", Africa Bambaataa fiind unul din pionierii culturii hip-hop.Deci Kraftwerk se pot numi creatorii sunetului, sunet 'way ahead' pt. acele timpuri (ex: "It's more fun to compute "1982).

#15
xICexDejaVu

xICexDejaVu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 01.08.2007
bravo pushtiule :)

#16
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006

View Poste_X_tas_Y_, on May 14 2007, 16:06, said:

What's the point in building your own synth if you can buy one?... de asta e muzica "adevarata", ca e facuta pe o scula pe care ti-ai construit-o singur? :huh:
Pai.. pointu' poate fi de mai multe feluri, dar in principiu in zilele noastre asta se face pentru ca poti, ai timp, si nu gasesti un anumit gen de synth, iesi in mod semnificativ mai ieftin decat daca l-ai cumpara, nu-ti plac interfetele digitale de la synthuri analogice existente, si altele de genul asta.

#17
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
O,  si apropo de lipsa functiei "edit" dupa nu prea mult timp...  incearca sa investighezi fenomenul "circuit bending" ;)

#18
BadBoy25

BadBoy25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.02.2008
Cine imi poate spune si mie playlist-u de la Amnesia Ibiza Review 2006 ? va rog foarte mult,pt ca imi plac piesele la nebunie si nu stiu cine canta ? asi dori din suflet sa ma ajutati careva,pt ca se pare ca sunteti multi aicea care va pricepeti la muzica de "genu" asta ! Va multumesc ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate