Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Este D-zeu din Biblie extraterestru sa nu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
406 replies to this topic

#19
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View PostMosotti, on May 14 2007, 18:52, said:

am sa incep cu aceasta intrebare pentru ca e mai simpla. da, e posibil, orice om poate sa fie extra terestru. ridicati-va in picioare si sariti in sus; pentru o clipa tocmai ati fost extraterestri

este dzeu extraterestru sau nu? cel din biblie sigur nu, exceptind cazul in care inapoiatii speriati de fulgere care traiau in grote acum citeva mii de ani (si care l-au nascocit pe respectivul dzeu ca inlocuitor abstract a ceea ce nu pricepeau) nu cumva erau ei insisi extraterestri
Tu probabil esti unul dintre aceia care zic ca "omul se trage din maimuta".
Este posibil dar din moment ce pe Terra se gasesc zeci de milioane sau sute de milioane de maimute, dintre care nici macar una nu a suferit aceasta transformare din maimuta in om sau care sa fie macar hibrida jumatate maimuta si jumatate om de sute poate chiar mii de ani, eu unul cu parere de rau o spun dar nu cred asa ceva!
Este foarte posibil sa gresesc insa nimeni nu stie sigur acest lucru!
Cred ca mai degraba maimuta se trage din om! Cred ca maimuta este rezultatul zoofiliei!!!
No offence!

Edited by spyderman, 14 May 2007 - 18:10.


#20
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostMosotti, on May 14 2007, 18:52, said:

am sa incep cu aceasta intrebare pentru ca e mai simpla. da, e posibil, orice om poate sa fie extra terestru. ridicati-va in picioare si sariti in sus; pentru o clipa tocmai ati fost extraterestri

      Sunt convins ca stii ce inseamna extraterestru. Nu suntem la fun si nici ca poanta nu e grozava ideea ta.


View PostMosotti, on May 14 2007, 18:52, said:

este dzeu extraterestru sau nu? cel din biblie sigur nu, exceptind cazul in care inapoiatii speriati de fulgere care traiau in grote acum citeva mii de ani (si care l-au nascocit pe respectivul dzeu ca inlocuitor abstract a ceea ce nu pricepeau) nu cumva erau ei insisi extraterestri

      De vreme ce a ajuns aici cand pamantul nici nu era inca format, normal ca este extraterestru. Nu confunda insa Dumnezeul biblic cu dumnezeul prezentat de popime. Dumnezeul popesc este un idol, o absurditate, dumnezeul biblic este ceva sau cineva despre care este mai bine sa nu te hazardezi sa-ti formezi o imagine, dar despre care poti capata multe informatii pertinente studiind biblia cu seriozitate si fara nici un fel de pareri preconcepute, dar mai ales fara nici un fel de credinta.

#21
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postspyderman, on May 14 2007, 18:43, said:

Bravo Mihai!
Fara sa vrei ai pus punctul pe I!!!
Felicitari!
Daca omul a fost creeat de catre D-zeu dupa chipul si asemanarea Sa, cum ai fi vrut sa arate Isus?
Daca noi am fost creeati de catre  D-zeu dupa chipul si asemanarea Sa, inseamna ca D-zeu arata la fel ca noi sau noi aratam la fel ca si El!
Este socant nu-i asa?

      Cand descoperi asta prima oara, este socant, pe urma te obisnuiesti insa cu ideea si descoperi tot mai multe dovezi ca e asa.

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Posttudorel666, on May 14 2007, 19:16, said:

De vreme ce a ajuns aici cand pamantul nici nu era inca format, normal ca este extraterestru. Nu confunda insa Dumnezeul biblic cu dumnezeul prezentat de popime. Dumnezeul popesc este un idol, o absurditate, dumnezeul biblic este ceva sau cineva despre care este mai bine sa nu te hazardezi sa-ti formezi o imagine, dar despre care poti capata multe informatii pertinente studiind biblia cu seriozitate si fara nici un fel de pareri preconcepute, dar mai ales fara nici un fel de credinta.

l-ai vazut tu cind a ajuns? si ce-a facut "extraterestrul" ala, a ales un loc gol in spatiu unde a facut pamintul si soarele? al dracului "extraterestru" :lol:

de studiat bibilia recomanda-le celor 4 miliarde de necrestini care nu dau o ceapa degerata pe ea si care o sa ajunga in iadul "extraterestru"

BOO :drac:

#23
DtzDanutz

DtzDanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 26.06.2006
Cristian Negureanu a scris o carte aseamanatoare ca continut cu ce spui tu, se numea parca "Civilizatiile Extraterestre si a treia Conflagratie Mondiala" sau ceva de genul acesta.

#24
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View PostMosotti, on May 14 2007, 18:52, said:

am sa incep cu aceasta intrebare pentru ca e mai simpla. da, e posibil, orice om poate sa fie extra terestru. ridicati-va in picioare si sariti in sus; pentru o clipa tocmai ati fost extraterestri

este dzeu extraterestru sau nu? cel din biblie sigur nu, exceptind cazul in care inapoiatii speriati de fulgere care traiau in grote acum citeva mii de ani (si care l-au nascocit pe respectivul dzeu ca inlocuitor abstract a ceea ce nu pricepeau) nu cumva erau ei insisi extraterestri
http://dexonline.ro/...v=extraterestru

cred ca o sa-ti fie de ajutor ...
succes

#25
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postspyderman, on May 14 2007, 19:00, said:

Tu probabil esti unul dintre aceia care zic ca "omul se trage din maimuta".
Este posibil dar din moment ce pe Terra se gasesc zeci de milioane sau sute de milioane de maimute, dintre care nici macar una nu a suferit aceasta transformare din maimuta in om sau care sa fie macar hibrida jumatate maimuta si jumatate om de sute poate chiar mii de ani, eu unul cu parere de rau o spun dar nu cred asa ceva!
Este foarte posibil sa gresesc insa nimeni nu stie sigur acest lucru!
Cred ca mai degraba maimuta se trage din om! Cred ca maimuta este rezultatul zoofiliei!!!
No offence!
nu ai demonstratie stiintifica :D de parca ei o au ...
daca doresc sa creada ca se trag din maimute, eu zic sa ii lasam in pace ... daca vrei sa ii explici unei maimute ca nu e te va crede ?
va crede ca esti nebun ...

ps: ironic dar adevarat

#26
Sh0rty

Sh0rty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 05.01.2006
Am o intrebare....daca cred in Teoria Evolutiei mai pot crede si in Dumnezeu?:P
Eu personal nici nu cred ca exista.....

#27
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Inca un text din Vechiul Testament in care se poate deslusi vedenia unui cioban evreu de acum cateva mii de ani . Poate fi prima descriere a unui OZN :

Iezechiel , cap 1

Daca vrei cu neaparat si esti adept al New Age , poti vedea descrierea unor motoare de racheta sau a mai stiu eu ce masinarii inca neinventate ....

Edited by Megara, 14 May 2007 - 20:53.
acesta este un forum de discutii nu unul de copy/paste a Bibliei. Versetele Biblice necomentate se se sterg


#28
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postghidioneanu, on May 14 2007, 21:37, said:

Inca un text din Vechiul Testament in care se poate deslusi vedenia unui cioban evreu de acum cateva mii de ani . Poate fi prima descriere a unui OZN :

Iezechiel , cap 1

Daca vrei cu neaparat si esti adept al New Age , poti vedea descrierea unor motoare de racheta sau a mai stiu eu ce masinarii inca neinventate ....
Frate eu unul pana acum poate ai sa razi dar nu am auzit de "New Age".
Cei asta o organizatie mondiala gen Martorii lui Iehova?
Am citit si eu Biblia ca orice om sa-l cunosc mai bine pe D-zeu si am ramas stupefiat  :confuzzled:  :confuzzled:  :confuzzled:
Sunt foarte multe texte din Biblie care arata clar dar foarte foarte foarte clar ca daca Biblia este adevarata specia umana a avut clar un contact cu o specie extraterestra.
Am aratat clar textele
Sunt scrise negru pe alb in Biblie.Cine se indoieste de aceasta este rugat sa citeasca Biblia sa se convinga singur.
Cu toate acestea inca sunt oameni care nu cred asa ceva si zic ca totul este o inchipuire.
Cum poate fi fals asa ceva cand inca o data zic (si se poate verifica) ca toate textele sunt din Biblie

Edited by Megara, 14 May 2007 - 20:56.
quote


#29
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006
2.Genesa
6.1. Cand au inceput oamenii sa se inmulteasca pe fata pamantului si li s-au nascut fete
2. fiii lui Dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase; si din toate si-au luat de neveste pe acelea cari si le-au ales
4.Uriasii erau pe pamant in vremurile acelea si chiar dupa ce s-au impreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor si le-au nascut ele copii ; acestia erau viteji......................
Deci in concluzie fii lui D-zeu pentru a se putea impreuna cu femeile de pe Terra ar fi trebuit sa aibe corp fizic. Nu s-ar fi putut impreuna cu femeile de pe Terra daca ar fi fost doar spirite. Avem de-a face clar cu entitati extraterestre!

3.Evanghelia dupa Matei
2.9 Dupa ce au ascultat pe imparatul, magii au plecat.Si iata ca steaua, pe care o vazusera in rasarit mergea inaintea lor, pana ce a venit si s-a oprit deasupra locului unde era Pruncul.

Aici avem de-a face clar cu un ozn. De ce?
Daca ar fi fost o stea sau o cometa steaua aceia nu ar fi putut sa se opreasca brusc!
Socant

Acuma e acuma !
4.Tesaloniceni 4:16
Apoi, noi cei vii, cari vom fi ramas, vom fi rapiti toti impreuna cu ei, in nori, ca sa intimpinam pe Domnul in vazduh; si astfel vom fi todeauna cu Domnul
Aici se vorbeste culmea chiar de rapiri
Nu se zice ca vom fi condusi in imparatia cerurilor (adica o imparatie aflata in spatiu) ci ca vom fi rapiti!
Este cel putin ciudat
In perioada aceea in care s-a scris Biblia existau si atunci asa zisii "rapiti de ozn-uri"?
Este tare ciudat, ceva nu este in regula

Edited by spyderman, 14 May 2007 - 21:02.


#30
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postspyderman, on May 14 2007, 21:56, said:

Frate eu unul pana acum poate ai sa razi dar nu am auzit de "New Age".
Cei asta o organizatie mondiala gen Martorii lui Iehova?
Am citit si eu Biblia ca orice om sa-l cunosc mai bine pe D-zeu si am ramas stupefiat  :confuzzled:  :confuzzled:  :confuzzled:
Sunt foarte multe texte din Biblie care arata clar dar foarte foarte foarte clar ca daca Biblia este adevarata specia umana a avut clar un contact cu o specie extraterestra.
Am aratat clar textele
Sunt scrise negru pe alb in Biblie.Cine se indoieste de aceasta este rugat sa citeasca Biblia sa se convinga singur.
Cu toate acestea inca sunt oameni care nu cred asa ceva si zic ca totul este o inchipuire.
Cum poate fi fals asa ceva cand inca o data zic (si se poate verifica) ca toate textele sunt din Biblie
intai demonstreaza in/existenta extraterestrilor ... apoi sustine-ti ideea - titlul topicului

#31
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Post***MIHAI***, on May 14 2007, 21:58, said:

intai demonstreaza in/existenta extraterestrilor ... apoi sustine-ti ideea - titlul topicului
Nu eu am demonstrat acest lucru! Ci Biblia!
Nu intelegi nici macar acum acest lucru?
Biblia este cea care arata clar acest lucru

#32
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postspyderman, on May 14 2007, 21:04, said:

Nu eu am demonstrat acest lucru! Ci Biblia!
Nu intelegi nici macar acum acest lucru?
Biblia este cea care arata clar acest lucru

Ai uitat descrierile ciudate din Iezechiel capitolul 1. Unde pare ca se descrie un OZN din metal, cu roti, cu aripi, si costume de astronaut a fiarelor ce au venit cu masinaria.

#33
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostMosotti, on May 14 2007, 20:28, said:

l-ai vazut tu cind a ajuns? si ce-a facut "extraterestrul" ala, a ales un loc gol in spatiu unde a facut pamintul si soarele? al dracului "extraterestru" :lol:

de studiat bibilia recomanda-le celor 4 miliarde de necrestini care nu dau o ceapa degerata pe ea si care o sa ajunga in iadul "extraterestru"

BOO :drac:

      Eu insumi de as fi fost de fata la eveniment si ti-as aduce imagini filmate, mi-ai zice ca mint si sunt trucaje, deci asta nu ar fi o dovada convingatoare, ci un nou subiect de disputa.
      Din cauza asta am afirmat ca trebuie studiata Biblia, pentru ca intradevar lucrurile descrise acolo sunt capabile sa te puna pe ganduri si sa te convinga, nu ca exista Dumnezeu, dar ca este ceva in ea ce merita cercetat si care are sanse mari sa aduca dovada existentei cel putin a unei civilizatii superevoluate ce ne-a "mosit" nasterea.

#34
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

View Postspyderman, on May 13 2007, 22:19, said:

2.Genesa
6.1. Cand au inceput oamenii sa se inmulteasca pe fata pamantului si li s-au nascut fete
2. fiii lui Dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase; si din toate si-au luat de neveste pe acelea cari si le-au ales
4.Uriasii erau pe pamant in vremurile acelea si chiar dupa ce s-au impreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor si le-au nascut ele copii ; acestia erau viteji......................
Deci in concluzie fii lui D-zeu pentru a se putea impreuna cu femeile de pe Terra ar fi trebuit sa aibe corp fizic. Nu s-ar fi putut  impreuna cu femeile de pe Terra daca ar fi fost doar spirite. Avem de-a face clar cu entitati extraterestre!
Aici nu numai ca o fost un contact cu o specie extraterestra aici a fost un contact SEXUAL cu o specie extraterestra.
:o

#35
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Posttruthman, on May 15 2007, 07:09, said:

Aici nu numai ca o fost un contact cu o specie extraterestra aici a fost un contact SEXUAL cu o specie extraterestra.
:o

      
      Pentru mine nu mai exista de mult dubii ca biblia vorbeste despre asa ceva. Problema e, in primul rand, de unde stie scriitorul biblic despre aceste finte, in sensul ca a fost un contact stiut numai  de un cerc restrans de oameni, sau de tot poporul respectiv? Apoi, nu ma pot opri sa fac conexiunea intre versetele biblice si povestile cu OZN-uri. In al treilea rand, ramane intrebarea de ce, daca sunt printre noi, tin lucrul asta in secret si nu se arata?

#36
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postspyderman, on May 14 2007, 22:04, said:

Nu eu am demonstrat acest lucru! Ci Biblia!
Nu intelegi nici macar acum acest lucru?
Biblia este cea care arata clar acest lucru
a interpreta, a specula ... e altceva

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate